Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Din nou la socrii


Recommended Posts

  • Răspunsuri 114
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mie mi se pare o prostie ca au investit in casa soacrei fara sa stabileasca de la inceput daca vor avea acte sau nu pe banii investiti. Mi se pare lipsit de respect si bun simt sa se certe cu soacra si sa traiasca ca vecinii. In fond casa este a soacrei, e proprietatea ei, tinerii sunt doar niste profitori, profitori fraieri e adevarat. Daca te duci in traista-n bat si ceri sa te primeasca cineva in casa cred ca datorezi respect si trebuie sa ti capul jos. Ca nu esti in casa ta, esti in casa altuia si esti strans cu usa sa stai acolo, asa ca tine capul plecat si 'saru-mana'. Nici nu e corect sa mosteneasca ei casa si cumnatu sa nu primeasca nimic. Adica omul ala a strans bani, si-a cumparat casa lui, nu a stat in spinarea parintilor si apoi nici mostenire sa nu aiba? Daca alexia si sotul ingrijesc batranii mai merge, dar cu atitudinea ei nu o vad curatand dupa soacra-sa sau sa-i faca baie si sa o stearga la fund cand e batrana si bolnava. Cei care o sfatuiti sa-si faca acte va ganditi daca voi ati fi in locul soacrei? V-ar conveni sa dati parte din proprietate la baiat+nora nerecunoscatoare si sa va treziti ca pun proprietatea aia garantie la banca, sa va treziti evacuati din casa la batranete sau cu chiriasi in casa voastra sau cu un 'nou proprietar' in propria curte? Eu nu as face asa ceva. Soacra nu a cerut sa investeasca bani in casa, au facut-o pentru confortul lor personal, a fost alegerea lor, socra a avut numai de pierdut, spatiul pe care l-a oferit. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neaparat sa pastrati chitantele cu tot ce ati investit. Este esential. Daca ati folosit meseriasi "la negru" pastrati chitantele de la materiale. Sunt foarte importante. Daca ati platit cu cardul este si mai bine ptr ca se poate vedea tot, chiar si peste ani. Totul conteaza. Chiar te rog sa pastrezi chitantele, fa-ti un dosar, si vezi sa nu afle soacra de asta. Alexandra Maria 14.12.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Mie mi se pare o prostie ca au investit in casa soacrei fara sa stabileasca de la inceput daca vor avea acte sau nu pe banii investiti. Mi se pare lipsit de respect si bun simt sa se certe cu soacra si sa traiasca ca vecinii. In fond casa este a soacrei, e proprietatea ei, tinerii sunt doar niste profitori, profitori fraieri e adevarat. Daca te duci in traista-n bat si ceri sa te primeasca cineva in casa cred ca datorezi respect si trebuie sa ti capul jos. Ca nu esti in casa ta, esti in casa altuia si esti strans cu usa sa stai acolo, asa ca tine capul plecat si 'saru-mana'. Nici nu e corect sa mosteneasca ei casa si cumnatu sa nu primeasca nimic. Adica omul ala a strans bani, si-a cumparat casa lui, nu a stat in spinarea parintilor si apoi nici mostenire sa nu aiba? Daca alexia si sotul ingrijesc batranii mai merge, dar cu atitudinea ei nu o vad curatand dupa soacra-sa sau sa-i faca baie si sa o stearga la fund cand e batrana si bolnava. Cei care o sfatuiti sa-si faca acte va ganditi daca voi ati fi in locul soacrei? V-ar conveni sa dati parte din proprietate la baiat+nora nerecunoscatoare si sa va treziti ca pun proprietatea aia garantie la banca, sa va treziti evacuati din casa la batranete sau cu chiriasi in casa voastra sau cu un 'nou proprietar' in propria curte? Eu nu as face asa ceva. Soacra nu a cerut sa investeasca bani in casa, au facut-o pentru confortul lor personal, a fost alegerea lor, socra a avut numai de pierdut, spatiul pe care l-a oferit. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Subscriu!Bird70,[flo][asia]! Mami de Albert-Damian si de Alma-Daphne Acestia suntem http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=2d8e9adad03c7f51d38832&utm_source=otm&utm_medium=text_url
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bird 70, sunt de acord cu tine, insa Alexia in caz ca pleaca din casa aia pleaca fara nimic si nu mi se pare corect, corect ar fi in caz de ceva sa se inteleaga cu totii, dar in conditiile astea nu cred ca vor reusi. De exemplu, sotul meu a vandut apartamentul pe care i-l lasase taica-sau si a impartit banii cu surorile in mod egal, desi eram plini de datorii, iar la memonetul acnd se facuse intelegerea surorile erau bien merci cu viata lor, casele lor...insa nu stii unde te duce viata. Asa ca am luat-o toti de la 0 fiecare cum a putut. Mie mi s-a parut corect si am lasta la o parte faptul ca in actul de vanzare era prevazuta o clauza de intretinere pe acre sotul si cu mine o respectasem pas cu pas, ingrijiri medicale, spitalizari, inmormantare, pomeni, zece ani surorile nu au contribuit cu nimic pe motiv ca tie ti-a lasat apartementul ( lor ramanandu-le casa de la tara cu tot pamantul, tot asa cu acte facute). Eu am zis ca nu se merita sa-mi incarc aiurea viata pentru niste lucruri pe care ca si copii oricum le-am fi facut cu sau fara acte. Acum, ramane de vazut, daca si ele se vor tine de intelegere cand nu va mai fi soacra si vor imparti restul bunurilor la 3 :). Noi oricum avem constiinta impacata, si asta e mare lucru. Eu cred ca, putin respect, comunicare, diplomatie, incercarea de a nu lua in nume de rau chiar tot ce spune soacra...asta e , are alta mentalitate, la tara este o rusine sa nu te ajute copilul... si noi ne ducem regulat pentru diverse treburi ( repet totul este pe numele cumnatelor, dar nu asta conteaza) soacra mea este mama sotului meu, nu comenteaza in fata mea, dar nici eu nu zic nu daca zice ceva, stam toti la masa, ne descoase tot ce facem ("de ce am nascut la Bucuresti cand aveam judeteanul aproape", de ce am fost in excursie nustiu unde, etc, asta cred ca intreaba si ea sa faca conversatie si in ideea ca poate ne da solutii mai ieftine stiindu-ne si cu datorii; in schimb in fata vecinilor nimeni nu e mai mandra de copii ei, care o ajuta, isi permit vacante, isi permit Bucuresti etc :)). Mai ales daca ai decis sa steai in aceasi curte cu ea, nu ai ce face, decat sa ajungi la un numitor comun. Mi-am adus aminte, la pomeni ce directive imi mai dadea soacra-mea, da o lasam in pace, ca de era in comunitatea ei, in curtea ei, la un eveniment important , era sefa :), mureau vecinele de ciuda :)), insa eu daca zic ceva ( si ii zic numai in particular asa din una in alta, e lege, nu-mi incalca vorba nici picata cu ceara). Deci viata e prea scurta, familiile trebuie sa se ajute atunci cand unii pot mai mult si altii mai putin, trebuie sa se respecte, in fond, ne avem doar unii pe altii si trebuie sa ne facem viata mai usoara, fara insa a ne exploata unii pe altii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca degeaba o punem pe alexia la colt pentru ca s-a intors la socrii. Regretele sunt tardive si acuma trebuie gasite solutii. Da, sunt si eu de acord ca ar trebui sa fie un pic mai diplomata cu soacra, fiindca e in casa ei si intr-un fel sau altul, trebuie sa convietuiasca impreuna. Desi nu stau cu soacra, tot ma impunge cand are ocazia chiar daca o vad rar (lasa ca ma suna ea adesea si tot imi zice cate ceva); la inceput ma enervam rau si ajungem sa ma cert cu al meu din cauza ei - deh, pe vremea aia credeam ca daca sunt sincera cu ea, am de castigat. Aiurea! Tot ce ii replicam sincer cand se lua de mine, se intorcea la un moment impotriva mea. Apoi am decis sa fiu diplomata si sa iau tot ce vine din partea ei, mult mai putin in serios, adica sa nu mai pun mare pret pe cuvintele ei. Si imi e mult mai bine asa, nu mai exista tensiuni, ca ea degeaba se ia de mine - eu ma fac ca nu pricep si duc discutia in alta directie. Oricum, nu mi se pare corect ca alexia si sotul sa nu aibe acte pt banii investiti acolo...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Balantza,ai intzeles gresit,nu o pune nimeni la coltz pe alexia,sunt pareri si sfaturi ce se dau in functzie de cum se vede din spatele monitorului! Mie-mi place tare ca voi ii datzi sfaturi sa faca si sa dreaga,insa voi avetzi experientze negative cu soacrele si nu statzi cu ele! ma bucur insa ca suntetzi de acord cu diplomatzia!Stiue ca alexia e tinara si nu e tocmai usor sa fii diplomat la virsta ei...insa nevoia te invatza!Doar sa vrei! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E cumva cu bilet de intrare pe topicul asta pt cele care nu stau cu soacrele si isi spun parerea? Nu cred. Si da, mie mi se pare ca unele inca o cearta ca s-a intors la soacra in loc sa stranga din dinti si sa isi ia un apartament pt ei (poate nu e asa si doar mi se pare mie). Nu vreau sa intru cu nimeni in discutii care nu duc la nimic bun, ca nu pt asta e forumul asta. Atat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm
E cumva cu bilet de intrare pe topicul asta pt cele care nu stau cu soacrele si isi spun parerea? Nu cred. Si da, mie mi se pare ca unele inca o cearta ca s-a intors la soacra in loc sa stranga din dinti si sa isi ia un apartament pt ei (poate nu e asa si doar mi se pare mie). Nu vreau sa intru cu nimeni in discutii care nu duc la nimic bun, ca nu pt asta e forumul asta. Atat.
Iar ai intzeles gresit dar...n-are rost de continuat discutzia.E off-topic oricum![:D](nu intzeleg ce o luatzi atit d epersonal!!!!!![8D]) Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am stat la socrii de la inceput pentru ca soacra de mic ii spusese sotului ca el cand se va insura va sta cu ea.Eu fiind prea mica atunci am acceptat.Nu cred ca vreti sa stiti prin cate am trecut si cum tanjeam sa plec de aici, cum m-am mutat soacra a inceput cu scandalurile si cu sfaturile, nu puteam sa facem nimic pentru ca ea comenta orice faceam,bine sau rau.Pana cand sotul nu s-a impus in fata ei nu s-a potolit.Apoi vazand ca sotul riposteaza a inceput sa imi faca mie capul calendar cand nu era acasa,facea ca toate alea si apoi imi spunea sa nu spun nimic sotului iar mie mi s-a parut lasitatea din partea ei.Iar socrul a fost intotdeauna de partea mea la fiecare cearta ca si sotul de altfel.Apoi incet incet a inceput sa se potoleasca dar nu definitiv,tot timpul era nemultumita tinea totul in ea iar cand i se punea pata rabufnea.Eu am respectat-o intotdeauna dar nu prea stateam de vorba cu ea decat strictul necesar, nu stateam la povesti decat foarte rar pentru ca tot ce spuneam la un moment dat se intorcea impotriva mea. Acum ca m-am intors sunt in aceiasi situatie tanjesc sa plec de aici. Iar apropo de fratele sotului el a fost ajutat de socrii sa isi cumpere apartament dar cu surle si trambite.Si nu am venit noi sa cersim sa ne primeasca soacra, ea s-a rugat de noi sa ne intoarcem.Iar inainte cum pomeneam de chirie nu mai vorbea cu noi pentru ca vroiam sa plecam.Stiu ca e casa si munca ei dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu sclava soacrei, sa fac tot ce ii debiteaza ei capul doar pentru ca stau cu ea. Nu stiti cata lume ma oprea pe strada si imi spunea ca le pare rau de mine ca stau cu soacra si nu e tocmai o femeie buna. Pentru sot am acceptat tot si pentru el stau aici dar sufletul meu tanjeste dupa libertate.Cand e soacra mea acasa nici macar nu mai sunt eu,incerc sa fiu altfel sa nu se supere, sa ii cant in struna si in acelasi timp sa nu am prea mari tangente cu ea.Nu mai Dumnezeu stie ca va mai fi. Si ieri am vorbit cu sotul despre ceea ce simt si nu a comentat nimic, pur si simplu mi-a spus ca nu stie ce sa mai faca ca sa fie bine. alexia_07 Imi place sa descopar ce nu spun oamenii prin cuvinte
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...