Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia -Iasi (7)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui clauditza89
fetelor ce-mi puteti spune de dt.vieriu?eu sunt multumita dar as vrea si alte pareri...in plus eu am optat ptr.nasterea naturala cu toate ca stiu...arcadia s-au specializat si au fama mai mult ptr cezariana...
Am o parere f buna despre dr Vieriu.Dr mea a plecat pt o sapt din Iasi, si m-a lasat in grija lui, vreau sa spun ca s-a purtat f frumos cu mine, mi-a explicat in detaliu orice l-am intrebat, si sincer mi-a palcut modul lui de abordare, plsu ca e mereu vesel..mi se pare super ok! CAt despre faptul ca sunt m multe cezariene, v-am mai spus si ma repet, multe mamici opteaza in primul rand pt operatie de cezariana, apoi cele care doresc sa nasca natural inatampina mai multe greuatti, ca in cazul lui Alyna, dada,oiyoy, camelia..Fiecare caz in parte e unic, si nu putem generaliza.Nu e usor sa suporti durerile facerii, asta daca nu are bebe cordon in jurul gatului, sau mamica alte contraindicatii..asa ca "e mai usor sa nasti cu cezariana." DPN 15-22 mai, fetita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui clauditza89
apropo eu am optat ptr nasterea naturala in spiritul lamaze din arcadia am platit 2500lei dar cand am intrebat de cursurile prenatale mi-au raspuns ca voi fi anuntata pe mail cand vor incepe insa nici in ziua de azi nu am primit nimica
Te referi la sedinta aceea gratuita inclusa in contract, nu? Depinde si cand ai DPN, dar stai linistita ca vei fi si sunata de d. Adina Casapu, ea se ocupa si de programari si tot ea tine cursul. Si te contacteaza ea sa stabiliti ce si cum, stai linistita. [gravi] 32+ cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oana.irina
Despre care cursuri zici? Eu stiu ca astazi la 17 a fost curs Lamaze, cu Adina Casapu. As merge si eu, dar nu stiu, nu prea a promovat bine aceste cursuri, nici la intalnirea aceea si nici pe site. In fine..., daca intrebi la consiliere clienti despre asta, nu stiu ce sa-ti raspunda. Am intrebat si eu fetele pe site daca au fost, si in ce au constat sedintele, insa nu a raspuns nimeni.
Oana.irina, din ce stiu eu (personal nu am participat) sunt 6 cursuri, primul e legat de sarcina in general, nutritia gravidei, miscarea, etc Din celelalte stiu ca unul e puericultura, unul cu semnele nasterii si travaliul, unul despre nastere (si aminteste cate ceva inclusiv despre cezariana, just in case), cam asta imi amintesc eu din ce mi s-a raspuns. Legat de faptul ca ai deja 34 sapt: se poate organiza cursul si in ritm de cam 2 sedinte pe saptamana, daca exista solicitari ( vorbeste cu dna. Casapu si sigur gasiti o solutie). Cat priveste prezenta sotului stiu ca macar la partea de puericultura trebuie sa fie prezent (in ideea sa nu primeasca certificatul ala degeaba [:D] ), dar cred ca ti-ar prinde bine sa-l ai acolo si cand se vb de travaliu si pozitii de relaxare ( stiu ca e e inclusa si cate o parte practica la cursurile astea si de data asta sunt implicati si sotii-iti face masaj, exersati cu mingi, etc) [gravi] 32+ cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Eska, el (sotul), ar putea veni la 2-3 sedinte, dar nu la tot cursul. Ma gandeam ca e imperios necesara prezenta sa la toate sedintele ca sa simulam si sa exersam impreuna. [:D] Maine o sun pe dra Casapu, si ma programez pt prima sedinta. Am vazut in odisee ca te gandeai sa comanzi de pe faracolici.ro. Eu am comandat kitul acela cu sterilizator si pompa si setul de biberoane, la 450 de lei. Pretul este bun, fata de ce preturi am vazut in farmacii, plus ca vin toate odata si nu tre sa mai umblu pt fiecare. Eu imi doresc sa alaptez exclusiv si nu imi dau seama cat or sa imi fie de folos toate astea, dar ma gandesc ca daca trebuie sa folosesc pompa, si sa ii dau si cu biberonul, atunci voi avea nevoie de ele. In fine..., am atatea lucruri inutile in casa, pe care nu le folosesc niciodata, incat ce mai conteaza unele in plus, mai ales ca sunt pentru bebelusa iubita[olala] Claudia in ce saptamana esti? Camelia, eu ma lupt cu constipatia de cativa ani deja, iar acum in timpul sarcinii, e apogeul. Sunt multe remedii, nu stiu in schimb la cate poti apela in timpul alaptarii. Fibrele in general baloneaza, creaza gaze, si sa nu influenteze asta colicii bebelusului. Poti incerca cu seminte de in macinate, luate cu un iaurt sau altceva, sau chiar asa cum sunt, pui doua lingurite intr-un pahar plin cu apa, in cateva secunde se formeaza un gel, si le dai pe gat pur si simplu. In situatia asta nu le digeri, insa ele elimina acel mucilagiu care ajuta tranzitul. Un aliment foarte bun (la mine mai functioneaza uneori) este mango. Un mango macat dimineata pe stomacul gol accelereaza tranzitul, sau chiar seara ajuta la digestie si nu fermenteaza, nu face parte din categoria de fructe interzise seara. Si cred ca poate fi mancat in timp ce alaptezi. Cereale, tarate de grau, fulgi de orz, de ovaz, de secara, astea toate au fibre multe, dar eu ma balonez mereu de la ele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oana.irina da, chiar la setul ala cu sterilizator si pompa ma gandeam si eu, eventual si un incalzitor (daca nu pentru laptic macar pt piureuri). Nici eu nu am idee exact cum o sa fac, dar chiar presupunand ca o sa am lapte la greu (eh, visez si eu [:D] ) as putea sa mulg si sa-i las pentru o masa sa-l hraneasc altcineva, incat sa am si eu mai multa autonomie sau sanse la o noapte intreaga de somn din cand in cand. Inteleg ca tu l-ai primit deja, nu? Eu mai am uneori momente de paranoia si ma intrebam sa nu fie ceva contrafacut... [:D] Cred ca maine dau si eu comanda [gravi] 32+ cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...