Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia -Iasi (7)


Recommended Posts

Lalic eu am optat ptr nasterea naturala si am semnat contractul la 32 de saptamani...doctorul meu chiar se mirase dc nu am semnat mai inainte...si cred ca e valabil ptr ambele tipuri de nastere...nu se stie niciodata cand bebe vrea sa iasa...eu nu am auzit de 37 de saptamani sau de 2500g k reguli...si nici nu cred...cel mai bine ar fi sa suni doctorul si sal intrebi personal ce ar trebui sa faci...eu asa am facut!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui clauditza89
Lalic eu am optat ptr nasterea naturala si am semnat contractul la 32 de saptamani...doctorul meu chiar se mirase dc nu am semnat mai inainte...si cred ca e valabil ptr ambele tipuri de nastere...nu se stie niciodata cand bebe vrea sa iasa...eu nu am auzit de 37 de saptamani sau de 2500g k reguli...si nici nu cred...cel mai bine ar fi sa suni doctorul si sal intrebi personal ce ar trebui sa faci...eu asa am facut!!!
align="right" id="quote2">Claudia, eu am semant contarctul in aprilie, si asa mi s-a spus atunci, lui Loredanar, care e si ea pe forum, dr samoila i-a zis de 2500 gr..deci cred ca depinde de medic si de cine dai la consiliere..nu stiu ce sa zic!Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui madline82
Citat:
citat din mesajul lui lalic
Buna fetele.........ma primiti si pe mine? am 32 sapt si voi naste cu dr. cacikovschi ceza[bibe]abia astept
align="right" id="quote2">Bine ai venit Lali, te primim cu bratele deschise!contractul stiu ca se semneaza dupa sapt 37, acuma am auzit si varianta ca bebe sa aiba minim 2500 gr..[pup]DPN 15-22 mai, fetita
align="right" id="quote2"> Daca nu amani cumva din diverse motive (gen nu esti sigura ca vrei la Arcadia, anumite aspecte financiare temporare, etc ) poti semna cand vrei, nu este o limita cat de devreme. Daca se intampla ceva si nasti in alta parte ti se dau banii de avans inapoi (asa parca stiu ca a fost povestea unei mamici la acest topic, din Roman parca). Pe de alta parte cred ca stai si tu linistita sa stii ca ai facut contractul, ca pana la 37 sapt se pot intampla multe si nu cred ca poti semn cand esti deja in travaliu... ( eu sunt hotarata spre cezariana si desi nu am nici o problema care sa ma faca sa cred ca s-ar declansa nasterea inainte de 40 sapt parca mi-am luat o grija ca am semnat de la 31 sapt ). A, ar mai fi ceva daca vrei sa nasti natural: legat de sedinta aceea gratuita de Lamaze poti risca sa n-o mai prinzi ( poate sunt deja facute programarile pentru perioada aia, concedii, etc sau bebe vine mai repede). Stiu si de cineva care a semnat cu 5 zile inainte de DPN, deci ei accepta s-ar parea si asa tarziu. So, semnezi oricand consideri tu ca e ok pt tine [:)]p.s.: madline, cred ca ce auzisei tu are legatura cumva cu criteriile pt gratuitate pe ATI , in caz ca ar fi Doamne fereste nevoie de asa ceva. Mai nou insa ei iti asigura automat gratuitate peste 36 sapt si bebe maricel (imi scapa acum greutatea), si dupa un consiliu al lor prealabil chiar si in cazul in care ai intre 34-36 sapt si bebe peste 2000g parca.[gravi] 32+ cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui clauditza89
sincer nu cred...cel putin la consiliere...eu mam interesat de mult cred ca aveam 22sapt.si mi-au spus ca pot veni sal semnez oricand...eska are dreptate si in plus ei nu cred ca refuza banii...DPN 4 AUGUST BAIETEL
align="right" id="quote2">Probabil si-au schimbat politica, noi am vrut s il semnam la 32, dar nu ne-au dat voie atunci, a trebuit sa asteptam cateva saptamani...Asa ziceam sie u ca intru in travaliu..de ep la 37 ma vedeam nascand..si uite ca am depasit 40 ! [:D]Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, eu am DPN 3 august. O sa nastem cam in aceeasi perioada. Eu am fetita. Sa vedem care vrea primul sa iasa.

 

Contractul eu l-am semnat la 33 de sapt. Parca imi statea pe cap grija asta. Am avut cateva zile cand ma stresa asa de mult nasterea. Imi faceam o mie de ganduri, mai ales ca aveam si niste dureri de burta (nici nu stiu daca erau contractii). Dupa ce am semnat, si am trecut si de sapt 34, m-am relaxat. Ma gandeam ca daca ma ia nasterea si nu am contractul semnat, ce fac?[:D]

 

eska, am comandat kitul joi, si il astept prin Posta. Cred ca luni ajunge. Daca nu comanzi, pana ce il primesc eu, iti spun cat de ”autentic” este. Daca apuci sa-l comanzi deja..., n-o sa-ti mai spun nimic despre el decat daca e ok.[8D]

 

lalic, welcome in the club![flo]

 

Ionela, nu vorbi prostii, nu agasezi pe nimeni![pup] Esti o adevarata comoara. Eu cate lucruri am invatat deja de la tine, zici ca sunt mama de cel putin 3 copii.

 

Si fetele care au nascut deja, ne dau informatii foarte pretioase. Sunteti minunate. Sunt atatea lucruri pe care le-am invatat. Cand am ramas insarcinata nici nu auzisem ever de epidurala, DPN, forceps, lohii, si alte multe. Nu mai zic de maruntisuri de astea atat de utile in timpul sarcinii, la nastere, si dupa nastere. Va imbratisez cu drag, sa stiti ca va citesc toate postarile cu atata interes despre colici, nopti albe, baita, buricut...[pup]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
oana irina...cred ca o sa ai tu prima onoarea...eu astept un baietel si din auzite stiu k sunt mai puturosi...oricum ar fi sanatosi sa fie...nasti natural?cu ce doctor?
align="right" id="quote2">

Ei dar tu nu stii, ca aici, lucrurile sunt invers?[:D] Fetele care au nascut fetite la Arcadia, depasisera aproape termenele. Sa ne dezicem noi?

Da, natural o sa nasc, cu dr Mihalceanu. Am optat si pentru epidurala. Daca as putea fara, asa as vrea, dar eu stiu cat pot duce...
Ma rog in fiecare zi sa fie toate cum trebuie, sa nu ajung la cezariana. Abia astept ecografia la 36 de sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Imi poate spune cineva cand se semneaza contractul si cat ajunge avansul
align="right" id="quote2">
Mie mi-a zis la consiliere ca e 30% din totalul sumei.
Am platit 1600 avans la contractul de naturala cu epidurala (care parca e de 3400 lei) pentru ca atat am vrut eu, nu mi-a zis exact cati bani sa dau. Dar ca idee, in jur de 30% din suma.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce fain ca mai scrieti despre contract.... ca mie mi-e "lene"(?) sa ma deplasez sa intreb.... urmeaza sa ma mobilizez dar mai am timp

 

Mada, da... voi fi mama de 2 baieti... si soacra de 2 nurori..( asta cu 2 nurori e cu poate[:D] ca cine stie ce or face baietii mei in viata lor)

 

Oana.Irina, nu pot decat sa ma bucur ca sunt cuiva de folos postarile mele...[:D][pup]

 

 

 

 

 


Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 22+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...