Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia -Iasi (7)


Recommended Posts

[:)]nu mai conteaza sanatosi sa fie...poate ne intalnim pe acolo...am fost si eu o data la mihalceanu ptr morfologia fetala de 22sapt mi se pare super de treaba...dar super ocupata!!!iar sincer mie tare frica de epidurala...prefer durerile cu toate ca nu le cunosc inca dar injectia aia in spate[fuga]...acuma sa dea DD sa mearga toate bine cum ai spus si tu sa nu fie nevoie de cezariana...apropo te-au programat ptr analizele prenatale?

 

DPN 4 AUGUST BAIETEL

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Of, si mie mi-e frica de epidurala. O sa mai vorbesc si cu doctorita, sa vad ce zice si ea. Eu am decis singura pentru anestezie. O s-o mai intreb si despre posibilitatea utilizarii unui gel in timpul travaliului - DIANATAL- despre care am citit ca ar fi bun pentru dilatatie. Intre timp o sa ma documentez si eu si sa o sa vad si ce parere are si dansa. Da, e cam aglomerata, sper ca o sa poata veni la nastere. Oricum , in urma sedintei de la Arcadia, m-am mai relaxat si in privinta asta. Am realizat ca orice s-ar intampla, sunt pe maini bune, oricum. Chiar si daca ar trebui sa nasc cu dr pe care nu l-am vazut in viata mea, ma refer la medicul care va fi de garda. Nu e de dorit, clar, dar mi-au castigat increderea.

 

Nu m-au programat, te programeaza ei? Ma gandesc sa le fac pe 9 iulie, intr-o sambata, cand voi merge si la ecografie. Am luat trimitere de la medicul de familie din timp.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FEtelor, sa nu va fie frica de injectia in coloana, eu nici nu am simtit cand mi-a montat cateterul..e super ok. va zic eu..nu simtiti mare lucru, si o intepatura de tantar e mai sesizabila..va faceti probleme inutile..suneti asa simpatice.La ce dureri o sa aveti nu o sa mai conteze nimic atunci..de asta cand se face si epiziotomia nu se simte nimic, si totusi se taie pe viu, pt ca nu se compara cu durerea de la nastere.DAr cu toate astea, cand iese bebe te lasa orice durere, iar cand il tiipt priam oara in brate nu mai contaeza nimci in jurul tau..simti ca ai fost pe deplin rasplatiat pt eforul tau!Durerea trece si se uita, va garantez![pup]

 

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dada si madline multumesc de raspunsuri.am sa incerc uleiul de in, iar maine am sa incerc sa fac programare pt eco la fata si controlul meu.

clauditza dr Vieriu este un medic foarte bun ca toti cei de la Arcadia.Ca si madline eu am fost lasata in grija lui cat timp a fost plecata dr Cacicovschi la Bucuresti, doar ca eu am si nascut cu el. Optasem pt naturala dar tot la cezariana am ajuns. El a avut rabdarea sa astepte cateva ore de travaliu, chiar si peste program(din cate stiu eu trebuia sa iasa din tura de noapte),sa ma opereze si pe urma sa-si continue programul de operatii pe care i l-am dat peste cap[:D] .La controlul de 40 zile tot la el vreau sa merg pt ca dansul m-a operat si pe urma oi vedea daca continuam colaborarea pe viitor sau aleg pee dr Cacicovschi.Eu oricum am incredere in echipa medicala de acolo.

 

familia oiyoy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor eu nu am somn..gaza mea se mornaie incotinuu..off,

Azi in sf am vazut si eu un film cap-coada, e primul film dupa nastere care il vad, identitati furate, cu angelina lolie..asa ce l-am ami savurat, parca era primul film din viata [:D]mea

Oiyoy, f profesional dr vieriu,[pk], sigur a facut o treaba buna, sutn curioasa maine ce vei face la ambele consultatii, sa ne tii la curent![pup]Bafta!

 

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc butici pt raspunsuri. Nu voi naste natural sub nici o forma ca prima nastere a fost foarte traumatizanta si merg la Arcadia, datorita nesimtirii si indiferentei cu care am fost tratata intr-un spital de stat.Prefer sa platesc sa mi se zambeasca sa ma incurajeze cineva si sa imi spuna ca totul va fi bine.Eu am programare pe 11 iulie si fiind atunci cam in 34 de saptamani, (avand in vedere ca fac vreo 3 ore pe drum) am zis ca e bine sa imi iau de-o grija si sa dau banutii aia ca tare ma tenteaza sa cumpar lucrusoare pt bebelina.Am citit cred toate postarile voastre pana ce m-am logat si va spun sincer am plans in hhte de emotie, la nenumaratele povesti cu desfasurarea nasterilor.........si acum imi dau lacrimile.....abia astept sa-mi strang in brate comoara....... Acasa mai am o comoara de 12 ani un barbatel adevarat de care sunt tare mandra...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor,am un ragaz ca bebica mea doarme de vre-o 2 ore sa va citesc si sa va scriu ce am mai facut. Si nu e de bine pt ca ieri am stat numai in pat cu frisoane, durere in tot corpul si cu febra 37.8 pe la ora 19.00. Am luat paracetamol cu toate ca nu stiam exact daca am voie, frectie cu carmol si a fost mai bine. Pe la 1.00 noaptea m-au laut din nou frisoanele dar mult mai puternic si febra din nou 38.3. Am luat inac un paracetamol si batista cu otet pe frunte si m-am stabilizat.Ma intreb acum daca o fi fost furia laptelui sau febra laptelui(nu prea stiu care e diferenta), cu toate ca nu am simtit asa dureri mari de sani sau noduli sau pete rosii cum am mai citit pe net ca s-ar manifesta...Mada tu spuneai parca ca ai avut furia laptelui imediat dupa externare ai avut asa simptome?

 

DPN 15 iunie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui camelia33
Buna dimineata fetelor,am un ragaz ca bebica mea doarme de vre-o 2 ore sa va citesc si sa va scriu ce am mai facut. Si nu e de bine pt ca ieri am stat numai in pat cu frisoane, durere in tot corpul si cu febra 37.8 pe la ora 19.00. Am luat paracetamol cu toate ca nu stiam exact daca am voie, frectie cu carmol si a fost mai bine. Pe la 1.00 noaptea m-au laut din nou frisoanele dar mult mai puternic si febra din nou 38.3. Am luat inac un paracetamol si batista cu otet pe frunte si m-am stabilizat.Ma intreb acum daca o fi fost furia laptelui sau febra laptelui(nu prea stiu care e diferenta), cu toate ca nu am simtit asa dureri mari de sani sau noduli sau pete rosii cum am mai citit pe net ca s-ar manifesta...Mada tu spuneai parca ca ai avut furia laptelui imediat dupa externare ai avut asa simptome?DPN 15 iunie
align="right" id="quote2">Buna Cami, e bien ca ai luat paracetamol,nu e contraindicat, eu am avut furia laptelui la 3 zile duap nastere, dar cu alte simptome: mis -au inatrit f rau sanii, erau umflati, durerosi, si f fierbinti..ca si cand aveam febra doar in sani...ma storceam cu mana f des, si puneam bebelusa la san, a trecut in 2 zile.Acuam nu stiu daca la tien e furia laptelui...poate ai racit.Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui camelia33
Buna dimineata fetelor,am un ragaz ca bebica mea doarme de vre-o 2 ore sa va citesc si sa va scriu ce am mai facut. Si nu e de bine pt ca ieri am stat numai in pat cu frisoane, durere in tot corpul si cu febra 37.8 pe la ora 19.00. Am luat paracetamol cu toate ca nu stiam exact daca am voie, frectie cu carmol si a fost mai bine. Pe la 1.00 noaptea m-au laut din nou frisoanele dar mult mai puternic si febra din nou 38.3. Am luat inac un paracetamol si batista cu otet pe frunte si m-am stabilizat.Ma intreb acum daca o fi fost furia laptelui sau febra laptelui(nu prea stiu care e diferenta), cu toate ca nu am simtit asa dureri mari de sani sau noduli sau pete rosii cum am mai citit pe net ca s-ar manifesta...Mada tu spuneai parca ca ai avut furia laptelui imediat dupa externare ai avut asa simptome?DPN 15 iunie
align="right" id="quote2">Am patit si eu la inceput chestia cu febra. Pe langa asta erau sanii tari ( pareau foarte plini) Durerosi au fost ulterior cred. Paracetamolul e ok, numai sa nu fie paracetamol sinus. Si daca e raceala e ok cu paracetamol, e permis in alaptare. Apa cu otet e ok si ea pt scaderea febrei. Despre carmol n-am idee[pup]
Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 22+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...