Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia -Iasi (7)


Recommended Posts

Claudita, nu am mai sunat pt analize, am uitat.[alcool]

Eu as vrea sa le fac luni pt ca tati vrea sa ”posteasca” pana atunci, ca vrea sa repete si niste analize de ale lui. Daca tot mergem cu exudatul si asta..., sa le faca si pe astea.

 

Madline, e foarte bine ca aplici varianta cu bona atat de curand, insa ai grija, creaza dependenta. Stiu de la prietena mea care are biroul acasa la ea, si practic e mereu acasa in preajma copilului. Ea si-a luat bona din primele saptamani, ca sa poata face fata si acasa si la munca, iar acum, la 6 ani impliniti, baietelul are 2 bone care lucreaza in ture. I-au devenit indispensabile. Le ia inclusiv in vizite, la mall, la bunici si in concediu. Eu am marele noroc ca o am pe mama disponibila. Dupa ce nasc, o mut la mine. Sper sa convietuim in deplina armonie.[:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui oana.irina

I-au devenit indispensabile. Le ia inclusiv in vizite, la mall, la bunici si in concediu.
align="right" id="quote2">


[wow] vorbesti serios????????????????????????

si eu am bona, pe perioada cat sunt la munca. in rest, timpul meu cu Dani e al meu!!!!! si abia il astept!

Laura [mamica] lui [copil] Daniel - 14.11.2006 si [gravi] prichindel [baietel]
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OANA IRINA tata poate sal faca si mai tarziu nu e problema,cel putin asa mi-au spus cei de la consiliere...maine am sa le fac doar eu iar cand vine si tati o sal trimit si pe el...nu vreau sa mai astept...vreau sa termin odata cu toate analizele cu tot ca sa pot sa stau linistita in asteptarea comorii

 

[gravi]cu[baietel]DENNIS GABRIEL DPN 04.08.2011,DR.VIERIU

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat se poate de serios vorbesc. Acuma, nah, fiecare cu stilul sau de viata si cum decide sa isi educe copilul. Eu nu comentez in niciun fel asta, desi poate fi cel puti ciudat, copilul nu merge la gradinita. Bonele nu sunt interne, insa de dim pana seara au program de lucru, pe rand. Iar in ”deplasari” le ia tot pe amandoua. Defapt sunt guvernante. Se ocupa si de activitati de invatare ale copilului, inclusiv limbi straine, inot, etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
OANA IRINA tata poate sal faca si mai tarziu nu e problema,cel putin asa mi-au spus cei de la consiliere...maine am sa le fac doar eu iar cand vine si tati o sal trimit si pe el...nu vreau sa mai astept...vreau sa termin odata cu toate analizele cu tot ca sa pot sa stau linistita in asteptarea comorii
align="right" id="quote2">
Ah, uitasem ca tati vostru e plecat.
Imi zici si mie in ce au constat, si apoi sun sa ma programez.
Apropos: cum stai cu pregatirile? Eu am mai avansat, dar tot am impresia ca sunt in criza de timp. Astept mobila, ca sa calc hainutele (marea majoritate sunt deja spalate), sa am unde le pune. Mai am multe lucruri de cumparat si de aranjat. Plus ca m-am mutat de curand si mai am de finisat si chestii generale, cum ar fi sa-mi cumpar hota, vreo 2 covoare, lustre, etc. Si vreau sa ma ocup personal de cumparaturi.
Oare Pampers de care trebuie sa iau? Am vazut in magazin ca sunt din aia cu bumbac, cred ca is mai buni. Dar ce marime? Erau 2-5kg si 3-6. Tu ai luat deja? De care?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oana.irina
Citat:
OANA IRINA tata poate sal faca si mai tarziu nu e problema,cel putin asa mi-au spus cei de la consiliere...maine am sa le fac doar eu iar cand vine si tati o sal trimit si pe el...nu vreau sa mai astept...vreau sa termin odata cu toate analizele cu tot ca sa pot sa stau linistita in asteptarea comorii
align="right" id="quote2">Ah, uitasem ca tati vostru e plecat. Imi zici si mie in ce au constat, si apoi sun sa ma programez.Apropos: cum stai cu pregatirile? Eu am mai avansat, dar tot am impresia ca sunt in criza de timp. Astept mobila, ca sa calc hainutele (marea majoritate sunt deja spalate), sa am unde le pune. Mai am multe lucruri de cumparat si de aranjat. Plus ca m-am mutat de curand si mai am de finisat si chestii generale, cum ar fi sa-mi cumpar hota, vreo 2 covoare, lustre, etc. Si vreau sa ma ocup personal de cumparaturi. Oare Pampers de care trebuie sa iau? Am vazut in magazin ca sunt din aia cu bumbac, cred ca is mai buni. Dar ce marime? Erau 2-5kg si 3-6. Tu ai luat deja? De care?
align="right" id="quote2">Ce misto e senzatia cand te muti in casa noua..........si mai vine si bebeul......felicitari. Am inteles ca pampers este chiar newborn
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oana.irina
Oare Pampers de care trebuie sa iau? Am vazut in magazin ca sunt din aia cu bumbac, cred ca is mai buni. Dar ce marime? Erau 2-5kg si 3-6. Tu ai luat deja? De care?
align="right" id="quote2">

Buna dimineata,
Se pare ca se incalzeste. Noi am iesit aseara prin cartier la plimbare vreo ora, cu toata ploaia. Bebe a dormit linistit in landou. A fost ok.

Oana, asteapta sa vezi cam cate kg va avea bebe la nastere. Dar daca nu va fi peste 4 kg, poti lua linistita newborn, 2-5 kg. Tudor a avut 4 la nastere si am iesit cu 3760 g din spital. Am folosit newborn vreo doua-trei saptamani si apoi am trecut la nr 2, 3-6 kg.
In principiu, cele 2-5 kg le poti folosi pana pe la max. 4,5 kg, apoi sunt cam mici. De obicei nu poti folosi un scutec pana la valoarea maxima declarata de ei.
Daca bebe e cam de 3,5 kg, poti lua un pachet din ala mare de 108 parca si pana il termini o sa-ti dai seama cu care va trebui sa continui.

[pup]

Stef si bebu Tudor Stefan (24.03.2011)id="blue">

It's nice to be important, but it's more important to be nice.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oana.irina
Cat se poate de serios vorbesc. Acuma, nah, fiecare cu stilul sau de viata si cum decide sa isi educe copilul. Eu nu comentez in niciun fel asta, desi poate fi cel puti ciudat, copilul nu merge la gradinita. Bonele nu sunt interne, insa de dim pana seara au program de lucru, pe rand. Iar in ”deplasari” le ia tot pe amandoua. Defapt sunt guvernante. Se ocupa si de activitati de invatare ale copilului, inclusiv limbi straine, inot, etc.
align="right" id="quote2">n-am avut nici o intentie sa judec, doar m-am mirat. [flo]analizele constau in: exudat faringean (fara spalat pe dinti inainte, baut, mancat, etc) si nazal, analize de sange si EKG. mergi la consiliere si se plimba fetele de acolo cu tine prin toate cabinetele, deci e super ok.Laura [mamica] lui [copil] Daniel - 14.11.2006 si [gravi] prichindel [baietel]Poze DanielMamici din IasiCopilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FETELE care nu ati semnat pana acuma contractul de nastere am O VESTE PROASTA..[:(!] analizele si controlul preanestezic nu mai sunt incluse in pachetul de nastere...asadar de acuma sa va duceti cu bilet de trimitere sa va poata deconta ceva cu casa de asigurari...au vrut sa ma puna si pe mine la plata dar eu am semnat contractul acum o luna si au trebuit sa-si mai puna pofta in cui...!!!

OANA IRINA abia acuma am terminat cu totul...am fost dimineata nemancata si nespalata pe dinti[vom] ptr prelevare analize sange,electrocardiograma(EKG)si exudate care sunt ff neplacute...mie mi-au dat lacrimile...am terminat repede si m-am intors acasa pana la 12 cand aveam programare cu anestezistul si pana rezultatele erau gata(exclus exudate...dureaza mai mult)!!!la 12 am revenit si am urcat sus la 5 langa blocul operator(m-au luat fiorii)la dr.tutuianu anestezist ptr fisa de nastere...un dr.super de treaba care ma incurajat ff mult...s-a uitat peste rezultate,a mai venit cu intrebari despre posibile afectiuni...mi-a explicat in ce consta anestezia si pana la urma mi-a spus ca are certitudinea ca voi naste natural fara nici o anestezie pentru ca am vointa si in plus asta e cel mai bine...oricum a fost bine m-am intors bucuroasa acasa!!!Felicitari ptr noua casa si ptr bebe...noi pana la anu nu avem posibilitatea sa incepem lucrarile si pe bebe il vom tine cu noi in camera asa ca multe nu prea am luat...ma refer la mobila...asa ca eu am deja totul pregatit...cum sotul e plecat am cumparat ce era mai greu din timp cand era el acasa...patutul,cadita...dulapul ptr schimbat iar intre timp eu am mai cumparat strictul necesar ptr primele zile a lui dennis acasa...ptr igiena..hainute(le-am spalat si calcat deja)...pampers i-am luat newborn un pachet de 78bucati de la Pampers Premium Care 2-5kg..suzete biberoane si carut imi aduce tati cand vine...ar mai fi de cumparat dar cred ca mai avem timp destul... cum eu ma plictisesc i-mi fac drum zi de zi in carrefour si mai cumpar cate ceva...nu toate odata ca apoi nu mai am nimic de facut si innebunesc in asteptarea[bebic]

 

[gravi]cu[baietel]DENNIS GABRIEL DPN 04.08.2011,DR.VIERIU

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui clauditza89
FETELE care nu ati semnat pana acuma contractul de nastere am O VESTE PROASTA..[:(!] analizele si controlul preanestezic nu mai sunt incluse in pachetul de nastere...asadar de acuma sa va duceti cu bilet de trimitere sa va poata deconta ceva cu casa de asigurari...au vrut sa ma puna si pe mine la plata dar eu am semnat contractul acum o luna si au trebuit sa-si mai puna pofta in cui...!!!OANA IRINA abia acuma am terminat cu totul...am fost dimineata nemancata si nespalata pe dinti[vom] ptr prelevare analize sange,electrocardiograma(EKG)si exudate care sunt ff neplacute...mie mi-au dat lacrimile...am terminat repede si m-am intors acasa pana la 12 cand aveam programare cu anestezistul si pana rezultatele erau gata(exclus exudate...dureaza mai mult)!!!la 12 am revenit si am urcat sus la 5 langa blocul operator(m-au luat fiorii)la dr.tutuianu anestezist ptr fisa de nastere...un dr.super de treaba care ma incurajat ff mult...s-a uitat peste rezultate,a mai venit cu intrebari despre posibile afectiuni...mi-a explicat in ce consta anestezia si pana la urma mi-a spus ca are certitudinea ca voi naste natural fara nici o anestezie pentru ca am vointa si in plus asta e cel mai bine...oricum a fost bine m-am intors bucuroasa acasa!!!Felicitari ptr noua casa si ptr bebe...noi pana la anu nu avem posibilitatea sa incepem lucrarile si pe bebe il vom tine cu noi in camera asa ca multe nu prea am luat...ma refer la mobila...asa ca eu am deja totul pregatit...cum sotul e plecat am cumparat ce era mai greu din timp cand era el acasa...patutul,cadita...dulapul ptr schimbat iar intre timp eu am mai cumparat strictul necesar ptr primele zile a lui dennis acasa...ptr igiena..hainute(le-am spalat si calcat deja)...pampers i-am luat newborn un pachet de 78bucati de la Pampers Premium Care 2-5kg..suzete biberoane si carut imi aduce tati cand vine...ar mai fi de cumparat dar cred ca mai avem timp destul... cum eu ma plictisesc i-mi fac drum zi de zi in carrefour si mai cumpar cate ceva...nu toate odata ca apoi nu mai am nimic de facut si innebunesc in asteptarea[bebic][gravi]cu[baietel]DENNIS GABRIEL DPN 04.08.2011,DR.VIERIU
align="right" id="quote2">M-ai speriat[q] de ce ti-au dat lacrimile? de emotii sau au fost jenante analizele? mai exact ce ti-au facut?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...