Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia -Iasi (7)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Stefana, cum iti spunem, atat planul de diversificare cat si tabelele sunt orientative. Eu cereale i-am dat abia pe la 8-9 luni.... si nu zilnic. Si tabelele alea erau un fel de idei cand eram in pana.... incepeam sa sap apoi dupa pareri despre alimentul nou... abia apoi il bagam. dar ma ajuta ca aveam de unde lua macar idee sa caut. Si ficat/organe in general ii dau rar. sunt controversate ( vorba vine organe, acum imi dau seama ca doar ficat a papat de cateva ori) Ficatul e bogat in Fe... asa ca e bun, dar retine toxine din organism si se umple de adrenalina la sacrificare... asa ca nu e bun. Cam asa am patit cu multe chestii

Despre lapte. Nu-l primeste cu bibe zici... dar de la 6 luni ii poti lua canita cu cioc, pe aia o va primi mai usor, mai ales ca o va folosi si la masat gingii). Apoi, daca nu si nu... cu lingurita si tot primeste laptic.

Asa, sa nu uit. Eu cu citricele sunt in razboi. i-am dat aproape de 1 an portocala ca atare, apoi a cerut el lamaie mai de curand, de curiozitate si i-am dat sperand ca nu ii va placea... dar i-a placut. Citricele , sunt eu de parere, sunt prea acide pentru copii. Cand ma gandesc la faptul ca pediatrii din Roamnia le recomanda si de la 2 luni[bang][bang]

Cica e ok sa incepem cu legumele albe.... cred ca le si accepta mai usor.... atentie la telina ca e alergena si cam aromata pentru inceput.... poate sa fie mai greu primita. Ceapa se fierbe si se arunca.... nu se paseaza in supele de inceput.

Avocado e un fruct foarte bun pt copii ( iar, parerea mea) Piureul e apropiat de gustul laptelui matern... si are grasimi bune. Para poate strica la burtica... dar asta necesita doar atentie si nu excluderea ei. Piersica e si ea alergena.... introdusa cu grija, de preferat cojita. Pufii aia nu sunt f ok...

Mese diversificate la 1 luna... 2.... Cam greu. Acum sunt si copii la care e posibil... dar nu e neaparat sa se poata. La noi a avut 1 masa complet inlocuita abia pe la 9 luni. Pana atunci primea laptic si semisolide.

Bucatelele e de preferat sa fie date separat, nu amestecate in piure( gen cubulete mici bagate in piure) ca ii surprinde si se ineaca.

Trimit si fac cap nou.... apoi revin.

 

 


Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 22+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...