Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Vacanta de vara pe litoralul Bulgariei


Recommended Posts

  • Răspunsuri 69
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

diuna, care este bugetul tau pentru sejur si in ce perioada vrei sa mergi acolo ?

eu imi cumpar sejururile de 5 ani incoace de la o agentie din bucuresti, foarte serioasa, cu recenzii pozitive. agentia se numeste rezervare.ro, site-ul este www.rezervare.ro

incearca sa-i contactezi, telefonic sau pe mail, sa-ti trimita oferte si/sau sa-ti faca recomandari in functie de bugetul si cerintele tale. pana la 30 aprilie se acorda reduceri de EB. succes !

eu am fost in bulgaria tot in zona de sud a litoralului lor, 2 ani la rand la duni - marina beach hotel si in anul urmator la club evrika in sunny beach. a fost excelent in ambele destinatii, insa clasificarea hotelurilor respective este de 4 stele, all-inclusive, m-a costat in jur de 700-800 euro pentru doi adulti si un copil cu varsta sub 12 ani (practic copilul nu plateste cazare si masa, doar taxa de statiune).

mai poti incerca si altfel : pe acel site romanesc de impresii, daca ai user, poti cere recomandari din partea cunoscatorilor, ba chiar poti solicita oferte de sejur din partea agentiei de turism afiliata site-ului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, de ce insisti cu all inclusive-ul?

 

Nu toata lumea iubeste sa-si petreaca vacanta intr-un resort AI.

 

Unii oameni (noi de exemplu si am senzatia ca si diuna) preferam independenta, libertatea. Mananci fiecare masa unde ai chef. Ai chef de o plimbare, te urci in masina si vizitezi un orasel sau alta statiune si mananci acolo fara a pierde practic banii pe masa din resort. Sau te plimbi seara pe faleza statiunii si iti alegi terasa care iti face cu ochiul sau care are muzica misto si te asezi unde ai chef sa iei cina sau doar sa bei ceva.

 

Mancarea bulgareasca e foarte buna si ieftina la restaurante si terase (cu exceptia unor locuri punctuale cum ar fi Albena+Nisipuri unde preturile sunt mai mari).

 

Unii preferam plaja libera, nu cea cu sezlonguri aliniate. Pe unii nu ne intereseaza piscinele cand mergem la mare. Unora nu ne plac spectacolele lor, ba char poate ne irita.

 

Nu trebuie ca toata lumea sa mearga in concediu la AI cumparat de la o agentie de turism.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 @CorinaDani, mi-ai dat niste idei foarte bune, multumesc, ma voi sfatui si cu cei de pe saitul romanesc de impresii( ce-mi place cum suna!). 

 @lavi02, m-ai "citit" foarte bine, cam asa traim noi pe oriunde mergem si ne place. Dar de data asta oferta la AI pe care o gasisem, 700 de euro toti patru( peste 12 ani), 7 zile, AI trei stele, m-a determinat sa cer si alte pareri. Noi am mai fost la bulgari in diverse vizite, la Balcic, la Velico, si mancarea e f buna si f ieftina. Si variata, si "alceva" decat suntem obisnuiti aici. Si nu stiu cum e cu plajele, cum sunt cele publice? Daca sunt departe de statiune, sau inguste, sau aglomerate imi cam strica cheful. Mai fac prospectari inca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diuna, ca sa vezi cum e cu plajele mergi pe Google Maps si uita-te cat e de aproape plaja de statiune. Tot pe Google Maps daca selectezi si Photos ai sanse sa te lamuresti si cum e cu aglomeratia.

 

Eu nu am fost la plaja mai la sud de Sozopol, deci nu stiu sa-ti zic. La Sozopol am fost pe plaja principala, e foarte frumos, e intr-un golfulet cu faleza inalta in spatele plajei. Dar cam aglomerat.

 

In rest am mai fost la plaja doar in nordul Bg: Albena, Nisipuri, Kranevo, Balcic.

 

La all-inclusive am fost intr-un week-end in teambuilding la Roussalka: plaja era frumoasa dar cazarea si masa foarte proaste. Am fost si noi fraieri ca am mers cu autocarul, daca ne luam masina puteam da o fuga sa luam masa in Balcic, pe faleza. La orele mesei aveam cu totii o stare de frustrare. Acu ce sa zic, alte AI-uri or fi mai de soi.

Seara a continuat cu o animatie-spectacol de calitate slaba, i-am lasat in durerea lor si ne-am dus sa ne plimbam. Cadrul natural e f frumos acolo.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lavi, eu am avut parte numai de all-inclusive de calitate, ca sa zic asa. ce-i drept, m-am si documentat foarte bine inainte de a alege o destinatie sau alta, tocmai pentru a nu avea surprize neplacute legate de cazare, mancare si bautura.

imi pare rau daca ti s-a parut ca "insist" cu astfel de recomandari.

 

acest sistem ni se potriveste de minune (deocamdata) pentru ca :

- fetita mea este destul de mofturoasa la mancare, la AI chiar ai de unde alege si nu-ti pare rau daca ramane mancarea in farfurie, cum s-ar intampla in cazul mancarii comandate la taverna/terasa, pe care o platesti; personal ma enerveaza la culme sa stau sa astept sa vina mancarea comandata. prefer sa-mi pun eu in farfurie ce imi place, cat consider ca pot manca, sa experimentez din felurile noi de mancare, etc.

- din pacate nu ne putem permite mai mult de un concediu pe an (7 zile), si simtim nevoia sa zacem pur si simplu, sa lenevim, sa avem totul la indemana, sa nu ne batem capul azi unde mergem sa mancam sau ce sa vizitam.

- mi se pare incomod ca la orele pranzului, cand e extrem de cald, sa te apuci sa cauti un loc unde sa mananci, apoi daca mai ai timp sa te duci in camera sa te odihnesti, caci pe plaja oricum nu se mai poate sta, arde soarele prea tare; la AI totul e la indemana, vrei sa mergi la masa in costum de baie o poti face la restaurantul/terasa de pe plaja, vrei sa te duci in camera sa-ti faci un dus si apoi sa cobori la masa - nu pierzi timp, e totul aproape.

- nu suntem genul de turisti plimbareti, la modul sa vizitam muzee, obiective istorice; nu, pe noi ne relaxeaza plimbarile prin statiune/oras, sa observam modul de viata al localnicilor, sa vizitam magazine/bazaruri.

 

poate cand fetita va mai creste si noi ne vom putea permite dpdv financiar, vom experimenta si alt stil de a ne petrece vacanta, cazare cu mic dejun, celelalte mese la taverne/terase, vizitarea obiectivelor istorice din zona - cam in stilul vacantelor din grecia.

pentru noi (deocamdata) vacanta all-inclusive este perfecta pentru a ne relaxa, pentru a ne odihni dupa un an de munca, pentru a ne incarca bateriile. este extrem de placut sa nu faci mai nimic in acele 7 zile, sa n-ai nici-o grija. asa suntem noi, la fel sunt si altii, probabil ca sistemul AI pentru noi s-a inventat [:)] . nu e nici-o rusine sa afirm ca-mi place acest sistem. pentru ca nu ma duc acolo sa mananc si sa beau cu 7 guri, ci tocmai pentru a nu avea nici-o grija sau bataie de cap. meritam si noi macar 7 zile pe an sa avem parte de un astfel de "rasfat".

nici noi nu suntem fani piscine, mereu am ales plaja si marea. la piscina am stat de nevoie, in cele 2 zile cu alge in mare, cand nu se putea intra deloc in apa. si nici atunci nu m-am bagat in apa piscinei (am eu retinerile mele), m-am racorit la dusurile de acolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si aici se recomanda sa rezervi All inclusive cand ai copii mici; asta pt ca ei vor sa manance mai tot timpul; de baut la fel. Asta daca mergi in vacanta la strand/mare; daca vrei sa faci turul tarii, e altceva. Mie mi-ar fi de ajuns o cafea dimineata si masa de seara; de fapt, noi asa mancam : mic dejun, la pranz tot felul de prostioare (copila mai mult) si masa de seara. Daca as lua doar cu mic dejun si masa de seara, diferenta de pret pana la All inclusive ar fi ft mica; pe langa asta ar trebui sa mai platesc si bauturile si as iesi mai scump. Noi facem excursii, nu stam in hotel tot timpul. Bauturi consumam destule, iar astea in general la All inclusive sunt destul de scumpe (in Cipru un cocktail era 10 euro, o pizza pe plaja 8 euro). De ex, in tarile din Caraibe (Rep.Dominicana, Cuba) nu exista decat sistem All inclusive. Si nu facem risipa, ne punem putin si apoi mai luam daca ne e foame; am vazut in Creta rusi care isi umpleau 5-6 farfurii si nu mancau mai nimic- chiar imi venea sa le zic ceva.

La piscina nici noi nu stam, mie imi place apa de mare; piscina avem si aici. Fiica-mea statea doar in apa cand era mai mica (cu pauze de mancat sau baut ceva). Noi asa facem cand mergem la mare, nu plecam de pe plaja pana cand se intuneca - dar acolo se intuneca la 5.30-6 (dar stam doar la umbra, nu la soare).

Am fost si singuri in vacanta si atunci am rezervat doar hotel cu mic dejun. Asta pt ca in hotel doar dormeam, in restul timpului mergeam sa vizitam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Poate pentru cei care urmeaza sa mearga in vacanta cat de curand http://www.stiripesurse.ro/mae-alerta-de-calatorie-in-bulgaria-marea-neagra-infestata-cu-virusul-hepatic-a/

 

Posibil sa nu fie nimic, dar, oricum, e de luat in seama.

 

Anul trecut stiu ca s-a dat o alerta de genul asta pentru zona Nessebarului exact cand eram noi acolo. Am aflat cand ne-am intors. Nu mai stiu exact cu ce era, cu niste deversari parca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e posibil sa fie o campanie anti-bulgaria, demarata zilele trecute de rusi, ca pedeapsa daca vreti, pentru ca nu le permit sa faca acel gazoduct prin bulgaria.

intai au incercat sa falimenteze/induca panica in sistemul bancar, acum turismul...vor sa-i aduca probabil in "sapa de lemn" pe vecinii bulgari...

 

Marţi, Prof. Todor Kantardzhiev, Director al Centrului Naţional de boli infecţioase şi parazitare, a negat teoria, într-un interviu difuzat pe Nova TV.

 

Foarte puţin probabil a fi infectat cu hepatita A în apa mării, din mai multe motive. În primul rând, există o cantitate foarte mică (de germeni patogeni - n. trad.). În al doilea rând, soarele puternic ucide virusul şi până în prezent nu există niciun caz raportat de epidemie din apă de mare. În al treilea rând, virusul trebuie să pătrundă în corp, acesta nu trece prin piele. ”

putina atentie in plus nu strica oricum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...