Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o (mai) fi posibil sa ne indragostim ?!


Recommended Posts

Sint absolut nedumerita de principiile si convingerile ferme vehiculate pe aici, asa ca m-am gindit sa risc si sa dezvolt totusi o intrebare care ma macina: o (mai) fi posibil sa ne mai indragostim din senin, asa femei maritate si cu kupii? Sau e vreun robinet acolo la starea civila pe care il inchizi cind spui da? Eu n-am vazut vreunul, dar faptul ca atita lume da cu parul si baga mina in foc ca stie ce e bine si rau, si nu numai ca stie, ci ca NICIODATA n-ar putea sa i se intimple vreo aterizare in cap neplanificata, imi da de gindit. Nu ma refer la inselat, deci la ceva faptic: ci asa, doar la faptul ca toti avem cite un suflet si din ce stiu eu e cam greu de tinut asa strict sub control. Controlezi ce spui, ce faci, da' ce simti nu prea controlezi, deci de unde atita sigurantza? Subiectul flaviutzei era relevant (ca reactii) si cel deschis de Alex evolueaza cam la fel. So, chiar as fi curioasa care e sistemul prin care sa iti gestionezi asa de bine resursele incit sa fii sigura ca n-ai nici o surpriza. Ca nu te trezesti intr-o buna zi ca iti flutura genele cind te gindesti la vreun X. Chit ca ai nspe zeci de ani si iti faci sarmalele linistita, contextual nu te pindeste nici un pericol. O fi vreo metoda si eu n-am prins-o? Pentru ca eu sper doar sa nu se intimple sa ma trezesc intr-o buna zi picata in butoiul cu indragosteala si facind greseli inevitabile, da' nu pot sa bag mina in foc. Asa ca, daca aud de cineva in situatia asta, tot ce pot sa zic e "deh, ghinion". E un incident regretabil. Sau n-o fi un incident? E vreo tehnica de fidelizare care imi scapa? Poate imi raspunde si vandal, ca el e unul dintre cei care gindesc in alb si negru... de fapt, mai mult negru.... Ce ar putea face vandal daca s-ar trezi indragostit?! Cum ar ramine cu principiile alea? Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Atunci cand, mai in gluma, mai in serios, ii spun sotiei mele ca eu sunt ultimul barbat din viata ei, ea spune invariabil "sper asta din tot sufletul". La inceput nu am gustat "speranta", stiti, se obisnuieste sa minti frumos in astfel de cazuri, sa spui "daaaaa, cu siguranta asa va fi". Adevarul este ca si eu includ in rugaciunile de la biserica un capitol referitor la plusul de minte (sau noroc) pe care sa mi-l dea Dumnezeu, ca sa nu fiu nevoit sa-mi stric viata mea de basm de acum cu vreo prostie de "cioara de pe gard". Dar nu am nici o siguranta. Nu exista nici o tehnica de fidelizare. Doar atentie si multa speranta ca viata nu-si va bate joc de noi. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, este posibil:). Si atunci intri intr-un fel de "marrige blanc" cu tine insuti. Si tot atunci se cam termina cu teoria cu "mie?? niciodata!". Un fel de miere amara. Benefica, zic eu. Pentru ca iti da referinte clare asupra ce esti cu adevarat. Dincolo de clisee, dincolo de "principii" pur teoretice pana la proba contrarie. Am invatat sa nu mai dau niciodata verdicte atit timp cit singura comparatie pe care o pot face este cu viata si experientele ...altora. Numai bine va dorim si multa, multa sanatate. Dana si Ioana Amazoana (24.09.2003) http://community.webshots.com/user/floarea_soarelui
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de Elise Ce ar putea face vandal daca s-ar trezi indragostit?! Cum ar ramine cu principiile alea?
Ah, si ce dor principiile alea cand cad. Mai ales ptr un mascul.[B)] Imi cer scuze ca azi sunt superficial, sunt obosit, am sa raspund la intrebare, si maine revin asupra subictului (asta daca nu ma fugaresc iar fetele [neand] cu maciuca de pe forum). Da, din pacate este posibil sa ne mai indragostim. Si indraznesc sa pun si eu o intrebare, care aparent nu are vreo legatura cu tema subiectului, dar, are. Putem iubi 2 persoane in acelasi timp? Doi barbati, doua femei? Multumesc! [flo] Alexandru, tati de copil perfect Nu cred sa fi vazut vreodata ceva mai frumos decat copilul meu dormind... ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragostea nu tine cont de virsta ,sex,statut social,nivel de educatie. poti alege sa raspunzi sau nu sentimentelor ,dar nu vad (eu ) o mare diferenta ,cu gindul tot "gresheshti",cum inabusheshti sentimentele? esti pus sa alegi in a fi fidel sentimentelor tale sau persoanei de linga tine.compromisul major cu cine este, cu tine ,cu sentimentele tale sau cu partenerul??fiecare actioneaza in functie de raspunsul dat la aceasta intrebare.oricare ar fi raspunsul nu vad sa fie greshit . eu nu spun "din apa asta nu am sa beau" alex, se pare ca tu chiar vrei sa o iei pe cocoasha[neand],vezi ca shi-a mai "permis" shi flaviutza sa "iubeasca 2" ,shi a fugit mincind pamintul... tu nu ai sa ajungi sa fugi ,ai sa mori inainte ,stai sa se trezeasca fetele[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Nu poti pune interdictie simturilor, dar poti sa alegi cum vei reactiona in caz ca ti se intimpla. Eu vad lucrurile in alb si negru, nu pot trai cu gri...
si cum ar trebui sa reactionezi? Care e albul? Eu aici vorbeam de fapt de o situatie in care poti sa te trezesti, nu de cum raspunzi la ea, da' daca tot a venit vorba... O fi corect sa te uiti in ochii sotului ca si cum nimic nu s-ar fi intimplat, desi iti sta mintea la altcineva? Sau o fi corect sa iti iei boccelutza si sa pleci in lumea larga doar pentru ca iti patineaza sufletul si nu poti sa pui o compresa sa treaca?! So... care o fi reactia optima? Ca eu n-o vad. Daca ajungi in situatia asta cred ca orice reactie posibila tot nefericita e. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca e un subiect care pe mine ma raneste profund o sa iti raspund (ca prea era teleghidata intrebarea). Convingerea mea este ca daca te indragostesti (in situatia data de Elise) esti disponibil sentimental. Sau cu alte cuvinte deja nu mai esti in relatia existente. Din ce motive e secundar (nu despicati firul in patru. Atit timp cit esti implicat (total) intr-o relatie care te implineste nu cred ca ai timp sa te indragostesti de altcineva (si nu vorbesc de ginduri genul mama ce buna e aia, extraordinar ce inteligent/a e, ce preocupatii comune avem si cum ne place acealasi gen de carti/muzica/etc). In momentul in care incepi sa ai chinuiri existentiale de genul asta e viata mea, mai sint frumoasa, slaba, sexy, etc atunci de diponibilezi si daca tenatie apare si mai are si calitatile lui Fat-Frumos/ Ileana Cosinzeana si nu te trezesti...ai pus-o de situatie de gradul 3. Intrebarea mi s-a pus si in direct nu numai virtual si am dat acelasi raspuns. Nu mi se va intimpla pt ca nu sint disponibil de asa ceva( afectic), pentru ca viata mea e plina cu toate intrebarile existentiale pe care mi le pun la virsta mea.. /sarcasm on Sa mai stau si sa fac logistica unui affair ar fi much too boring ca sa ma complic. /sarcasm off
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

heheheeee ... Elise, eu mi-am pus intrebarea asta cu mult inainte de a ma marita[:D] si de aia de citeva ori n-am facut-o. fiindca simteam ca mai e loc. ca mai am curiozitati. ca mai am fluturi (in cap). ca am indoieli. ca ceva ... mic-mic scirtiie. nu spun ca n-o sa-mi mai bata inima niciodata pt. nimeni, asta n-am de unde sti. dar stiu sigur ca afectiv sint destul de matura ca sa gestionez situatia si cu capul (nu doar cu inima). sper ca si consortul e in aceeasi situatie. el asa zice [detectiv]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
quote:
Nu poti pune interdictie simturilor, dar poti sa alegi cum vei reactiona in caz ca ti se intimpla. Eu vad lucrurile in alb si negru, nu pot trai cu gri...
si cum ar trebui sa reactionezi? Care e albul? Eu aici vorbeam de fapt de o situatie in care poti sa te trezesti, nu de cum raspunzi la ea, da' daca tot a venit vorba... O fi corect sa te uiti in ochii sotului ca si cum nimic nu s-ar fi intimplat, desi iti sta mintea la altcineva? Sau o fi corect sa iti iei boccelutza si sa pleci in lumea larga doar pentru ca iti patineaza sufletul si nu poti sa pui o compresa sa treaca?! So... care o fi reactia optima? Ca eu n-o vad. Daca ajungi in situatia asta cred ca orice reactie posibila tot nefericita e. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Mie imi place sa cred ca as reusi sa ignor sentimentele astea. Nu stiu cit de greu e sa te uiti in ochii sotului, stiind ca i se poate intimpla si lui si oricui pina la urma. Cu asta cazuram cu totii de acord, nu? De asta zic eu ca important e ce faci mai departe. Daca sentimentele vin asa, de-a valma fara sa te intrebe - reactiile pot fi totusi controlate. Ca tot a pus Alex intrebarea, eu nu vad cum as putea iubi doua persoane deodata. Daca ar fi sa ma indragostesc nu ar insemna oare ca nu-mi mai iubesc sotul? Daca nu l-as mai iubi nu am mai fi impreuna. Deci as fi libera sa ma indragostesc, nu? N-as putea scrie chestia asta ca pe o teorema, ceva? LOL! The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...