Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o (mai) fi posibil sa ne indragostim ?!


Recommended Posts

"De ce considerati ca partenerul (sau sentimentele lui) este propietate si nu are dreptul, nu are voie la alta iubire decat la cea pentru voi?" El are voie la cate iubiri vrea. Dar asta exclude, dupa mine, iubirea fata de mine. Si atunci il las liber. Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Reiki, poate te-am mai intrebat deja asta :), dar o mai fac odata: poti spune, cu mana pe inima, ca daca sotia/iubita ta vine azi si iti spune "draga, m-am indragostit de Costel, dar te iubesc si pe tine, hai sa facem un ménage à trois", n-ai nicio problema cu chestia asta ? Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, discutia asta opereaza numai cu variabile si termeni asemanatori ca si conotatie dar nu sinonimi; asta face loc la contradictii aiurea. Dragostea nu inseamna iubire. Nu in sensul complex pe care le include cea de a2a. Iubirea nu functioneaza numai in baza sentimentelor... ba chiar, in mod paradoxal, sentimentele pot fi secundare ca importanta, estompate sau alternante pe parcursul iubirii. Iubirea este de fapt consecinta rationala a dragostei. In primul rand ar trebui acceptat, ca baza de discutie, ca nu poti fi indragostit de 2 oameni in acelai timp. Indragosteala presupune un grad de obsesie si exaltare(in sens la limita cu patologicul) care exclude alt centru de interes similar. Problema/conflictul vine din faptul ca ORICE dragoste se poate transforma in iubire. Iar iubirea e rationala. Rationalizarea celuilalt doare; procesul comparatiei/cantaririi, talerul. Separarea lui in cuplu pt. a ``digera`` un interes strain. Nu cred ca exista menaj a trois bazat pe dragoste dar teoretic poate exista daca pasteaza cadrul iubirii. Da` uite ca ma indepartez de subiect. Vreau sa cred ca ne putem indragosti iar si iar; ca resursele raman constante. Ar fi pacat sa fie altfel. Dar de asemenea vreau sa cred ca putem redirectiona, disipata e drept, resursa asta de sentimente/exaltari/obsesii :) ...Reiki; nimeni nu se poate bucura ca obiectul iubirii lui/ei, in care a investit mai mult decat sentimente, o ia razna la propriu/se tacaneste/devine irational, devine din nou adolescent/dominat de instincte si interese personale... De asta femeile tinere cauta ``maturitate`` in parteneri. Maturitatea inseamna, simmbolic si general, stabilitatea. Genereaza din acest motiv alte modele de echivalenta. Te poti bucura de dragostea pt. altcineva a partenerului de viata?! Nu! Atat timp cat partenerul de viata te intereseaza afectiv sau altfel. Pt. ca dragostea lui separata nu are nici in clin nici in maneca cu sfera de interes a cuplului, cu tine. Poti ulterior... dupa ce relatia s-a consumat. Daca ambii parteneri au acceptat consumul. Sa consideri primordial interesul altei persoana, in detrimentul tau, este nesanatos. Fata indragostita de colegul de birou(scuze ca n-am retinut nickul); nu faptul ca te-ai indragostit genereaza sentimentul de culpabilitate ci separarea intereselor tale in cuplul stabil; indoiala personala si rationala ca el/colegul va iesi invingator din comparatia cu sotul tau pe cu totul alte criterii decat afective. Altfel spus culpabilitatea e data de latura practica, nu de sentimente... pe care nu le poti controla tot prin sentimente...care prin natura lor sunt nevinovate...si tot asa... parerea mea nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ellej, Eu nu am pus problema unui menaj in 3. Daca partenerul tau ar incepe sa iubeasca alta fermeie nu inseamna automat ca trebuie sa-o iubesti si tu la randul tau. Eu am intrebat de ce nu putem accepta faptul ca partenerul iubeste si pe altcineva. Poate el te iubeste si pe tine si are sufletul impartit. De ce nu ne putem bucura de iubirea lui. De ce suntem atat de egoisti, de gelosi, de ce om fi, incat sa ne consideram tradati, inselati? nume, De ce "Sa consideri primordial interesul altei persoana, in detrimentul tau, este nesanatos."? Acest lucru se intampla tot timpul cand esti indragostit. Cate lucruri nu face un om indragostit in detrimentul propiului interes. Nu tocmai asta duce la pierderea iubiri, sa consideri interesul tau primordial? Cand esti indragostit nu prea faci asta. "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehe...corect. De asta am zis sa nu mai folosim ``dragoste`` si ``iubire`` ca sinonime. Dragostea e o stare, iubirea contine la un moment dat starea dar o transcede. In iubire exista multe interese si tre` sa fie comune. Interesul personal nu dispare, nu se metamorfozeaza cu al celelaltei persoane, ci coincide. Cand interesele nu mai sunt comune, cand ele devin independente, iubirea se dizolva. Indragosteala e un demers singuratic as putea spune :)... pana devine impartasita ...daca se intampla asta. Exista chiar o pudibonderie a indragostitului care nu recunoaste deschis pana nu primeste confirmarea. In mod traditional/conventional nu te astepti ca protagonistii/indragostitii sa fie atasati de alte persoane. Interesele personale nu dispar nici o clipa dar ele se raporteaza, obsesiv, printr-o prisma personala,la obiectul indragostirii. Nu e altruism, e promisiune. O promisiune in schibul careia astepti ceva(probabil ca persoana vizata sa-ti intoarca interesul afectiv). Ei bine, nu inteleg de ce te astepti ca o a3a persoana(care te asteapta acasa) sa se bucure. Sa se bucure ca ce? Nu, nu inteleg... Te rog explica-mi. nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simplific. Iti iubesti partenerul de viata. Acesta la un momnent dat se intragosteste de alcineva. Pentru ca face asta, de regula, incetam sa il mai iubim, ne simtim tradati, inselati. Asta nu este o dovada de egoism? Dorim ca noi sa fim simguri care il iubeste pe partener si tot noi sa fim siguirii care suntem iubiti de partener. De ce nu putem accepta asta si il blamam pentru ca nu se mai intampla asta. Este vorba despre tine, cel care astepti acasa si vezi ca cel pe care il iubesti se indragosteste. De ce nu vedem asta ca pe un lucru bun? Pana la urma este vorba de un sentiment pur. De ce il vedem ca pe ceva murdar si distrugator? De ce avem doua unitati de masura? Te iubesc si incerc sa te fac fericit, dar daca te indragostesti de altcineva esti josnic si plin de dispret? Interesul meu este sa ma iubesti doar pe mine si daca nu mai faci asta nu mai coincide cu al tau si suntem dusmani? Promit ca te iubesc doar daca ma iubesti doar pe mine si daca nu ma mai iubesti doar pe mine te urasc? Parca nu suna bine. "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ba te iubesc si daca nu ma mai iubesti si chiar daca te-ai indragostit de alta. da' ce sa fac? sa ma bucur ca te-ai indragostit? si de bucurie sa ma indragostesc si io? :-) da ma voi putea bucura pentru tine, dupa o vreme ... si pe cand incep si io sa ma bucur [:D] [ups] tie ti-a trecut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Este vorba despre tine, cel care astepti acasa si vezi ca cel pe care il iubesti se indragosteste. De ce nu vedem asta ca pe un lucru bun? Pana la urma este vorba de un sentiment pur. De ce il vedem ca pe ceva murdar si distrugator? De ce avem doua unitati de masura?
in linia a ce s-a discutat pina acum, intai ne indragostim si speram... "Indragosteala" asta e mai mult o promisiune, sau o anticipare a unui ceva care urmeaza: ceva-ul ala e o poveste de dragoste. Daca sintem norocosi, se transforma cu iubire. Daca nu, trece.... Sentimentele evolueaza, dar sint corelate: de la inceput pina la sfarsit sint un dans in doi, iar daca celalalt la un moment dat nu mai danseaza cu tine, ci cu altcineva... de ce naibii sa te bucuri.... Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

reiki, fii atent, un exemplu mai concret: Te indragostesti/poezie, aspiratii, frumusete inaltatoare, sex fara inhibitii, discutii adanci, tot tacamul. Urmeaza iubirea, dupa un timp te casatoresti/rude, prieteni comuni, vise comune, vacante, eforturi comune de toate felurile, chestii; faci o casa/gustutri comune, planuri, eforturi financiare etc; faci un copil/fericire, confirmare, efort etc. In tot timpul asta exista iubirea/multumirea cu tine insuti si lumea in general. Dar pac, te indragostesi de altcineva ( vise, poezie, aspiratii, frumusete inaltatoare, sex fara inhibitii, tot tacamul). Aica demisie de la tot ce a urmat si va sa urmeze, generat de viata IN COMUN, in cuplul precedent din care nu mai faci parte. In acest al 2 lea paragraf, unde este implicarea celei(celui) din primul? Care este partea din povestea ta de dragoste care ar viza-o pana la bucurie pe fosta iubita/sotie? Tot n-am inteles... Vorbesti de capacitatea ta de a te indragosti? Adica sa se bucure ca tu poti/ai resurse afective? Sa se bucure ca ti-ai gasit sufletul pereche? In ce fel pozitiv ar influenta-o asta? Care ar fi motivele ei obiective de bucurie, altele decat iubirea pura fata de semeni? Da-mi raspunsuri clare, concrete, de genul: `` pai sa se bucure pt. ca....`` (hahaha...total ar fi sa-mi spui `` sa se bucure pt. ca dragostea invinge totul``. Glumesc.) nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by reiki
ellej, Eu nu am pus problema unui menaj in 3. Daca partenerul tau ar incepe sa iubeasca alta fermeie nu inseamna automat ca trebuie sa-o iubesti si tu la randul tau. Eu am intrebat de ce nu putem accepta faptul ca partenerul iubeste si pe altcineva. Poate el te iubeste si pe tine si are sufletul impartit. De ce nu ne putem bucura de iubirea lui. De ce suntem atat de egoisti, de gelosi, de ce om fi, incat sa ne consideram tradati, inselati?
Tu ar trebui sa scrii un manual despre cum se poate trai in deplina fericire ca sotie de musulman.[bang] Sau vrei sa ne convertesti pe toate?
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...