Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o (mai) fi posibil sa ne indragostim ?!


Recommended Posts

Am sa va spun o poveste: Un cuplu fericit, declaratii de dragoste in fiecare zi, incredere, prietenie. De la o vreme, chiar daca toate acestea raman, apare intre ei un fel de umbra si o privire aruncata din cand in cand de el, mai altfel, ca sa zic asa. Si intr-o zi, dupa multe insistente, el spune: m-am indragostit de altcineva dar si pe tine te iubesc foarte mult si nu vad un viitor fara tine. Mai mult decat atat, ii cere si ajutorul in luarea deciziei. O.K., nu-l judeci (oricui i se poate intampla), incerci sa-l intelegi. Dar cum poti sa-l ajuti, si in ce masura acest lucru te poate bucura. Pentru ca a fost ca un cutremur neasteptat venit intr-un moment in care ea avea nevoie de tot sprijinul lui. In ce masura ar putea ea, pe langa faptul ca a pierdut sprijinul lui (pentru ca el acum e prea macinat de problema asta si nu mai conteaza altceva) sa renunte sa mai lupte pentru rezolvarea problemelor ei (de fapt ii implica pe amandoi) si sa il ajute pe el? Cat de generos trebuie sa fii sa poti face asta? Sau, altfel, cum poate sa o bucure faptul ca , in timp ce ea lupta din toate puterile pentru rezolvarea problemei comune, el, nu numai ca nu se implica alaturi de ea, dar de fapt se indragostea de altcineva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Astazi am citit o poveste. "...am invatat ca lumea este oglinda sufletului meu. Ca eu nu vad lumea, ci ma vad in ea. Cand sunt fericit, lumea mi se pare minunata, cand sunt necajit, lumea imi pare trista. Ea nu este nici vesela, nici trista. Ea exista, atat. Nu lumea ma necajea, ci starea mea de spirit si grijile pe care mi le faceam. Am invatat sa o accept fara sa o judec, fara nici o conditie..." Daca "viata" se joaca cu noi si il ia de langa noi pe partener, daca face ca sufletul lui sa se oglindeasca pentru o vreme si in sufletul alteia, ce putem face? Avem posibilitatea sa ne umplem de sentimente negative, care nu fac decat sa atraga sentimente negative, care atrag reacti negative si care ne vor departa de partener. Sau putem alege ca sa acceptam hazardul care a aparut in viata partenerului nostru si implicit a noastra, sa acceptam ca nu a depins de nici unul dintre noi, sa vedem ce putem face ca sa mergem mai departe. Cum? Asta depinde de multe, dar cred ca dand dovada de deschidere si acceptand lucururile asa cum sunt. Mai cred ca atunci cind toate astea vor trece amandoi parteneri vor fi mai bogati sufleteste si daca vor fi tot impreuna relatia lor va fi una speciala. Putem sa construim sau sa distrugem. Pana la urma numai de noi depinde. "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu este deloc acelasi lucru. E o diferenta intre a te bucura ca partenerul tau si-a gasit pe altcineva (in speta fericirea), si puterea de a alunga sentimentele negative atunci cand se intampla. Dupa cum bine vezi, ai spus "cand viata il ia de langa noi pe partener". Eu de aici inteleg ca viitor cu acest partener nu e absolut necesar. Daca vrei...e mai egal cu ce spuneam eu - bucura-te ca ai scapat de el, [:D] si da, sunt de acord ca sa te umpli de ura si razbunare pe aceasta tema e ceva inutil si distructiv. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar in cazul in care va exista o relatie intre ei dupa asta, sunt iar de acord cu tine ca va fi o relatie speciala. Pentru ca ii va lipsi un ingredient important: increderea. A, de fapt si al doilea ingredient important: fidelitatea. Dar...asa cum ziceam, tine si de valorile pe care fiecare le apreciaza intr-un cuplu. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce oare vezi doar ingrediente negative in toata povestea asta? Daca vrei sa vezi ce incerc sa transmit, stai focusata asupra celor 2 parteneri, incearca sa ii vezi impreuna de la inceput pana la final. "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai reiki, ingredientele nu sunt negative, ci doar lipsesc. Nu am cum sa le ignor pentru ca ele sunt fundamentale intr-o relatie. Dragostea, fidelitatea si increderea. Eu astea le vad. Majore. Ca mai sunt multe minore, care ok, le poti ignora. In final ramane (?! daca mai ramane) doar unul - dragostea - sa zicem. Ce relatie poti sa cladesti cand din 3 picioare, nu ai decat unul, si ala schiop? E o relatie terminata by default. Tu ai putea sa fii fericit intr-o relatie cu cineva in care nu ai nici incredere, stii ca nu e nici fidela, poate ca totusi o iubesti?! Si daca ar exista relatia asta, o vezi stabila pe termen lung? Eu nu functionez deloc asa, faptul ca ele lipsesc e determinant ca relatia sa se duca de rapa. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hahaha... rad singura, spontan, citind postarile tale. Reiki, esti prea corect! Uite, asta imi place mie pe forumul asta; vine omul de la serviciu, obosit, oarecum plictisit si citeste o postare dintr-o realitate alternativa sau redarea unei stari de constiinta alterate(bine, depinde cum te raportezi la constiinta...sau la alterarea ei, da` asta e alta discutie) ...parca e stargate... Si zi, relatia lor e speciala... Cand totul s-a terminat cu cealalta/celalalt sau in timp ce dar pe finale? Aici nu cred c-am inteles exac...si e pacat... Reiki, te rog nu pleca, nu parasi subiectul... ca esti beton!!! nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Reiki, te rog, scrie 5 stari placute prin care treci tu cand afli ca iubita ta, nevasta eventual, se giugiuleste...aleator...cu doctorul ei stomatolog. Tu asuma ca ea il iubeste, n-ai de unde sa stii da` nici nu conteaza... Zi 5. Iti dau exemple de stari, care n-au legatura, doar ca sa intelegi ce-ti cer: placere, extaz romantic, iubire fata de oameni si in particular fata de ea, intelegere, claritate... si tot asa... nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...