Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o (mai) fi posibil sa ne indragostim ?!


Recommended Posts

Daca nu stiu si nu simt ca ma inseala nu se pune problema de alegere, nu? Daca aflu, de la el sau din intamplare, atunci aleg sa-l las sa se bucure linistit de iubirea nou descoperita, adica ii creez toate conditiile sa fie fericit. Nu inteleg deloc ce ai vrea sa faca, la modul concret, partenerul care afla ca jumatatea lui viseaza la altcineva. Uite, ma alatur celor spuse de nume, te rog spune-ne ce ai face TU intr-o situatie similara. Nu stiu de ce tot ocolesti raspunsul. Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns
reiki, m-ai dezamagit. Nici un exemplu?! N-ai gasit nici macar unul? Stii, exista 2 tipuri de a dezvolta o controversa: dezvoltarea ideilor prin conectiuni logice, argumente si exemplificari (vertical) si repetarea aceluiasi argument, iar si iar (orizontal). Cand vrei sa demonstrezi un punct de vedere original(nu general acceptat) e obligatoriu sa folosesti modelul vertical. Altfel n-are rost sa te lansezi. Modelul orizontal(al tau) se foloseste in dispute scurte, verbale si poate da castig de cauza prin obosirea interlocutorului. Un interlocutor virtual, intr-o disputa care se intinde pe cateva zile, nu oboseste. Ce-ti pare tie vehementa e doar o joaca, un exercitiu de imaginatie. Pt. mine problema inselatului e benigna. Nu am fost inselata in nici una din relatiile de lunga durata pe care le-am avut si n-am inselat niciodata. Consider ca infidelitatea murdareste sentimentele autentice (``autentice`` am zis nu in sensul poetic ci practic). Nu merita. Frumos e sa-ti asumi pasiunile si trairile, sa-ti asumi propria viata. Nu vorbesc de inselat/a ci de inselator. Pana la urma inselatul/a isi conserva puritatea emotionala daca poarta ochelari de cal. Nu poti sa pretinzi unui alt om sa se lase murdarit in numele unei idei abstracte, care iata, poate fi gresita. Dar poti sa-l convingi sa poarte ochelarii de cal in numele unor sentimente. Reiki, intelegi diferenta intre participare si acceptare? Daca nu intelegi, te rog cere explicatii/exemple. Ce inseamna chestia asta: ``Increderea si fidelitatea sau pierderea lor este relativa. Suna aiurea dar asa este. Este alegere, este acceptare.`` Te rog dezvolta un pic. O sa-ti explic ce reusesti tu sa comunici: Totul e ambigu. Asa ca trebuie sa acceptam totul. Bun, rau, nu conteaza. Sa ne deschidem mintile si inimile spre tabula rasa; sa acceptam nimicul care poate fi orice. Daca nu e asta mesajul, te rog corecteaza prin argumente si exemple. Eu personal te rog sa nu mai dai citate. Poti sa-ti mentii punctul de vedere eficient, poti sa dezbati? nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by reiki Sunteti de acord sa va minta si sa fie infidel atata timp cat voi nu stiti si nu suferiti. Traiti pana la adanci batraneti in armonie si iubire in felul asta. Dar daca va spune, sunteti distruse si totul se clatina. Nu mai puteti trai impreuna. De ce? Pentru ca asa alegeti. "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Ei, nu e chiar asa de relativ, reiki.[:D] Ba cred ca este mult mai simplu decat pare. si intrucat eu fluturam increderea si fidelitatea ca valori, permite-mi sa spun ca nu as fi de acord sa ma minta si sa fie infidel (nu stiu ce spun majoritatea fetelor de pe forum cum zici tu, n-am dat peste topicul respectiv). Pentru ca atunci cand o face, "Traiti pana la adanci batraneti in armonie si iubire in felul asta." nu exista! Or exista mincinosi pe lumea asta pe care sa nu-i citesti deloc se scrie in sufletul lor, dar chiar asa, o viata tu sa fii orb sa consideri ca traiesti in armonie si iubire, cand el minte si inseala? Mi-e greu sa cred. In plus...cel ce inseala de ce ar mai ramane in cuplul initial, cate vreme a gasit ceva mai bun? Nici asta nu inteleg. De ce crezi ca fericirea ar mai putea veni la acelelasi doua persoane, in conditiile date? De ce ar mai trebui sa vina, cata vreme unul DEJA s-a gandit s-o caute in alta parte? Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

reiki, nota 10 ptru ideile expuse in acest topic. acea "proza ieftina" ,ma refer ca idei ,le potzi gasi in n-spe cartzi de anliza psihologica umana shi in teoriile moderne sofrologice,deci nu este "imaginatzia ta "reiki ci altzii au fost mai imaginativi cam cu vreo 50 de ani in urma.shi eu gust teoretic din aceste idei shi sper ca daca ash fi pusa in situatzia "sa fiu inshelata", deshi acest termen este eronat( esti inshelat daca vrei sa te simtzi inshelat,eu nu),sa nu-mi zdruncine sentimentele de incredere fatza de mine insa-mi cit shi fataz de partener. incerc sa nu limitez ce simt sau ce altzii simt ptru mine. p.s. shi eu am impresia ca unele postari sunt numai literatura, oare sa fie din "Epigonii" de M.Eminescu???? monica mami de printz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adina, de ce trebuie sa iei personal tot ce se scrie???[:D] am spus intr-o postare anterioara sunt o prsoana"limitata" dar am ajuns la conluzia din ce am citit ca fac multe gresheli tocmai punind limite in viatza ,iar aceste limite sunt cele care dor cind sunt incalcate. fiecare traieste cum simte ,cum intzelege.... nu vad rostul sa-i zic elisei "stii, ce ai simtzit tu este abureala de buftea ,fiindca nu este just sa simtzi asta".nu pot eu sa simt asta, fiindca acolo undeva am pus o limita dar....asta nu inseamna ca este cel mai bine cel mai corect,moral , eu sunt cea mai cerebrala. nu are a face cu cintatul in struna lui reiki sau altcuiva,citeste-mi prima postare shi urmatoarele sa vezi ca nu reiki m-a influentzat ,am citit despre ideile aceste cu mult timp in urma shi consider ca a ajunge sa transformi in practica aceste teorii, ar reprezenta o mare evolutzie in autocunoasterea personala o armonie intre corp shi minte... cu care din pacate nici eu nu ma pot lauda. asta este cam asemanator cu a critica o opera de picasso ... de ce nu vad totzi ce vad eu?? monica mami de printz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistita mey Principe chiar m-am bucurat ca ai aparut, mi-era dor de tine [:D] Habar n-am ce-a simtit Elise [:D] Dar totusi sa faci comparatie intre opera lui Picasso si niste idei crete ale unor psiho(logi) e un act de curaj [:D] Dar te admir pentru tentativa de a intelege teoriile astea [:D], eu n-am nici un demaraj in asta, le-am auzit si eu ca teorii cu ceva timp in urma si mi s-au parut prea SF pentru mine [:D], raman la ale mele[hot] Dupa cum ziceam, limitata rau (remarca asta n-avea nici o legatura cu tine, parol[flo]), dar serios daca vad ceva rau in a-mi stabili oaresce limite pe lumea asta Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu fac comparatzie eu intre picasso shi "psiho-logi" ci aseman situatziile critice, de ce nu putem simtzi ,vedea totzi acelashi lucru?avem nevoie de un exercitiu al mintzii ,de un spatziu ne limitat ptru a intzelege???se pare ca da. pai shi ptru mine cam sunt sf,dar chiar nu ash vrea sa trec prin experientele unei"infidelitazi"suferind ,asha ca mai bine ma antrenez...pentru orice eventualitate[hop] monica mami de printz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut Principe, cred ca ai trecut cu vederea ca aici nu se pune problema de cum te hotarasti TU sa-ti traiesti viata, ci de cum te astepti(sau ai vrea) sa si-o traiasca terte persoane). Ce practica/ce teorii?(/``Ce vaca, ce caine?!``)Nu stiu, ai citit ce s-a scris in ultima pagina sau ai purces doar la niste reflectii personale fara legatura? Nu ma deranjeaza, da` vreau sa inteleg despre ce se vorbeste... A propos, poti sa dai tu cele 10 exemple? ...De fapt eu il astept pe Reiki. Accept orice influente: sofrologice, scientologice sau integrare in absolut...orice. A propos, sofrologic vorbind (hehe), cel care inseala ar trebui sa fie impacat si sa inteleaga de ce nevasta/iubita nu-l mai vrea si amanta il considera ipocrit, sa fie fericit cu deciziile lor oricare ar fi acestea ...si in general sa-si fie suficient... Daca ajungi sa-ti fii suficient...nici nu mai zic... nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...