Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o (mai) fi posibil sa ne indragostim ?!


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Adina Iulia
Ok, reiki, la subiect era si inainte. Nu mai pot iubi un om care mi-e infidel. Asta a zis si ra_mata. Ca nu il mai poate privi "ca iubit", ci doar "ca prieten". E mai clar acum? Tu poate nu privesti infidelitatea ca un motiv, dar pentru altii chiar este un bun motiv sa se opreasca din iubit. PS: Referitor la infidelitate - s-a explicat pe la inceputul subiectului ca nu e reprezentata clar de actul sexual in sine. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Tu esti un exemplu bun pentru afirmatile mele. Tu decizi - si nu spun ca este bine sau rau - ca din momentul in care partenerul iti spune ca iubeste pe altcineva sa nu-l mai iubesti. Tu alegi sa te opresti din iubit (desi ma indoiesc ca ai putea sa si realizezi asta la fel de brusc). Deci cum spuneam asta alegi tu sa se intample. "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut toata lumea, Principe, imi cer scuze ca din cauza oboselii nu pot sa-ti raspund. ...Sunt confuzii in text si nu le mai caut ca nici macar n-au relevanta... Reiki, aproape ca renunt la exemplele alea. Poti sa raspunzi la cateva intrebari, punctual? 1.Esti de acord ca mirajul iubirii sta in sentimentul trait si nu in admiratia generala fata de persoanele indragostite? (Ca paradoxal, in postarile tale, nu se mai face diferenta. ...Si ai ametit-o si pe Principe.) 2. Consideri ca nevestei tale i-ar fi mai bine daca ar sta pe langa tine(frumos si iluminat de iubirea pt. alta) decat sa fie indragostita(frumoasa si iluminata) la randul ei de altcineva? De ce?! 3. Ce anume iti da aroganta de a putea ``prefera`` tu, viata ei, in locul ei, de a putea spune ca era intelept din partea ei sa prefere fericirea/indragosteala ta in locul propriei indragosteli de altcineva? 4.Intelegi ca nu e vorba de optiunea de a te opri din iubit. E vorba de faptul ca nu-l mai iubesti, pur si simplu, chiar daca ai vrea. Nu-l mai vrei, fara ciuda, ti se ia...? De ce?! Pt. ca unii oameni functioneaza dupa alte reguli morale decat altii. 5. Tu, care esti impacat cu lumea din jur, nu poti face pace cu faptul ca ea/sotia ta inselata nu e ca tine? ...Ca ea are alte conditii pt. a iubi, ca iubirea ei nu exista decat in contextul unor norme personale, cum ar fi fidelitatea, unicitatea si siguranta? ...Si ca tu nu poti sa -i judeci alegerea? 6.Crezi ca iubita alternativa e fericita de duplicitatea ta? (...ca daca asta crezi, destinul iti rezerva surprize de tot felul...) Ma lasi cu ``opritul din iubit``?! Tie nu ti s-a luat de cineva niciodata? Ca era urata sau facea glume proaste sau orice iti poate trece prin minte? Cum ti s-ar parea sa-ti spuna:``fii in armonie cu lumea...si cu uratenia mea`` sau ``fii in armonie cu lumea, cu tine si vei fi fericit cand ma vei vedea ca pot sa mananc enorm...``. Un motiv atat de mic(si in fond chiar nesemnificativ) e suficient ca sa ti se ia. ...Si iata...sunt femei(marea majoritate) care nu iubesc un barbat care traieste sau iubeste pe alta... Nu-i vorba ca te ``opresti din iubit``/optezi ci ca nu mai poti iubi oricat incerci. De fapt aici e drama/confuzia. Ca ti se ia fara sa stii de ce, inainte sa te dezmeticesti. Schimbarea de sentimente disociaza un trai linistit, nu inselatul in sine. Contradictia brusca intre iubirea a carei obisnuinta o aveai si raceala spontana. Chiar nu poti sa dai exemplele alea? (De sentimente inaltatoare pe care le-ai simti pt. nevasta ta care te inseala) nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da nume este un exercitziu al mintzii,in ex de mai sus (primul unde nu te arzi)reiese echilibru intre minte shi corp ,corpul nu sufera daca mintea nu-i da voie deshi exista factorul.in al doilea unde deshi nu exista factor real ci doar imaginativ tot mintea producea suferintza. asha shi cu iubirea daca mental impui conditziile ,factorii care sa distruga iubirea ,sigur reusheshti inhibi sentimentul ,daca nu pui conditzii mentale in ce ranguri potzi sa percepi shi sa transmitzi iubirea esti o persoana nelimitata ,care nu sufera fiindca nu are bariere care duc la lupta intre sentiment shi ratziune ,acesta este echilibrul corp -minte. monica mami de printz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nume, te-am pierdut sau eu nu am reusit sa ma exprim coerent. Oricum hai sa-ti raspund la intrebari. 1. Il admiri pe omnul pe care il iubesti. Este dificil sa iubesti pe cineva iti este indiferent sau mai rau daca il dispretuiesti. 2,3,5,6 tot ce ai spus acolo sunt decizi, sentimente, dorinte, DECIZI ale altor persoane decat mine. Nu pot, nu vreau si nici nu este permis sa decizi pentru nimeni in viata (exceptie fac decizile luate pentru copii pana la o anumita varsta in anumite conditi). Fiecare om este liber sa-si aleaga propia viata, prin alegerile pe care le face, prin decizile pe care le ea. Ce poti face este ca prin comportamentul tau, prin valorile tale, prin semtinetele dar mai ales prin faptele tale sa schimbi in bine univerul tau, viata ta si si implicit o vei schimba pe a celor din jur. Radiaza bunatate, iertare, iubire si ai sa vezi ce se intampla cu tine. Ai sa vezi cum reactioneaza cei care sunt in jurul tau, dar mai ales persoana iubita catre care directionezi toate acestea. Nu trebuie sa faci asta fortat, luptand , ci natural, cu rabdare si intelepciune. 4. Sa inteleg ca nu mai poti sa-l iubesti pentru ca ai alte reguli morale? Da inteleg. Este perfect posibil. Dar din nou iti repet. Asa alegi sa se intample. De ce? Pentru ca asa ai regulile morale, asa le-ai acceptat si traiesti dupa acele reguli. Analizeaza regulile si vezi daca mai sunt valabile nivelului tau de evolutie. Daca sunt bune pentru tine atunci nu schimba nimic. Daca ceva este gresit schimba regulile si iti vei schimba valorile si viata. Nume, nimeni nu trebuie sa iubeasca sau sa nu iubeasca intr-un anumit fel sau in anumite conditi. Fiecare face asta dupa cum a ales sa traiasca. Dupa cum poate sa traiasca. Este alegere si asta duce la opritul sau nu din iubit. In felul in care traiesti poti sa primesti iubire si sa te bucuri de ea toata viata sau poti sa o pierzi pe drum. Si in general din inertie, din nemiscare nu ramai decat cu obisnuinta unei iubiri, care la o mica furtuna se zdruncina de te intrebi daca a fost reala, daca a exista cu adevarat vreodata. Nu. Pentru ca nu le-am avut. Desi le-am dorit. M-am straduit. Oricum nu le meritam atunci cand s-a intamplat asta. "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...