Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o (mai) fi posibil sa ne indragostim ?!


Recommended Posts

da, e posibil, nu avem nici o siguranta ca nu ni se va intampla. trebuie doar de pe acum sa ne facem un plan de combatere, acum cat suntem cu capul pe umeri ... nu in nori. ce plan? inca nu stiu. tema de casa. interesant subiect...si deloc de neglijat aspectul....cu planul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns
De ce sa reprimi dragostea? De ce sa facem planuri sa reprimam un sentiment atat de frumos? De ce? Oamni buni, tanjiti dupa dragoste si cand o intalniti o reprimati. "devin atat de bucuroasa si de plina de viata" - de fapt vrem sa fim tristi si legume ambulante? In loc sa ne bucuram atunci cand primim in dar dragostea trebuie sa ne intristam? Poate o sa ne fie rau? Dropul de sare? Trebuie sa o reprimam, sa ne controlam, sa distrugem orice este in afara "legilor societati" in care traim? Suna a tacaneala. [:D] "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by reiki
De ce sa reprimi dragostea? De ce sa facem planuri sa reprimam un sentiment atat de frumos? De ce? Oamni buni, tanjiti dupa dragoste si cand o intalniti o reprimati. "devin atat de bucuroasa si de plina de viata" - de fapt vrem sa fim tristi si legume ambulante? In loc sa ne bucuram atunci cand primim in dar dragostea trebuie sa ne intristam? Poate o sa ne fie rau? Dropul de sare? Trebuie sa o reprimam, sa ne controlam, sa distrugem orice este in afara "legilor societati" in care traim? Suna a tacaneala. [:D] "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Si atunci ce sa facem? sa dam frau liber fiecarui simtamant? unde am ajunge? Nu zic ca nu e placut sa te indragostesti, insa nu poti sa faci in viata doar ce-ti place. Si sincer, nici nu mi-ar place toata ziua sa fiu indragostita. Vorba sotului meu: nesiguranta din perioada "dragostelilor" consuma prea multa energie. Cred ca doar stabilitatea in cuplu ne permite sa evoluam pe toate planurile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ramona J
Eu cred ca e posibil si am scris ce cred despre asta. Ma intreb daca atunci cind te indragostesti din nou, mai tirziu in viata - o mai fi la fel ca la inceput? Poate a trecut cineva prin asta, ca sint curioasa. The best thing you can do for your children is to love your wife.
clar ca nu mai este la fel....cercetatorii au aratat ca dragostea e produsa de niste molecule ce le contine corpul uman....e...si daca le consumi inainte de termen ala/aia esti....nu mai ramine nimic pentru data viitoare. [:D]...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Guestus
[quote clar ca nu mai este la fel....cercetatorii au aratat ca dragostea e produsa de niste molecule ce le contine corpul uman....e...si daca le consumi inainte de termen ala/aia esti....nu mai ramine nimic pentru data viitoare. [:D]...
Si asa se naste interesu'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by april Si atunci ce sa facem? sa dam frau liber fiecarui simtamant? unde am ajunge? Nu zic ca nu e placut sa te indragostesti, insa nu poti sa faci in viata doar ce-ti place. Si sincer, nici nu mi-ar place toata ziua sa fiu indragostita. Vorba sotului meu: nesiguranta din perioada "dragostelilor" consuma prea multa energie. Cred ca doar stabilitatea in cuplu ne permite sa evoluam pe toate planurile.
Buna intrebare, oare unde ajungem daca dam frau liber sentimentelor de iubire? De ce sa ne reprimam ce simtim, de ce sa ne inchidem in noi? Cine decide ce trebuie sa facem in viata? Vrei sa fi indragostita doar un pic primavara ca da bine cu anotimpul? Eu vad altfel perioada "dragostelilor", ca un mare generator de energie. Poti muta munti din loc cu energia pe care o primesti si o imprasti in jurul tau. Iubirea ne e data sa ne bucuram de ea, nu sa o irosim cu sentimente de culpabilitate care nu fac decat sa macine fericirea. Iubim cu sufletul nu cu ratiunea. Evolutia nu vin din stabilitate ci din haos. [:D] "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Reiki, M-a amuzat mult expresia "legume ambulante". Ma bucura mesajul tau. Si in adancul sufletului stiu ca ai dreptate. Privesti lucrurile dintr-un punct de vedere profund, chiar daca multora li s-ar parea superficial. Imi pare rau doar ca nu te cunosc personal. In cercul meu de cunostiinte sunt doar persoane care ar condamna tot ceea ce nu e "leguma ambulanta", deci din start nu am cu cine sa vorbesc despre asa ceva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by reiki
De ce sa reprimi dragostea? De ce sa facem planuri sa reprimam un sentiment atat de frumos? De ce? Oamni buni, tanjiti dupa dragoste si cand o intalniti o reprimati. "devin atat de bucuroasa si de plina de viata" - de fapt vrem sa fim tristi si legume ambulante? In loc sa ne bucuram atunci cand primim in dar dragostea trebuie sa ne intristam? Poate o sa ne fie rau? Dropul de sare? Trebuie sa o reprimam, sa ne controlam, sa distrugem orice este in afara "legilor societati" in care traim? Suna a tacaneala. [:D]
[:D] Mda. Poate evaluam riscul ca fiind mai mare ca beneficiul? Si asta e tot tacaneala?! Daca ai putea sa simti asa diverse kestii fara legatura cu viata ta reala, ar fi excelent sa "faci o baie de energie". Din pacate, lucrurile sint mai complicate, fiind corelate intre ele. Ce castigi pe de o parte pierzi pe alta, si uneori castigi ceva incert si pierzi ceva cert - si ceva ce conteaza pt. tine mai mult decit sa te simti viu asa, azi si joi. In rest, e un sentiment placut, nimic de zis. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by reiki
quote:
Originally posted by april Si atunci ce sa facem? sa dam frau liber fiecarui simtamant? unde am ajunge? Nu zic ca nu e placut sa te indragostesti, insa nu poti sa faci in viata doar ce-ti place. Si sincer, nici nu mi-ar place toata ziua sa fiu indragostita. Vorba sotului meu: nesiguranta din perioada "dragostelilor" consuma prea multa energie. Cred ca doar stabilitatea in cuplu ne permite sa evoluam pe toate planurile.
Buna intrebare, oare unde ajungem daca dam frau liber sentimentelor de iubire? De ce sa ne reprimam ce simtim, de ce sa ne inchidem in noi? Cine decide ce trebuie sa facem in viata? Vrei sa fi indragostita doar un pic primavara ca da bine cu anotimpul? Eu vad altfel perioada "dragostelilor", ca un mare generator de energie. Poti muta munti din loc cu energia pe care o primesti si o imprasti in jurul tau. Iubirea ne e data sa ne bucuram de ea, nu sa o irosim cu sentimente de culpabilitate care nu fac decat sa macine fericirea. Iubim cu sufletul nu cu ratiunea. Evolutia nu vin din stabilitate ci din haos. [:D] "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Mi-l si imaginez pe reiki zburand din floare-n floare [:D] dand curs sentimentelor, mereu aceleasi, dar cu subiecti diferiti, of course [:D] Cata vreme te protejezi ...go for it, traieste-ti clipa! Acum serios, exista persoane care nu functioneaza decat asa. Nimic din ce genereaza stabilitate nu le mentine fluturasii. Si atunci, nu au incotro, si zboara mai departe... E nemaipomenit, mai ales daca nu ai obligatii de nici un fel. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Guestus
quote:
Originally posted by Ramona J
Eu cred ca e posibil si am scris ce cred despre asta. Ma intreb daca atunci cind te indragostesti din nou, mai tirziu in viata - o mai fi la fel ca la inceput? Poate a trecut cineva prin asta, ca sint curioasa. The best thing you can do for your children is to love your wife.
clar ca nu mai este la fel....cercetatorii au aratat ca dragostea e produsa de niste molecule ce le contine corpul uman....e...si daca le consumi inainte de termen ala/aia esti....nu mai ramine nimic pentru data viitoare. [:D]...
Trebuie ca am fost o mare consumatoare, altfel nu-mi explic... The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...