Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o (mai) fi posibil sa ne indragostim ?!


Recommended Posts

quote:
Originally posted by coraly
Pai daca vrei sa filozofam pe tema iubirii, se poate face la infinit. Normal ca poti iubi mai multi oameni deodata sau pe rand, la fel cum te poti reindragosti de aceeasi persoana. Eu am inteles ca acest subiect se refera la posibilitatea aparitiei unei noi iubiri in detrimentul uneia existente. Deja s-au dat niste raspunsuri care reflecta ce gandesc eu. Daca ai o relatie fericita pe toate planurile, nu vad de ce te-ai indragosti de altcineva. Numai ca sa demonstrezi ca se poate? Si apoi, o simpla atractie de inceput nu iti garanteaza deloc, dar deloc, ca vei ajunge sa iubesti persoana respectiva la modul profund sau ca te vei intelege cu ea la fel cum o faci cu actualul partener. Si atunci de ce sa-ti complici existenta si sa te legi la cap? Pentru niste fluturi? Care de cele mai multe ori reflecta o atractie pur sexuala? Coraly si Sergiu (3 ian 2005) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/drcapusan/album?.dir=faa4re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/drcapusan/my_photos"]poze [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97022"]Alaptatul - Help Line[/url]
De ce o noua iubire se poate sa apara doar in detrimentul uneia existente? De ce neaaparat iubirea pe care o porti unui om scade in intensitate sau dispare daca se naste una noua? Iubirea este ca nisipul dintr-o clepsidra care este intodeauna acelasi, limitat si pe care-l iei dintr-o parte ca sa-l pui in alta parte? Adica scade sau creste iubirea ta pentru partener in functie de cat de mult iubesti pe altcineva? Poti iubi doi oameni in acelsi timp cu aceasi intensitate? Poti sa cresti o iubire fara sa o anulezi/pe cea "veche"? Fluturi reflecta o atractie sexuala? Sau sunt altceva? Poate sunt vestitori unei noi iubiri, poate vin doar ca sa-ti atraga atentia asupra acelei persoane. Poti sa iubesti fara sa faci neaaparat sex? Cand iti inseli partenerul? "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by coraly
Daca ai o relatie fericita pe toate planurile, nu vad de ce te-ai indragosti de altcineva. Numai ca sa demonstrezi ca se poate?
pai si progresul unde e? asculta ce-ti spune guestus...la orice lucru exista un altul mai bun .... [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by reiki De ce o noua iubire se poate sa apara doar in detrimentul uneia existente? Fluturi reflecta o atractie sexuala?
reiki, desi nu sint de acord cu tine in multe privinte, am sa incerc sa adresez doua intrebari puse de tine. cred ca o noua iubire poate apara fara sa afecteze o alta existenta, cel putin la inceput, cind e in stadiul de fluturasi sau, ma rog, ceva echivalent. cu timpul insa cred ca nu se prea poate sa le ai pe amindoua la aceeasi intensitate. or fi unii care pot iubi doua persoane la fel de mult dar eu cred ca majoritatea dintre noi sint pusi in situatia sa alega, la un moment dat. in ce priveste a doua intrebare, eu zic ca nu neaparat. cum scriam la alt subiect, eu ma lupt cu fluturii acum. am stat sa ma gindesc bine ce ma atrage la persoana si imi dau seama ca nu e atractie sexuala (nu vreau sa intram in dezbateri in ce priveste definitia atractiei sexuale, desi sint interpretari diverse). e un sentiment de liniste, calm, multumire, comfort in preajma persoanei respective. nu simt nevoia sa "sar pe el" sau asa ceva. daca stau sa ma gindesc, nu cred ca ne-am atins pina acum, decit cind ne-am felicitat reciproc cu diverse ocazii, cind ne-am strins mina. (astia de pe aici nu te ating sa-i pici cu ceara de frica sa nu ii acuzi de sexual harassment) guestus, ca de obicei, la obiect. esti cumva inginer? no ofence inginerilor dar guestus gindeste fix ca unul. coraly, eu cred ca poti iubi pe cineva si sa te indragostesti de altcineva. daca simt fluturasii in prezenta unui barbat altul decit sotul meu nu inseamna ca nu il iubesc. pt sot e un alt fel de iubire, mai matura, care a evoulat in timpul anilor petrecuti impreuna, care a trecut proba timpului. cu sotul am trecut de mult de stadiul de fluturasi. Carina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg "fluturii" ca pe o exaltare hormonala (exclusiv de natura egoista si infantila). Iubirea e altceva. Poti sa iubesti foarte multi oameni, dar nu simti neaparat "indragosteala" fata de ei, sorry. Dar daca unii isi bazeaza viata pe asemenea chestii ca sa simta ca traiesc, e alegerea lor.
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Voi femeile in special va bazati pe instinct nu pe rational. De ce nu sunteti consecvente? Instinctul va spune nu iubi ca te arzi? hi hi hi
cam DA. [:D] Ne cam spune sa nu iubim ca ne ardem. Sa-ti accepti fluturii inseamna sa accepti sa devii disponibil deci vulnerabil, si eu nu cred ca e cineva pe lumea asta care accepta sa devina vulnerabil asa de'a-mboulea, in fata unuia necunoscut absolut eventual. Asta e valabil si cind esti singur, cu atit mai mult cind nu esti - deci ii "tragi" si pe ceilalti dupa tine intr-o poveste din care nu stii ce iese (cineva iese sigur shifonat, numai ca nu stii cine anume, posibil chiar tu...cu familie si copii cu tot). Iti cam calci responsabilitatile in picioare. Asa ca e cert conflictul intre suflet si ratiune, si e logic sa fie. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by reiki
quote:
Originally posted by Adina Iulia
Da, chiar asa! Floricistii sa se duca la floricele, aici noi suntem femei serioase! [:D] Una peste alta, nu pot sa nu vad clar mentalitatea tipic masculina in gandirea lui reiki. Sufletul pe primul loc, la naiba cu tot ce ne inconjoara. E si asta un mod de gandire care trebuie inteles si acceptat ca atare. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Sufletul pe primul loc este mentalitate tipic masculina? M-oi fi tacanit eu intre timp .... [alcool] "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Ei, nu te-ai tacanit, si sunt convinsa ca ai inteles exact ce am vrut sa zic. Dac daca o iei acum sa analizezi mot-a-mot, be my guest, tot la ideea de baza ajungi. Dar nu inteleg unde e problema. Te opreste cineva sa zbori fericit la fiecare fluturas? Ai vreo problema ca unele din noi nu o facem? Ne consideri inferioare ca nu o facem? Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
quote:
Voi femeile in special va bazati pe instinct nu pe rational. De ce nu sunteti consecvente? Instinctul va spune nu iubi ca te arzi? hi hi hi
cam DA. [:D] Ne cam spune sa nu iubim ca ne ardem. Sa-ti accepti fluturii inseamna sa accepti sa devii disponibil deci vulnerabil, si eu nu cred ca e cineva pe lumea asta care accepta sa devina vulnerabil asa de'a-mboulea, in fata unuia necunoscut absolut eventual. Asta e valabil si cind esti singur, cu atit mai mult cind nu esti - deci ii "tragi" si pe ceilalti dupa tine intr-o poveste din care nu stii ce iese (cineva iese sigur shifonat, numai ca nu stii cine anume, posibil chiar tu...cu familie si copii cu tot). Iti cam calci responsabilitatile in picioare. Asa ca e cert conflictul intre suflet si ratiune, si e logic sa fie. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Eliza, la inceput toti cei care se indragostesc accepta sa devina vulnerabili asa de'a-mboulea, in fata unuia necunoscut absolut eventual. [:D] Pentru ca nu prea alegi de cine sa te indragostesti, cei de care te indragostesti, de regula, nu ii cunosti de o viata. Si daca discutam strict pe subiect nu prea te indragostesti dupa ce ai kupii de cumnat/a, ci de un strain. Care este "altceva" decat ai acasa. Apare cand se intampla, dupa cum spui, un conflict intre suflet si ratiune. Eu inclin sa cred ca este mai bine sa asculti de suflet nu de ratiune. De regula atunci cind te simti atras de cineva nu este vorba de atractie sexuala, fizica. Este vorba de una sufleteasca, spirituala. De ce oare nu putem accepta ca partenerul nostru este atras sufleteste de altcineva? De ce nu putem sa tinem sufteleste, sa iubim pur si simplu doi oameni fara sa ranim pe unul dintre cei doi (de regula pe partenerul de viata) care ne considera un fel de propietate si care ne vrea doar pentru el. De ce noua iubire ne accepta asa cum suntem, cu partener cu tot. Fara sa faci sex cu noua iubire el/ea te accepta si te iubeste fara sa il doara, in schimb partenerul de viata de considera un tradator daca iubesti si pe acel altcineva. De cate ori ajungi sa te indragostesti in viata? De ce nu vedem ca viata este atat de scurta si trecem pe langa iubiri si le ignoram, le alungam din viata noastra. De ce? Pentru ca suntem propietatea cuiva? Pentru ca ne este teama sa nu ranim? Pentru ca ne omoram putin cate putin sufletul si nu il eliberam sa traiasca, sa zboare. "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce? de ce? de ce? [:D] Tocmai pt. ca avem o singura viata si de regula, un singur drum (cu cateva exceptii 2-3). Si eu ma gandesc cateodata cum ar fi fost daca as fi apucat-o pe alt drum? Si pe urma pe alt drum? Adica cati fluturi atatea drumuri? [:D] Pai nu se poate, decat poate virtual.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Bluel
De ce? de ce? de ce? [:D] Tocmai pt. ca avem o singura viata si de regula, un singur drum (cu cateva exceptii 2-3). Si eu ma gandesc cateodata cum ar fi fost daca as fi apucat-o pe alt drum? Si pe urma pe alt drum? Adica cati fluturi atatea drumuri? [:D] Pai nu se poate, decat poate virtual.
De ce nu? Si hai sa fim realisti, de ce trebuie neaaparat sa schimb drumul? Ca eu despre asta vorbesc. De ce nu poti sa mergi pe acelasi drum fara sa ranesti, sa iubesti fara sa se distruga o relatie? "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai hai sa iti spun eu de ce, pt. ca, de obicei, voi barbatii, cand iubiti pe altcineva decat partenera voastra de viata, va detasati total de tot ce inseamna ea si "acasa" si asta SE SIMTE. Am mai spus ca daca sotul meu mi-ar face asta fara sa simt eu, are nota 10 de la mine. [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...