Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Colectia de toamna-iarna 2005 acum mari!!! (3)


Recommended Posts

Alinus, uitasem sa-ti scriu : Agentii mari cu exp cu cetatenii straini ar fi in Bucuresti Colliers, Regata. Cunostinta mea era multumita de scoala, da. Procentul copiilor romani e cam de 30. Spunea ea ca modul de invatare si programa i se par mai stricte decat cele nemtesti, unde copiii sunt lasati mai liberi si e mai mult timp de joaca. Nu stiu daca asta e o caracteristica a sistemului francez, e posibil sa fie vorba de influenta romaneasca (sunt si profesori romani).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

"La multi ani! " Silviuk dragalash [bis] Sa ai un an fericit, sa fii sanatoasa si sa te bucuri impreuna cu tot familionul! Lavi, sa-ti traiasca fetele-cucuiete! si multumesc de urari! eu sunt varza cu somnul, am dormit vreo 10 ore in ultima saptamana; in afara de serviciu unde-i cam balamuc, pleaca lumea si se tot redistribuie atributiile, am fost si la un interviu (n-am fost chiar cum mi-as fi dorit, dar, ma rog, e primul interviu dupa 10 ani:)) si nici nu cred ca jobul mi s-ar fi potrivit, ca lucrul la care au tot revenit obsesiv a fost "ore suplimentare"; dupa ce au vazut ca am si doi copii se cam inverzisera, in loc sa respire usurati :). in plus invat ceva si imi ia destul timp dupa ce adorm copiii, am mai tras cu okiu si la olimpiada si, colac peste pupaza, anais a vomitat ieri noapte si n-am dormit decat vreo ora nelegat, ca mi-a fost frica sa nu se inece cu voma, i-am facut baie de n ori in noaptea aia, spalat covor, schimbat asternuturi [alcool] ghiciti de la ce (asta am dedus pe la 3 dimineata, dupa ce o intrebasem daca a mancat ceva ce nu era de mancare si mi-a zis ca "nu". mi-am adus aminte ca seara mosmondise ceva prin baie si am luat-o la sigur, am intrebat-o "din ce pahar ai baut apa cu sapun" si mi-a zis ca si-a facut un cappucino cu spuma multa [alcool]. prin urmare i-am mai dat apa sa vomite in continuare - spalaturi stomacale home - made [:D]. acum e bine. Va las, lucru ca la balamuc! c & andrei-ardei [zz]14.11.2005 & cireshik anais [il]07.05.07 [url="http://thing-a-day.com/"] FEBRUARIE thing-a-day [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata rapid inainte sa plec la cafea. Bic la mult ani pentru ieri! Roxiut sanatate multa[pup] Inuta petrecareli frumoase! Abia astept si eu dupa ce ma mut numai intr-o bauta o sa o tin! Deja am agenda plina pe anul asta![:D] Multu pt idei si raspunsuri legate de scoala fr. cata nu exista alta scoala franceza decat in Bucuresti deci exclus Cta. Miha merci de info. Sa stii ca scoala fr e recunoscuta ca fiind printre cele mai dure si stricte, si nu o spun nici eu nici francezii, e feedbackul pe care il am din partea celorlalti expatriati de aici. Anda spor la lasat de fumat!Eu m-am lasat acum 8 ani de pe-o zi pe alta, fara nici o pastila nimic. Am fumat cam trei sferturi de pachet pe zi, timp de 8 ani. O zi buna1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, Silvia, sa ramai la fel de frumoasa, energica si prietenoasa! Lavi, [flo]! Cora, vai, vai, cu Anais si capuccino cu multa spuma. Mi-a placut cum ai luat-o la sigur :) Bafta cu interviurile...Cat priveste reactia unora cand aud de copii, sa zicem bland ca e din cauza democratiei noastre tinere...presupun ca isi dau seama cine e mai stabil si mai de incredere, dar avand in vedere obsesia nationala a orelor suplimentare, prefera tinere libere ca pasarea cerului. Mie prin primavara mi-a zis o tipa la un interviu ca ea nu crede ca nu fac si al doilea copil, ca sunt prea tanara. Ca venise vorba tot de ore suplimentare, si de fugit acasa cand e copilul bolnav. Alina, aha, deci asa cu scoala. Si e eficient sistemul? Sunt tinerii francezi bine educati cand termina liceul, sa zicem? ca stiu ca germania a obtinut in ultimii ani scoruri destul de slabe la matematica si stiinte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavi e ziua lui Silviuk? La multi ani sa creasca mare si sanatoasa si de la noi mille bisous:)) Corap haios capucino lui Anis, dar intreb ca sa stiu cum reactionez in caz, nu e periculos, nu trebuie mers la spital? Miha scoala franceza e atat de grea ca nu toti pot sa o termine (ma refer la liceele realiste sau umaniste), de asta multi se orienteaza in liceu spre scoli profesionale cum le-am numi noi. Bacalaureatul (stiintific sau literar ) e extrem de greu de luat. Plus admiterile la marile scoli/universitati sunt teribile. Dar stiu ca nu sunt crezuta cand povestesc romanilor, am avut mereu parte de reflectii gen: aha, lasa ca am auzit eu de scoala lor, copiii sunt lasati liber, nu li se impune nimic....So, nu o sa dezvolt. Dar de exemplu scoala britanica am auzit ca e foarte relax, bazata pe initiativa copilului, scoala olandeza e doar relax, nimeni nu impune nimic. Pana la urma nu stiu daca nu e mai bine sa lasi copilul sa se exprime liber dacat sa impui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha[pup], eu nu pot sa pricep de ce obsesia asta cu ore suplimentare - prefera sa plateasca mai mult dar sa nu angajeze un om in plus. Nu inteleg de ce un om epuizat e preferabil unuia cu un creier limpede. Ma rog, chestiune de gusturi. Eu oricum am ajuns la concluzia ca imi place sa petrec timp cu copiii, acum au devenit foarte interesanti (bebelusi erau dulcisori, dar acum vad cum li se dezvolta personalitatea, cum incep sa se formeze, sa-si inventeze jocuri, sa gandeasca ganduri proprii :). Imi place de mor relatia pe care si-o construiesc intre ei - se mai darama, pe ici-pe colo, dar se si construieste la loc. N-am chef sa stric asta pentru nimic in lume, asa ca n-am niciun chef de orele lor suplimentare. c & andrei-ardei [zz]14.11.2005 & cireshik anais [il]07.05.07 [url="http://thing-a-day.com/"] FEBRUARIE thing-a-day [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alinush, in mod normal trebuie sa mergi la spital... doar ca eu am aflat muuult prea tarziu. nu cred ca a fost f mare cantitatea de sapun, dat fiind ca i-a pus si apa si oricum nu cred ca era bun la gust cat sa bea o cantitate mare. e mai rau daca nu vomita. oricum, la spital ii fac spalaturi stomacale, deci cam acelasi lucru. faptul ca a vomitat a fost pozitiv, a fost reactia de aparare a organismului; eu i-am dat doar ceva apa ca sa-i provoc mai multa voma. oricum, daca chemam salvarea, pateam ca data trecuta, cand ma intreba ala ce i-am dat si in ce cantitate si ma verifica cu prospectul :) si mi-a zis ca f bine, asa sa-i dau si in continuare. mersi de sfat [alcool] c & andrei-ardei [zz]14.11.2005 & cireshik anais [il]07.05.07 [url="http://thing-a-day.com/"] FEBRUARIE thing-a-day [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pup ranitii si bolnaviorii. Va citesc zilnic, dar nu am chef de scris. Sunt in faza de acalmie, nu intreprind nimic, las lucrurile sa vina de la sine si incerc sa nu ma enervez, imi iese mai bine decat pana acum. Fetele sunt bine, la gradi, Ana extrem de cuminte acasa. Bine ca n-o sa o tina tot asa, sunt sigura. Iris e spirt, ma inteleg cu ea ca si cu catelul, adica deloc. Anda, eu m-am lasat anul trecut cu Champix, m-am reapucat ca proasta. Noroc ca mai am pastile de inca o tura, astept ziua in care ma bag iar in ele. M-am lasat fara sa simt, a fost o perioada fte buna pt mine. Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LMA Bic si Silviuk, sa fiti sanatoase si fericite! [flo] Va multumesc ca va ganditi la mine, cand oi sti si eu ce vreau si ce fac, poate voi avea chef si de scris, imi cer scuze ca ma port ca o magarita, dar chiar nu-mi vine sa scriu. [pup] tuturor. Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...