Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Colectia de toamna-iarna 2005 acum mari!!! (3)


Recommended Posts

Intentionez sa-mi sterg contul de pe Facebook pt ca si-asa nu-l folosesc. Va rog sa nu va suparati pt ca va voi sterge din lista de prieteni. Eu raman in continuare prietena voastra virtuala si reala [flo] P.S. Asta se va intampla de acasa, la servici n-am timp de asa ceva, procedura e complicata. (E facuta sa fie complicata [bang] [poc])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cristina N FELICITARI, chiar ma gandeam ca trebuie sa apara cineva pe listutza si nu stiam spre cine sa ma indrept! Tin pumnii sa fie totul bine! Noki deci asa, petreceri, Madrid, sesiuni....so mai incolo bb2! Lavi deci deja vacanta??? Aici incepe pe 22 feb cand missa va pleca la bunici in Franta, iar noi ne mutam fix atunci! Ce distractie o sa fie.... Meemsulici cum mai e cu servisciul? ce mai face Rianna? Mihaela apropos de (ne)educat in spirit de competitie, crezi ca poate fi si o chestie genetica? Ca pe missa nu am educat-o nicicum dar daca nu e ea prima in ce face se lasa cu crize de plans....Si am incercat sa ii explic ( ta-su zice ca seamana cu el, de altfel cred ca asa eram si eu si tocmai asta vreau sa evit sa fac cu ea!)dar pur si simplu e isterie totala! In seara asta dezmat si la mine, la restaurant cu fetele, marti iar seara tot intre fete, tematica: Tarrot ( brrrrrrrrr nu vreau sa imi cunosc viitorul). Ma duc la cafea cu romancele de aici....la o barfa mica contra indienilor [:D] ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, cred ca la varsta asta toti se supara daca pierd, tine de imaturitate, de a nu sti cum sa gestioneze pierderile, si nu de competitivitate. Eu marturisesc ca pana prin facultate ma suparam foarte tare daca la sah mi se lua regina. Inclusiv izbucnit in plans de nervi. Si cu ambitia nu excelam... Competitivitatea mi se pare definita mai bine de abilitatea de a face sacrificii, de a amana placerea imediata in vederea unui beneficiu pe termen lung, pe care il planuiesti cu atentie, iar beneficiul asta sa fie legat de a te clasa pe primul loc la vreo competitie reala sau inchipuita. Primele 2 randuri din ultima fraza mi se par esentiale in educatie, daca nu reusesti sa ii cultivi copilului capacitatile astea ai ratat ca parinte. Scopul pt care se fac toate astea ma deranjeaza uneori, obtinerea unui prim loc la concursul x, in clasamentul x, etc. Asa se ajunge la situatii in care cei care au iesit pe locul doi in competitii de inalt nivel nici nu pot zambi, sau iau decizii dramatice precum sinuciderea. Toti copiii mici, adultii imaturi si ratatii de pofesie se supara cand pierd, dar asta nu pt ca sunt competitivi, cum am spus. Sau cel putin asa vad eu lucrurile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_80 Competitivitatea mi se pare definita mai bine de abilitatea de a face sacrificii, de a amana placerea imediata in vederea unui beneficiu pe termen lung, pe care il planuiesti cu atentie, iar beneficiul asta sa fie legat de a te clasa pe primul loc la vreo competitie reala sau inchipuita. Primele 2 randuri din ultima fraza mi se par esentiale in educatie, daca nu reusesti sa ii cultivi copilului capacitatile astea ai ratat ca parinte.
Daa, fix asa e. Am dat si eu peste articole despre [url="http://en.wikipedia.org/wiki/Deferred_gratification#Causes_and_tests"]"delayed gratification"[/url] - de ceva vreme ma gandeam sa-mi iau inima in dinti sa-mi testez odrasla cu "testul prajiturii". Desi, deocamdata am maaari dubii ca ma va bucura rezultatul [alcool]. [url="http://www.newyorker.com/reporting/2009/05/18/090518fa_fact_lehrer"]Un alt articol interesant [/url] despre asta (desi e plin net-ul de ele...)....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie testul cu prajitura nu mi se pare relevant. Unu, ca depinde cat de foame ii e copilului, doi, ca ar putea sa se comporte mai bine sau mai rau in functie de relatia pe care o are cu parintele, pe care sa vrea sa il multumeasca sau sa il provoace sau sau sau... Cred ca exemplul adultilor din jur e cel mai important. Eu am crescut tarziu din punctul asta de vedere, observandu-l pe sotul meu. Nu se apuca decat de lucrurile care i se par importante, nu cauta gratificatii usoare, dar si cand se apuca, tot respectul :) Nu am mai vazut la nimeni atata hotarare si consecventa si maturitate. Cei care au modelul acesta printre apropiati sunt norocosi. De asta cred cu tarie ca daca vrem sa dam vreo sansa copiilor nostri sa-si insuseasca un comportament, trebuie sa incepem cu noi insene. Sunt banalitati, stiu...pentru generatia noastra mai ales. Cu o generatie in urma erau pt multi concepte noi, de negandit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_80
Cred ca exemplul adultilor din jur e cel mai important. Cei care au modelul acesta printre apropiati sunt norocosi.... De asta cred cu tarie ca daca vrem sa dam vreo sansa copiilor nostri sa-si insuseasca un comportament, trebuie sa incepem cu noi insene. Sunt banalitati, stiu...pentru generatia noastra mai ales. Cu o generatie in urma erau pt multi concepte noi, de negandit.
Miha ce frumos si clar spus! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, felicitari! [bis] Sarcina usoara iti doresc!!! [pup] Sper sa ma alatur si eu in curand - poate pana la sfarsitul anului asta da Domnu'... [mamica]Cami & Alexandra Daria [hop] (02.01.2006) [url="http://lb5f.lilypie.com/xGThp2.png"]Cresc si iar cresc ... ![/url]
“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)
[url="http://pixysstyle.blogspot.com/"] My Creative World [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=136018"] Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camelia, facem galerie sa ti se indeplineasca dorinta [majoreta]. Voiam sa va intreb: copilasii care nu mai dorm de-amiaza (banuiesc ca nu suntem singurii [:D]), ce program au? Ce ore de culcare, de trezit? Nicidecum nu reuseste Cristi sa doarma de amiaza cu bunicile, si mi se pare ca doarme extrem de putin. E drept ca sta linistit si asculta povesti vreo ora, dar spre seara nu ne mai intelegem cu el. Are cearcane. Si nu reusesc nici eu sa-l culc prea devreme, de cele mai multe ori spre 10 adoarme. Iar dimineata la 8 e sus [:(]. Incep sa descopar si alte consecinte ale faptului ca mi-am reluat serviciul: vin destul de obosita, acasa treaba, incat nu mai am energia de pe vremuri cu copiii. Si nici rabdarea [:(]. Nu le mai tolerez toate nebuniile, nu mai am timp si forta de asa ceva. Nici de atata rasfatz. Avem mai multe razboaie, mereu incerc sa-i pun la punct. Ceea ce, pe de alta parte, e mai normal. Si poate chiar mai bine ???!?!? W/e asta sper sa reusesc sa vad seria noua din Lost - il mai urmareste cineva? [;)] Si faza super-tare cu Lie to me: il recomand unei prietene, ea isi roaga sotul sa-l descarce, nu stiu care dintre ei n-a retinut bine, cert e ca se apuca sa se uite la Lie with me. Care... e cam XXX, iar "lie" din titlu nu inseamna a minti [:-)))].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...