Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Colectia de toamna-iarna 2005 acum mari!!! (3)


Recommended Posts

Neatza, Andreea e numai bine treaza de la 7 fara ceva..ceea ce e super bine pentru noi ca pana acum vreo 2 saptamani in jur de 6 era ora de trezire [alcool].E super de cand nu se mai scoala cu noaptea in cap...dar vad ca asta mic ii cam calca pe urme cu somnul[bang]. Maria de la 10 seara pana la 8 dimineatza sunt in jur de 10 ore,nu mi se pare chiar asa de putin...dar probabil faptul ca nu mai doarme la amiaza il da pe el peste cap...ca ore de somn adunate nici Andreea nu depaseste 10 cu tot cu somnul de amiaza [:D].N/ai incercat sa/l culci mai devreme seara...cand vezi ca se apropie ora de agitatie?Sau santajul...daca nu dormi nu primesti X?[:D]De fapt stai sa/ti zic cum am convins/o noi pe Andreea sa doarma mai mult dimineatza...lui buni i/a venit ideea salvatoare[:I]I/a tot zis de fiecare data cand la 6 era trezita ca de aia e micuta si slabuta ca nu doarme si toti copii o sa creasca si ea o sa ramana cea mai mica din toata gradinita.Si ...un adevarat miracol...dupa vreo saptamana metoda a dat roade,la inceput statea doar in pat fara sa doarma dimineatza..apoi dupa vreo saptamana chiar nu se mai trezea decat dupa 7 [pk][bis]...si venea triumfatoare vedeti cat am crescut? Si normal ca in fiecare dimineatza crestea tot mai mult....ca doar imi cerea sa o masor [:D]. Camelia sa vina cat mai repede si la voi bb2,sa ne dai vestea curand k? [8D] Weekend placut va doresc![pup] Coralia, mami de Andreea(14.11.2005) si Cristian (19.05.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am dat o incercare sa-mi sterg contul de pe facebook, cica in 14 zile mi-l sterg daca nu ma razgandesc [alcool] Maria am experimentat-o si eu, toata saptamana am ajuns pe la 7 acasa, plecata de la 8 la servici. N-am mai avut energie nici de copii nici de gospodarie, pe minim ambele, noroc cu soacra-mea care m-a inlocuit cu brio [flo] dar e clar, asta nu-i viata de mama. Cel putin nu e viata de mama pe care mi-o doresc. Un prieten mi-a zis pe la 20 de ani ca o mama e bine sa lucreze part-time, mi-am zis ca e misogin, blabla, dar acum ii dau dreptate. Nati in vacanta doarme de pe la 10-11 pana pe la 9-10 dimineata. In timpul scolii se culca la maxim 10, se scoala inainte de 8 si mai doarme (sau nu, depinde de la o zi la alta) la gradi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maya doarme de la 10.30 seara pana la 9 dimineata, nu mai doarme ziua de mai bine de un an. Cu rare exceptii. Maria, f amuzant cu filmul, banuiesc eu ca nu s-a suparat asa tare sotul ei de incurcatura. Am patit si eu asa cu "Aventurile lui Pippi Langstrumpf" luate de pe net. Ii pun copilului DVD-ul si in loc de fetita cu codite roscate ma trezesc cu o domnisoara in mari tandreturi cu un cal. Norocul meu ca Maya era atenta la altceva si am apucat sa inchid. De-atunci verific pe calculator inainte sa inscriptionez. Lavi, [pup] hai ca mai e un pic pana in martie. Am mai facut o paine neagra, aia a iesit buna :) Ma pregatesc de cozonac. Si voiam sa va rog, cine mai are reteta de aluat pt choux a la creme, sa mi-o dea si mie, va rog.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MARIA, Serban nu mai doarme la amiaza de la 3 ani si jumatate, dar are super program de somn pt. anotimpul acesta: 20:30, 21:00 la 7/7:30 de dimineata, in vacanta mai mult a dormit, dar are cam 11 ore de somn pe zi. Cristina , felicitari pt. bebe2, sa iti dea Dumnezeu putere si sanatate! va citesc dar nu prea am timp sa intru, am si o perioada mai stresanta la serviciu, cu amenintarea reducerilor de posturi, sper sa fie bine pana la urma! [pup][pup][pup] si va doresc multa sanatate si un program normal de munca, sa aveti timp mai mult si pentru casa! Bianca, mama lui Serban 10 decembrie 2005 [url="http://picasaweb.google.com/valmax/2009Vara#"]serban [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

coralia, la noi santajul nu e la somn, ci la mancare.aceasi intrebare din partea ei:vezi ce mare sunt acum? de culcat, in jur de 11 noaptea amandoi si se trezesc 9-10.flavi mai doarme si la gradi. Mara [mamica], mami de Flavi (7 dec 2005) [zana] si Andru (8 ian 2009) [copil] [url="http://fmbijoux.blogspot.com/"]Pasiune de Bijoux[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mara da...si la mancare folosim acelasi truc...doar ca aici nu prea merge..cand nu vrea chiar nu are rost sa o ademenesc cu nimic pentru ca rezultatul este[vom]. Asa ca atunci cand zice ea e destul..chiar daca nu prea se vede de unde a mancat..o lasam in pace.Dar cu somnul e alta poveste...acolo insistam la greu..doar doar lungim ora de trezire [:D]. Coralia, mami de Andreea(14.11.2005) si Cristian (19.05.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, Rianna nu mai doarme de-amiaz de prin toamna. Seara la 9 e in pat, si de obicei se trezeste la 8 dimineata. Bianca [grup], mi-e cunoscut si mie stressul cu amenintarea reducerilor de posturi. La noi acum se preconizeaza aceeasi formatie pana prin vara, abia apoi cica vor lua decizii legate de cine sta si cine pleaca. Lavi, si eu zic ca part-time-ul e cel mai potrivit pentru mamici! Roxi, ce ne mai spui? Dar tu, Ioana? Anda, ce faci esti ingropata in lucru? [pup] Meems & Rianna (16 dec. 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi cand ma invarteam prin bucatarie printre 1000 de oale si Natalia astepta cu nerabdare masa, mi-a zis ca sunt "zana mancarurilor" [il] Una calda dupa una rece, ca ieri mi-a zis: "ai crescut grasuna". Miha80 bafta cu painile! reteta de choux a la creme a lui bb_alinus: o portie = aprox 20 choux-uri. Fac de obicei 2 -80g unt -125g faina -1/4 litri lapte -3 oua 1 lingurita de zahar, putina sare. Se incalzeste intr-o oala untl, laptele, sarea. Cand s-a topit se adauga faina toata deodata si se amesteca vartos tot pe foc, cu o lingura de lemn, pana aluatul nu se mai lipeste de lingura [aici e primul moment in care te panichezi, la inceput se formeaza cocoloase si ai impresia ca n-o sa-ti iasa in veci. Dar dupa ce amesteci (vartos) iti iese.] Cam 2 minute zice alinus, si mai iei oale de pe foc din cand in cand. Apoi, stingi focul si in compozitia calda se adauga ouale si se amesteca din nou. [Aici e al doilea moment de panica, ti se pare ca se taie totul si nu-ti mai iese nimic dar dupa ce amesteci bine iti iese] Se fac gramajoare cu o lingura sau cu o seringa de biscuiti (la mine prima s-a rupt asa ca am trecut pe lingura) care se pun in tava, pe hartia de copt si se coc 15-20 minute la 180-200 grade, pana se rumenesc. Crema: 1/2 litri lapte 1 zahar vanilat 2 galbenusuri + 1 ou intreg 50g faina (eu aici am pus amidon dar mai putin, vreo 30g cred) putina sare Se incalzeste laptele cu z. vanilat si sarea. Se bat galbenusek\le, oul si zaharul, peste ele se adauga faina si apoi, putin cate putin, laptele fierbinte. Apoi se amesteca 5 minute la foc mic, pana se ingroasa, Se lasa sa se raceasca apoi se unplu gogoloaiele cu crema folosind o seringa de prajituri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...