Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sunt un tata discriminat !!!


Recommended Posts

Scuze,scriu cu id-ul surorii mele...nu mai am rabdare sa ma inregistrez[bang] Sunt un tatic discriminat , care dupa toate dovezile (martori) care erau in defavoarea mamei, am primit program de vizita sambata de la 10-14 la domiciliul minorului (in conditiile in care acesta este la bunicii materni ) si cateva zile cu luare din domiciliu numai in vacante (vara+iarna) ?!!! Numele meu este Turcu-Anghel Liviu (reclamant in procesul de divort) domiciliat in Bacau, va aduc la cunostinta urmatoarele fapte: M-am casatorit in 2003 cu parata din dragoste (zic eu) numai din partea mea, sentimentele ei fiind altele si vazandu-le pe parcurs. In anul 2005 am devenit tata si a aparut pe lume baietelul nostru. Inca de la inceput regulile erau stricte ,singura persoana care lua hotararile era fosta SOACRA (mama paratei)…nimeni nu comenta , toti le executau(inclusiv eu). Constrans de situatii am facut nunta unde au vrut ei,am luat si numele de familie al sotiei…tot din …prea multa dragoste “ca sa fie bine”. Inca de la inceput au fost reprosuri, jigniri din partea ei si a familiei si cuvinte de genul: - sarac (in conditiile in care TOTI erau saraci , numai ei bogati) - prost (nimic din ce faceam nu era bun) - puturos( “nu ma infing la treaba in curte”) - de cate ori nu le convenea ceva ma amenintau cu “facutul “ bagajelor, lucru pus in practica la nunta surorii mele . Exemplific mai jos : Am facut multe compromisuri, am suportat caracterul ei labil, trecea usor de la o stare la alta, era uneori violenta verbal cat si fizic cu mine, caracterul ei afecta si relatia cu cei din jur (prieteni, colegi) ….ea a lucrat o perioada la protectia copilului , colegii ei din cauza comportamentului ei au facut plangeri (scrise si semnate) sa fie data afara . Eu de mai bine de 10 ani lucrez ca taximetrist,sunt f.respectat in breasla datorita caracterului meu integru si serios, muncesc mult ..in conditiile in care aduceam acasa f.multi bani si tot nemultumita era, fapt regasit si in intampinarea paratei (“noi”,adica ea cu mama soacra “i-am” cautat altceva de munca, “am” hotarat…) La inceput am stat o perioada in apartamentul socrilor, care ulterior a fost vandut,noi mutandu-ne in aceeasi curte cu ei intr-o casa batraneasca, intr-un sat din apropierea orasului la distanta de 20 km. Dupa un timp au hotarat sa ridice o casa mai mare in aceeasi curte cu o parte din banii luati pe apartament.Am muncit cot la cot cu zilierii, toti banii care-i castigam erau bagati in casa. La aceasta casa am contribuit si cu plata integrala a geamurilor +usilor exterioare din termopan (lucru recunoscut si in instanta), in conditiile in care ea era plecata in Italia. Dupa aproape 20 ore (zi+noapte) de munca pe masina, dormeam 3-4 ore si eram trezit sa merg la munca cu tatal ei, fie la camp ,fie in ograda lucru nediscutabil prin simplul fapt ca traiam acolo si trebuia sa ma conformez. Dupa ce a fost ridicata casa ,facuta pe exterior…ea m-a pus in fata faptului implinit (sfatuita de mama ei sa plece) ca pleaca in Italia sa trimita bani sa terminam casa pe interior. Am ramas in casa veche , copilul dupa plecarea ei a stat la parintii ei in casa.Am fost sunat si sfatuit sa plec dupa o luna de zile sa merg la parintii mei “sa nu mai cheltui bani pe naveta”…lucru zis si facut. A plecat in Italia in luna noiembrie 2006, la prima venire in tara m-a anuntat, iar incepand cu a doua revenire deja lucrurile s-au schimbat, a venit pe ascuns…a facut abuziv PROCURA mamei ei sa reprezinte copilul,sa se poata interna cu el (copilul la nici o luna de viata datorita imprudentei fostei sotii si a fostei soacre expus exagerat la frig la –15 grade a fost “imbolnavit” cu crize de astm si ramanad cu sechele), sa poata ridica banii de la alocatia de crestere a copilului…etc. In tot acest timp ea a trimis bani pe numele mamei ei (in conditiile in care eu eram sotul ei, eram in relatii familiale f.bune si strangeam bani pentru a termina casa care era pe numele fostului meu socru !!!) Afland ulterior ca ea este in tara mi-a raspuns sec,sa dau divort..ca ea n-are bani sa o faca….si restul nu o mai intereseaza, acelasi raspuns mi l-a zis telefonic la scurt timp in momentul cand s-a reintors in Italia, mi-a spus sa fac ce vreau ca pe ea nu o mai intereseaza nimic, pot sa iau si copilul !!!! Eu de la plecarea ei in Italia, de 3 ani si 3 luni am mers periodic la copil de 1-2 ori pe saptamana cu pachete continand : carne de pui proaspata, fructe scumpe, jucarii scumpe (masini cu telecomanda, topogan de exterior…etc), reviste cu desene, etc …valoarea minima a lor fiind de 50 ron / vizita. Ori de cate ori mergeam in vizita la baiat, fosta soacra statea in permanenta in aceeasi incapere cu mine “pazindu-ma” ,refuzand de fiecare data la rugamintea mea sa scot copilul la o plimbare, la un parc…sa socializeze, sa-l tin de mana , sa ma bucur si eu de copilul meu, de faptul ca sunt TATAL lui, sa ma mandresc cu el si ca-l iubesc enorm… in conditiile in care copilul meu nu a fost scos niciodata pana la varsta asta de 4 ani si 3 luni in locuri publice specifice copiilor, in colectivitate, neavand nici alti copii de varsta lui cu care sa se joace stand numai cu bunicii materni si cu animalele din curte, fapt si recunoscut in intampinare ca la oras sunt pericole , iar acolo in ograda la ei , el este in “mediul lui”. Fosta sotie cum poate sustine ca se ocupa cresterea si ingrijirea copilului cand ea este plecata in Italia de cand baiatul avea 11 luni, cum poate sa-i ofere educatie si dragoste de mama prin convorbiri telefonice si vizite f.rare si atunci ori de cate ori o vedeam la domiciliul parintilor ei, zicea ca e “plictisita “ si de abia asteapta sa plece ??!! Dupa ce ca este privat de dragostea de mama nici eu n-am acces sa-l iau din domiciliul fostilor socri pentru a-l duce in oras la parintii mei (in conditiile in care eu locuiesc cu ei intr-un apartament cu 3 camere). In intampinare se contrazice singura cerand ca toate weekend-urile sa le petreaca cu copilul ,in conditiile in care ea este plecata in strainatate si vine de 1-2 ori/an in tara iar eu nu pot sa-l iau macar o data pe luna?????!!! Am suferit in tot acest timp, ma doare sufletul ori de cate ori merg la baiat (imi spune “Liviu” ,fiind invatat de fosta soacra …sa nu ma recunoasca ca tata) si dupa doua ore de joaca ,de imbratisari..ramane plangand in casa … la un geam. In tot acest timp prin procura care i-a facut-o mamei ei de fapt ea i-a dat imputernicire sa puna stapanire pe copilul meu, sa hotarasca daca copilul merge la gradinita (refuzand sa-l duca ca acolo sunt rromi!!!), cate clase va face (4-5 clase daca nu-i place cartea …va ramane la munca in ograda) etc…. Mentionez ca pe toata durata casniciei nu am fost agresiv verbal /fizic fata de sotie si copil (pe acesta il iubesc enorm, mai mult decat orice pe lume), am fost un familist convins…!!! La proces nici martorii ei nu au avut ceva de obiectat in privinta mea , a comportamentului meu…a felului meu de a fi. In intampinarea facuta de mine, am cerut ca tata sa-mi pot lua copilul (dupa 3 ani si 3 luni de asteptari de cand a plecat fosta in strainatate , nu mi s-a permis sa-l pot lua nici un minut) sambata de la 10-17 si in vacante(vara+iarna). Acum ce pot face ? sa privesc neputincios pe copilul meu izolat de lume si de educatie, stand cu doua persoane in varsta si limitate pe care nu le intereseaza educatia lui. Nu este posibil ca TATA sa-mi pot lua copilul numai de 2 ori pe an, in conditiile in care mama lui este plecata vesnic si nu o intereseaza nimic. Mentionez ca am avut angajata o avocata care impreuna cu martorii mei au incercat sa scoata in evidenta adevarata realitate. Rog respectuos daca a-ti putea sa ma ajutati cu orice (sfat, idée,solutie…) deoarece am ajuns intr-o stare de disperare, iar hotararea judecatoreasca a fost devastatoare pentru mine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

De ce nu ai cerut incredintarea minorului? Banuiesc ca, cu un avocat bun si dovezi ca mama nu ramane langa el puteai sa-l obtii. Banuiesc ca si acum poti re-deschide proces de reincredintare. Angajeaza un avocat bun. Asta daca vrei copilul cu tine, normal. Mamica de stelute [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5711"]Cosmin[/url] (30 iulie 2001) si [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5693"]Adelise[/url] (11 august 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, din cate am inteles, exista o organizatie care tocmai cu asta se ocupa, cu apararea drepturilor taticilor...parca se numeste T.A.T.A....cred ca si aici pe forum era un subiect deschis de cel care a infiintat aceasta organizatie - Bogdan Draghici, stiu ca a aparut si la cateva posturi de televiziune... edit, uite si subiectul lui Bogdan Draghici de la asociatia respectiva : http://forum2.desprecopii.com/topic.asp?TOPIC_ID=127924 Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) Printesa mea este in concursul Pampers, aici http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1068 si http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1043 Multumim pentru orice vot primit ! "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc din suflet,cand am intentat procesul de divort am scris in intampinare daca este posibil sa-mi fie incredintat copilul...gandindu-ma ca daca mama lui este plecata (parasindu-l la bunici) as fi avut eu sansa de a-l creste si in cel mai rau caz macar sa-l iau in fiecare sambata 10-17 de la domiciliu...iar hotararea primita a fost devastatoare pentru mine . Anielle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca lucrurile stau asa cum spui tu, mama plecata cu lunile, nu se ocupa de educatia lui, e clar ca micutului i-ar fi mai bine cu tine. Ar trebui intr-adevar sa redeschizi proces de incredintare, insa iti trebuie un avocat bun. Sunt sigura ca exista precedente, poate de acolo ar trebui sa incepeti construirea cazului. Elle _________________________ [url="http://www.immunocalromania.blogspot.com/"]Pentru un sistem imunitar puternic[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca ai vreo sansa sa-ti fie incredintat tie baiatul. Copilul are 5 ani - in acesti 5 ani l-au crescut bunicii. Dupa cum ai precizat, tu nu prea ai avut acces nici pe vremea cand nu erati divortati si ai fi putut sa-ti manifesti legal drepturile, sa iei copilul si sa-l cresti asa cum trebuie. Ce sanse sa mai existe acum? Fetelor, pai ce instanta credeti voi ca va lua copilul din mediul in care a crescut 5 ani si sa decida incredintarea tatalui? Fara suparare, eu nu vad deloc posibil asa ceva, mai ales ca sigur exista si un raport al autoritatii tutelare referitor la conditiile in care este crescut copilul etc. In plus mama, la o asemenea actiune, se poate muta imediat inapoi in RO, deci sanse...zero. Nu inteleg de ce instanta a decis ca vizitele sa le efectuezi DOAR la domiciliul copilului - cred ca mai exista si alte informatii pe care tu nu ni le-ai dat. De regula se poate obtine timp de vizita asa cum specifici tu, in week-end sa-l iei sa si doarma la tine, doar in anumite conditii instanta hotaraste ca vizitele sa se efectueze doar la domiciliul copilului. In rest, toate comentariile referitoare la faptul ca bunicii "au imbolnavit" copilul de astm etc - nu ma mai pronunt, dar arata clar cum gandesti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta e ideea ,tot ce s-a discutat ,scris la proces este relatat mai sus,n-am omis nimic....si de asta nu inteleg decizia !!! Adica cum gandesc?! Daca copilul meu este luat de mama soacra la o luna de zile,intr-o masina neincalzita(dacie veche), afara fiind -15 grade...dus la biserica si tinut in inacaperea neincalzita 2 ore...ca sa o vada lumea ca e evlavioasa...si copilul internat imediat dupa... in situatie grava cu crize de astm...cum ati "gandi"????? Anielle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anielle
Pai asta e ideea ,tot ce s-a discutat ,scris la proces este relatat mai sus,n-am omis nimic....si de asta nu inteleg decizia !!! Adica cum gandesc?! Daca copilul meu este luat de mama soacra la o luna de zile,intr-o masina neincalzita(dacie veche), afara fiind -15 grade...dus la biserica si tinut in inacaperea neincalzita 2 ore...ca sa o vada lumea ca e evlavioasa...si copilul internat imediat dupa... in situatie grava cu crize de astm...cum ati "gandi"????? Anielle
Si dumneavoastra unde erati in momentul acela in calitate de tata al copilului? In alta ordine de ideei contactati un avocat care are cazuri precedente cu incredintare la tata finalizata. Mamica de stelute [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5711"]Cosmin[/url] (30 iulie 2001) si [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5693"]Adelise[/url] (11 august 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...