Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cu dragoste din Iasi (102)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ah, Matei scrie chiar destul de urat :( insa nu am ce sa-i fac. ma tot tin de el sa scrie citet macar.

mai greseste si el la cratime/fara cratime, eu nu-l cert, doar il corectez mereu si ii explic de ce asa si de ce nu asa.

 

nu prea am inteles ce se intampla cu clasa 0, sper doar sa rezolvati cum va e voua mai bine.

 

o saptamana buna tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Herra: incearca restaurantul frantuzesc situat vis-a-vis de Conservator, cred ca e cam ceea ce cauti.

 

Scris urat are si fii-miu, chiar foarte urat, uneori oribil. Eu una am renuntat sa-i mai atrag atentia, am zis sa mai lupt si pe alte planuri (atentie, concentrare, sa nu mai piarda timpul etc.), batalia cu scrisul am abandonat-o.

 

Pentru ortograme si altele va recomand cartuliile format mic de la Editura Gama: Exersez! Partile vorbirii, Exersez! Semnele de punctuatie, Exersez! Ortogramele etc. Sunt bine strucurate, au un format placut, diverse exercitii pentru fixare. Lui T. ii place faptul ca sunt pe zile: Luni (linia de dialog), Marti (virgula), Miercuri (doua puncte) si el stie ca trebuie sa faca doar pentru o zi si gata.

 

Mare nebunie cu clasa asta pregatitoare. Parintii isi bat capul in fel si chip iar cei de la minister stau linistiti, ca doar au facut "reforma", nu? Fetita mea e in grupa mica, sper ca peste 3 ani sa fie lucrurile mai clare, deja m-am obisnuit cu ideea ca va merge la 6 ani si 2 luni la scoala si va face doar 3 ani de gradinita.

 

Numai bine,

Ioana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata! chiar daca n-am mai scris de ceva vreme, asta nu inseamna ca n-am citit ce ati scris voi. of, of, of, aveti copii mari...buburuza mea cea mare e in grupa mica si abia astept sa ajungem si noi la probleme de gen- scrie urat. ma fac sa zambesc...in scoala primara luam note mici la dictare si invatatoarea ma facea sa ma simt foarte prost din cauza aceasta...eu doar nu intelegeam cum functionau regulile gramaticale. insa am avut norocul si am dat peste o profesoara care a avut rabdarea si mi le-a explicat, dupa care n-am mai avut probleme niciodata. toata vorbaraia asta era ca sa va spun, de fapt, mamici dragi, sa nu disperati: daca puii vostri scriu urat si incorect nu-i chiar asa de grav, pt ca poate fi ceva temporar. o zi superba va doresc:))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scris frumos nu am nici eu. Dar la Stefan nu inteleg cum de poate face uneori literele atat de diferit de cum ii invatase doamna in clasa I. Bastonata aia de se termina litera a mic, de exemplu, numai bastonata nu e.

Ceea ce ma deranjeaza la Stefan e ca nu prea e atent. La mate lucrurile merg cat se poate de bine. Si ma intreb: acolo cum se poate concentra? Si bineinteles, pe modelul ca cizmarul are cizme rupte, croitorul... etc...eu - invatatoare la baza - am foarte putina rabdare si intelegere pentru greselile lui.[bang]

 

Partea buna e ca am foarte mare incredere in invatatoarea lui si daca ea zice ca nu e motiv de ingrijorare...nu pot decat sa o cred. Desi tare m-as duce sa-i zic sa-i puna si niste calificative mai neplacute, poate-poate s-o mobiliza.[:D]

 

 

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan [auto] (11.03.2003) si Victor [bonjovi] (12.07.2007)id="teal">id="size2">id="Comic Sans MS">

 

 

 

 

 

 

"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa va spun: de foarte mare succes Jurnalul unui pusti. Aproape toti colegii lui - cel putin cei de la after - il citesc. Vineri am trecut sa-l iau mai repede si erau asa simpatici cum stateau care in banca, care pe stativul de la tabla, cu cate o carte si citeau...

 

Si mai nou, vor sa faca un film.[pk] Au un plan destul de amanuntit. Cum merg la TVR sa ia aparatura, cine ce rol joaca etc. Si au rugat-o si pe doamna sa joace in filmul lor. Cica nu i-ar fi greu, ca ar trebui sa joace personajul ei, adica sa fie tot DOAMNA. Simpatic, nu?

 

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan [auto] (11.03.2003) si Victor [bonjovi] (12.07.2007)id="teal">id="size2">id="Comic Sans MS">

 

 

 

 

 

 

"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut!

 

La doua gradinite din tatrasi (20 si 22) cu program prelungit, din doua grupe mari acum vor ramane la anul cite o singura grupa pregatitoare. Eu cu copil in clasa I, fetita, destul de ascultatoare si atenta va sfatuiesc, daca aveti posibilitatea, sa nu incepeti clasa 0 la scoala, mai bine ramane inca un an la gradi si apoi in 2013 sa inceapa scoala, clasa 0 sau 1, depinde cum se organizeaza.

 

Noi mergem bine cu scoala, Stefi e stangace si scrie cam urat, sunt cam strambe liniutele si bastonasele ei. Eu cred ca merge bine, este la afterschool si deocamdata este ok si acolo si suntem multumiti si de invatatoare. Nu stiu ce sa fac cu engleza, face la scoala o ora pe saptamana, dar parca as face suplimentar.

 

Pupici,

Andrea [mamica] de Stefania [zana](13.08.2004) si Matei [bb] (04.09.2007)

Poze mai vechi si mai noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui amironeanu
salut!La doua gradinite din tatrasi (20 si 22) cu program prelungit, din doua grupe mari acum vor ramane la anul cite o singura grupa pregatitoare. Eu cu copil in clasa I, fetita, destul de ascultatoare si atenta va sfatuiesc, daca aveti posibilitatea, sa nu incepeti clasa 0 la scoala, mai bine ramane inca un an la gradi si apoi in 2013 sa inceapa scoala, clasa 0 sau 1, depinde cum se organizeaza.Noi mergem bine cu scoala, Stefi e stangace si scrie cam urat, sunt cam strambe liniutele si bastonasele ei. Eu cred ca merge bine, este la afterschool si deocamdata este ok si acolo si suntem multumiti si de invatatoare. Nu stiu ce sa fac cu engleza, face la scoala o ora pe saptamana, dar parca as face suplimentar.Pupici,Andrea [mamica] de Stefania [zana](13.08.2004) si Matei [bb] (04.09.2007)Poze mai vechi si mai noi
align="right" id="quote2">Noi am luat legatura cu d-soara ce organizeaza cursuri de engleza acolo unde face Alex de CarmenL si Alex de Acvi. Super tipa! Programul e in we, iar pretul e ok. (comparativ cu aceleasi chestii, dar la Spectrum sau Euroed)Bravo scolaritei bobocel. Succes pe viitor.Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan [auto] (11.03.2003) si Victor [bonjovi] (12.07.2007)id="teal">id="size2">id="Comic Sans MS">"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...