Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (171)


Recommended Posts

Ione, eu-eu, eu vreau la teatru![pup] In ce zi este, ca nu stiu ce program am, dar macar sa stiu ziua. Dar stai totusi sa-l intreb si pe Octav, desi nu-mi place sa-l tirii... de aceea ma si duc singura pe la din astea... in plus, mai bine sta el cu copiii, ca nu stim daca vecina noastra scumpa si draga e libera atunci.
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ankalaura noi am venit la inceput de aprilie. A fost un mic soc sincer. In Bucuresti cred ca erau in jur de 18 grade, infrunzisera copacii deja, cantau pasarelele, etc [:D] In prima noapte cand am ajuns aici a nins [bang] nu mult, s-a topit in cursul zilei, dar oricum... In schimb ne-am bucurat sa vedem veveritele pe gard si in parcuri[:-@]! Fetelor ce mai facem cu intalnirea?????????? Nu mai zice nimeni nimic? Ma duc sa aduc listele mai aproape!
"Less is more" - Mies van der Rohe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Propuneri intlaniri Montreal Locatie: [url="http://www.boccacinos.com/bbeta/eng/locations_stlaurent.html"]Boccacinos Cote Vertu[/url] Ora: 18:00 19 februarie: AnaStroe, Simonna, Doloress, ange, Diana2007, delia79 5 martie: nelia, cge, Simonna, Doloress, ange, Ione81, AnaStroe, mimitete, pitilache, Diana2007, delia79 12 martie: pitilache, monicutza_bb, Doloress, Podeanu, cge, AnaStroe, Ione81, Diana2007, bebitzu, delia79, cassandra
"Less is more" - Mies van der Rohe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, sa iti raspund despre Sf. Valentin. Pe mine si pe M. nu ne-a prins deloc sarbatoarea asta. Pentru mine e ziua sora-mii. Anul asta m-am oferit sa lucrez weekendul asta, mi se pare prea mare aglomeratia pe la restaurante, filme. Si sa fiu libera in Sapt. de relache. Dar copiii sunt innebuniti. Victor a facut carduri cu hartie din Dollarama, si le-a dat ieri ca azi are zi pedagogica. Si Anca a dus azi inimioare la gradi, si are o rochita rosie. Ne tot bat la cap sa serbam si noi "L'amour". Mie imi place ca am fost aseara in Wallmart si aveau o oferta de filmuri siropoase cum imi plac mie. A, si cu toata dieta, aseara am mancat bomboane de cioco facute de Victor. Cred ca daca nu mancam, plangea. Pe curand, Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, poti face si acasa cina romantica....ceva luminari pe masa, muzica in surdina, un pahar de vin bun si eventual un film. (inchiriat) De citiva ani eu le cumpar la fiecare ciocolata, ma trezesc mai devreme si le pun la capatii la pat. Anul trecut ma "ciocneam" cu soata ca si el facea acelasi lucru si ne pindeam unul pe celalalt[bang] Nelia ne-ai dat exemplul cu Octav, ok l-am inteles dar ce alt exemplu ai ptr persoana cu studii si experienta care nu se poate angaja in x ani??? hai sa fim seriosi, in Canada e de lucru ptr fiecare, care si vrea sa munceasca. Si eu am venit cu studii universitare si experienta la greu, am luat-o de jos dar am ajuns unde am vrut. Daca asteptam sa ma angajeze cineva bazat pe studiile si experienta avuta cred ca mai asteptam si acuma. Am acceptat 10$/ora ( din care si guvernul platea 30% subventie) si am avansat incetisor. Mcgill-ul nu mi l-a cerut nimeni, l-am facut din dorinta mea. Evident ca depinde si de domeniu dar chiar sa astepti X ani mi se pare un pic ireala afirmatia. Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, nu vad nimic exagerat in afirmatia mea, si oricum este o parere ca oricare alta, nici mai buna, nici mai rea.[flo] Cind am spus x ani ma refeream la x (ix nu 10, adica x poate fi inlocuit cu 1, cu doi, cu trei, in functie de persoana si de domeniu) ani in domeniul respectiv, pe postul dorit si conform studiilor tale, nu angajat pur si simplu. Am spus mai jos ca se poate lucra si fara studii facute aici, cunosc multi si asa, si se poate trai chiar bine. Dar majoritatea ajung pe posturi bune si sint multumiti dupa citiva ani buni, cum ai spus tu, in care eventual fac si scoala, iar acesti ani sint justificati in unele cazuri, dar nu in toate... Exemple am multe, veniti din multe tari, dar nu cred ca sint relevante... Nu am spus-o pe un ton de nemultumire, ci doar ca o constatare...
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uitati: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148505 Retete de Sf. Valentin. Dana, si eu le-am luat anul recut ptr prima data ciocolata si felicitari de Sf. Valentin la toti 3. M. nu a fost tare incantat, dar Victor cu Anca inca pastreaza felicitarile. Asa ca anul asta e lege sa repet.[:D] Si dupa, vine Pastele. Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saluti fetele [flo] Eu scriu extrem de rar, dar va citesc destul de des [:I]. Am invatat multe de la voi si va multumesc pe aceasta cale. Voi incerca sa fiu si eu un pic mai activa, ca-mi place la voi [:)]. As vrea si eu sa vin la intalnirea Mtl, orice data imi convine, trebuie sa muncesc un pic la orarul buburuzei, ca a mea adoarme pe la 6 de obicei. Vedem noi cum ne organizam. Oricum, mi-ar face placere sa va cunosc [flo]. Doloress, miss u [pup]. Pupici si la nasicul mic si drag si multa sanatate [pup][pup]. Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009) [url="http://picasaweb.google.com/css.vaideanu/BotezBiserica14Nov#"]Pozici Sofia botez[/url] [url="http://www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean"]Sofia bucovineanca[/url] [url="http://family.webshots.com/photo/2651846420104955882KlwiOi"]Photos[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sorry, ca eu am starnit iar discutii pe aici cu raspunsul meu cam grabit[:D]. Eu am spus doar punctul meu de vedere, din perspectiva mea, care oricat as fi intors-o tot la scoala as fi ajuns. Asta daca vroiam sa trec de 12 cad pe ora pana la pensie.Pentru ca oficial nu aveam nici o meserie si nici o experienta profesionala.[bang] Dar depinde enorm de mult de specializare asa ca nu se pot trage concluzii generale. Eu cred in continuare ca AEC e facut doar ca sa intri in domeniu, ca imigrant care are destul de multa experienta in tara lui..... Cei care au intrat pe calea asta nu au ramas doar la nivelul de AEC in cariera si la salariu....A fost doar o poarta in domeniu si si-au valorificat apoi studiile anterioare.Sorry, iar fac o generalizare[:D] E adevarat ca uneori un colegiu aduce mai mult decat un BAC. Si asta pentru ca anumite meserii , aici , sunt realizate de cei care au acest colegiu , scoala care mie mi se pare ca, mai ales in meseriile tehnice( deci colegiu de 3 ani) ca echivalentul a unei scoli de subingineri de la noi. De ex. in cazul meu, stric insa la cazul meu ca sa nu mai starnesc alte dicutii: Samira vine cu un BAC in biblioteconomie si arhivistica din Maroc( observati ca nu dau ex. romanesti[:D]). Nu poate lucra ca bibliotecar sau arhivist pentru ca aici meseria asta e la nivel de master. Nu poate lucra ,dar de fapt e greu de intrat din lipsa experientei, dar nu imposibil, ca tehnician en documentation , pentru ca nu are colegiul corespunzator. Deci , problema e creata de diferentele intre sistemele de invatamant, de echivalare intre meserii la care se adauga celebra «experienta» canadiana.Si asta indiferent daca vii din Franta, Maroc sau Romania. Eu personal am fost avertizata la interviul din Romania ca meseria mea, de profesor, cere o echivalare din partea ministerului. Si am stiut de cand am plecat ca nu voi primi echivalarea din lipsa de ore de pedagogie( adica vreo 2 ani de facultate de refacut[q]). Asa ca m-am apucat sa fac un certificat in arhivistica, bani aruncati pe fereastra.....[bang]Pentru ca dupa ce l-am terminat mi-am dat seama ca joburile erau ocupate, in majoritate, de cei care aveau colegiul in technique de documentation[:D] sau de cei care facusera masterul[bang]. Deci in situatia mea precisa , ce as fi putut sa fac...sa ma intorc spre colegiu( 3 ani) sau sa avansez cu master( 2 ani, dar mai scump, insa salariul la pensie de doua ori mai mare)....???? Am scris asta ca sa intelegeti din ce perspectiva vad eu lucrurile, ceea ce nu se aplica la toata lumea[flo] Eu am avut norocul si de aparitia copilului si de concediul de maternitate, care a fost ca o pauza si care mi-a lasat timp de analizat situatia[:D] Pentru ca in mod normal , ca imigrant nu stai sa analizezi lucrurile ci trebuie sa-ti gasesti o sursa rapida de venit. Ione, am recitit acum mesajul tau, am vazut abia acum , corect, subiectul intrebarii tale. Sorry. Vorbeai de fapt de student strain....Eu am crezut ca intrebi pentru tine[flo] Fiind in engleza nu ai asa multe oferte in Montreal. Dar mie personal scolile anlglofone( colegiu sau universitati) mi se par mult mai bune decat cele in franceza.....Deci eu votez cu Dawson, care mi s-a parut o institutie foarte serioasa.
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, multa putere [pup] si sa-ti vezi tatal. Lasa ca nu pierde Tudor mult din scoala. Noi iesim la restaurant in general de St Valentine dar nu chiar in ziua respectiva ca e omor si nu-mi place. Anul asta am zis pas ca imi strica dieta si obiectivul bikini body[:D]. Eu cumpar ciocolati copiilor si primesc flori si biletele de dragoste de la ei. Fii-mea a avut soiree dansanta la liceu ieri si au schimbat biletele. David a dus inimi de ciocolata la fete desi la ei la scoala e interzis orice fel de dulce. Mi-a zis ca le-a dat in pauza pe furis, precum ilegalistii. Vreau si eu la teatru daca sint in Montreal in ziua respectiva. M-am capatuit cu o infectie urinara, prima din viata mea[bang], la testul de urina a iesit pozitiv la toate bacteriile testate[bang]. Ale batrinetii valuri... Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...