Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (171)


Recommended Posts

Nelia , Merci. Marc parca e bine( eu sunt zombi insa, tocmai am gresit ceva la servici si trebuie sa lucrez luni sa repar[bang], dar sunt doar carti nu oameni), [:D] Dar saptamana trecuta a tusit urat de tot, cum n-a mai tusit pana acum.....[bang] Si ca cireasa pe tort am primit ieri de la educatoarea lui , incompetenta total, evaluarea lui pe anul asta. Ar fi de ras daca as avea nervii necesari si de pus in rama. Se contrazice de la un punct la altul. De genul, misca pe ritmul muzicii= da, ii place sa danseze= jamais[:D] asta ca sa o zic pe cea mai distractiva. Ce m-a suparat e ca a zis ca e trist la gradinita si ca nu are nici un prieten si prefera sa se joace singur.... Ceea ce observasem si eu. Efectiv nu s-a integrat in grup, nici nu si-a facut un prieten de suflet cum avea un chinez simpatic la Montreal.....[q] Dar nu ma bazez pe parerea ei ca e complet cu capul in nori. I-am spus de vreo 5 ori ca nu e prima lui gradinita si inca ma intreaba daca a stat acasa pana l-am adus aici[bang] Si ma intreba pe mine daca plange in fiecare dimineata( pai nu ei il las, chiar n-a observat pana acum?) Gata ca pierd autobuzul..... Un St. Valentin plin de ciocolata[flo]
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mihaela [pup] eu am fost azi la resto cu colegii de st-valentine, la prinz; mai, ma enerveaza ca astia numai restaurante italienesti cu paste aleg; nu stiam ca francofonii maninca atitea paste :(( ; am cel putin o iesire saptaminala, se duce dieta mea in brinza ca de salata César cu sosul alaturi mi s-a cam luat; plus ciocolata de rigoare; acasa am cumparat ingrediente pentru niste tarte cu capsuni dar nu fac nimic pina nu vad florile, ca daca uita a"meu de flori nici mincare nu fac de st-valentine [:D], darmite ceva special. Anka, noi am venit pe 03 mai, in Europa (am venit prin Ungaria unde am stat o zi cu niste amici) era totul verde, inflorit, superb, aici peisajul dezolant lasat de munti de zapada murdara inca netopita si cladirile din lemn ponosite; traiesc si acum seara aia cind am mers de la aeroport la amicii din Brossard, am trecut pe linga Verdun, cartierul ala are un aspect dezolant, si am hotarit (eu singura :(( ) ca nu despachetam nimic si ne intoarcem pina nu-i prea tirziu; ulterior barbatu-meu si amicii m-au tot luat cu zaharelul, sa mai stau o zi-o luna, si uite ca-s sase ani, si nici vorba de intoarcere [:D]; Doloress, eu am facut un certificat la HEC+ vreo patru cursuri de-an pusca cu gindul la CGA, m-am oprit pe drum, nu mi-a folosit, si am ramas si cu datorii; asta e, ma tem ca ii cam dau dreptate Neliei; sunt imigranti sacrificati; ma gindesc la medici, cu ani buni de facultate in spate, vin aici si le trebuie alti 3-4 ani sa reintre in sistem, in timp pe la cabinete gasim cozi si asteptari interminabile, mosnegi de 100 de ani rablagiti dar localnici care inca profeseaza; prietena mea a trecut toate examenele (generalist in Romania cu experienta) si i-au oferit sa mearga in nord sa profeseze la reni :((; noroc cu joburile de la UE ca-i in Elvetia acum. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia, nu a fost intentia mea sa ne "contram".[pup] Acum nu stiu sigur cit stiati voi , inainte de aterizarea in Canada, de cum vor fi echivalate studiile aici. Eu de ex am venit prin avocat (bani aruncati in vint dar la vremea respectiva nu exista internetul plin de informatii) si mi s-a spus clar, cind mi s-a facut punctajul ca nu mi se vor echivala studiile din Ro la acelasi nivel in canada. Un doctor STIE CLAR ca nu va putea profesa aici, desi aveti dreptate, cabinetele pline de chinezi si indieni[:D](a mea generalista e indianca - nu te poti parfuma cind te duci la ea ca e alergica, iti anuleaza rv inainte cu juma de ora ca are migrene, iti faci analize , te cheama de urgenta-de zici ca esti pe moarte ca apoi sa-ti zica ca era ceva nesemnificativ, dar deh... ai mai tras odata cu cartea de asurance maladie[:D]) banuiesc ca decizia emigrarii se ia in ceva timp si se analizeaza indelung cam ce se "ofera" in partea cealalta. Sau mai exista si optiunea cealalta....Romania deja se schimba in bine, poate vreodata ne-o fi mai bine acolo. Si o dedicatie ptr voi de Sf Valentin [tube]http://www.youtube.com/watch?v=2DX8aceiIpM[/tube] Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dap, prezent (e sambata?)
Citat:
citat din mesajul lui Donia
Mey, eu vad ca nimeni nu mai scrie de intalnirea din Ontario, eu ma duc la aia quebecoasa pana la urma [:D] maru, te intalnesti cu mine in 27 la Mandarin, pe Finch cu nu stiu ce strada? O sa fiu acolo la 4:30, cu un ziar in mana [:D] Cine mai pofteste, cine mai doreste! Iu-huuuuuu! Ontariooooo! Editez: cu un ziar in mana si cu un picior de crab in gura [:D] (vrabia malai viseaza...) Si: IUHUUUUUU!!! ONTARIOOOOOO!!!
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Doloress
Am I the only one that cries at Oh Canada?[q][canada]
Mami de pitic Patrick (29.04.2008) "Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"
nu [:D], si barbatii mei sunt ochi si urechi! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Happy Friday! Cred ca asta e una din expresiile mele fav de le-am invatat in Canada. Mai eu am pielea atata de uscata zilele astea. Nu am avut inca timp sa gasesc alta crema bio de fata...seara ma dau cu ulei de argan bio si e corect, uneori si ziua, asta pe fata, dar pe maini, e prea scump sa ma dau de 10 ori pe zi (de fiecare data cand ma spal) cu ulei de argan... serios, zici ca o sa-mi crape mainele... nici nivea concentrat, nici burt bees- crema de banane... toate au efect mic, de suprafata, si cand ma spal e dus efectul ...ma gandeam ca poate e normal la Montreal in perioada asta??? Se impune o sesiune spa acasa!!! Roxana, Codritu, Mikiion, Sar' na de colegii. Tin sa mai precizez si unul de care am aflat de la lucru, colegiul Herzing. O colega de-a mea de la lucru a facut acolo cursuri in IT, dar cred ca e cam scuuuump. Eu cand ne-am horatat sa venim la Montreal vroaim sa lucrez cu imigranti, sau cu o asociatie de tip umanitar, sa ajut oameni... Dar salariile ce le propuneau pt astel de joburi pe internet - incepeam sa am eu nevoie de ajutor umanitar!!! Cealalta optiune, mai bine platita, sa lucrezi pe proiecte internationale de 'dezvoltare si intrajutorare' a tarilor in curs de dezvoltare cerea master... si ma hotarasem pt master duupa ce termina sotul certificatul lui. Dar soarta a facut sa mi se deschida alta portita, asa ca am lasat-o balta. Dar nu, nu m-am dat gata (nu e in sangele imigrantului sa se dea gata), o sa fac eu ceva sa aibe impact asupra oamenillor.... acuma "clocesc", va spun cand am un rezultat concret :) Anka, E a doua oara cand merg in RO, dar prima data am fost sa facem nunta, asa ca am fost la facut nunta, nu in vacanta :) Buzunarul cu paine: Cassandra, Nelia, Mimitete, 23 aprilie pica intr-o vineri; tocmai am vb cu cei de la teatru si mi-au spus ca nu au sala rezervata inca pt acest spectacol, na fain!... o sa scriu si la ICR si la ROCADE, ca ei organizeaza turneul, si fetei care a scris articolul in Pagini Romanesti. Ii dau eu de capat si va tin la curent. Mimitete, Multa sanatate! Si eu subscriu la reteta cu cranberry juice! Delphin, De prin colturi adunate :) Nasol cu raceala, multa sanatate, cred ca e cel mai urat sa fii racit cand e cald afara, e asa un sentiment insuportabil! Doloress, Mikiion, Multa sanatate prichindeilor! Noi nu sarbatorim Sf Vali - desi are conotatie speciala, ca pe 14 feb ne-am depus actele de casatorie la primarie la Timisoara, si pe 24 feb (de Dragobete) am avut cununia civila Din cand in cand, nu in fiecare an, ne mai luam carduri cu je t'aime moi aussi, mai un buchet de trandafiri, lumanari si dintr-astea. In weekendul asta voi face o baclava, sa putem bea cu un ceai cald cand venim de la patinat. In rest, normal! Dedicatie, putint Jacques Brel: http://www.youtube.com/watch?v=B7oNGtr8QFQ Va pupai, Ione
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana deci nici certificatul nu te-a ajutat cine stie ce, eu zic totusi ca investitia in educatie merita oricand, nu se stie niciodata cum te poate ajuta. Eu una am muncit full time tot timpul, au mai platit si cei de la servici, deci n-am ramas cu datorii, macar atata. Si sotul s-a inhamat la CGA, s-a lasat insa dupa un semestru, la Concordia, eu l-am inteles, ca scoala aici nu mi s-a parut chiar floare la ureche. Imi pare rau de prietena ta, asa e cu doctorii, e trist tare ce se intampla. Si sora-mea in State cunoaste vreo 3-4 medici quebecosi. Care au zis ca au incercat sa faca ceva in Quebec insa au renuntat cand au vazut ca in USA castiga de 10 ori mai bine si n-au nici un stress.
Mami de pitic Patrick (29.04.2008) "Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...