Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (171)


Recommended Posts

Asta caut eu acum pe net, deschiderea, ca noi am pierdut-o, fiind pe la sporturi... ei, ca singurul meu sport este sa am grija ca Lisandru-cataratorul si cascadorul sa nu-si rupa gitul sau altceva.[bang] Doresc la toate mamicile paranoice sau nu, copii ca Tudora, care nu a fost niciodata tentata sa sara cite trei trepte la doi ani, nici sa se arunce in cap de pe balustrade.[:D] Gasesc pe undeva deschiderea olimpiadei sa o vad si eu? Am gasit doar We are the world[flo]: [tube]http://www.youtube.com/watch?v=Glny4jSciVI&feature=player_embedded[/tube] Iar ce ai mentionat tu acolo este alt aspect al problemei si sint de acord, mai ales dupa primul job, cel care iti deschide portile.
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Zavalita, felicitari pt viza. Daca nu ajungi la intalnirea asta, take your time.[:D] Ajungi la urmatoarea... Eu am intrat sa-i urez La Multi Ani fericiti pisoiului de Daiopri! Sa traiesti multi ani fericit, baietel frumos si cuminte, alaturi de mami, tati si motan! Sanatosi cu totii![s][s][s] Eu sunt tare uituca, dar nu pot sa nu-mi amintesc ce palpitant a fost el anul trecut.[8D]
pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana sa ramai cel putin la fel de optimista toata viata!!![flo] Zavalita felicitari!!! Zbor lin si acomodare rapida!!!! Daiopri la multi ani cu multa sanatate pisoiasului tau drag!!!! [s] [s] [s] Pupici multi si mamicii lui curajoase[pup]! Tot asa de lipicios a ramas?
"Less is more" - Mies van der Rohe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru, am vazut astazi deschiderea, adica momentul cind a fost aprinsa flacara. Dar numai cu imaginea tinarului acela de 21 de ani care a murit...[q] Pai nu am vazut-o pentru ca noi vinerea venim la 10 acasa, ca avem vreo patru ore de sport: Agata si Tudora patinaj, Octav artele lui, iar eu atletism de performanta, adica de alergat dupa zapauc[:D]). Da' lasa ca ma duc eu la intilnire, sa vada si tati ce face atit doritu' fecior...[:D] Mai dau si o mina de ajutor la club, ca benevol, cind oboseste printul si binevoieste sa stea si jos. Iar aseara a fost si sedinta foto, asa ca imbraca-le, dezbraca-le, piaptane-le... ce-ti pasa tie daca ai baiat?[:)] De fapt, si simbata avem dansuri... iar duminica piscina. Dupa-amiezele picam lati... noi, ca Agata e in forma. Mai putin astazi... ca avem program in continuare. Plecam la restaurant, eu cu copiii, ne-a invitat o mamica de la patinaj, si ea cu trei copii de aceleasi virste, sa sarbatorim Sf Valentin. Si apoi o duc pe Agata la o colega de clasa, ca sa faca bomboane de ciocolata si sa sarbatoreasca acelasi Valentin impreuna. Primul ei sleepover la cineva total necunoscut, cu mamica ei doar ne salutam la scoala... dar fetele sint tare bune prietene. Sper sa fie totul in regula... nu se poate abtine sa nu zica mama din mine.[:D] La multi ani pisoiului de Daiopri! Sa creasca mare si sanatos si sa fie la fel de puternic si curajos ca mamica lui![pup]
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scuze Nelia, eu sunt tare casnica, si cel mai tarziy Andrei are de la 7:30 la 8:30 pm clubul de inot. sunt suparata pe hasband, l-am rugat sa mergem sa facem putina miscare, nu conteaza unde, si a sforait langa mine, mai rau, m-a adormit si pe mine pana s-a intunecat! si eu ce fac cu extra bunatati bagate in mine la pranz? ma duc sa dansez/exersez in living... Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia bine ai venit in lumea mamicilor de baietei[:D] Azi am fost la carnaval: [url="http://www.dropshots.com/mikiion2009#date/2010-02-13/13:08:28"]poze aici[/url] A venit si fratele meu din Romania. Si mi-a adus seminte de leustean. Imi puteti da niste sfaturi? In ce sa-l plantez( apropo n-am curte[:D]), cand....cat sa-l ud.... I-a adus si niste desene animate in romaneste si un laptop de jucarie, tot in romaneste....A facut al meu copil niste ochi cand le-a auzit in romana.... A, da si fratele si-a luat si pisica inapoi[q], ma obisnuisem cu ea.... Deschiderea mi-a placut, mai ales partea cu indienii si defilarea atletilor...M-a socat cum l-au lasat singur pe Gretki pe strazi cu flacara in mana( era in camion, dar oricine putea sa-l traga jos[:D] Si ca cei care aleregau dupa ei erau imbracti subtirel......[q] zavalita, felicitari pentru viza. Daiopri La Multi Ani pentru pisoi.
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata! Citeam ce ziceti voi cu studiile. Eu acuma... privesc optimist lucrurile. Cred eu... Totusi Canada iti echivaleaza ceva, sau e dispusa sa iti finanteze studiile (chiar daca cu loan), chiar daca te duci ca travailleur. Pe cand in Europa n-ai ce cauta daca n-ai contract, iar contract se obtine greu. Nu mai vorbesc de faptul ca putini finanteaza studierea limbii, si ce naiba faci daca obtii contract in ... Norvegia? Un timp merge sa te descurci cu engleza, dar nu complet. Ca medic, macar iti iei ragaz 3-4 ani daca vrei musai sa ramai tot medic, si poti intra in sistem. Europa insa e plina de licentiati in diverse, care bat la ciocan. In plus, in Europa iti platesti singur scoala, daca mai vrei sa te apuci, dar de regula scoala costa mai mult decat poti castiga, sa iti mai si ramana sa traiesti. Iar scoala romaneasca nu face doi bani in Europa. Daca vrei sa te faci medic acolo si nu ai deja contract, o iei de la capat, si nu sunt suficienti doar 3-4 ani. Deci lucrurile sunt discutabile, in mod clar depinde si de specializare. Cat despre anii necesari pentru integrare, iarasi cred ca sunt optimista... In Canada poate sunt suficienti 3-4 ani, sua poate 2 sau poate 6. In Germania insa, nici o viata nu e de ajuns... A propos de "romani fericiti"... Eu stiu pe cineva, e doar de 3 ani in Qc, dupa 6 luni de la aterizare lucra pe domeniu, fara nici o zi de scoala. Arhitectura, cu facultate si master la Bucuresti si 2 ani de experienta in tara. Multi zic ca a avut noroc. Probabil ca da. Si totusi e nefericita, ea vrea inapoi la mama [:D] Cu saptamana de relache, ok, spring break, dar e doar vacanta la scoala? Sau si la serviciu? Sau se ia concediu ca sa se suprapuna cu vacanta copiilor? Doloress - e de retinut treaba cu rv-ul cu consilierul. Unde se gaseste un asa consilier de orientare? > cu juniorul... chiar ca din una intr-alta, dar va faceti voi mari [flo] Miki - de cat timp merge Marc la gradinita asta? Noi am avut ceva probleme cu Eliza cand am mutat-o, vroia inapoi la gradinita veche, nu intelegea de ce nu mai pote merge acolo - avea 3 ani jumate. Pana la urma s-a adaptat si si-a facut prieteni, dar a durat ceva. In plus, era cea mai mica dintre toti, unii erau si cu un an mai mari, si mai faceau haz de ea ca nu pronunta bine R (spunea L) si ea se supara ca e mica... A suferit ceva ceva in perioada aia... Dar apoi s-a adaptat ca pestele in apa si devenise vedeta grupei, ca era mai desteapta ca toti ailalti mai mari cu un an fata de ea [:D] Zavalita - felicitari pentru viza! Fetele, la ce ora se intuneca acum afara, in Mtl?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daiopri La multi ani pisoiului tau! Mikiion superbe pozele de la carnaval, lumina asta de iarna imi place tare aici in Quebec, cand e soare si frumos. Ankalaura pai consilierul il iei de la scoala unde vrei sa te inscrii. NU mai stiu daca la HEC eu mi-am luat r-v-ul inainte de a ma inscrie sau dupa. Oricum cred ca gasesti asa ceva si la organismele de intr-ajutorare a emigrantilor, eu una am fost la un organism din asta, CARI ST-Laurent si m-a ajutat un nene sa-mi fac CV-ul pentru ca aici sunt alte conceptii si alte mentalitati, CV-ul de tip romanesc nu prea merge. Trebuie efectiv sa te vinzi si sa te lauzi cat poti. DE exemplu, dupa fiecare experienta de munca am pus un capitol : realizari, ce am realizat eu in jobul respectiv. Zavalita felicitari pentru viza, covorul rosu e bine-cunoscuta metafora pentru a te avertiza ca va fi greu la inceput, stiu prea bine...[:D] Adevarul e ca este greu, ce sa zic, e o schimbare fundamentala. Eu imi aduc aminte ca am plecat ca int-o aventura, eram tinerei, fara copii, nu ma asteptam la nimic special, si tot mi-a fost greu. Dupa 3 luni de trimis sute de cv-uri si interviuri fara nici un rezultat, m-am dus la un call-center. Acolo angajeaza permanent pe oricine ca nu stiu cine sta acolo mai mult de 3-4 luni. Era o companie de recuperat bani, trebuia sa recuperam bani de pe cartile de credit ale americanilor, in fiecare zi veneam plangand acasa. Cate injuraturi mi-am luat in periooada aia mi-au ajuns pe toata viata. Si am ajuns traumatizata de telefon. Urasc sa vorbesc la telefon, cand suna si e langa mine i-l duc sotului. [:D] Intr-o luna am recuperat si eu doua plati. Am stat numai o luna acolo, insa dupa o luna de "experienta canadiana" s-au schimbat complet lucrurile. In doua saptamani dupa aceea aveam job, si un job fainut. Dar primele trei luni au fost destul de grelute, noroc ca era vara, ca aveam prieteni, ca ieseam, ne distram. Nelia of, si eu la fel, seara cad lata!
Mami de pitic Patrick (29.04.2008) "Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...