Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (171)


Recommended Posts

Doloress, sa-ti raspund in legatura cu scolile, eu cind aplicam la joburi ei ma intrebau daca stiu lucra in simplecomptable, acomba, etc- detalii pe care le inveti in 2-3 zile dar care se fac intr-un AEC, degeaba incercam sa le explic ca eu am implementat cindva un sistem contabil in Oracle pentru o firma cu 250 angajati si ca acomba sau alt logiciel contabil de aici e o joaca de invatat (si chiar sunt simplute) ca ma priveau aiurea; de asta certificatul ala nu m-a ajutat cu nimic-spun eu; noroc ca aici la gouv. se apreciaza studiile la valoarea lor, indiferent unde le-ai facut daca sunt echivalate, si asa ASE-ul meu a revenit la locul lui; problema mea a fost si virsta, si prioritatile (altele decit scoala), pentru ca in alta viata mi-as fi terminat ordinul si ar fi fost si certificatul ala cu folos; Diana [flo], sper sa sarbatorim CGA/CMA ce vrei tu sa faci! Anka, depinde mult de standarde, de ce prioritati ai; o amica draga:)) spunea (si e adevarat) ca n-ar veni la guvern pentru ca se plateste destul de slab; este adevarat, salariile nu sunt nici proaste dar nici extra (adica sunt extra pentru cei care merg la 70-100k/an, dar asta se intimpla la 20 de ani experienta); ieri am fost la un alt examen (eu ma inscriu la tot ce prind si organizeaza astia [:D], dar cel de ieri a fost cam nasol) si acolo erau oameni pentru care joburile la stat pareau ceva nemaipomenit; pentru mine e super ca am multa vacanta, program flexibil, etc- impac jobul cu familia- pe barbatu-meu nu l-am lasat sa-si depuna candidatura la MTQ pentru ca am sucomba financiar lucrind amindoi acolo:)) de asta-ti spun ca sunt persoane pentru care fericirea si realizarea nu are legatura cu viata profesionala sau materiala- si-ti vor spune ca ei sunt super-extra impliniti aici (bravo lor), sau care au venit cindva din Romania de la o viata cu multe carente, sau sunt genul circotasi si nemultumiti(ca mine, asa [:I]) care vor gasi tot timpul un motiv de nefericire. Daiopri, [pup] pisoiul frumos si mama lui viteaza si frumoasa, LA MULTI ANI cu intirziere! Mihaela, frumoase pozele de la carnaval; are si Qc ville farmecul lui! am vazut si eu deschiderea la Vancouver; nu poti sa nu observi diferenta culturala uriasa intre anglofoni si francofoni (imaginam o deschidere a unei olimpiade aici, ar fi aratat fundamental diferit); doamne, cum arata orasul ala, o binecuvintare pentru fetele din BC ca traiesc acolo, intre munte si ocean, cu o clima blinda si o natura magnifica, intr-un intr-un oras futurist, superb. editez a nspea oara, Zavalita felicitari pentru viza! imi place optimismul tau (imi aduca aminte de Ira, de o parte din stilul ei de care mi-e drag) http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Subscriu si eu la ce spune Ana. Fericirea e asa o chestie greu de definit si relativa de altfel[:D] Altfel nu imi explic de ce persoane care aveau de 10 ori salariul meu din Romania, plus casa cumparata au facut pasul sa emigreze[:D]Si culmea [:D]ca mai sunt si fericiti aici [:D][flo] Dar cunosc si cazuri inverse. Plus ca mai si evoluam in viata de la nefericire la fericire si invers, in functie de o gramada de factori. Subscriu si la ce spune An cu Vancouver. E sublim. Nu stiu cum e viata de zi cu zi acolo , dar natura e fantastica.... Ana ai dreptate, din nou, eu sunt cel mai prost platita lucrand la guvernul quebecos[:D]Mai ales ca am inceput de la baza scarii de salarizare..... Asa ca ma tot uit prin alte curti, dar doar daca imi dau aceleasi avantaje sociale.... Pana si ville de Montreal plateste mai bine[bang] Iar federalii si universitatile sunt super joburi dar mai am nevoie de ceva experienta ca sa ma apropii de joburile alea. Am avut si eu zilele astea o revelatie, daca as fi facut studiile care sa-mi fi permis sa fiu profesoara mi s-ar fi recunoscut cei 8 ani de vechime in invatamant...deci e mai bine sa ajungi, cel putin la guvern, in domeniul in care ai experienta deja in Romania. Dar din punct de vedere al cosmului nervos si al stresului..... prefer sa fiu bibliotecara[:D] cartile sunt mai usor de gestionat decat clasele de aici.... Eu tocmai ma uit acum la un reportaj pe RDI despre traficul la ore de varf in Montreal si rive sud si nord....... Cred ca o sa ma convinga sa ramanem aici[:D] Anka din pacate Marc a schimbat, in ultimii 2 ani, 3 gradinite.... Iar la ultima chiar se simtea bine, avea prieteni..... Uneori simt ca am vandut fericirea copilului pe un pumn de arginti[bang] Adica l-am schimbat de acolo pentru jobul meu si ma simt cumplit de vinovata... stiu ca sunt prostii gandurile astea , dar asa am niste remuscari uneori ...
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...