Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulguleti maricei de nov-dec 2006 (4)


Recommended Posts

[hopsieu] Salutare la ceas de noapte!

Am auzit strigatul Laurei si nu puteam sa nu raspund. Sunt tot timpul pe fuga, nu mai am timp de nimic si nici chef de multe ori. Unde naiba fug zilele astea asa nu pot sa-mi dau seama!

Noi suntem bine acum, am trecut printr-o enterocolita cam nasoala. Prima data a facut Alexia, apoi am luat si eu si Maia. Cu Maia a trebuit sa ma internez in spital cinci zile, perioada in care a mancat doar san. A slabit mititica, iar rutina noastra de acasa a fost data peste cap. Acum am terminat cu regimul alimentar.

Avem o perioada cam dificila cu Alexia, care a inceput sa-si manifeste gelozia fata de Maia. E greu, dar ne inarmam cu rabdare si ii spunem/aratam ca o iubim cat putem de des, desi se pare ca nu este suficient. Zilnic o necajeste, o ciupeste, o loveste cu cate ceva. Daca face Maia ceva, in secunda doi face si Alexia acelasi lucru. In curand o sa se transforme si ea in bebelus. [bang] I-am explicat de nu stiu cate ori ca nu este nevoie sa se poarte ca un bebelus ca sa o iubim, pentru ca noi am iubit-o cand era bebe, iar acum o iubim si mai mult, ca e fetita mare. Maia merge binisor in picioare, iar Alexia cum o vede ca pleaca singurica se baga in fata ei sau tipa in spatele ei, ca sa o faca sa cada. Daca tipa Maia, Alexia tipa si mai tare. Imi zbarnaie creierii cateodata. Mi-am facut timp si am iesit doar cu Alexia in parc, am mers doar cu ea la film sau la vreun loc de joaca, la cumparaturi in Cora sau la Ikea, ca sa nu aiba senzatia ca ma imparte tot timpul cu Maia. Efectiv nu stiu ce sa mai fac si sper ca perioada asta sa treaca mai repede. Atat de bine a acceptat-o pe Maia la inceput, incat nu mi-am imaginat ca se va ajunge la o situatie ca cea de acum.

In rest, am fost la mare, a fost bine, ne-am vazut cu oameni dragi.

Ma rog, cam atat despre noi.

 

Am apucat sa vad pe diagonala pozele, foarte frumoase, copii deliciosi, mamici frumoase, tatici mandri nevoie mare. [cool]

 

Lauraid="red">, referitor la alaptat, primele 4 luni mi s-au parut mai grele la Maia, din cauza colicilor care apareau taman cand incepea sa suga la san. Ma chinuiam cu feonul, sa-i incalzesc burtica, sa poata manca, ea tipa, greu. Eh, cand au disparut colicii, parfum, nenica! Copilul sugea linistit, iar eu m-am relaxat. Acum e indragostita de tzitzi si eu mor de dragul ei cand suge. Alexiei i-am dat san exclusiv pana la 3 luni si jumatate, pentru ca nu mai aveam lapte suficient, iar la 7 luni s-a intarcat singura. Privind in urma, acum imi dau seama ca, daca m-as fi informat si m-as fi straduit mai mult puteam sa nu-i dau lapte praf deloc. Asta e, am invatat din greseli si la Maia a fost ok. Bafta multa si tie si rabdare!

 

Va pupic pe fiecare in parte![pup]

 

Teutz, mami de Alexia (2006) si Maia (2010)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Lory, Laura, Porumbita, multumesc pentru raspunsuri. Stiam eu ca pot conta pe voi. Am inteles ca Romanaia e printre putinele tari membreu UE in care nu e obligatoriu scaunul de masina la copii, dar in Ungaria, Austria... daca te prinde te rupe .... ca amenda e foarte mare.

 

Lacramioara id="green"> si [zana] Stefania Iulia (05.12.2006)id="red">

Bazar pentru SEBI id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a venit dani acasa si deja sunt zombi ... doamne, cat poate sa vb copilul asta ... nu stiu cum de nu ii oboseste limba [:D]. da' tare bine e cu el, acum suntem in formatie completa. [:)]

s-a bucurat f tare cand l-a vazut pe alex si alex a fost tare cumintel in seara asta, ne-a lasat sa recuperam cu dani.

 

teutzid="blue"> [flo] ma bucur ca ai aparut. mereu imi aduc aminte cum scriai tu mesajele in word si raspundeai la fiecare in parte ... nu stiu daca atunci am apreciat asa cum se cuvenea [flo] imi pare rau ca aveti probleme, sper sa fie doar o faza trezatoare.

 

[pup] fetele, ma duc la somn ca iar m-a luat migrena [q]

acum facem patul in sufra ca pe dani (la ora asta [alcool]) l-a apucat ca vrea sa doarma cu unul din noi [alcool]

 

n usoara

 

Laura [mamica] lui [copil] Daniel - 14.11.2006 si [bb] Alexandru 01.07.2011

 

Poze Daniel

 

Mamici din Iasi

 

 

Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lacramioara, multumesc pentru cafea!

In privinta plecarii: Noi n-am avut nevoie decat de pasapoarte pentru copii. Nu ne-a intrebat nimeni de certificate de nastere. Intotdeauna am avut asigurari medicale, dar, spre bucuria noastra, nu ne-au trebuit.

Legat de medicamente, dupa siropurile in caz de febra si plasturi / dezinfectant, avem mereu grija sa luam smecta si enterol.

Haine pentru orice situatie (soare, ploaie), jucariile preferate, crema si palaria de soare, cd-uri cu muzica si povesti pentru masina, cartea (cartile) de seara. Eu ii las pe fiecare sa-si faca ghiozdanelul, insa ii supraveghez caci si-ar lua toata casa :).

Scaun de masina sau inaltator obligatoriu. Dar noi nu plecam nici prin tara fara el (de fapt pentru fiecare dintre copii).

Ai grija sa aveti ceva de rontait pe drum si apa multa, servetele.

Daca-mi mai aduc aminte, revin.

 

Drum bun si vacanta placuta!

 

 

Manuela, Stefan si cele 3 minuniid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui iulia-stefy
Va ofer o [cafea].... ca tot a dus Laura dorul.Ma bucur ca ti-a venit cavalerul cel mare acasa. Deci nu eu ma intreb cum de poate vorbi atat un copil?Lacramioara id="green"> si [zana] Stefania Iulia (05.12.2006)id="red"> Bazar pentru SEBI id="blue">
align="right" id="quote2">pai acu' dai cafeau cand io alaptez? [:D] o savurez virtual ... hmmm ... delicioasa! [:D]dani e la gradi ... mai, nu stiu ce are copilul asta cu dormitul la gradi!acum e la gradinita de vara, unde poate sa NU doarma, sau sa se dea jos din pat cand se trezeste si sa se duca in sala de joaca. si tot bazaie dimineata ca sa vb noi cu educatoarea ca el NU vrea sa doarma. acasa doarme in fiecare zi, adoarme ffff repede, nu doarme mult, dar o ora tot o prinde. dar la gradi nu-i place si pace. totusi, nu inteleg DE CE [:I]se trezeste alex ... cred si io ... n-a mai mancat de la 12.30 [alcool][pup] gascaLaura [mamica] lui [copil] Daniel - 14.11.2006 si [bb] Alexandru 01.07.2011Poze DanielMamici din IasiCopilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt rupta ... ma dor toate oasele, spatele ma omoara, azi am zis ca nu ma mai ridic dupa ce am schimbat pampersul [q], mi-e frica sa nu se agraveze herniile [q] ma duc la dus si nani

 

dani nu a dormit la gradi, drept urmare a fost zombi toata dupa-amiaza ... intra asa, intr-o vrie cand e obosit, e jale. dar cine dormea la 21.45? [pk] de cand nu am mai prins ... [:D]

 

[pup] gasca.

 

PS. azi strig iesencele: ramsan, avdanaarhire, lavinia, lorym, porumbita, bamboletta!!!!!!!!!!id="red"> vesti despre fulguleti? [flo]

 

n usoara

 

Laura [mamica] lui [copil] Daniel - 14.11.2006 si [bb] Alexandru 01.07.2011

 

Poze Daniel

 

Mamici din Iasi

 

 

Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, bucurie mare ca a venit Dani acasa [pup]. Cand nu doarme la gradi ce face? Intreb si eu pentru ca Luca nu cred ca va dormi: si-a si scos somnul de pranz dar mai degraba ii este teama ca va face pe el si de aceea nu doarme [q] si cum va incepe o gradinita noua (a 3-a deja) va fi si mai emotionat; dupa ce ne mutam scot pampersul si sper sa nu faca pe el chiar in fiecare noapte. Ai grija cu spatele!

Maine merg cu Luca la posturo test. Chiar sunt curioasa cum va fi. Si voi incerca sa fac si exercitii acasa cu el pentru picioare. Macar 15 minute in fiecare zi. Daca ar coopera ar fi mai simplu dar deloc nu asculta.

Stiti cumva cand incepe gradinita? Eu stiam de 12 sept dar tot aud de 1 sept. Off, nu apucam sa ne mutam pana pe 1 cred. Eu inca spal prin casa, nu am sortat nimic, am peste 15 cutii la Breaza (si inca 20 prin casa) si nu am cu ce sa le tranport... deci in fiecare seara fac curat. Iar bona nu am gasit. Cred ca voi apela la un prieten care lucreaza mai lejer pentru inceput....

Lacramioara, merci de cafea.. eu mai vreau [flo]. Vacanta placuta!

Va pup

 

 

 

Yagmur si Luca

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

yagmurid="blue"> tin pumnii sa fie totul ok cu luca.

ma gandeam azi cam cat trebuie sa iti fie d greu sa pregatesti totul pt mutarea voastra [flo] ... important e ca o sa se merite [pup]

 

n usoara

 

Laura [mamica] lui [copil] Daniel - 14.11.2006 si [bb] Alexandru 01.07.2011

 

Poze Daniel

 

Mamici din Iasi

 

 

Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...