Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

prima bataie intre mine si sotul meu


Recommended Posts

Danutza, f bine ca ati vorbit. DCe acum stai si vezi, poate te va surprinde placut si te vei reindragosti de el, sau...poate totul va lua o alta intorsatura mai neplacuta. Fii hotarata! REspecta-te pe tine! Tu , copilul tau si relatia voastra merita a doua sansa! Sper ca totul sa fie asa cum v-ati propus! Ca o nota/sfat/parere: odata discutata problema, las-o moarta, nu ii mai aduce aminte la fiecare cearta minuscula de ea, lasa sa vezi cum decurg lucrurile de la sine. Vei stii singura ce trebuie sa faci mai bine pt copilul tau! Numai bine! Mama de [url="http://lb3m.lilypie.com/aDG8m6.png"] Ana[/url] si [gravi] [url="http://lmtf.lilypie.com/KN8lm5.png"]38+[/url] [url="http://clotheschallenge.blogspot.com/"]Fashion[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 97
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Danutza26 este prima data cand ma injura si da in mine.si pt cele care ati spus ca eu sunt o fire violenta cred ca voi plecati capul cand cineva va jigneste,imi pare rau eu nu m-am lasat calcata in picioare de nimeni.imi pare rau k am postat,numai bine
Tu confuzi lucrurile aici. Daca nu raspunzi cu aceasi moneda nu inseamna ca pleci capul, chiar deloc. Ce faceam eu in locul tau? Ii intorceam spatele si imi vedeam de copil, eventual ii spuneam pe un ton calm ca daca doreste sa foloseasca limbaj de mahala poate sa mearga la birt dar eu nu ma conversez in felul asta. Mai tarziu ma asezam cu el si ii spuneam ca daca se mai intampla o data e ultima data. Din pacate tu nu poti sa ii reprosezi comportamentul badaran pentru ca si tu te-ai coborat exact la acelasi nivel, de fapt tu ai plusat si ai dus badarania la un alt nivel si ai sarit la bataie. Daca doresti sa fi respectata pe viitor, poarta-te ca o persoana care merita respect. Nu conteaza cine incepe o cearta si cine arunca primul cu injurii. Daca esti o doamna, atunci esti o doamna si atunci cand esti atacata cu limbaj badaran. Mie nu mi-a iesit o injuratura din gura niciodata, dar niciodata. Pentru mine e ca si cum m-as tavali in rahat. Sotul meu nu m-a facut nici macar proasta in 16 ani de casnicie. Si asta pentru ca stie ca nu m-as angaja intr-o 'conversatie' de acest nivel. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi judecati de pe margine, la rece, afirmand cu siguranta cum ati fi procedat. Danutza a trait momentul si dap, eu inteleg fondul pe care care s-au intamplat toate. Danutza, lasa de-o parte intamplarea, o vei digera mai tarziu, cand vei fi mai linistita. De fapt chiar a fost si s-a dus. E o intamplare ft urata in relatia voastra, dar nu e sfarsit de lume. Insa daca tot o vei analiza acum cand esti plina de resentimente si e totul atat de proaspat, nu ai cum sa mai vezi padurea de copaci, adica fix ce simti cu adevarat pt el. Casnicia presupune la bine si la greu si asta inseamna si momente dureroase, in care fiecare partener mai greseste, important e sa nu isi faca un obicei,sa persiste in greseala, sa il faca in general nefericit pe celalalt. Este o incercare si ca fiecare incercare trecuta poate sa va ajute sa construiti un cuib trainic in timp, sa va cunoasteti mai bine. Ai rabdare, multe dintre cele care ti-au raspuns tot ti-am spus ca este trecerea la viata in trei, sunteti pt intaia oara parinti, nu este usor sa cresti un copil, iar oboseala isi spune cuvantul. Si asta li se intampla multora, nu sunteti iesiti voi din tipare. Modul cum ati rabufnit a fost grav, dar...nah! doar nu o sa va impuscati acuma.[flo] [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu alte cuvinte, nu da o "relatie", pe o palma, ce naiba! Las' ca vine si-a doua...si mai vedem dupa.[bang] Cine ce sa mai inteleaga din sfaturi de genul "Daca e violent, lasa-l! Daca-l pocnesti si tu, femeie, mai da-i o sansa!..."? Oricum ar fi, parerile cu "lasa-l" niciodata nu-s pe plac...[alcool] Mai bine cu ochii vineti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, si eu sunt uimita ca in cele mai multe postari se mentioneaza faptul ca ea a gresit, fiindca a intretinut conflictul [bang]. Si, intr-un fel sau altul, i se sugereaza ca si-a luat-o o data si trebuie sa fie atenta ce sa faca pt a nu o mai lua pe viitor... Din punctul meu de vedere, el a inceput sa o injure si el i-a dat prima palma. Punct. Sigur ca cel mai rau este ca bb a asistat la toata scena si ca plangea in timp ce ei se bateau. Insa strict legat de conflictul dintre ei, domnul sot a inceput scandalul... Mai zicea cineva ca pe ea sotul nu a jigniti-o in n ani de casnicie fiindca stie ca ea niciodata nu ar intretine discutii la un nivel atat de jos. Ei bine, pe mine sotul nu m-a jignit vreodata fiindca nu i se pare normal sa ma jigneasca, fiindca ma respecta, samd. Deh, cate bordeie, atatea obiceie [:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm Mai zicea cineva ca pe ea sotul nu a jigniti-o in n ani de casnicie fiindca stie ca ea niciodata nu ar intretine discutii la un nivel atat de jos. Ei bine, pe mine sotul nu m-a jignit vreodata fiindca nu i se pare normal sa ma jigneasca, fiindca ma respecta, samd. Deh, cate bordeie, atatea obiceie [:D].
Daca iei oamenii la intrebari toti iti vor spune ca nu e normal sa se jigneasca unii pe altii. Insa practic asta se intampla foarte frecvent. Si noi am avut situatii tensionate in casnicie, am plecat din tara cu un copil de cateva luni, am ajuns intr-o tara straina, cu 2 copii din care unul pe spectrul autist. Am avut parte de mult stres si evident au fost momente tensionate. Dar am avut grija sa nu escaladeze. Eu cred ca intr-o relatie lucrurile evolueaza treptat. Azi iti versi nervi pe partener si va porcaiti, va scoateti ochii din diverse motive. Urmatoarea situatie tensionata va merge mai departe. Important este momentul in care fiecare trage linia si spune ca nu accepta comportamentul celuilalt. Eu refuz sa ma cert atat cu sotul cat si cu copiii mei. Asta nu inseamna ca nu am discutii civilizate in contradictoriu, ci refuz sa am o discutie aprinsa unde frustrarea si nervii domina. Mi-e greu sa cred ca Danutza era o floricica inainte de incidentul asta si brusc s-a transformat intr-o mahalagioaica spurcata la gura care a sarit la bataie. Sunt sigura ca a mai avut astfel de iesiri, poate nu indreptate asupra sotului, sau poate nu asa severe. Asta este motivul pentru care cred ca amandoi au nevoie de ajutorul unui psiholog sa caute motivele frustrarilor si sa gaseasca o cale sa rezolve problemele fara sa dea vina unul pe altul. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bird, stres am avut si eu in casnicia mea, in special de vara trecuta incoace, cand am trecut printr-o mare drama si am suferit cumplit atat eu, cat si sotul. Eu am fost mai stresata decat el si m-am manifestat in consecinta; si crede-ma ca nu am fost deloc usor de suportat luni in sir. Insa nici vorba sa ma jigneasca sau sa zbiere la mine. Cand simtea ca nu mai face fatza discutiei, pleca in biroul lui si ma lasa sa ma linistesc. Da, asa este, cand unul are draci, celalalt e bine sa se controleze si sa lase de la el. Dar cred ca asta tine si de o anumita maturitate a fiecaruia dintre noi (si nu ma refer la varsta, ca de ex, sotul este mai tanar cu 4 ani decat mine). Acuma revenind la danutza: sotul ei are si mania jocurilor de noroc, care manie, spune ea, vine dintr-un anturaj nefericit. Eu nu stiu cum as reactiona daca al meu ar avea viciul asta, dar cred ca as pune problema la modul: ori lasi jocurile, ori te las eu pe tine. Despre un psiholog care i-ar putea ajuta pe amandoi, bineinteles ca ideea este foarte buna. Insa pe mine ma bantuie intrebarea: avem noi psihologi cu adevarat pregatiti in Romania, care sa poata ajuta? Eu nu am raspuns la intrebarea asta; am insa niste indoieli.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danutza, felicitari ca nu te-ai lasat calcata in picioare. Ai toata stima mea. E drept ca asta te-a costat traumatizarea emotionala a copilului tau dar oare mai conteaza????? I-ai aratat tu sotului cine este mai tare. Iar noi celelalte care nu punem sare pe rana si nu sarim cu mana in sold cand sotul o mai ia pe aratura, pai noi suntem niste femei slabe lipsite de personalitate. Luati aminte la Danutza, asa se procedeaza daca vrei respect in familie. Tipa sotul? pai tipa si tu mai tare. Se rasteste la tine? Cauta din priviri un obiect contondent. Ridica mana la tine? Sufleca-ti manecile sa-i rupi hainele de pe el..... Ce psiholog Balanta, serios acum. Nu or sa se duca la psiholog. Uita-te la postarile ei, ea inca nu pricepe de ce ne luam de ea pentru comportamentul ei cand el a injurat-o primul, adica ce nu intelegeti?????
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matzaila, cand vei avea si tu copilul tau sa dai cu pietre in alte mame. Pana atunci vorbesti pe langa, din carti. Daca este vreo mama pe aici care spune ca nu a existat macar o data cand ar fi putut face ceva mai bine pt copilul ei, ca o data nu a gresit cu ceva in ochii ei insasi ca mama, eu imi scot palaria,cum e vorba. [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucialu, nu am copil inca, dar o sa am si cu siguranta si atunci o sa gandesc tot asa. Tu insa ai copii si tot mergi pe principiul " hai sa inchidem ochii la ce s-a intamplat ca fiecare greseste" Adica hai sa nu-i atragem atentia Danutei ca si-a traumatizat copilul pentru ca si eu am tipat la ala mic al meu cand am fost stresata. Si da, copilul e traumatizat cand parintii se bat in fata lui sau si acum sunt rautacioasa si arunc cu pietre?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...