Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia -Iasi (8)


Recommended Posts

oho, deci suntem mai multe rarbatorite zilele astea Cami si voua La multi ani! Clauditza, treaba cu buricul e controversata. In lumea occidentala se face baie indiferent daca e cazut sau nu. La noi inca se oscileaza. daca iti faci curaj... spor la treaba, daca nu....baie partiala. Eu i-am facut vreo 2 zile partiala apoi mi-am facut curaj si l-am bagat in apa. Edrept ca apa era putina in cadita( de un lat de palma) si buricutul doar se uda nu statea in apa continuu. Baie i-am facut zilnoc pana pe la 6 luni, apoi am oscilat intre 2 bai pe zi ( cand era cald cald dar la dus una si una in cadita) si o baiela 2 zile cand nu reuseam efectiv sa ma incadrez in timp( mai iesem ... ne prindeau ore tarzii afara si ajungeam in casa cu el prea obosit pentru baie). Am optat pentru baita zilnica in primele luni pentru ca masajul pe care il faceam dupa baie eram mai ok dupa relaxarea din apa si ala ii era chiar mai benefic decat baia in cada. Oana, da, scaunele moi pot fi semn de travaliu... organismul se pregateste ( ca el nu a aflat ca se face clisma la spital[:D] si rezolva singur problema. Dar e ca treaba cu dopul gelatinos.... nu e nastere iminenta[pup]
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"]23+[/url] cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dintre mamicile care au nascut, imi spuneti e adevarat ca fetitele se nasc mai repede??Care dintre voi a nascut inainte de 40 sapt [fetita]?Ca eu as vrea sa nasc in august pe la vreo 38 de saptamani.......pana vb cu dr. mea mai vroiam niste pareri [autoroz]Maria Sofia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Ionela si voua! La cat mai multe aniversari impreuna pana o sa intregiti familia cu nepoti si stranepoti! Lalic, felicitari! 14 ani! Ce frumos! [flo]
Citat:
Oana, da, scaunele moi pot fi semn de travaliu... organismul se pregateste ( ca el nu a aflat ca se face clisma la spital si rezolva singur problema. Dar e ca treaba cu dopul gelatinos.... nu e nastere iminenta
Uf! Nu-mi doresc decat sa ajung pana pe 9 la control. Si atunci voi fi trecut de 36 de sapt. [gravi] 35+ cu [fetita] Maria Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor de urari! La multi ani fericiti si voua, lalic si ionela! In general, pe acest forum mamicile de fete au trecut de 40 sapt, au ajuns si al 41! Deci mitul cu fetele vin mai repede ramane in picioare! Clauditza, cum iti ziceam ,da ca la arcadia le-a facut baita totala din prima zi ce rost are tu acasa dupa 2-3 zile sa ii faci partiala? Noi tot baita totala i-am facut , scufundat de-a binelea in apa, apoi ii curatam buricutzul! Toate asistentele de acolo sunt si ele mamici sa stii, deci nu neaparat ca fac ca la carte. Eu in pretravaliu nu am avut simptomul cu scaune moi/diaree, alte mamici raman cosntipate..l anoi nu a fost nici una nici alta..si colac peste pupaza mancasem si cirese cu cateva ore inainte![:D] Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lalic
Dintre mamicile care au nascut, imi spuneti e adevarat ca fetitele se nasc mai repede??Care dintre voi a nascut inainte de 40 sapt [fetita]?Ca eu as vrea sa nasc in august pe la vreo 38 de saptamani.......pana vb cu dr. mea mai vroiam niste pareri [autoroz]Maria Sofia
Eu si verisoara mea trebuia sa nastem odata. Eu am baiat ea fetita. Fiu-meu s-a nascut la 37 sapt fetita ei la 40+. Eu spun ca e mit. Nu are legatura sexul copilului cu nasterea inainte sau dupa termen
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"]23+[/url] cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lalic initial tot la numele MARIA SOFIA, ne-am oprit si noi, insa acum cateva luni s-a mai nascut o fetita in familie pe care o cheama chiar asa. Deci... am inlocuit Sofia cu Antonia, care inca nu e definitiv. Ma mai gandesc inca la Natalia, Ilinca, Ioana. Nu am facut diaree, e scaunul mai moale (eu fiind vesnic constipata) insa ma simt ciudat, am burta atat de tare, abia respir. Ma si ustura un pic pielea in partea de jos, probabil de cat e de intinsa. Ma streseaza starea asta ca nu stiu ce e cu mine. [gravi] 35+ cu [fetita] Maria Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OANA da ma simt bine insa nu ma mai pot misca aproape deloc...probabil m-am trezit mai batrana[:D]sau[alcool]de somn...oricum da vin marti la curs...si cat despte indigestia ta nu stiu ce sati spun..eu experienta 0 dar uite de pe un site Semnele care anunta nasterea De obicei, semne clare ale nasterii sunt: • Ruperea apei; • Pierderea dopului gelatinos; • Ruperea membranelor; • Presiunea pelvina; • Durerile de spate asemanatoare celor menstruale; • Tuse sau voma; • Diaree sau constipatie; • Intensificarea contractiilor Braxton Hicks; Daca in momentul in care gravida isi schimba pozitia sau face cativa pasi contractiile inceteaza, atunci acestea reprezinta un semn de travaliu fals. In schimb, daca pe langa pierderea dopului gelatinos cervical apar si sangerari sau crampe, acestea pot fi semne ale unor probleme mai grave. In acest caz medicul trebuie contactat imediat!!!! [gravi]cu[baietel]DENNIS GABRIEL DPN 04.08.2011,DR.VIERIU
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CAT DESPRE BAITA dupa ce mi-ai explicat am ajuns la concluzia ca ati actionat din instinct si cred ca e cel mai bine...eu sunt terorizata inca si asta probabil ca se apropie nasterea iar eu am impresia ca nu stiu absolut nimic si imi este frica ca nu ma voi descurca...dar oricum am sa va povestesc eu cum am facut si ce-am facut[:D]...cu siguranta voi face vreo boacana dar nu care sa pune siguranta bebelului in primejdie...ci din contra[:D]...[pup][pup]si FELICITARI INCA ODATA TUTUROR CUPLURILOR...MULTA SANATATE,IUBIRE SI INTELEGERE VA DORESC O FAMILIE CAT MAI UNITA SI CAT MAI MARE!!![:D] [gravi]cu[baietel]DENNIS GABRIEL DPN 04.08.2011,DR.VIERIU
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...