Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia -Iasi (8)


Recommended Posts

Oana, eu nu as spune ca ne pierdem independenta ci ca ne redefinim ca oameni.... suntem altfel.... mai buni, mai folositori, mai iubiti.... mai fericiti. E drept ca lucrurile stau altfel decat inainte.... dar asa se si presupune ca trebuier sa fie. Nu renunti la tine pentru cineva ci te transformi pentru prima fiinta care merita asta intru totul. Si , cand ma gandesc la faptul ca in trecut ma schimbam cate putin pentru oameni care nu meritau, acum imi zic.... MERITA. Eu cred ca oamenii fac greu aceasta schimbare, pentru ca e una profunda, e normal sa fie insotita de zbucium interior, de temeri... de rezistenta la schimbare pe care o aratam fiecare dintre noi.... dar, daca reusim sa vedem lucrurile ca pe ceva firesc..... totul va fi foarte bine[pup] Noi ne-am readaptat total... si eu si sotul suntem diferiti.... si fericiti de cate ori vedem cat e de fericit asta micu atunci cand facem ceva pentru el. Ne-am amintit cat ne placea in adolescenta sa ne plimbam singuri in parc... acum... tot singuri ne plimbam... de mana.... pentru ca Mihnea e parte din noi si cand suntem cu el suntem intre noi[olala] Ei, stii sigur despre ce vorbesc... Acum, sa nu-ti imaginezi ca eu sunt mereu multumita si ca nu mai apar zbateri interioare.... Inainte eram dependenta de munca... zi si noapte. Si eu lucrez de cand am terminat liceul... pe tot parcursul facultatii... Nu ma vedeam sa stau acasa mai mult decat un an.... Acum mai am zile cand zic: vreau si eu sa ies la suc fara bebe. Dupa 1 ora deja mi-e dor de el.....
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"]22+[/url] cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Oana, da, mi-am mai pierdut din independenta, dar stii cum ma simt eu? de independenta aia n-am nevoie... Iar pe bebe il iau oriunde cu mine. cu el merg la piata, in vizite, la terasa, la cumparaturi... cu el am vandut o casa, am cautat si am cumparat alta. am alaptat oricand si oriunde, chiar si la notariat. stii ce libertate iti da alaptatul? una pe care biberonul nu ti-o poate da niciodata. stai linistita, va fi f frumos [pup] Stef si bebu Tudor Stefan (24.03.2011) It's nice to be important, but it's more important to be nice.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, va multumesc pentru vorbele incurajatoare. Am credinta ca sunt exact ceea ce simtiti, realitatea din vietile voastre. Imi doresc sa ma ocup exclusiv de copil de acum pana cat va fi nevoie. Am hotarat asta si mi-o asum intru totul. Voi face tot posibilul sa alaptez exclusiv, asadar, vom fi mereu impreuna, cum spui tu Laura ca faci. Sunt sigura ca voi reusi. Sunt constienta ca viata mea se schimba definitiv si iremediabil, si imi doresc asta, sper doar sa fac fata transformarilor. Ionela, Mihnea e un scump! Frumusel foc! Si nu imi pare ca are capul mare. Dupa mine e perfect. Legat de masuratori. M-ati pus pe ganduri, pentru ca eu le iau de bune pentru DPN. Inainte de a ramane insarcinata, intrerupsesem de 7 luni tratamentul cu anticonceptionale si cilclul meu devenise extrem de neregulat. In primele 2 luni imi venea la 2 sapt, apoi o data la doua luni. Imediat ce mi-a iesit testul pozitiv, am mers la dr, si nu batea deloc varsta sarciniii dupa UM cu ce vedea dr la ecograf. Am tot repetat ecografiile si de fiecare data era o diferenta de cca. 2 sapt. In fine, eu oricum nasc natural... si cand o sa vrea sa iasa, voi fi pregatita[:D] Lalic, eu mi-am luat carutul de la un magazin din hala centrala. Obosisem sa tot caut. Am refuzat sa dau foarte multi bani pe carut, si asa ca a costat 640 de lei. Corespunde descrierilor Stefanei, atat ca nu are scoica, iar manerul este reversibil, plus ca am si folie de aia transparenta ca sa poti vedea bebelusul. Eu am luat numai carutul pt ca mi-am mai cumparat un cosulet f frumos in care o pot cara, si pana la 6 luni, o transport si in masina tot in cosulet. O sa ii iau scaun auto, cand va sta in fundulet. De cand l-am luat, nu l-am dat jos din portbagaj, deci nu l-am adus in casa, si cred ca asa voi proceda intotdeauna. Voi scoate copilul in cos sau in brate, pana la masina si acolo scot carutul din portbagaj. Asta cat suntem in Iasi, ca la tara, se schimba treaba. Acolo sunt spatii de depozitare suficiente. In schimb, este destul de voluminos si pliat. Mie imi ocupa aproape tot portbagajul, care nu e foarte mare, dar oricum, destul de incapator.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua Mamici si Burtici...am avut putina treaba si nu am mai intrat dar vreau sa va spun k am avut o noapte superba...am dormit ca inaintea sarcinii nu m=am trezit absolut de loc...oricum...am fost azi la dr.si m-a anuntat ca nasterea se apropie mai repede de cat ne asteptam...Oana cred ca nasc inaintea ta...colul meu e deja dilatat cu un deget nu stiu ce inseamna asta dar mi-a spus ca nu mai ajungem pana la data probabila[help]nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu!!! OANA e ceva normal sa ne mai pierdem din independenta...nu mai suntem domnisoare sau doar Doamne maritate care din cand in cand mai puteau face cate o evadare prin club sau ce stiu eu pe unde...vom fi mamici iar intreaga noastra atentia va fi asupra lor...dar cred ca va fi una din perioadele cele mai frumoase din viata noastra si cu siguranta merita orice efort!!! [gravi]cu[baietel]DENNIS GABRIEL DPN 04.08.2011,DR.VIERIU
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo pentru cine naste natural...am intrebat azi dr.despre Dianatal si mia spus ca multe femei au folosit-o...la multe au avut efect la altele nu...depinde de organismul fiecareia dar mi-a recomandat sa o cumpar odata ce am optat la nasterea naturala fara nici o anestezie poate fi de mare folos crema daca isi va face efectul...apoi am intrebat in farmacia din arcadia si mi-au spus ca e 470si ceva lei parca nu mai retin bine...oricum cred ca se merita...!!! [gravi]cu[baietel]DENNIS GABRIEL DPN 04.08.2011,DR.VIERIU
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudita, poate totusi mai sta bebe in burtica macar pana vine tati. Ai facut si ecograf? Ce greutate are acum? M-ai facut curioasa, oare eu cum ma prezint? Pana la urmatorul control de pe 9 mi se pare atat de muuult! Te rog sa intri cat de des poti pe forum, ca sa stim de tine. O sa imi cumpar si eu Dianatal, chiar daca am optat pt epidurala, poate o fi eficient gelul, si scap de anestezie.[:D] Bine ca se gaseste si la ei in farmacie. Daca ma ia nascarea pe neve, sa am repede pe ce pune mana. Dar oare daca am semnat deja contractul cu epidurala, si da Doamne Doamne sa nu o folosesc, atunci, ce trebuie sa achit la final? Diferenta pana la suma din contractul semnat, sau aia de nastere naturala fara epidurala? Uf! Niciodata nu tin minte cat e una si cat e cealalta, dar stiu ca e o diferenta de vreo 1000 de lei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt sugestii in legatura cu carutul[flo]habar nu aveam ca are atatea @optiuni@[:D] si de ploaie si bagaj si roti smechere, chiar asa o sa caut.Vreau sa va spun ca sunt disperata din cauza serviciului, abia astept sa intru o data in concediu, Doamne, numar si zilele si orele, am niste dureri groaznice de spate, lucrez la calculator)chiar daca sefa mi-a redus programul pana la ora 14.Tare ma bucur ca am descoperit forumul asta ca mai citesc postarile anterioare, ma mai iau cu voi........dimineata inainte de munca citesc pe forum si apoi actele. Concediul alaturi de bebelina mea o sa fie o binecuvantare pt mine ca m-am saturat de munca de birou pana peste cap, chiar daca o sa fie doar 1 an.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragi mamici, maine dimineata la ora 10 va veni pe lume bb. din pacate a eliminat meconiu in lichid, de aceea nu mai este posibil sa asteptam pana luni cum era programat. pana la urma voi naste cu dl. dc. Lazar. ne rugam la DD ca bb sa fie sanatos. [pup] Laura [mamica] lui [copil] Daniel - 14.11.2006 si [gravi] [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Laura&year=2011&month=7&day=9&babycount=1"]prichindel[/url] [baietel] [url="http://community.webshots.com/user/lpetres13"]Poze Daniel[/url] [url="http://community.webshots.com/album/558718316pZDbiH"]Mamici din Iasi[/url] Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OANA nu mi-a facut nici o ecografie doar controlul [bang] manual pe care l-am urat dintotdeauna...oricum si eu sper sa mai stea dar se pare ca nu prea mai vrea...eu m-am dus asa bucuroasa am crezut ca-mi face eco sa-mi vad si eu comoara...da nha...avem deja multe eco...mi-a facut programare pe 14iara(daca mai apuc)...si crema probabil elimina si ddin dureri odata ce ajuta la dilatare...iar cu contractul nu stiu ce sa-ti spun...ar trebui totusi sa-i intrebi si pe ei...daca nu erai convinsa ptr epidurala trebuia sa semnezi fara ca pana la urma urmei la nastere o poti cere chiar de contractul e altul...diferenta de bani e destul de mare si nu are rost sa o pierzi!!! [gravi]cu[baietel]DENNIS GABRIEL DPN 04.08.2011,DR.VIERIU
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Laura13
dragi mamici, maine dimineata la ora 10 va veni pe lume bb. din pacate a eliminat meconiu in lichid, de aceea nu mai este posibil sa asteptam pana luni cum era programat. pana la urma voi naste cu dl. dc. Lazar. ne rugam la DD ca bb sa fie sanatos. [pup] Laura [mamica] lui [copil] Daniel - 14.11.2006 si [gravi] [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Laura&year=2011&month=7&day=9&babycount=1"]prichindel[/url] [baietel] Bafta multa Laura o sa ma rog si eu pt tine maine la ora 10, sa de-a DD da fie bine, si o sa fie ai sa vezi.Abia astept sa aud vesti despre cum a fost la nastere [url="http://community.webshots.com/user/lpetres13"]Poze Daniel[/url] [url="http://community.webshots.com/album/558718316pZDbiH"]Mamici din Iasi[/url] Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.
[cor][cor][cor][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...