Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"Calendarul" conservarii legumelor pt iarna


Recommended Posts

Mihaela, castraveciorii/gogonele cu tripla oparire:

-6 kg. castraveciori

-saramura: 1 lingura de otet + 2 linguri sare/litru apa, aprox. 4 litri.

-marar bete,2 capatani usturoi(necuratat doar zdrobit), 2 buc.hrean, frunze de telina, coriandru, boabe de mustar.

Se aranjeaza castraveciorii in borcane cu aromele si legumele printre ei.

Se fierbe saramura si se toarna fierbinte.Borcanele se pun intre paturi. Se repeta operatiunea in alte 2 zile consecutiv.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Mihaela, castraveciorii/gogonele cu tripla oparire:-6 kg. castraveciori-saramura: 1 lingura de otet + 2 linguri sare/litru apa, aprox. 4 litri.-marar bete,2 capatani usturoi(necuratat doar zdrobit), 2 buc.hrean, frunze de telina, coriandru, boabe de mustar.Se aranjeaza castraveciorii in borcane cu aromele si legumele printre ei.Se fierbe saramura si se toarna fierbinte.Borcanele se pun intre paturi. Se repeta operatiunea in alte 2 zile consecutiv.
align="right" id="quote2">B.nica, eu nu pricep : ii oparesti dar le scoti zeama ? ii lasi cu 1/3 zeama ? ii lasi complet in zeama si apoi o scoti si faci zeama noua ... Mik. id="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik,cred ca se refera ...la aceasi zeama![:D]

 

Am citit si eu o retzeta asemanatoare(sau ma rog o fi aceasi insa ,eu una nu prea intzeleg retzeta lui b.nica,poate da mai multe detalii data viitoare[:D])in care timp de trei zile se fierbe zeama/moarea si cred ca se completeaza cu o alta noua!

 

Mi se pare tare mult de munca,de asta am trecut repede peste retzeta respectiva,dewscrisa de altfel foarte amanuntzit si pasa cu pas,insa ...ma plictisisem la atreia fierbere![:D]

 

Astept si eu detaliile lui b.nica!

 

Dana

 

handarbeit

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca vad ca a editat mesajul si a specificat exact cum se face saramura,b .nica,nu ies saratzi cu 2 linguri de sare la 1 l apa?(eu stiam retzeta clasica de saramura 1 lingura sare la 1 l apa,anul trecut a dat vrednicia sareasca [:D]peste m ine si am mai pus un pic de sare pe linga lingura traditzionala si mi-au iesit putzin sarate!!!!)

 

Dana

 

handarbeit

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu asa am inteles ca se rastoarna zeama de pe castraveti si se fierbe timp de inca 2 zile consecutiv si se reoparesc castravetii...auzisem pe vremuri si eu de reteta asta. Cum nu pun decat un borcan, maxim doua...am sa incerc reteta, am auzit ca ies foarte buni castravetii.

 

Multumesc b.nica! [flo]

 

pid="red">uid="purple">rid="blue"> sid="maroon">i id="teal"> sid="green">iid="purple">mid="navy">pid="red">lid="orange">uid="limegreen">...id="Georgia">

id="size2">

Hobbyid="Book Antiqua">

 

calator de profesieid="Book Antiqua">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D], depinde de lingura;ca sa fiu corecta: 50g/litru lichid.

Am uitat sa va spun ca pana la ultima oparire borcanele nu se inchid, se pune deasupra o farfurioara.

In ziua 2 si 3, se rastoarna borcanele si zeama se fierbe si se rastoarna asa peste castraveciori.

Daca rezista namancati,[:D], pot sta si 2 ani crocanti in camara buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, B.nica. Da' eu tot intreb : daca pui ardei iute, se poate ? (il pui si pe el de 3 ori?) se mai pot pastra asa vreme lunga ? (intrebarea a 2a e optionala si retorica, [:)] caci la mine nu tin borcanele mai mult de 2 luni, si topicul de "... pt iarna" e fals. ) Uitam sa va povestesc : am pus si tarhon la otet. [pofta] Da' l-am ascuns. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, am pus reteta de castraveti cea cu sare, care mi-ai spus tu: la un l apa, o lingura sare. Acum au trecut vreo 3-4 zile si zeama a devenit tulbure si fermenteaza. Borcanul e inchis ermetic cu capac. E normal sa fermenteze? [url="http://vorbele.wordpress.com/"] pur si simplu...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url] [url="http://salmi-ladrum.blogspot.com/"] calator de profesie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...