Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"Calendarul" conservarii legumelor pt iarna


Recommended Posts

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

B.Nica,eu stiu varianta congelata,se dau intr-un clocot si ...dupa ce se racesc s epun la congelator!

 

Insa cred ca si pusa in borcane,rupta sau intreaga,depinde cit de mare este,cu apa si sare si borcanele fierte,ar fi o varianta!Pe asta n-am aplicat-o,doar varianta cu congelatorul!

 

Dana

 

handarbeit

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

B.nica, soacra mea curata fasolea verde, o clateste si o pune in borcane fara nimic. Inchide borcanele ermetic (borcane de sticla cu capac de sticla si cauciuc imprejur) si le fierbe in sterilizator. Fasolea lasa zeama in legea ei si nu e nevoie de nici un lichid. Eu n-am facut caci nu am asa ceva in gradina si altfel imi iau proaspete sau congelate de la piata sau din magazin. Intrebare : in otetul pentru ardei iuti afara de zahar si sare se mai pune ceva ? Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

V-am citit cate ati bucatarit si vin si eu sa ma laud cu ce-am umplut camara si congelatorul pt iarna asta.

 

-la congelator: leustean, marar, patrunjel, mazare, fasole rotunda, ardei verde si rosu tocat, ardei copt, vinete coapte si rondele crude, dovlecel cubulete, ciuperci feliate sau intregi (cele micute), ardei gras pt umplut.

- la camara: dulceata de cirese, caise, piersici si mere, compot de caise, prune, piersici si struguri, bulion, zarzavat pt ciorba, castraveciori bulgaresti, gogosar - 2 retete, fasole verde picanta murata (un deliciu), muraturi asortate (gogonele, conopida, morcov, telina (capatana si frunze), varza, zacusca de vinete si de ciuperci.

Retetele pe care le folosesc de ani de zile rezista fara probleme si in timpul veri in plina canicula si tin ff bn chiar mai bn de 2 ani (an avut ani in care nu am putut consuma tot ce-am pregatit, avand din belsug legume si fructe, am tot facut) si au rezistat nesperat de bn.

La muraturile asortate si chiar la varza mutara, incepand de anul trecut le adaug "picant fix" si pot sa va zic ca garantat nu face nici pic de floare nici macar in vara viitoare.

 

Va doresc conservareala placuata si imbelsugata [:)] si retete rezistente de care sa fiti mandre [flo]

 

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Sorina [mamica] Mamica fericita [9cer] a ingerasului RAZVAN - IONUTid="size3"> [bonjovi] (11 MAI 2009)

 

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png

 

 

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ee...ziceam ca am terminat!!!

am cumparat astazi si ingredientele pentru o salata de iarna...maine fac vreo 4 borcane.

 

____________________________________________________

3 sarcini extrauterine

FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A

3 FIV-uri nereusite

2 FET-uri nereusite

urmeaza FIV4... in toamna

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Samira ce reteta de salata ai tu? Am si eu una ff buna i se mai spune si salata dietetica [:)] si e bestiala [:D]

 

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Sorina [mamica] Mamica fericita [9cer] a ingerasului RAZVAN - IONUTid="size3"> [bonjovi] (11 MAI 2009)

 

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png

 

 

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...