Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romanii din Marea Britanie (28)


Recommended Posts

Motanik am uitat sa iti multumesc pentru recomandarea de restaurant [flo] a fost foarte frumos si bine, iar mancarea delicioasa [pofta] Socrilor le-a placut tare, deh..ceva nou pentru ei[:D] o sa mai mergem si noi acolo sa mai papam romaneste ca sotul e tare amator, cel putin eu am mancat un pui cu ciuperci delicios, dementiallll[pofta]

 

Super ca ati fost 2 saptamani in US, pe unde ? [olala] te cred ca a fost obositor pe atatea drumuri si avioane , eu mi-s lesinata dupa 4 ore pana in ro, d`apoi 10-12 pana in US [:D]

 

Noi de Pastele socrilor am fost la ei si am petrecut si eu cu domnu` sot si fetita am petrecut pe rit ortodox pe 15, la o sapt dupa cel al socrilor, ca suntem acum toti3 botezati ortodocsi , acasa singurei cu mancare romaneasca din belsug si vinut de Cotnari [alcool][pofta]

 

La multi ani printesei tale celei mici ca stiu parca pe la sfarsitul lunii aprilie trebuia sa nasti, daca imi aduc bine aminte ca spuneai ca nu o sa fii acasa cand se marita Kate cu William[:D]

 

Carstea ai rezolvat cu documentele? ti-am trimsi mail cu lista, cred ca ai vazut, nu ai raspuns, presupun ca esti ocupata cu bebita [bibe][olala]

 

Mya , mie pentru pasaport mi-au trebuit mai multe documente, nu stiu ce ar presupune pentru copii ca eu nu am facut fetitei, ea avand pasaport britanic pentru ca e daddy english si am spus sa nu ma complic si sa cheltui si bani s aii fac si pasaport romanesc ca mu are sens, la cate birocratie e pe la Romanica [:D] am auzit fel de fel de povesti aiuritoare [alcool]...deci nu as putea sa iti spun exact ce documente iti trebuie pentru a face pasaport pentru copil, e scris pe site ul ambasadei mai mult ca sigur[flo] si da, trebuie programare pentru pasaport , pe mine m-au programat dupa 3 sapt de cand am trimis mail , iar apoi de cand am predat documentele si facut poza si pana mi-a venit pasaportul in ambasada si m-au chemat sa il iau a mai durat aproape 3 sapt, si asta pentru ca nu e o perioada aglomerata dar de exemplu daca ma duceam undeva in mai-iunie, cand toata lumea se pregateste de vacanta, dupa cate am inteles dureaza si 2-3 luni, termenul maxim legal in care trebuie sa iti vina inapoi pasaportul e de 90 zile. Sper ca te-am lamurit, daca nu poti da mail si sa intrebi , mie mi-au raspuns rapid si au fost expliciti si clari, le-am pus multe intrebari si mi-au raspuns pe puncte la fiecare[:D]

 

Eu m-am saturat de atata ploaie, imi vine sa-mi fac valiza si sa ma mut pe taramuri mai calde, desi nu-s eu mare iubitoare de soare, dar cat sa pot sa ies din casa ca asa de la ploaia asta mocaneasca nu-mi vine sa fac nimic si strumfita mea sufera ca nu am scos-o de vreo 3 zile afara ca tot a plouat si noi suntem obisnuite sa iesim zilnic macar de 2 ori si acum ne invartim in jurul cozii prin casa [alcool]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 520
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello, fetelor din UK [flo]... Ne primiti si pe noi?

Nu am apucat sa citesc tot topicul, dar ma ocup constiincios de asta. Numai ca ma framanta niste probleme carora nu stiu cum sa le dau de capat si v-as fi tare recunoscatoare daca m-ati lumina voi, cele cu vechime pe acolo.

Noi ne pregatim de plecare, din iunie ne vom muta la Londra. Noi insemnand eu si copilul meu de 8 ani. Avand in vedere ca voi fi singura cu el si ca nu voi avea pe absolut nimeni sa ma ajute, as vrea sa va intreb pe voi daca scolile de acolo au afterschool sau vreun program din asta gen kids parking sau similar. Stau cu stress cand ma gandesc ce va face copilul cat timp eu voi fi la serviciu, in cazul in care orele se termina cum am vazut scris pe aici, la 15. Aici avem bunici care se ocupa cu luatul de la scoala, insa in Londra vom fi singuri-singurei.

O tona de decizii... si toate grele [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza
Citat:
citat din mesajul lui mya85
As avea si eu nevoie de lista aceasta. Pe la sfarsitul anului va aparea si la noi in familie un nou membru si va trebui sa umblam pe la ambasada sa ii facem pasaport, mai ales ca intre timp ii va expira si baietelului pasaportul asa ca va trebui sa facem doua. stie cineva sa-mi spuna daca dureaza mult? trebuie facuta programare? sunt multe acte de facut???mami de [copil] ( iulie 2010) si [gravi] 9+
align="right" id="quote2">da-mi PM cu o adresa de mail sa pot sa ti-o trimit [flo]
align="right" id="quote2">strumphitza multumesc pt raspuns! ai PM [flo]mami de [copil] ( iulie 2010) si [gravi] 9+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

strumphitza multumesc pt mail!![flo]

 

mai am o intrebare pt voi: pana la cate saptamani trebuie anuntat aici angajatorul de sarcina? faza e ca eu acum am 9 saptamani dar la 13 saptamani ma voi muta tot in cadrul companiei, dar in alta zona a Angliei. Eu am vrut sa fac relocarea asa ca sper sa nu fie probleme din cauza ca sunt insarcinata si nu am spus, dar banuiesc ca nu au voie sa faca discriminari din astea, nu? voi ce ziceti???

 

mami de [copil] ( iulie 2010) si [gravi] 9+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit Kallista!

Da, scolile au program after school, contra cost, la scoala noastra de ex (Theo incepe in sept) costa 8.50 pe zi ca sa ramana pana la 6pm la scoala. Altfel, programul se termina la 3.15-3.30pm.

Ai deja ceva aranjat? O sa-ti fie tare greu la inceput cu acomodarea dar presupun ca stii la ce te inhami, singura cu copilul. Eu iti doresc mult succes si te mai asteptam aici!

 

 

Mia, tu poti sa anunti si din prima zi, nu e o regula, lumea insa asteapta sa treaca primul trimestru cu bine, sa fie sarcina ok si apoi se anunta.

 

 

Strumphita, multumesc frumos, ce memorie ai! Intr-adevar, Iulia a facut sambata un anisor si am avut o mica petrecere ieri pt ea, si una in Ro imediat dupa Paste cand i-am luat si motul.

In State am fost New York, Washington, Los Angeles si Las Vegas.

 

 

 

--------------------

 

Povestea minunilor

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Kallista ,daca vii in iunie si tot atunci incepi serviciul inseamna ca ai gasit deja scoala pentru copil. Anul scolar se termina pe 22 iulie si incepe pe 4 septembrie. In acest timp poti duce copilul la o scoala care are cursuri de vara si costa in jur de 130 de lire pe saptamana ,cu lunch inclus. Inainte de a te stabili undeva ar fi bine sa vezi ce scoli sunt in zona .
id="left">Programul scolilor este de la 9 la 3,30 .
id="left">-nu toate scolile au breakfast si afterschool club.
id="left">- la afterschool apelezi atunci cand nu mai ai nici o varianta ,e fff obositor pentru un copil sa stea la scoala de la 8,30 la 6pm.
id="left">-poti apela la un childminder ,e o persoana acreditata de Ofsted care are grija de copii in locuinta proprie.
id="left">-daca ai lua si un bunic cu voi ar fi perfect.
id="left">anul scolar este impartit in trimestre ,in fiecare trimestru scolile au o vacanta de o saptamana sau doua. Trebuie sa-ti gasesti childcare si pentru aceasta perioada sau cand va fi bolnav.
id="left">Va doresc o acomodare cat mai usoara si o scoala buna pentru copil!
id="left">Termenul de kidsparking nu l-am auzit pana acum ,[:D]dar asta cam asa e aici ,copiii sunt parcati ca niste masini si luati la sfarsitul programului[[q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
MISSDARCEY: Trebuie sa-ti gasesti childcare si pentru aceasta perioada sau cand va fi bolnav
align="right" id="quote2">


Cind copilul e bolnav e tinut acasa de parinti nu trimis in colectivitate sa-i imbolnaveasca si pe altii. Eu mi-as retrage copilul de la o childmindera care accepta copii bolnavi.

Motanikid="green"> scumpa mea bine ai revenit!!! Cum a fost? Poate reusesti sa scrii mai pe larg ce si cum v-ati distrat. Eu am "cheltuit" banii de America, mi-am remobilat bucataria si imi fac gradina cit de curind. Sper insa sa se intimple o minune, cine stie de unde sare iepuroiul. Daca nu, stringem bani si poate mergem in 2014 (barbata-miu e recalcitrant de numa numa). Oricum, clar nu renunt la planul asta, asa ca tine toate informatiile bine intr-un sertar, ca vin sa ti le cer cind oi fi gata de plecare! [pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e obositor pt copil program asa lung, fara somn, la scoala, numai ca in tara asta cu majoritatea joburilor 9 -17 nu prea ai de ales, iar la scoala la un tea club unde se joaca, ori la childminder unde nu fac altceva, tot aia e. Decat daca Kallista va munci part time, dar nu stiu cum se va descurca avand in vedere ca va fi singura care aduce venitul in casuta lor.

Eu toate scolile pt care le-am verificat pt Theo in zona aveau after school, deci cred ca nu e o problema asta, cand te asezi intr-un loc, iei ofsted si verifici scolile din zona, care ce optiuni are.

 

 

Leti, multumesc [pup]

Sa stii ca am scris un articol de 18 pagini in word cu amintiri :))) Am pus si pe facebook, daca esti acolo da de stire sa iti trimit id-ul sa ma adaugi, daca nu imi dai un mail si iti trimit asa. A fost fain, obositor ce e drept dar a meritat, a fost o experienta altfel, un alt soi de vacanta (caci am alergat non stop, atat printre orase cat si in orase, de dimineata pana seara fara oprire sa apucam sa vedem cat mai multe).

Sa va fie de bine noua bucatarie si spor la economisit pt vacanta! Ah, si cat crezi tu ca va trebuie, mai adauga ceva, ca si noi am ras un credit card ce nu era in program :)))

 

 

 

--------------------

 

Povestea minunilor

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, si vroiam sa spun ca childminderul e platit cu ora, in Londra cam 5 pe ora am auzit ca sunt, dar nu stiu daca ofera si serviciul de a lua copilul de la scoala, avand in vedere ca mai are probabil 2-3 in grija acasa. Nu pot sa bag mana in foc pt asta, ir fi si unele care merg totusi.

Mai exista si mother's help sau un fel de aupair care fac orele alea, de luat de la scoala si stat pana ajunge mama acasa, per total si una si alta cred ca sunt mai scumpe decat un after school (la noi e 8.50 pe zi programul de after).

 

--------------------

 

Povestea minunilor

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...