Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romanii din Marea Britanie (28)


Recommended Posts

motanik, missdarcey multumesc de primire!

M-am mai linistit [:D]... Adevarul e ca plecarea asta la Londra a venit cam pe neasteptate si m-a prins nepregatita. Nu pot sa zic ca ma dau in vant dupa metropola in sine, preferintele mele se indreapta catre orasele mai mici (desi n-am locuit niciodata intr-unul mai mic ca Clujul [:D]), dar asta e, ne vom adapta cumva.

 

Ma bucur ca exista after school, desi asa e, e obositor pentru copil, insa decat sa-mi vina acasa si sa stea cateva ore cu ochii lipiti de ecranul computerului, mai bine sa se joace la scoala. Varianta cu childminder o auzisem si eu de pe la cineva, dar nu o agreez deloc, nu stiu de ce.

 

motanik - nu, nu am nimic aranjat... inafara de cateva obligatii [bang], care sunt si motivul pentru care ne mutam. O sa fie greu la inceput, dar s-or rezolva ele toate pana la urma.

 

missdarcey - nu am gasit inca scoala pentru ca inca nu stiu unde voi locui. Nici cu serviciul nu am nimic aranjat - am surse alternative pentru a ma descurca fara - insa nu as putea eu sa stau fara sa fac nimic. Norocul meu ca vin in iunie si am timp sa ma dumiresc cu toate pana in septembrie... mai rau era daca picam dupa inceputul scolii si era urgenta.

Cat despre bunici, asa e... bine ar fi fost sa fie vreunul disponibil. Din pacate, nimeni nu vrea [q]. Pe de o parte ii inteleg, au o varsta si le este greu, chiar si numai temporar. Dar mi-as fi dorit tare un astfel de ajutor.

 

Letitia... amin! Daca ar gandi asa toti parintii bine ar fi. Din pacate, in sezonul rece jumatate de clasa tuseste si cealalta jumatate e racita [:D] [doh]... Iar dincolo de responsabilitatea de a nu-i imbolnavi pe altii, eu nici n-as putea sa-mi las copilul bolnav pe mainile unui strain.

 

Multumesc inca o data, fetelor, pentru urari si pentru ajutor. [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 520
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelor, m-ati inteles gresit, eu nu vreau sa anunt pana cand nu ma mut la noul loc de munca, deoarece nu prea stiu cum e conceptia aici cu privire la femeile insarcinate, sunt la fel de reticenti ca si in tara??? nu prea vreau eu sa zic dar mi-e teama ca burtica va incepe in curand sa ma dea de gol, creste din zi in zi mai ales ca sunt si la a 2a sarcina si nici pe departe nu aveam asa burta la 9 saptamani data trecuta... deci de asta intrebam ce zice legea, pana cand am obligatia sa anunt???

 

mami de [copil] ( iulie 2010) si [gravi] 9+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legea zice asa:

 

You must tell your employer that you are pregnant at least 15 weeks before the beginning of the week when your baby is due. If this isn’t possible, for example because you didn’t realise you were pregnant, you must tell your employer as soon as possible. You should also tell them when you want to start your Statutory Maternity Leave and Pay.

However, it is a good idea to tell your employer earlier, because it will let them plan around your maternity leave and carry out their legal obligations to you. This is particularly important if there are any health and safety issues. You cannot take paid time off for antenatal appointments until you have told your employer you are pregnant.

 

http://www.direct.gov.uk/en/parents/moneyandworkentitlements/workandfamilies/dg_10026556

 

--------------------

 

Povestea minunilor

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Kallista: Letitia... amin! Daca ar gandi asa toti parintii bine ar fi. Din pacate, in sezonul rece jumatate de clasa tuseste si cealalta jumatate e racita ... Iar dincolo de responsabilitatea de a nu-i imbolnavi pe altii, eu nici n-as putea sa-mi las copilul bolnav pe mainile unui strain.

Multumesc inca o data, fetelor, pentru urari si pentru ajutor.
align="right" id="quote2">

Kallista, sa stii ca daca trimiti copilul bolnav la scoala, indata ce e depistat te suna sa vii sa-l iei acasa. Cel putin in zona mea asa e.
Chilminderele sint ok, gasesti o lista cu cele care duc/aduc copiii la scoala ta chiar la office-ul scolii. Toate aceste femei au atestat si muncesc legal, doar ca sint mai scumpe decit after school-ul. Noi nici n-am avut after school deloc, asa ca a trebuit sa-mi iau childminder plus ca dimineata nu puteam sa-l duc eu la scoala, deci il lasam si dimineata o ora la ea.

Motanik, iti trimit pm.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Lamuriti-ma si pe mine intr-o privinta daca se poate:

- mama mea s-a casatorit cu un domn englez ea are acum automat blue card?

- dar noi? adica eu - fiica ei - si sotul meu? avem blue card? putem merge sa lucram legal?

 

Va multumesc din suflet!

 

Emma [fetita] Maria (22.01.2011) si Andreiid="blue"> (21.09.2007)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aeperju, mama va primi drept de munca nerestrictionat, fiind casatorita cu un cetatean britanic. Pe langa ce ti-a recomandat motanik, mai uita-te si pe http://www.romani.co.uk/. Succes cu aplicatiile. Si eu plec peste o luna in UK, dar trebuie s-o iau de jos [q], pentru ca, cu toate studiile mele, nu ma incadrez la punctaj pentru highly skilled. Deh, varsta, ce sa-i faci!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...