Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romanii din Marea Britanie (28)


Recommended Posts

pai cu agentia ce contract ai? ei pece baza te platesc?.. de ce nu te ajuta ei sa obti nin?!

 

editez:

 

cred ca te incadrezi pentru maternity allowance, vezi aici info, descarca si formularul de aplicatie, si citeste si partea introductiva

 

https://www.gov.uk/maternity-allowance/how-to-claim

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 520
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Agentiile astea sunt niste paraziti, nu le convine sa abtii NIN, pentru ca asta ar insemna sa te piarda pe tine ca si client, tu avand posibilitatea sa te angajezi fara ei.

Eh, ma chinui acum sa imi iau singura NIN, se pare ca al meu print s-a razgandit si nu mai vrea copilul, cica nu e pregatit sa fie tata.

Asa ca trebuie sa stau si sa pregatesc terenul pe care sa pot calca singurica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 Buna dragilor!  Imi dores sa aplic anul acesta la Nursing University dar am cateva curiozitati. Despre mine: Am 26 de ani, sunt de 4 ani in UK, locuiesc in Southampton cu sotul si fiica mea care are 8 luni, platesc mortgage pentru apartamentul in care locuiesc, lucrez ca si Care Asistent de aproape 3 ani si am NVQ3 Diploma. Este adevarat ca iti ofera 80% din salariul bonei? Bona poate fi un memru al familiei (soacra mea). Ce sa aleg, diploma sau degree? Exista vreo persoana autorizata care sa ma ajute cu Personal Stament-ul? Eu m-am gandit oarecum ce as vrea sa contina, dar avand in vedere ca engleza e a 2-a limba, ma tem ca exprimarea mea n-ar fi prea fericita. :) Voi cum ati procedat? Vi s-a parut grea facultatea in sine? A fost o piedica faptul ca engleza e a 2-a limba? Orice sfat sau informatie mi-ar fi de un real folos. :) Multumesc! XXX

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut!

 

As avea si eu nevoie de cateva sfaturi de la voi. Noi ne relocam in Durham la inceputul lui octombrie, si mi-ar prinde bine niste sfaturi despre viata de proaspat imigrant in UK.

De exemplu, la medicul de familie (GP) am nevoie de fisele noastre medicale de aici? Cum se obtine national insurance no.?

Daca e cineva pe aici care stie, trebuie echivalata autorizatia de traducator? Eu sunt traducator autorizat si as vrea sa lucrez si acolo ca traducator. Stie cineva unde trebuie sa ma adresez?

Pe la ce institutii trebuie sa mai trec, si ce acte imi mai trebuie ca proaspat imigrant?

Multumesc pt. ajutor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna,
 M-am inscris pe acest forum deoarece sunt insarcinata, am 12 saptamani si stau in Londra. Sunt un pic confuza cu ce se intampla aici cu moasele si medicii.
Vreau sa le intreb pe cele care au nascut aici daca li s-au prescris vitamine pt sarcina, ca mie nu mi-a dat nimeni nimic. Sunt inscrisa la Northon Middllesex University Hospital. Prima data m-am intalnit cu o moasa care mi-a pus o multime de intrebari si a completat intr-un dosar si apoi m-a trimis sa imi iau sange...si mi-a dat programarea pt data viitoare, atat. Apoi am fost la primul ecograf...l-am vazut pe bebe...a spus ca e ok, dar atat...mi-a dat rezultatul ecofrafului cu masuratorile si mi-a zis sa il dau moasei. Cand o sa imi spuna daca analizele la sange sunt ok? sau daca bebele e bine?
Multumesc
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 M-am inscris pe acest forum deoarece sunt insarcinata, am 12 saptamani si stau in Londra. Sunt un pic confuza cu ce se intampla aici cu moasele si medicii.

Vreau sa le intreb pe cele care au nascut aici daca li s-au prescris vitamine pt sarcina, ca mie nu mi-a dat nimeni nimic. Sunt inscrisa la Northon Middllesex University Hospital. Prima data m-am intalnit cu o moasa care mi-a pus o multime de intrebari si a completat intr-un dosar si apoi m-a trimis sa imi iau sange...si mi-a dat programarea pt data viitoare, atat. Apoi am fost la primul ecograf...l-am vazut pe bebe...a spus ca e ok, dar atat...mi-a dat rezultatul ecofrafului cu masuratorile si mi-a zis sa il dau moasei. Cand o sa imi spuna daca analizele la sange sunt ok? sau daca bebele e bine?

Multumesc

 

daca ai analizele bune nu ti se prescrie nimic...dar acid folic se prescrie sau cel utin ti se spune sa iei....ma mir ca nu ti s-a spus macar de asta...

 

daca nu ai probleme de sanatate nu te vor inghesui cu atentia

 

vezi sa nu-ti fi scris in dosar ce sa iei, daca nu ai nimic scris suna moasa sau fa-ti o programare la gp si spune-i ce te framanta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...