Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romanii din Marea Britanie (28)


Recommended Posts

Eu te-am crezut pe tine de la bun inceput, dar in continuare nu-i cred pe ei cind iti promit marea cu sarea. 

 

Eu am invatat sa conduc in uk, n-am condus niciodata in romania si nici nu-mi doresc si initial am inchiriat un apartament mobilat. Acum sint numai nemobilate? Normal ar fi sa vii tu singura la inceput sa vezi ce si cum si apoi sa aduci copiii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 520
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor,

 

Eu m-am uitat dupa chirii pe rightmove.co.uk si doar nemobilat am gasit, dar m-am uitat numai la case. In Ro stau la casa si tot asa as vrea si acolo, adica nu vreau de la bine la rau ci daca se poate de la bine la mai bine, altfel n-are sens. O singura casa era mobilata dar la 1350 lire/luna chiria ceea ce mi-ar crapa inima sa dau atat pe o chirie, mi se pare foarte mult. Asa m-am gandit si eu, sa vin vreo 2 luni singura, eventual cu sotul dar fara copii, jobul ar incepe de prin iulie cand oricum e vacanta si sunt la bunici la tara. Offf, nu stiu mai am cateva zile sa ma gandesc, ca daca accept tre sa incep procedura cu inscrierea in colegiul asistentilor sociali de acolo. Au zis ca platesc ei taxa (e vreo 400 lire cred). Sa inteleg ca nu poti inscrie copiii la ce scoala doresti? Trebuie mai intai sa ma interesez care scoala e mai buna in oras si in zona respectiva sa caut chirie? Poti inscrie copilul doar la scoala din zona in care locuiesti?

Astazi imi zicea cineva ca daca ai copii, in UK ai foarte multe facilitati, printre altele ca nu trebuie sa platesti chiria integral ci doar o parte, iar o parte e platita de stat sau nu stiu cum. Voi stiti ceva de acest gen sau ce facilitati are o familie cu copii? Persoana care mi-a spus nu are copii, stia ceva de la niste prieteni (telefonul fara fir, nu prea i-am dat crezare, dar mai stii?). O fi legat de veniturile pe care le realizezi? Atat de multe intrebari....se vede ca nu mai am 20 de ani, cand m-as fi aruncat cu capul inainte indeferent ce va fi pe principiul ca niciodata n-a fost sa nu fie nicicum [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Enni, tot punctual iti raspund

 

Nu poti inscrie copiii la ce scoala iti doresti, Sunt 2 conditii sa fie acceptati copiii 1) sa locuiti in zona arondata scolii 2) sa aiba scoala locuri disponibile. Daca nu au si locuiti in zona arondata, intrati pe o waiting list si primiti loc cand se elibereaza (intre timp copilul va merge la alta scoala, unde exista loc). Din experienta noastra, locuintele in zonele din jurul unor scoli bune sunt mai scumpe. Poti incerca sa inscri copilul si la vreo scoala din alta zona, dar sansele sa prinda loc sunt foarte mici catre 0.

 

Cunostinta ta se refera la housing benefit, care e primit de unele familii cu venituri mici si foarte mici. Si care indeplinesc si alte conditii. Nou venita in tara (deci fara sa fi contribuit la economia/taxele UK pana acum) si cu un salariu de £38k - nu te vei incadra sa primesti housing benefit. Ce vei primi de la stat, in momentul in care vor locui si copiii cu voi, e child benefit (va trebui sa dovediti ca nu primesc copiii alocatie si in Romania) si, mai incolo, eventual tax credits (niste bani pe care ii primiti inapoi din taxele platite, dar la un salariu de £38k/an, nici banii astia nu vor fi multi... asta daca vor fi).

 

Un alt site de locuinte cumparat/inchiriat e zoopla, mai poti incerca prin agentii. Nu as recomanda direct de la particulari, riscul de a lua "plasa" e foarte mare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Enni,

 

Referitor la chirii , doctor ,scoli ti-au scris fetele.

Nu stiu isa daca au mentionat ca agentia va dorii sa primeasca confirmarea de la angajator ca cel putin unul dintre voi are contract de munca in UK si  e platit sufficient pt a-si permite chiria + costul vietii. De obicei toate informatiile se verifica prin intermediul unei companii de tenancy  checking. Uite aici un exemplu : 

https://www.tenant-letting-check.com/aboutus.html

 

Aveti nevoie de cont in UK pentru ca doar asa veti transfera depozitul si plata chiriei pe doua luni si in continuare chiria lunara prin standing order.

 

 Deci nu puteti venii sa vedeti casele si daca va place sa inchiriati pe loc chiar daca aveti banii.Nu puteti sa  inchiriati casa pana tu nu semnezi contractual si iti deschizi cont .

Iti sugerez sa vii tu si sa stai la hotel pana vei semna contractual si vei reusii sa inchiriezi o casa pt familie. Toata chestia poate sa dureze pana la 3 saptamani  pt ca verificarile dureaza. Ai mare grija sa discuti cu agentia si sa le explicit de la bun inceput ca de abia ai inceput serviciul pt ca unii proprietari au pretentia sa fi trecut de  probation care intr-un job ca social worker este probabil 6 luni. Nu toti , e adevarat dar nu vrei sa te trezesti dupa 2 saptamini de asteptat reportul de la letting check agent ca iti cer confirmarea ca ai trecut probation.

Noi de exemplu avem un apartament dat spre inchiriere si nu ma intereseaza ce lucreaza chiriasul sau daca e inca in probation pt ca lucrez exclusiv cu agentia. Unii proprietari folosesc agentia pt a gasii chiriasi si apoi ei manageriaza tot ce tine de casa si chirias.

 

Informatiile de mai sus sunt valabile pt inchirierea unei case corespunzatoare pt o familie nu a unei camere subinchiriate de la diversi cu 10 in casa , banuiesc ca nu asta cauti.

 

Referitor la job , ai mare mare grija. : Sincer nici eu nu cred ca e o oferta viabila.Si nici un salriu de inceput credibil.

 

In meseria mea si eu am cateodata de -a face cu Social Services  si  cunosc chiar pe  pe cineva care este Social Worker de origine romana si mi-am permis sa o intreb. Nu castiga salariul asta ...in niciun caz de la inceput. Ajungi la salariul asta ca Senior Social Worker (advanced practitioner)- in jur de £40.000 p.a

Au un salariu de baza si allowances. Se lucreaza ture inclusiv nopti. A trimis application ,a dat interviu serios nu prin email. Procesul a durat cateva luni pt ca dupa ce a luat concursul a trebuit sa astepte rezultul diferitelor employment checks..Avea experienta de lucru in UK de ani de zile.

 

Si ce e mai important este ca pe langa experienta ai nevoie de CRB(un fel de cazier) / Enhanced DBS check pentru ca se lucreaza cu copii si persoane vulnerabile. Ca sa ai CRB/ DBS trebuie sa fi locuit o prioada in UK.

https://www.onlinedisclosures.co.uk/criminal-record-checks/

 

 

Fara DBS nu te apropii de copiii in UK in nici un fel de capacitate. Si eu a trebuit sa aplic  pt DBS pt ca la serviciu uneori aveam de aface si cu minori. A trebuit sa dau toate adresele din ultimii 5 ani si multe alte informatii despre mine.

Toti cei care pot venii in contact cu minori  prin prisma serviciului de la profesori la politisti , social workers si doctori tb sa aiba asa ceva. Plus multe cursuri si specializari.

Persoana de care iti vorbesc , ca si mine este in UK de mult timp si e cetatean Britanic.

 

 De aceea ma indoiesc de ce spui tu. Sper ca nu te-am descurajat. 

 

Si ca fapt divers -dar ff important in UK. Ai mare grija cum te exprimi pentru ca daca vei vorbi la serviciu chiar si asa... in pauza de cafea... cu o colega cum i-ai vb Letitiei iti va face plangere( colega nu Letitia :)  ) si in cel mai bun caz vei primii written warning. La 3 te concediaza sau la unul mai grav.

 In Romania nici nu e considerat un incident si e foarte greu de inteles pentru un nou venit cum stau lucrurile si de ce asa mare tevatura . Fetele care sunt aici demult , mai les cele care lucreaza iti pot confirma.

In rest iti doresc bafta, chiar sunt curioasa daca vei lucra cum spui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

buna fetelor, imi cer scuze ca am intrat rapid cand am avut nevoie de voi si apoi..am disparut. Suntem de 3 luni in UK si e minunat! ce sa zic, temerile mele legate de oameni si locuri..au fost spulberate. Stam intr-un village langa Woking...o zona minunata, destul de scumpa (aici am eu servicul). poate ca sa ajut putin persoana care a intrebat dupa mine, desi noua ne este de 10 ori mai usor decat celor care au venit cand era nevoie de alte acte pentru a munci aici, mie mi se pare destul de greu sa ai o viata ok daca nu castigi destul de bine si sa ai o relocare ok, care sa nu te traumatizeze, daca nu ai niste bani stransi pentru asta. Sa explic putin, noi am inchiriat o casa cu 3 dormitaore, am folosit rightmove, am venit o saptamana aici cu sotul meu si am vazut 15 case. din care ne-am facut un short list de vreo 4. Am ales-o pe cea  in acre am fi vrut sa stam (1325 lire pe luna). ei bine, contractul meu, desi foarte bun, nu a fost suficient, caci nu aveam credit in UK (istoric sa il numesc asa), deci chiar daca am aratat ca imi permit chiria, chiar daca referintele de la serviciu au fost ok, deoarece nu am istoric de locuit aici, nu a fost suficinet. Ei bine, am ales varianta 2. Dar, cand am platit, a trebuit sa platim si depozitul o chirie jumate. Deci am platit dintr-un foc 3500 de lire aprox. Am venit aici, majorittaea caselor sunt nemobilate, asa e..am investits cam 1000 de lire, sa ne luam ce ne trebuie, in conditiile in care am adus un camion/minicamion cum sa-i zic din Ro. insa din RO nu ne-am adus ca mobila decat 1 pat si o canapea. restul au fost ciorciobute ale noastre, chestii de bucatarie, jucariile fetelor (am 2 fete). asa..am ajuns aici, ai nevoie musai de o masina, mai ales ca ai copii..greu fara masina...am dat 3000 lire pe masina plus 1000 aisgurare ( din nou e super mult ca nu avem istoric).

ce am vrut sa spun e ca daca vrei sa te muti si sa duci o viata similara uneia din Ro trebuie sa dispui de niste bani, destul de multi in opinia mea. Evident ca sunt familii care vin pe rand,..in ideea ca vine unul, sta cu alti 10 romani in casa, strange banii...etc.asa sunt foarte multi aici, eu am vrut sa spun cum se desfasoara o relocare in conditii decente.

cat despre noi, fetele se descurca minunat, cu scoala a fost putin mai aiurea, noi venind dupa ce se facusera inscrierile iar fata cea mare fiind anul 2/..din sept anul 3...exact la trecerea de la un ciclu la altul. Dar overall, a iesit bine, desi o ducem in alt "sat" la scoala, caci asa ni s-a dat, scoala e Good, a fost foarte bine primita, ii place tare si a inceput sa vorbeasca engleaza cursiv. Noi ne-am pregatit 6 luni in RO pentur mutartea asta, am facut putina pregatire cu ea, dar evident ca aici si-a dat drumul. A fost putin ciudat la inceput, ca nu intelegea ce i se intampla. Asa, ca sa revin la experienta mutarii, eu ma pliez de minune pe sistemul lor..in sesnul ca imi plac ca nu intra cu bocancii in viata ta dar sunt destul de prietenosi daca te arati ok. Au dreptate fetele, mesajele anterioare ale lui Enni sunt considerate rude, mai mult cred ca si prin Ro ar putea fi considerate cam necioplite. Insa cel mai probabil a primit acest warning de atatea ori si verbal, incat a venit pe forum incarcata cu energie negativa si a rabufnit. Ce vreau sa spun e ca din afara pare ca e usor, insa lucrurile sunt foarte scumpe aici, mancarea mie mie se pare exorbitanta, o paine e aprox 1 lire, o gasesti si la oferta, dar zic in general. Fructele si legumele..scumpe/./.carnea e un lux...iar daca vrei carne buna, atunci tre sa iti faci un credit. Eu nu stau apropae de londra, nu pot merge la pietele astea din londra de unde poti cumpara en gros si iesi mai ieftin, noi facem piasta ala asda, lidle, tesco. si merg des la one pund, cum ii spun eu..merg, pentru ca sunt multumita de produse, nu or fi ele cele mia tari, dar imi sunt suficiente..deci pentru gel de dus, det de vase..bla bla..pundland e ok..nu mai zic ca iei de pe acolo mopuri, creiooane colorae..you name it..ma rog, fiecare cu parerea lui..da, gasesti si oferte..dar sincer m-am cam saturat sa imi faca ochii ca titirezul numai dupa oferte..

bottomline, mie mi-a folosit forulul asta taree mult, sfaturile sunt foarte pertinente. Insa trebuie sa citesti ca pe biblie ce scrie la ei pe gov.uk. apoi trebuie sa citesti ce scrie pe siteurile agentilor imobiliare la conditii...foarte important. Apoi, in zona unde urmeaza sa vii, au site al consiliului local, al diverselor asociatii..bla bla..bagi pe google de ex: surrey

sau surrey heath, cum stau eu..si gasestoi informatie ..iti ia tuimp, mult..dar o asemenea mutare trebuie facuta in cunostinta de cauza. Fiecare stie cam cat poate duce, sa spun asa, cam ce are el nevoie sa fie ok cu viata lui, adica in momentul cand cauti, trebuie sa ai mare grija sa compari mere cu mere..inca nu ma pot exprimna despre sistemul lor de invatamant, noi ne focusem pe a fi confortabile in engleza (fetele zic, ca noi suntem ok)...deci nu stiu cum e restul.

Cam asta, eu multumesc tuturor fetelor de pe aici ca m-au ajutat si sper sa ne mai auzim, am sa incerc sa intru putin mai des:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inca ceva ce cred eu ca e foarte important: nu crede nimic despre cat de mult esti ajutat de stat aici, ca iti da bani, pe mam si pe tat..da, se dau ajutoare, dar asta inseamna ca trebuie chiar sa ai nevoie..sa fii la limita subzistentei. Si mie imi tot spun unii si altii ca nu stiu eu, dar aici iti dau astia bani si pemntru casa si pentru copii.si de fapt tu nu mai ai nevoie de nimic..aiurea..ca sa intelegi, eu nu primesc nici alocatie, nimic..nici un ban..caci nu ma incadrez,...asa ca, baga pe calculatorul de taxe si benefits..pe gov.uk asta de ti-am mentionat anterior..

 

se prea poate sa nu mai conteaza sfaturile mele acum, ca am raspuns cam cu delay, cine stie..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, pentru 4 persoane merita sa va faceti legitimatie la Costco.

http://www.costco.co.uk/

Costa £30 /an si toate sint mult mai ieftine.

Daca ai congelator mare merita pentru carne, stiu de la colegii mei. 

Este unul in Reading.

Sau pentru carne sa gasesti tot asa un macelar, eu am unul linga Reading carnea este mai ieftina si foarte buna. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, bine ai venit! [flo] 

 

ma bucur ca aveti un inceput promitator ( in afara de cheltuielile alea mari de inceput) si ca acomodarea este asa de lina si placuta.

 

Daca fetele sunt sub 16 ani (parca), primesti pentru ele o alocatie saptamanala. Cam 20 de lire ptr cea mare si 13 ptr cea mica (s-ar putea sa difere in England; astea sunt valabile in Wales unde stam noi). Cauta child allowances si o sa vezi exact ce si cum.

 

 

Bafta in continuare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...