Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romanii din Marea Britanie (28)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 520
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Legat de alocații, ce demersuri se fac înainte de a pleca din țară  pentru a opri alocația aici? Sau se stopeaza automat când copilul este înscris pt child benefit de dincolo? Mă gândesc că dacă rămânem și optăm pt alocația din UK, ar trebui oprită cea din România și mă întreb dacă acest fapt nu implică prezența mea fizică pe undeva - semnat vreo declarație în fața unui funcționar public. 

 

Imi repet intrebarea, poate stie cineva.

 

Multumesc!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legat de alocații, ce demersuri se fac înainte de a pleca din țară  pentru a opri alocația aici? Sau se stopeaza automat când copilul este înscris pt child benefit de dincolo? Mă gândesc că dacă rămânem și optăm pt alocația din UK, ar trebui oprită cea din România și mă întreb dacă acest fapt nu implică prezența mea fizică pe undeva - semnat vreo declarație în fața unui funcționar public. 

 

Imi repet intrebarea, poate stie cineva.

 

Multumesc!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai astepti vreo Luna iti voi raspunde eu LA intrebare :)

Noi nu  am stopat nimic in Tara, acum trimitem formularele pentru alocatia englezeasca (le-am completat deja dar trebuiesc trimise si actele originale gen passport si certificate de nastere odata cu formularele si Inca mai avem nevoie de ele), si apoi vom afla.

Au o rubrica in formulare, ceva de genul: daca a primit benefit din alta Tara inainte, banuiesc ca IAU ei legatura si anunta stoparea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum am citit si EU din urma subiectul.

Noi suntem in UK din iulie, ASA ca daca pot sa va ajut cu informatii legate de relocate, din prisma experientei mele, cu drag!

Dar noi ne-am relocat LA buget limitat, ca sa nu zic de avarie, am inchiriat casa cu 3 dormitoare, dar de exemplu abia acum, LA 2 luni dupa, avem fiecare patul lui (in prima Luna am dormit doar pe saltele), avem 2 canapele faine donate de o tipa din polonia (pe Gumtree de exempli gasiti multe de donat sau LA preturi f mici), am mai luat de pe eBay sau de pe la magazinele de mobila sh una alta, ASA ca per total cu vreo 500 lire am mobilat cam totul.

Acum deja avem stransi bani de o masina sh, ceva cat sa te poti deplasa, si venitul nostru net lunar actual e de maxim 2500 pe Luna (asta cand prinde overtime barbatul), in conditiile in care avem 4 copii. Si be descurcam mai mult decat OK, dar nu stam in londra sau pe langa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Daca mai astepti vreo Luna iti voi raspunde eu LA intrebare :) Noi nu am stopat nimic in Tara, acum trimitem formularele pentru alocatia englezeasca (le-am completat deja dar trebuiesc trimise si actele originale gen passport si certificate de nastere odata cu formularele si Inca mai avem nevoie de ele), si apoi vom afla. Au o rubrica in formulare, ceva de genul: daca a primit benefit din alta Tara inainte, banuiesc ca IAU ei legatura si anunta stoparea.

 

mickyyy, nu prea cred sa se deranjeze. Nush de ce imi ramasese de pe undeva ideea ca trebe depusa cerere (si ca sa fac si haz pe tema birocratiei, duci si dovada ca ti se da aici alocatie, certificatul copilului, copilul ca atare, ultimile note de la gradinita si chitanta ca ai platit fondul de rulment la bloc :))))) )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

To Mickyyyy, vezi ca alocatia se acorda retroactiv pe maxim 3 luni. Atentie sa nu depasiti ca pierdeti o luna.

 

Luni cred ca pot trimite deja actele, am asteptat sa termin formalitatile de inscriere LA scoala. Mi-a fost teama sa trimit pasapoartele lor prin posta inainte sa inceapa scoala sa nu am surprize sa mi se mai ceara pe aici si sa nu le pot inscrie

 

Acum ca am terminat cu scoala, le pot trimite. Mi se pare ciudat sistemul, sa trimiti acte originale prin posta, dar cum toti o fac, banuiesc ca nu e niciun risc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...