Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romanii din Marea Britanie (28)


Recommended Posts

buna Micky, unde sunteti voi?

just asking ca sa zic asa:) poate esti prin zona noastra..

 

sotul meu are o obsesie cu freegle, gasiti pe net, o chestie cu donatii..chestii moka..a gasit tot felul de chestii interesante..pentru el..gen chestii de golf, pascuit..dar sunt si piese de mobilier, am luat niste lampi/veioze vintage tare dragute..

super tare ca puteti economisi. noi suntem varza la capitolul asta, desi castig bine, cand sunt in supermarket o iau razna...mi se par preturile super mari..nu mai zic de apa, lumina gaze, televizor si internet..poate facem schimb de experiente si fetele mai vechi pe aici ne vand ponturi de cum sa faci sa economisesti:)

am investit vreo 20 de lire intr-un congelator sh, si acum ne gandim sa cumparam chestii mai en-gros sa zic si sa facem stoc...cineva ne-a spus ca in Londra gasesti piete mari..la care tre sa te duci dimineata devreme..cred ca asta merge la carne, dar legume si fructe tot tre sa iei in cantitati mici..

ce-i drept eu cu bucataritul stau prost, fac ca trebuie, dar nu sunt inventiva..si nu imi place, pfiu..

 

cu alocatie, eu am pus-o pe mama sa se duca, dupa ce noi eram aici, sa ii intrebe personal pe aia la alocatii cum e cu faptul ca eu nu am dreptul aici ..si ce sa fac sa o iau totusi in continuare din tara, daca e legal, care e legea..ghici ce..,.aia de la alocatii au zis ca e imposibil sa nu iau aici, toata lumea ia..si sa fac o cerere sa o depuna mama la ei sa le scot pe fete de la ei..evident ca nu am facut cererea ...dar nici intrebarea mea nu a avut raspuns..ce vroiam sa punctez e ca cel mai bine cred ca poti astepta sa ajungi aici si sa ii anunti excat cand esti aici, sa nu iti opresca banii inainte..cat despre cat e de legal sa iau in continuare in tara, ca nu iau aici, nu stiu..poate stie cineva..

 

eu am mari dileme existentiale despre cum sa economisesti ..vad oameni ..romani pe care ii cunosc din vedere si putin conversational ca sa spun asa, cu super masini,. dar care au serviciii destul de proaste (a nu ma intelege gresit, ma refer la prost platite)...nu stiu cum fac, exista solutii pe care eu nu le-am gasit inca..tre sa mai caut..

 

pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 520
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi suntem LA vreo 10 mile distanta de Birmingham.

Alocatie aici primeste orice copil, ba chair scrie in ghidul lor ca e recomandat sa aplici pentru ca ASA li se aloca automat nino copiilor cand e momentul, doar ca daca ai venitul peste 50k platesti tu, ca parinte, niste impozite, si probability cand tragi line, ce ia copilul de fapt platesti tu in plus LA stat.

 

Noi facem cumparaturile LA asda in general, cam 100 lire pe saptamana pentru mancare. Dar suntem 5 (6 cu bebe), si in general gatesc

Plus ca am obiceiul sa comand online, ca nu avem masina Inca si prefer sa mi le aduca ei Acasa, si ASA stiu exact cat face, si nici nu imi fura ochii diverse inutilitati.

 

Saptamana asta ne-am facut cam praf bugetul, ne-am luat frigider (si evident am sarit calul si LA cumparaturi alimentare, ca trebuia test t:)), cel vechi era fff mic) dulapuri pentru fete (toate de pe eBay, f OK LA pret si calitate buna), uniforme si haine de scoala, si LA 3 copii se simte, mai ales ca nu aveam de niciunele as zici ca le poarta pe cele de anul trecut, dar una peste alta suntem in grafic.

 

In Tara n-am reusit niciodata sa facem economic, dar aici am zis ca nu e nimeni sa ne ajute in Caz de ceva ASA ca trebuie sa film chibzuiti si sa avem mereu ceva pus de-o parte, pentru siguranta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

intrebartea mea, poate putin stupida, la ce le trebuie copiilor NINO? asta nu e numarul care te ajuta sa platesti contributii in cazul in care faci bani aici, ca sa ai pensie si alte cele..adica, si daca ai NINO si nu ai munca, sau esti copil sub 16 ani....care e dezavantajul? stiu ca poate suna stupid, dar ma gandesc ca e bine sa intreb, poate stiti voi mai multe.

di daca esti intr-una din categoriile de mai sus fara NINO, poti sa aplici cand iti iei primul job, sau faci primii bani, right?

ca sa stie ei cum sa te taxeze..

 

mersi mult.

 

off topic..cu 4 copii mi se pare ca esti/sunteti eroi :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nino e national insurance number, pe care noi il asociem cu jobul dar se pare ca e folosit si la altele. Nu am nici eu alte detalii, stiu doar ca in ghidul lor de completat formulate e facuta recomandare sa aplici indifferent de venit. 

 

Off topic: nu cred ca eroi ci putin mai mult nebuni sa emigram acum, la varsta asta! Dar cel putin pentru moment pare decizia corecta! Totul ne-a mers f OK, incepand cu gasitul unei case faine si ieftine, vecini super OK (si ei mutati de curand, deja am decretat seara de sambata seara gratarelor, si o petrecem impreuna, au 2 copii din care fata e de-o seama cu cele mari si sunt deja f bune prietene), copiii au prins loc la scoli f bune, si se integreaza nesperat de bine, iar financial e chair decent, desi doar sotul lucreaza (ce-i drept, si eu primesc ceva bani, sunt in CIC romanesc, doar ca in tara luam maximum posibil IAR aici nu inseamna nici macar in salariu minim).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

buna Micky, unde sunteti voi? just asking ca sa zic asa:) poate esti prin zona noastra.. sotul meu are o obsesie cu freegle, gasiti pe net, o chestie cu donatii..chestii moka..a gasit tot felul de chestii interesante..pentru el..gen chestii de golf, pascuit..dar sunt si piese de mobilier, am luat niste lampi/veioze vintage tare dragute.. super tare ca puteti economisi. noi suntem varza la capitolul asta, desi castig bine, cand sunt in supermarket o iau razna...mi se par preturile super mari..nu mai zic de apa, lumina gaze, televizor si internet..poate facem schimb de experiente si fetele mai vechi pe aici ne vand ponturi de cum sa faci sa economisesti:) am investit vreo 20 de lire intr-un congelator sh, si acum ne gandim sa cumparam chestii mai en-gros sa zic si sa facem stoc...cineva ne-a spus ca in Londra gasesti piete mari..la care tre sa te duci dimineata devreme..cred ca asta merge la carne, dar legume si fructe tot tre sa iei in cantitati mici.. ce-i drept eu cu bucataritul stau prost, fac ca trebuie, dar nu sunt inventiva..si nu imi place, pfiu.. cu alocatie, eu am pus-o pe mama sa se duca, dupa ce noi eram aici, sa ii intrebe personal pe aia la alocatii cum e cu faptul ca eu nu am dreptul aici ..si ce sa fac sa o iau totusi in continuare din tara, daca e legal, care e legea..ghici ce..,.aia de la alocatii au zis ca e imposibil sa nu iau aici, toata lumea ia..si sa fac o cerere sa o depuna mama la ei sa le scot pe fete de la ei..evident ca nu am facut cererea ...dar nici intrebarea mea nu a avut raspuns..ce vroiam sa punctez e ca cel mai bine cred ca poti astepta sa ajungi aici si sa ii anunti excat cand esti aici, sa nu iti opresca banii inainte..cat despre cat e de legal sa iau in continuare in tara, ca nu iau aici, nu stiu..poate stie cineva.. eu am mari dileme existentiale despre cum sa economisesti ..vad oameni ..romani pe care ii cunosc din vedere si putin conversational ca sa spun asa, cu super masini,. dar care au serviciii destul de proaste (a nu ma intelege gresit, ma refer la prost platite)...nu stiu cum fac, exista solutii pe care eu nu le-am gasit inca..tre sa mai caut.. pup

 

Alina, preturile cred ca par si mai mari daca le echivalezi in ron.

Altfel daca te gandesti ca un bilet de autobuz e (la noi) 2.6 lire si o caserola de carne de porc este 3.5 lire parca ceva nu se leaga :)) Mie fructele si legumele mi se par scumpe, mai ales in sezon- ciresele sub 5 lire/kg nu le-am gasit la noi si iarasi, nu convertesc in ron ci compar cu alte mancaruri (8-9 lire e un pui intreg proaspat si gras).

 

cu masina cred ca se explica prin piata bogata de masini sh de aici. Gasesti sa iei decapotabile, de viteza, de fitze la preturi ptr toate buzunarele. 

 

Alocatie nu ai dreptul aici daca ai tu/sotul salariu brut >50.000 lire/ an. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...