Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romanii din Marea Britanie (28)


Recommended Posts

Pfiu, scrisesem cat o zi de post si nu eram logata... Ca sa ne lamurim am scris la Childcare si o sa va fw raspunsul lor... Parerea mea e ca nu e nici un beneficiu, e mai mare daraua de a plati banii inapoi decat sa ceri NiNo la copii cand va fi cazul... La 16 ani ca sa se angajeZe sa isi ia masina decapotabila;) asta vrea fie-mea mare;)

 

 Succes Mikyy, la scoala si cu toate! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 520
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si apropos de transportul public, care e f scump. Noi folosim taxiul, e mai ieftin :) si mai comod, si mai rapid.

In bilet de adult e 2.2 lire, de copil 1,1. In drum cu taxiul de Acasa in centru de exemplu e 4 lire cu taxiul. Daca nu avem de umblat mult, sa dam 8 lire pe in daysaver, la cati suntem noi, in drum cu autobuzul e mai scump ca taxiul! Ba chair am ajuns la concluzia ca si o masina (asigurare+benzina/Luna) la cat am folosi-o e mai scumpa ca taxiul. Scolile sung f aproape, una la 1 minut distant a, adica in data casei, IAR cealalta la vreo 10. Avem la 15 min de mers pe jos ditamai centru comercial (cu aldi, sainsburry, etc), asda la vreo 10 minute, iar sotul merge cu colegii cu masina la munca. Pentru o fataiala prin zona mai ca nu renteaza 100 lire pe Luna pentru o masina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Masina pt mine echivaleaza cu freedom.. Mergi unde vrei si cand vrei! Eu iubesc sa am masina.. Si nu imi place sa imi duc copiii cu altcineva la volan;) noi ne plimbam mult, pe o raza de sa zic 20 de mile... Asa ca, masina e un must:) 

 

scrisesem anterior ca am gasit o solutie sa fac gemuri cand aici fructele sunt super scumpe... Face socrosenia si ma costa 1,5 lire pe kg coletul;) mult mai ieftin decat sa fac eu... Si mai convenabil

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, da, despre taxele date inapoi daca ai mai mult... 

 

Megabus? Hmm.. Tre sa caut.. Ce-i drept nu imi plac autobuzele, imi place sa stau eu in pacea mea... Doar daca as sta in Londra as prefera undergroundul, altfel... 

 

 

Next question;) voi cu ce mergeti acasa.. Mai ales de sarbatori.. Eu am gasit bilete foarte scumpe, si de fiecare daca cand e vacanta scolara aici si am putea pleca, preturile par ca se dubleaza.. 

 

Inca ceva .. Acu ca v-am prins;) cum va cumparati vacante? Prin agentii? Sau ca si in Ro nu prea e afacere, eu sunt obisnuita cu tripadvisor, dar cautand ceva pentru bacanta din mai anul viitoar, gasesc bilete de avion super scumpe, cazarea o gasesc super convenabil dar ce ma fac cu avionul.. Vreau cald si soare si plaja.. Aveti voi vreun pont? La o cautare mai superficiala ar fo mai ok sa iau tot pachetul de la o agentie, dat nu stiu de ce nu imi vine sa cred... Inca mai caut, oricum pe easyjet vad ca au dpar zborurile pana in iunie la anul.. Devi poate mai schimba ceva, poate mai apar oferte... Care ar fi cele mai ok deatinatii? Spania, poryigalia.. Insulele respectivelor? Mersi mult

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, la lidl au bagat hainele anti-ploaie ptr copiii de 1-8 ani. sunt 12 lire geaca + pantaloni/ salopeta de faș- e un pret bun, ca gasesti numai pantaloni la 12-15 lire de obicei. Daca ca intereseaza sa va duceti asap ca se dau repede. La Patri la gradi/scoala de ex e obligatoriu sa aiba wellies si costumatie completa anti-ploaie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Next question;) voi cu ce mergeti acasa.. Mai ales de sarbatori.. Eu am gasit bilete foarte scumpe, si de fiecare daca cand e vacanta scolara aici si am putea pleca, preturile par ca se dubleaza.. Inca ceva .. Acu ca v-am prins;) cum va cumparati vacante? Prin agentii? Sau ca si in Ro nu prea e afacere, eu sunt obisnuita cu tripadvisor, dar cautand ceva pentru bacanta din mai anul viitoar, gasesc bilete de avion super scumpe, cazarea o gasesc super convenabil dar ce ma fac cu avionul.. Vreau cald si soare si plaja.. Aveti voi vreun pont? La o cautare mai superficiala ar fo mai ok sa iau tot pachetul de la o agentie, dat nu stiu de ce nu imi vine sa cred... Inca mai caut, oricum pe easyjet vad ca au dpar zborurile pana in iunie la anul.. Devi poate mai schimba ceva, poate mai apar oferte... Care ar fi cele mai ok deatinatii? Spania, poryigalia.. Insulele respectivelor? Mersi mult

 

Nu mergem in Ro de Craciun ci ii aducem pe parinti aici.

 

Care e cel mai apropiat aeroport de tine?

 

edit: luton-buc 15 dec este 519ron/pers la zborul de noapte si retur 8 ian este 499 acelasi zbor la wizz. E doar un exemplu, desi voi poate vreti date mai aproape de craciun

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...