Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romanii din Marea Britanie (28)


Recommended Posts

Ioana, mersi mult de cotatie, insa din pacate nu imi permit un concediu atat de lung, as lucra de acasa, dar cu siguranta ajunsa in tara numai lucru nu se cheama, o sa fim numai in vizite cred... Complicat, ce se pupa cu o perioada rezonabila sare la pret, asta e .. Pentru anul viitor o sa strangem bani si plecam chiar daca dam 600-700 de lire... Sau cine stie:) poate mergem in alta parte... Mersi pentru pontil cu lidle, o sa incercam si noi, inca le avem bune pe alea din primavara care tot de la lidle sunt luate, minunate. Dar sa stii ca eu am urmarit pe amazon si gasesc oferte super... 9-10 lire cand le reduc la peste 40 la suta.. Tre sa ne aprovizionam cu totii, nu avem haine specializate... ;)  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 520
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

pai cel mai aproape: Heathrow, Gatwick, Luton and Stansted, in ordinea asta

da, bunicii nostri nu vor sa vina atunci, asta e, au acasa alti nepoti/rude, etc ..dar ce sa ma plang, poate e chiar timpul sa am un Craciun mai linistit, sa nu fac nimic..si sa zac pe canapea:)

sa stii ca l-am trimis pe sot la Lidle azi, ca dupa ce am scris mesajul am vazut ca 12 lire era costumatia intreaga..ceea ce e foarte bine, pe amazon numai geaca era 10 lire..sa vedem cu ce vine..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Next question;) voi cu ce mergeti acasa.. Mai ales de sarbatori.. Eu am gasit bilete foarte scumpe, si de fiecare daca cand e vacanta scolara aici si am putea pleca, preturile par ca se dubleaza.. Inca ceva .. Acu ca v-am prins;) cum va cumparati vacante? Prin agentii? Sau ca si in Ro nu prea e afacere, eu sunt obisnuita cu tripadvisor, dar cautand ceva pentru bacanta din mai anul viitoar, gasesc bilete de avion super scumpe, cazarea o gasesc super convenabil dar ce ma fac cu avionul.. Vreau cald si soare si plaja.. Aveti voi vreun pont? La o cautare mai superficiala ar fo mai ok sa iau tot pachetul de la o agentie, dat nu stiu de ce nu imi vine sa cred... Inca mai caut, oricum pe easyjet vad ca au dpar zborurile pana in iunie la anul.. Devi poate mai schimba ceva, poate mai apar oferte... Care ar fi cele mai ok deatinatii? Spania, poryigalia.. Insulele respectivelor? Mersi mult

 

Acasa mergem cu avionul dar stiu ca sunt si  autocare care fac cursa asta in vreo 48h. 

 

Pentru ca nu avem zbor direct din Cardiff, luam avionul din Londra. Era SUPER easyjeyul, sper sa mai reia cursele. Daca nu, wizz- au uneori tarife foarte bune. Trebuie cautat din timp dar de sarbatori intr-adevar preturile vor fi mari la orice companie.

 

Acelasi lucru se intampla cand e vacanta scolara. Noi am plecat cu cateva zile mai devreme ca sa prindem preturi mai bune dar e de vazut dca scoala voastra accepta. Daca stii din timp unde vrei sa pleci singura solutie e sa stai cu ochii pe situri de zbor (skyscanner, vola) sa vezi cand sunt preturi mai mici.

 

Concediile ni le organizam noi. Asa am facut si in Ro de multi ani, dinainte sa ne mutam. Totusi ptr vara viitoare s-ar putea sa apelez la o agentie. De pe Londra ar trebui sa zboare multe low cost spre zone calde, ca brits sunt amatori de soare. Cauta pe un site care sa iti dea toate combinatiile de zbor sa vezi cum iesi mai ieftin. Recomand Spania (coasta mediteraneAna,  evident) si Mallorca. Portugalia si insulele ei sunt la ocean si apa e substantial mai rece. Si daca mai prinzi si ploaie si frig ca noi in iulie 2014, s-a dus naibii tot. O altenativa mai ieftina ptr Spania e mers cu masina daca sunteti 4. Se poate dormi o noapte in FrAnta si vizitati si pe drum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Mickyyy, cum mai e in UK?

Ma gindeam ce trebuie sa mincati daca nu ati mincat inca:

- Clotted cream scones (pun o poza mai jos, e pe net)

- Sunday roast la pub-ul local. 

- carne de miel e tare buna aici (eu in Ro nu mincam, aici maninc) 

- Fish an chips (cred ca deja ati mincat) 

- Daca vrei afumatura cumpara "smoked gammon joint" - eu il tai bucati il dau in fiert si arunc prima apa ca mi se pare prea sarat 

- ceva care seamana cu brinza de vaci e 'quark' 

Daca imi mai aduc aminte iti spun.

 

 

Si neaparat iesiti seara la plimbare sa veeti ce frumos isi impodobeste lumea casele de Craciun. 

post-23178-0-46131500-1447708276_thumb.jpg

post-23178-0-48190100-1447708482_thumb.jpg

post-23178-0-82366600-1447708610_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci de sugestii, o parte le-am testat deja, altele o sa le am in vedere cu prima ocazie :)

 

Cat despre uk, pana acum sunt inca multumita de pasul facut. Toate ne-au mers bine de cand am ajuns aici, chiar n-am de ce ma plange. Am reusit sa ne luam si masina, deja am aproape 3 saptamani de sofat in uk si sunt din ce in ce mai sigura pe mine, a fost mai usor decat credeam cu totul pe invers (cu prioritatile in trafic am avut batai de cap o vreme dar gata, le-am prins logica), azi am facut chiar primul drum in centru singura si a fost super. Pana acum cu exceptia fataielii prin cartier, restul drumurilor mai lungi sau mai aglomerate le facusem cu barbatul copilot! Dar deja ma descurc si fara, abia astept un weeken fain sa fac o plimbare la ocean, era pe lista lucrurilor pe care mi le doream.

 

Acum insa urmeaza piatra de incercare, gasirea unui job pentru mine. Financiar ne descurcam chiar ok, jobul nu e o necesitate dar nu's genul de housewife. Cel mic face un an luna asta si deja il pot da la cresa sau cum se cheama aici. Asa ca din ianuarie o sa incep sa caut ceva part time, cat sa nu ruginesc de tot acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...