Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romanii din Marea Britanie (28)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 520
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  • 2 weeks later...

Mickyyy, mi-am mai adus aminte (daca stii deja ignora mesajul meu)

Sa-ti faci 'card de puncte' la supermarket - urile la care faci cumparaturi.

Eu am la Tesco, Sainsbury si Waitrose. Eu folosesc banii la sfirsitul anului si se sting ceva, plus tot felul de oferte cheltui £x ai nu stiu cit minus.

Eu am acum de la Sainsbury sase cu £14 mai putin pe saptamina. 

 

Sa nu uiti sa pui felicitari in cutiile vecinilor chiar daca nu vorbesti cu ei - scrii numele voastre + nr casei la care locuiti  [:)]

Plus felicittari la profesoarele fetelor si daca chiar ti-a placut de ele le trimiti o cutie de bomboane. 

Bomboanele de obicei se string in staff room, noi avem pina in februarie  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci de sfaturi, habar n-aveam ca se dau felicitari la vecini. La scoala fetele mici au dus felicitari, inclusiv doamnelor, dar de bomboane nu stiam.

 

Nici carduri n-am, chiar am patit-o zilele trecute la sainsbury cand tanti aia ma intreba de card si eu stateam mirata cu cardul bancar in mana si nu intelegeam ce vrea de la mine. M-am prins la final ca voia un catd nectarie sau ceva de genul, de care evident nu aveam, si mi-am propus sa imi fac dar am ramas la stadiul de propus, acum mi-am reamintit  [smulgpar]

 

Si mai voiam sa va intreb ceva, am cumparat de curand o masina SH. Prin posta mi-a venit V5-ul, certificatul de inmatriculare englezesc. Doar ca pe el scrie mare sus ca nu reprezinta dovada proprietatii, ci doar cine e responsabil de masina, ceva de genul.

Pai si dovada proprietatii care e? Ca eu am cumparat-o de la o persoana fizica, si mi-a dat tot o bucata de V5 cand am luat-o, plus diverse acte de service si facturi (inclusiv factura initiala de achizitie, ca el era primul proprietar)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciocolata timiti doar daca vrei, si nu trebuie neaparat.

De obicei parintii trimit cutiile alea rotune de Celebration, quality street etc.....

Dar cum am spus nu trebuie, doar daca esti tu extrem de multumita de profesori. 

 

Cu masina nu stiu ce sa zic ca noi am luat numai de la dealer.

 

Dar citeste aici la DVLA

https://www.gov.uk/vehicle-registration/new-and-used-vehicles

 

eu mai am un teanc de felicitari de scris..eu dau si la studentii la care sint tutor   [:)] plus un tub de smarties......mai am 18 de impachetat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, am citit acolo si inainte, si nu am vazut sa mai trebuiasca si altceva. Doar ca m-a bagat in ceata ce era scris acolo sus pe el, si bolduit.

Aparent V5- ul e tot ce ai nevoie, chiar, la masini noi, voi in afara de V5 mai aveti altceva? Nu ma refer la factura, ci la ceva ce tine de inregistrarea masinii pe numele vostru. Cum e talonul si cartea de identitate in tara. Aici au doar acel certificat de inmatriculare?

Si inca ceva, trebuie sa car v5-ul dupa mine cand conduc? Ca e destul de mare si incomod de purtat in portofel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cari nimic dupa tine....nu ai talon nu ai nimic, decit certificatul ...la noi husbandul se ocupa de masini ....eu nu am habar nici cit platesc asigurare.

Cind vine acasa il intreb exact, daca nu iti raspunde altcineva.

 

Nici macar carnetul de conducere nu esti obligat sa il ai la tine, daca te opreste esti obligat sa-l prezinti parca in 24 de ore...eu mereu il am, ca pot sa-l folosesc ca 'act de identitate' .

In mai mult de 15 ani de cind sintem aici nicodata nu m-a oprit politia....politia aici nu e la vinatoare ca in Romania....banuiesc ca daca faci ceva te opreste, dar in rest nu au treaba cu tine. 

 

Inca ceva cind ti se da prioritate nu uita sa multumesti facind semn cu mina sau un scurt semn cu farul noaptea cind treci pe linga cel care ti-a dat prioritate......dupa cite ai vazut soferii aici sint tare politicosi ......si acorda prioritate si multumesc tot ei. 

 

Cind vrei sa dai cuiva prioritate la fel faci semn cu farurile. 

Ai vazut ca aici ii lasi pe cei care nu au prioriyate sa treaca sau sa iasa de pe stadute fara prioritate ....e ceva normal si masinile politiei practica 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...