Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romanii din Marea Britanie (28)


Recommended Posts

Da, la asta cu prioritatile si flash-urile m-am prins. Jos palaria in fata englezilor, e o placere sa conduci. Eu oricum eram genul care ii lasam si in tara, desi rar mi se intorcea favorul, pe cand aici e deja o regula nescrisa sa ii lasi pe ceilalti sa se bage, chiar daca ai prioritate. Mi se pare super eficienta, sunt mult mai putine blocaje in intersectii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 520
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, stiu, a fostn socant la inceput sa vad masinile oprindu-se cand ma apropiam de trecere, fara ca macar sa o ating :))

 

Acum m-am obisnuit sa procedez si eu ca sofer la fel, ii urmaresc daca se apropie si opresc inainte ca ei sa inceapa sa traverseze.

 

Mi-e si groaza sa ma gandesc daca ajung din nou sa conduc in tara, ca deja multe politeturi mi-au intrat in reflex in nici 2 luni, oare cate claxoane o sa-mi iau la noi daca fac la fel?! 

 

Si apropos de claxoane, acum cateva zile am auzit primul claxon, asa tare m-am speriat de parca nu mai auzisem unul in viata mea :)). Am tresarit la propriu. Cred ca e cel mai putin buton folosit de englezi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu trecerile de pietoni, din cate stiu eu daca in oras sau pe drumurile secundare ai 3 stalpi de iluminat la rand si mai apropiati unii de altii (si in rest nu sunt), inseamna ca la staplii aia e trecere si sa incetinesti (daca mergi noaptea si nu cunosti orasul/ drumul). Nu sunt ca stalpii de trecere, cei cu bec mare galben-portocaliu care e intermitent, ci stalpi normali.

 

Pentru linistea ta poti sa tii copii dupa V5 si asigurare in masina. Eu le am mereu, obisnuita din Ro. Si sa iti inveti numarul, ca sunt parcari unde trebuie sa il introduci :))) inainte sa platesti.

 

Cred ca nu mai trebuie sa zic ca daca nu e voie sa parchezi, si 'insist' :)) o faci pe riscul si lirele tale! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am vazut, cardurile de la magazine pot fi de fidelitate (de ex Tesco clubcard unde ptr fiecare lira primesti 1 pct si la 100 de pct primesti voucher de 1 lira- deci ai 1% la cumparaturi returnat. Au si vreo doua perioade cand voucherele alea se pot dubla si folosi pentru cumparaturi non-alimentare), de credit (cand cumperi de la ei si platesti in rate sau dupa o anumita perioada, asa are M&S), carduri preplatite- (nu e chiar asta termenul, unde tu pui o suma pe card si mai adauga si ei 1-2 lire si din banii aia, toti, platesti la magazinul respectiv cand ai nevoie apoi iar reincarci. Asa are Wilkinson) si mai sunt cardurile cu acoperire mare, tot de loialitate/ puncte, cum e Nectar. In principal iti poti face card de fidelitate la o groaza de comercianti, de la benzinarii, la frizerii si restaurante sau curatatorii de haine sau magazine de mobila. Ideea e ca ei te vor de client fidel si vor avea grija sa iti dea o 'gumita' sa revii tot la ei.

 

daca mergi des la un magazin, casca ochii ce scrie pe la intrare :)) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor, nu am mai intrat demult, busy cu serviciu, casa, copii..din astea. Am intrat sa va urez sarbatori frumoase:) si am mai citit una alta. Am inceput si noi sa ne prindem de cum si ce sa cheltuiesti, chiar am ajuns sa trecem de la o luna la alta cu bani:) haha..suna ciudat, dar obisnuiti sa cheltuim mult in RO aici faceam la fel si cam exageram si ajungeam sa ne cam stragem la sfarsit de luna. Noi folosim Lidle si avem un magazin de legume si fructe (cred ca e turkish/arabesco..ceva) unde fructele si legumele sunt minunate, si uite asa invatam sa cumparam cat folosim, e foarte bine, nu mai aruncam. Am vazut si eu lapland, dar sotul a zis ca nu da 100 si ceva de lire ..deci..pas..mergem la Hyde Park witer wonderland, pe 27 ca e si Sf Stefan, ziua fetei celei mari:) si vorbitoare de Engleza cu accent britanic:) o iubesc de mor, ma corecteza ca nu vorbesc bine:)

mersi si pentru pontul cu dezumidificatorul, mai ales ca eu urasc sa usuc rufele in casa, si cu umezeala asta permanenta nu prea se usuca afara,. le bag asa jilave si tot tre sa le tin putin in casa..mi-am luat uscator de la argos (aproape juma de pret redus), dar vine pe 29, abia il astept. noi tinem centrala pe 20 de grade, fetele se tin bine, nu au racit o data de cand suntem aici, cea mare mai tuseste sporadic si o ignor cu dragoste:) am observat ca desi e mereu asa o racoare (spre deosebire de RO unde era cald in casa de stateai in maieu), e mult mai bine, ne odihnim mai bine, respiram mai bine, in plus eu nu mai am probleme cu nasul (faceam niste coji aporape bube pe nas iarna de la uscaciunea aerului si caldura excesiva)..

 

da, vorba unei colege.."if anything, we are polite"":) eu stau la tara:) si merg cu masina serviciu casa pe drum normal, nu autostrada..si pana acum m-au depasit doar 3 masini..nu ca as merge eu repede, dar pentru ca nu sunt nebuni sa se bage in depasiri tampite..stau in spatele meu chiar daca merg ca ochiul mortului, m-or fi boscorodind, nu stiu, dar cel putin nu ma streseaza sau claxoneaza.:) ii iubesc

eu am niste colegi minunati, am invatat despre Craciun anul asta cat intr-o viata:) dar tot nu fac felicitari ca mi se par pierdere de timp/bani/hartie:) stefania (fata cea mare) a facut colegilor, doamnelor, si celor 2 vecini:) dar atat, eu ma tin tare, o sa dau un email:)

va imbratisez cu drag si daca nu mai intru pana la Craciun, va doresc un Craciun frumos, cu multa dragoste si caldura in suflete.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...