Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romanii din Marea Britanie (28)


Recommended Posts

Merci frumos. Nicio graba.

Oricum eu sunt super multumita de ea pentru ca a venit aici rupand cateva cuvinte in engleza, cu greu reusea sa lege 2-3 propozitii, iar acum deja vorbeste cursiv. La scris inca mai are probleme, ca invata din mers. In tara nu a facut decat un an de engleza la scoala, 2 ore pe saptamana, si alea asa, de mantuiala.

 

Doar ca as vrea ca acum dupa ce s-a obisnuit cu limba si sistemul sa incep sa insist acolo unde e nevoie, doar ca nu prea m-am prins unde's lipsurile. La stiinte stiam deja, ca am ajutat-o de cateva ori la teme cu dictionarul in fata, e hard sa inveti notiuni de fizica, chimie sau biologie intr-o limba straina. Si nici nu prea le are ea cu stiintele exacte, ea e mai "artista", "poeta", vrea sa se faca designer interior, cel putin acum asta e visul ei.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 520
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mickyyy am aparut.

KS2 inseamna Key stage 2 adica pina in  Year 6.

KS3 sint Y7 and Y8. KS4 sint Y9, 10 si 11. 

In Year 11 au examenele GCSE care sint extrem de importante.

Nivelul la care este sint elevii se stabileste in functie de teste (CAT tests). O sa-ti pun un tabel mai jos.

Fiica ta la KS2 level are n/a pentru ca ea abia a venit si nu a dat testele. 

Fiecare elev are un target pe care trebuie sa-l atinga la sfirsit de an scolar. In functie de rezultate sint judecati si profesorii si respectiv scolile.

In functie dela  ce nivel este se poate estima un grad pentru GCSE- de obicei se adeveresc.

Dupa numar ai a, b,c :

 - c reprezinta low, b reprezinta secure si a top of that level.

In raportul fiicei tale este specificar EAL - English as an additional language si faptul ca are spport. 

Attitude/Effort este cum participa in clasa. 

Independent study - cred ca inseamna Homework la scoala ei. - Satisfactory nu e prea bun deci mai trebuie sa lucreze extra. 

Tabelul de mai jos iti arata posibile niveluri pe ani. 

Sper ca te-am lamurit daca nu intreaba tu concret ce nu intelegi. 

post-23178-0-73515300-1450629154_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce as face eu Mickyyy, as merge la scoala si as intreba dupa ce mauale lucreaza si as lucra acasa cu ea extra (chiar foarte mult la inceput).

Daca nu iti da manuale de la scoala intreba ce manuale sint si cumpara.

Scoala de obicei ofera ajutor daca parintii sint interesati,

Aici copii in clase sint in 'sets' pentru mate, engleza si stiinte.  Top set - 1, Set 2 ...etc depinde cit de mare e scoala pot ajunge si la 10 (bottom set) 

Aceste seturi sint in  functie de capabilitati.

Normal ca si materia predata este un pic diferita in functie de set.

Tu ca parinte nu ai cum sa intervi sa fie mutata in top set- asta se face in functie de rezulatte si de obicei profesorii celor 3 subiecte au sedinte dupa sedinte in care se hotarasc schimbarile.  

Edit: La celelalte subiecte sint de obicei amestecati. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci de explicatii

M-am mai lamurit un pic, dar nu foarte mult. Insa mi-am adus aminte acum ca eu am datele de contact ale LSO-ului ei (doamna care a stat cu ea in primele zile), mi-a spus atunci sa apelez la ea pentru orice nelamuriri sau probleme am, asa ca numai bine, ii dau o intalnire dupa vacanta sa imi traduca si mie fisa ei cu rezultate. 

 

Apropos de royal mail, zice-ti-mi si mie, daca vreau sa trimit o felicitare in afara uk (in europa sau romania), ce timbru iau? Sau mai exact cate?! Ca n-am mai trimis pana acum decat aici, in uk.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy zici de LSA - learning support assistant?

Fiica ta la materiile de GCSE e level 2- 3 in Year 7 eu am zis ca poate este din cauza englezei si de asta te-am sfatuit ca trebuie sa lucreze foarte mult extra sa-i prinda din urma.

Dupa tabelul pus de mine un elev foarte slab academic la inceput de anul 7 este pe undeva la nivel 3 la materiile de baza.

 

Plicurile externe se timbreaza la posta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, LSA, sorry, l-am botezat. 

 

Cifrele alea din fata nu cred ca reprezinta nivelul. Pentru ca la arte unde are 1 in fata tocmai ce a primit luna trecuta diploma pentru rezultate exceptionale la anul 7, in cadrul unei festivitati de premiere la care a participat toata scoala (si se dadea o diploma + un voucher cadou per materie si an de studiu, adica a fost cea mai buna din anul ei). Ori conform criteriilor de mai sus, 1 ar fi cel mai slab nivel, deci nu cred ca 1 e nivelul. 

 

 Mai e o pagina pe care e trecut separat intr-un tabel micut engleza si matematica, cu 4b sau 4c parca, daca tin bine minte, dar ma duc sa il caut si sa ii fac si aluia o poza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...