Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romanii din Marea Britanie (28)


Recommended Posts

Si uite ca am descoperit si romanii din Marea Britanie. Si eu m-am simtit cam incurcata cu aceste date din raportul scolar. Am intrebat profesoara care mi-a zis ca daca elevul e anul 2 sa spunem, primeste niste''calificative gen 2a, 2b, 2c. Deci sa spunem ca e clasa a II-a poate incepe anul cu 2c, sa ajunga 2b trebuie sa primeasca 2 puncte, target-ul e stability functie de copil. Profesorul apreciaza daca acel copil e capabil pana la sfarsitul anului sa atinga 2a, sau chiar 3c.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 520
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Easyjet a bagat biletele de primavara la pret redus, pentru martie-mai. Din pacate nu mai zboara pe Bucuresti.

 

Wizzair are azi 20% reducere la orice zbor cumparat azi (indiferent de data cand zburati), numai pentru membri. Merita facut un calcul, daca zburati 2 s-ar putea sa iesiti mai ieftin si daca platiti taxa de membru. S-ar putea maine sa aiba oferta de 20% ptr oricine, ca au mai facut faze de-astea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la noi

De mult tot ziceam ca intreb ceva legate de medicul de familie, dar am uitat. Eu am un bebe, ma rog, are deja un an si aproape 3 luni.

Cand am venit cu el aici avea 8 luni. In prima Luna ne-am inscris toata familia la un GP in zona. Aveam fisele medicale romanesti ale copiilor, nu le-au vrut, nici macar pe cea de vaccinari a celui mic. Avand copii sanatosi, nu i-am stresat cu nimic.

Am citit pe net ca se face vaccin intre 12-13 luni, asa ca le-am dat un mail atunci cand bebe a facut un an sa ii intreb cum e cu vaccinul. Ma suna secretara ca trebuie sa le duc fisa de vaccin romaneasca sa vada. Ma duc cu fisa, le explic frumos ca le-am mai dat-o o data, dar nu au vrut-o, in fine, o ia tanti de la receptie, o verifica, face o copie si ne spune ca o va trimite nu stiu unde si o sa primim prin posta scrisoare de la aia. OK. Apare o problema in familie, fug in Tara, uit de vaccinul lui bebe. Imi aduc aminte, revin cu o vizita la doctor ca trecuse mai bine de o luna fara niciun semn de la ei. Ma verifica iar in sistem si cica figurez cu fisa neadusa. Deja imi creste tensiunea, le explic ca le-am dus-o luna trecuta, ca i-au facut copie, le reamintesc ca am mai vrut sa le-o dau odata, niciun rezultat. Sa le aduc IAR FISA ca nu pot face nimic sa ma ajute.

Acum deja vreau sa ii reclam, nu mi se pare normal ca ei sa aiba un bebe in evidente de mai bine de 9 luni si nici macar sa nu il fi controlat o data!! Nu mai zic de vaccin, zic de un masurat si cantarit, cum se face la bebei.

Stie careva care e procedura normala pentru o reclamatie?! Si ce ar fi trebuit sa FAC EU si nu am facut??

Ca de sunat si intrebat sau chiar mers LA cabinet am tot facut-o, am inclusiv mail dovada ca ma intereseaza problema.

Sorry pentru auto spelling, poceste cuvintele, dar cred ca se intelege.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyy aici nu se face nici o masurare sau cintarire. De reclamat tot la ei, desi nu ai sa obtii nimic, NHS este in pragul falimentului, Fii multumita ca ai primit programare, unii asteapta 2 saptamini sa vada un medic (caci nu se intra la doctor pe pile si mita ca in romania). Prea multa populatie, prea putini medici. Asta e. Get used to it.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micky nu stiu unde ai putea sa ii reclami... Poti face un complaint scris la managerul clinicii (daca gp ul tau e asociat cu alti gp si au clinica // comuna).

Referitor la ce se face cu bebeii: se cantaresc la nastere, pe la 2 luni, 6-7 luni si cam atat. Nu se face control lunar ca in Ro. La gp ul nostru au baby clinic joia, cand poti sa te duci cu copilul sa il evalueze (inclusiv cantarit si masurat) si sa vb si de vaccinuri. Julia trebe sa faca rapel la hep b, aici nu se face dar am facut cerere si mi l-au adus. Ca regula in Wales, copiii sub 4-5 ani sunt in grija unei health visitor/ nurse care vine si ii evalueaza si acasa cand sunt mici de tot. Intreaba la gp cine e nurse care il are pe Teddy in grija si incearca sa iei legatura direct cu ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, nu am primit nicio programare, am vorbit doar cu tipele de la receptie. O singura data o durea burta pe una din fete si am vrut sa o duc la doctor, dar nu o putea vedea nimeni mai repede de 2 saptamani, asa ca am renuntat.

 

Cat despre bebe voi spuneti ca e normal sa nu il bage nimeni in seama?? Mi se pare dubios, totusi au un bebe in evidente pe care nu l-au vazut la fata. Pe mine si pe barbat de exemplu ne-au controlat cand ne-am inscris, apoi eu am primit scrisoare de la nhs sa fac un cervical test parca, ca e gratis si recomandat, l-am facut, mi-au dat rezultatul rapid, totul super ok la noi, adultii.

 

Dar la copii....pauza totala. Fetele macar sunt verificate la scoala, o data pe semestru masurate, cantarite, evaluate, etc. Primim scrisoare acasa dupa.

Bebe, nimic. Nu ca am eu vreo problema cu el, stiu ce am de facut, se dezvolta normal, nimic in neregula. Dar poate ma trezesc la usa cu bavernetul englezesc ca nu am grija de copil, nu il vaccinez, nu il duc la control, sau mai stiu eu ce altceva! Daca se duce cineva la medicul de familie sa ia informatii despre el nu gaseste nimic, doar nume si varsta!! Si parca totusi, e anormal, macar cand il iei in evidente, o data la sase luni, sau ma rog, sa il verifice si pe el cineva, poate e obez, sau subnutrit, sau surd, sau nu are fontanela inchisa, sau nu e diverdificat corespunzator, sau are vreun retard de crestere, orice e posibil!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, merci de sfat. Habar n-am ce nurse il are in grija, daca n-as fi vazut ca il au in evidenta (ca l-a cautat secretara in sistem dupa data nasterii si l-a gasit) as zice ca au uitat sa il inscrie. Absolut nimic legat de el n-am primit, nici macar o brosura de crestere daca la fata nu vor sa-l vada.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyy eu nu stiu daca e normal, iti zic cum e aici. Nici pe al meu nu l-a urmarit nimeni, ma chemau doar la vaccinuri. Nu pricep de ce in loc sa te mai duci o data acolo sa il inscrii, eventual sa pui intrebarile astea acolo, tu te intrebi cum sa faci reclamatie, de parca asta ar ajuta la ceva. Consuma-ti energiile la ceva util.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micky, ai primit scrisoare acasa si ptr el? Cand aplici la gp, ca rezident ti sa da un numar de înregistrare in nhs. Fiecare dintre voi trebuia sa fi primit scrisoare cu numar nhs individual. Verifica mai intai daca ai si ptr Teddy ( desi daca il gasesc in sistemul lor, inseamna ca are nr nhs). Ca o paranteza, eu, sotul si Patricia am fost scosi din sistem la 1 jan 2016 si Julia era singura ramasa in nhs la adresa noastra [batcap] de parca ar fi putut sa traiasca singura [:D] Ce vreau sa subliniez e ca sunt diverse dude.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...