Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi din 2002 *70* Acum scolari!


Recommended Posts

Laura, daca nu ploua sta si el afara o ora si chiar mai bine, cand plecam de la scoala incerc sa il duc pe jos pana la metrou... dar as vrea si ceva sport! Macar in sala, in prima faza. Dar ce fac eu cu piciul in acest timp? Sport, asa cum zice Cristina de baschet, nu am auzit sa se faca. Si oricum Stefan nu e asa un sportiv, ii place mult schiul, si inotul. Dar inca nu este momentul de inot. Mai la vara poate...

 

Cat despre prieteni, el vrea, ba mi se pare ca vrea prea mult... dar na, nu-i e usor nici lui atata timp "marginalizat" din cauza limbii...

 

---------------------------------------------

Un prieten bun nu se gaseste la capat de drum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nico-nici Andrei nu-i mare sportiv, dar e tare constiincios si se straduie.

Altceva am vrut sa-ti zic[:D].Inca un pic si se face vreme buna.

Nu-ti face griji, gasesti tu ceva sport la scoala, daca nu in alta parte, iar tu cu Piciu' va veti plimba/juca pana iese Stefan.

Acum cum e Matei cu programul de somn?Presupun ca dupa amiaza cand termina Stefan scoala, nu doarme, nu?

 

C+C=Andrei[auto]

 

Cel mai greu lucru de pastrat e echilibrul.

(Jean Grenier)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

 

Laura, mersi pentru link, interesanti sfintisorii aceia in forma de floricele, nu stiam ca se fac si asa, credeam ca doar in forma de 8. Cand se fac ei exact, ca am uitat?

 

Nicoleta, da, se "poarta" caietul de prieteni ( Freundebuch - carte de prieteni), e si practic, ai acolo numere de telefon, adrese, date de nastere si mai afli si unele amanunte (cum ar fi mancarea preferata - eu m-am inspirat odata de acolo si unuia i-am dat pizza cand a venit la noi). Anul trecut, la sfarsitul gradinitei, aproape toti copiii prescolari aveau astfel de caiete si le dadeau copiilor (dar selectiv). Si acum, la scoala, in clasa I, mi-a adus si Robert odata un caiet de la o fetita, caiet in care erau trecute multe alte fetite si el era singurul baiat dar nuuuuuuuu, a zis ca nu-i indragostit deea - poate ea de el[:)].

La cat mai multi prieteni pentru Stefan! Ia-i si lui asa un caiet! Si eu il admir pentru cum s-a descurcat pana acum intr-un mediu complet nou. Asadar o sa se duca la Karate! De cand incepe?

Robert se mai scoala cateodata dimineata din cauza treburilor - spune ca are ceva de facut, de exemplu: vrea sa-si ude floarea, sa-i spuna ceva sotului inainte sa plece la servici, sa se joace cu lego sau sa termine ceva ce a inceput dar nu a terminat seara - si asta chiar in zilele cu scoala. Iar seara adoarme uneori mai greu pentru ca se tot gandeste la ziua urmatoare si uneori isi face griji dintr-un motiv sau altul (o lucrare pe care trebuie sa i-o aduca, de ex.). Seara stau langa el pana adoarme si mai vorbim putin pe intuneric, in general adoarme repede si doarme 10 ore pe noapte, sper ca-i destul somn la 7 ani. In mod exceptional doarme 11. Nu-i mai pun poveste pe CD pentru ca nu mai adoarme in timpul ei, ci o asculta pana la capat si asa mai trece o ora.

Nicoleta, vezi daca exista acolo Club Sportiv (Sportverein). Robert e inscris de la 4 ani la sectia de gimnastica (Turnabteilung) si face in sala de sport a scolii, intr-o dupa-amiaza o data pe saptamana, iar parintii /fratii mai mici de multe ori raman acolo sus si urmaresc ora, deci ai avea ce sa faci cu Matei. Acum a trecut de la gimnastica de copii de gradi la cea de scolari si acolo se intalneste si cu multi colegi.

 

Cistina22, ce bine ca Andrei are aproape in fiecare zi sport, asa isi consuma energia! Robert are doar de 2 ori dupa-amiaza - o data gimnastica si o data Kung Fu, plus cele 2 ori de educatie fizica din orarul de la scoala.

 

De azi intr-o saptamana Robert incepe cursul de chitara si nu i-am luat inca instrumentul! Mai trebuie si suport si scaunel pentru picior...trebuie sa ajungem zilele astea, cel tarziu sambata, la un magazin de muzica, dar cu el cu tot, sa si probeze. Tot sambata, dar dimineata, are antrenament intensiv la Kung Fu urmat de examen - daca-l ia primeste un patch galben (in loc de centura probabil), deocamdata il are pe cel alb de incepator.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, Stefan are platfus, si chiar daca vrea, nu mereu ii ies unele figuri. Am zis ca nu e mare sportiv nu in opozitie cu Andrei.

 

Important este sa mearga cu drag, sa-i placa. Chiar daca nu-i iese... Apropo, trebuie sa gasim un ortoped bun, sa ne spuna ce sa facem sau sa nu facem. Asta poate chiar inainte de a incepe un sport de sala.

 

---------------------------------------------

Un prieten bun nu se gaseste la capat de drum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, nu stiu exact cand vom incepe, trebuie sa mergem intai acolo sa vorbim, preferabil cu Adrian. La scoala se face fotbal in sala de sport, contracost, dar sincer nu imi convine [:)] (nu-mi place mie fotbalul si de cate ori i-am vazut pe copii se cam imbranceau pe acolo). Ii voi lua si eu lui Stefan un asa caiet, chiar ieri m-a rugat de cateva ori. Si sper sa i-l completeze cat mai multi prieteni. Chiar sunt curioasa daca il va da si fetelor. Cu Matei, eu am auzit ca mai peste tot fratii mici pot sta sa se uite la copiii care fac sport, dar ce ma fac eu cu el ca el va vrea sa si participe (asa am patit in toamna cand am incercat TaiQuondo - nu mai stiu exact cum se scrie). Si nici sa incep si apoi sa ne oprim, iar... Astept deci vremea buna.

 

---------------------------------------------

Un prieten bun nu se gaseste la capat de drum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CristinaC eu stiu ca pe 9 martie..sper sa nu gresesc.

 

Nicoleta cu inotul si noi am lasat-o pe perioada rece,apoi anul trecut n-a fost deloc..acum vreau sa-l dau iar,da asa cum zici tu ,numai dupa ce se incalzeste un pic.La ei la scoala se face Karate,ma toot bate la cap din sem I sa-l dau...nu stiu ce sa fac.Nici mie nu-mi place fotbalul.

 

Care sunt punctele pozitive ale acestui sport:karate??Dar cele negative?Poate ma lamuriti si pe mine.

 

Laura , [copil]Alexiaid="red"> (14.09.2008)

[bonjovi]Andreiid="blue">(07.04.2002)

 

"Oamenii mari nu pricep niciodata nimic si este obositor pentru copii sa le dea intruna explicatii"

(Micul Print)id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, bafta la Kung Fu si un inceput bun sa aveti la chitara!

 

Laura, povestea mai demult Cristina_C de Kung Fu, eu cred ca la fel stau lucrurile si la karate, daca ai norocul sa gasesti un instructor priceput. Pentru Stefan ar insemna mai multa increde in el, mai ales in ceea ce priveste autoapararea. Apoi: fac miscare, intalnesc alti copii, invata despre violenta, cum o pot ocoli si cum pot riposta, dar intr-un mod corect. Mie un "dezavantaj" mi se pare sala vs. in aer liber. Dar nu le putem avea pe toate. [:)]

 

---------------------------------------------

Un prieten bun nu se gaseste la capat de drum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce tare faza cu caietul ala de prieteni, ziceti ca e deja tiparit, doar trebuie completat...haha, uite o idee buna de business aici, ma apuc si concep un caiet din asta, il tiparesc, apoi scot mai multe si le dau la vanzare, hihi, imi umbla si mie mintea aiurea....

 

CU karate cred ca ai dreptate Nicoleta, mai este in plus, cred eu si autocontrolul...ca deh si noi tocmai ne apucaram de karate, daca asta vru copilul...decat footy, unde se caftesc aia nonstop si la greu, si apoi se face antrenament in tricou si pantaloni scurti la 8 grade, si pe orice conditii de vreme, gen ploaie, vant puternic etc, prefer sala si las ca afara sta dupa scoala si chiar si in timpul scolii au program de stat la aer.

 

Cristina 22 ce bine ca Andrei a ales basket. Si mie mi-ar fi placut pt Liviu dar nu s-a lasat convins.

 

Uite despre artele martiale:

o Karate, and other martial arts for kids, builds confidence and self-esteem as well as self-discipline, respect, concentration and courtesy.

 

o Many martial arts schools also offer leadership courses for kids, in conjunction with their karate for kids programs, or similar lessons.

 

o Martial Arts is ideal for children who do not do well in team sports, giving them the ability to flourish this activity, while combining physical and mental practices.

 

o Many do not realize this, but it is a fact that martial arts training are safer than most school sports.

 

o Children with special needs, such as ADD (Attention Deficit Disorder), learning difficulties and hyperactivity are often recommended to participate in martial arts for kids because of the clear benefits in its structured training techniques.

 

http://ezinearticles.com/?Benefits-of-Martial-Arts-Training-For-Kids&id=52697

 

si aici despre Karate

http://earlychildhood.suite101.com/article.cfm/benefits_of_karate_for_children

 


un om are nevoie de sangeid="red">

 

 


my deviantArt Gallery

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...