Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Maternitatea Giulesti


Recommended Posts

Cand am nascut eu in 2003 aveau prioritate pt rezerve doar pacientii dr Marinescu. Aveam depresie postnatala si nu mai suportam nici comentariile celor din salon, femei din toate categoriile sociale, mai mult sau mai putin vorbarete. Si acum mi-aduc aminte de o colega de salon care cred ca era psihopata: vorbea incontinuu si parca se certa cu toata lumea. Nu i-am dat de la inceput bani doctoritei neonatolog si dupa trei zile m-a intrebat ce mai caut in spital ca am stat destul, copilul e bine. A doua zi medicul meu mi-a spus ca pot sa ma externez si atunci i-am dat bani si neonatoloagei [batcap](a doua oara n-as mai face asta, i-as da din prima zi) si atunci ea mi-a spus ca ma externez pe propria raspundere ca bebele nu e bine, scazuse 400g si nu manca, avea si icter. Slava Domnului[ruga] ca totul a fost bine si baietelul meu crestea "intr-o zi cat altii intr-un an". Credeam ca de acum 4 ani s-au schimbat multe in acel spital, cel putin din punct de vedere al confortului pacientilor. Si inca ceva, tatii nu puteau asista la nastere . Asa e si acum? Sanatate si liniste sufleteasca. Doroty cu minunea de baietel, Onut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Asa, acum am un piculet de timp sa va mai povestesc despre Giulesti... am rama uimita de schimbarile de atitudine ale personalului. Mai ales cel de la salonul de bebei, de data aceasta nu am vazut decat asistente amabile, erau trei tinere, una mai plinuta si doua mai slabute cu parul lung - una din ele o stiam de data trecuta ca e de treaba, celelalte doua nu le stiam, au vorbit foarte frumos, grijulii si fata de mamicile care abia nascusera sa nu faca efort prea mare, si fata de bebei - eu il imbracasem pe bebe sa plecam acasa, dar actele nu erau inca semnate de dr, ne-a lasat inauntru sa papam, ne-a ajutat cu actele... mai era o asistenta in varsta, cu parul scurt care invata mamicile sa alapteze, pana si asistenta roscata a fost ok. Despre personalul de la sala de nasteri, si prima data fusese la superlativ, si acum la fel. Erau o multuime de asistente tinere si amabile, care veneau mereu sa vada daca ai nevoie de ceva, o infirmiera bruneta, parca Flori o chema, extraordinar de amabila m-a ajutat enorm dupa ce facusem epidurala, fara sa fi dat nimic inainte, si bineinteles moasa, Dna Irina, care este extaordinara. Ca sa nu mai vorbesc de dr Ion, de nota 20. De fapt nota 20 pentru toti cei de la sala de nasteri. Si infirmierele care faceau toaleta la fel. Chiar nu am nimic de comentat de rau, nici macar despre roscata [:D]. Roxie, bubulutza Denisa [copil](23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxie, felicitari, sa-ti traiasca! Asa si la mine, parca a doua oara totul a fost mai roz si toata lumea mai amabila. Am prins-o pe infirmiera dna Flori de ambele dati in sala de nasteri si a fost deosebit de amabila si m-a ajutat f mult de ambele dati. Chiar, a doua oara m-am bucurat mult cand am vazut ca tot ea e.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by martutza
Buna fetelor.Sunt o gravidutza de 29s+3zile si sunt pacienta dr.Ion Ionut.Va rog sa-mi spuneti si mie cum trebuie sa-l abordez ca sa fac cezariana pt ca imi e tare frica; am aproape 36 de ani si sunt la prima nastere, am miopie destul de avansata(-5 al ambii ochi) si tahicardie.Am auzit si citit o gramada de istorii despre nasteri naturale la acre s-a folosit forceps sau vacuum si nu vreau ca bb-ul meu sa pateasca ceva;si de vase de sange sparte la ochi si agravarea miopiei din cauza efortului am citit.Am senzatia ca dr Ion este adeptul nasterii normale dar...nu prea sunt de acord. Roxie daca esti bine si nu ai nascut inca te rog sfatuieste-ma cum sa fac;apropo cat ia dr.la nastere? Ca la consultatii nu a vrut sa primeasca nimic;m-a vazut de 4 ori pana acum si m-a refuzat de fiecare data. Cele care mai aveti informatii despre dr Ion si despre asistentele din Giulesti va rog avertizatine si pe noi ca sa nu fim nepregatite.E prima oara cand nasc si a 2a oara cand sunt internata in viata mea si nu stiu cum mai merge treaba acum in spitale. Multumesc. Va pup pe toate si nastere fara probleme. [gravi]29s+3z si [baietel] marta
Buna Mrtutza Si eu sunt pacienta dc Ion dupa varsta pe care o ai prob ca avem DPN-uri aproiate, eu 25.03.2007 si eu ca si tine caut info despre dc. Mikiy [gravi] 32s+5z
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Roxie
Buna Marta, bine ai venit. Ce pot sa spun, despre dr. Ion Ionut, nu ia bani la consultatii, iar la nastere trebuie sa insisti mult si nu intotdeauna cu succes. Este un medic extraordinar, eu primul copil tot cu dumnealui l-am nascut, si cel mai mult mi-a placut cum stie sa incurajeze gravidele (oricat de panicata intram in cabinet, cand ieseam eram optimista) , respecta pacientele si are mare intelegere pentru durere. EU zic sa il intrebi direct, in cazul tau cu miopia, varsta si tahicardia, daca este mai bine sa faci cezariana sau sa nasti natural, eu stiu ca majoritatea medicilor recomanda cezariana, mai ales la miopie, unde am citit ca se poate ajunge la dezlipire de retina din cauza efortului. Legat de asistente si preturi eu pot sa iti spun cum sunt cele de la mamicile care au nascut normal, de la cezariana chiar nu stiu. Tinem legatura. Roxie [gravi]37+ cu [baietel] si bubulutza Denisa [copil](23 decembrie 2005)
Buna Roxie, si pe mine ma intereseaza cum a decurs nasterea cu dc Ion si eu sunt tot pacienta lui cum i-am spus si Martei eu am vb cu dansul sa nasc normal cu epidurala asa ca dc ma poti ajuta cu preturi chiar si pt dl dc ti-as fi recunoscatoare Mercic Mikiy [gravi]32s+5z, [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Am nascut normal cu epidurala, nastere provocata. Eu am procedat in felul urmator: dimineata pe la 7-7.30 m-am prezentat la spital, mi-am facut actele de internare (iti trebuie adeverinta de salariat, ca ti-ai platit contributiile la stat - mie mi-a cerut), dupa care te baga in camaruta de alaturi (unde se fac consultatiile) o infirmiera iti face toaleta si ti se da o camasa in care te schimbi. De acasa poti sa iti aduci halat, papuci, sosete de imbracat. Eu mai aveam o plasa cu suc neacidulat, niste ciocolata biscuiti, sa iti iei ceva de citit, mobilul, niste banuti pregatiti in plicuri, servetele umede pentru mers la toaleta, un pachet de vata, te mai gandesti si tu ce ti-ar mai trebui. Dupa ce m-am schimbat am urcat la etajul 2 cu liftul, mi-au dat un pat si m-am pus pe asteptat. PE la 10 mi-a facut moasa o injectie cu calciu pentru declansarea contractiilor, si asteptam sa ajung la dilatatie 4 sa imi puna epidurala. Dupa ce mi-a pus epidurala pe la ora 13, dl dr a rupt membranele, s-au intetit si indesit contractiile (la mine e o poveste cu epidurala, care nu a prins din cauza ca solutia din pachetel era diluata, si nici dupa 4 doze nu avea nici un efect decat ca imi amoretise piciorul drept). Timp de vreo doua ore am simtit contractiile ca si cum nici nu as fi avut anestezie, dupa care doctorita anestezista s-a gandit la o solutie, mi-a scos acul si l-a bagat din nou, in alt loc, si mi-a bagat direct prin ac anestezicul, de data asta solutie concentrata, si in 6-8 minute si 3-4 contractii am ajuns de la dilatatie 5-6 (cat aveam un minut inainte cand ma controlase dl dr), la 10 cm si m-au urcat pe masa sa nasc. Din trei contractii am nascut, dar cu ajutor din partea dr anestezista si a moasei, care impingeau cu coatele pe burta mea, ca eu eram atat de epuizata de la dureri ca nu eram in stare sa imping calumea (chiar daca a fost a doua nastere cu epidurala). Pana cand m-am suit pe masa a inceput si anestezicul concentrat sa isi faca efectul iar cand a venit momentul expulziei deja nu ma mai durea aproape deloc, dar simteam contractiile. Legat de preturi: la doctorita anestezista am dat 3,5 mil, desi cred ca 3 milioane este suficient, trusa propriu zisa costa 2,5 milioane, eu am vrut sa ii dau mai mult pentru ca a fost foarte sufletista, si a avut foarte mare grija de mine. La moasa am dat 800 mii, am avut o moasa extraordinara, aceeasi cu care am nascut si prima data, Dna Irina, foarte grijulie si intelegatoare, a mai dat sotul la tipa care l-a spalat, infasat si dus pe bebe la salonul de bebei, si dupa aia i l-a aratat pe bebe, la infirmiera care m-a dus la salon, si care m-a ajutat pe tot timpul travaliului cu mersul la toaleta, imi dadea tot ce aveam nevoie, schimba cearsafurile, dupa aia m-a dus la salon si m-a instalat eu am dat 500 mii, am mai dat 500 mii la doctorita neonatolog, si cate 20 mii la fiecare toaleta. Insa, toti banii pe care i-am dat au fost dupa, si drept multumire, nu ca stimulent sa faca ceva, (de aia am si ales sa dau mai multi bani decat suma care se vehicula), pentru ca tot personalul, si de la sala de nasteri, si de la salonul de bebei s-au purtat exceptional. Daca vrei sa mai conversam iti pot da mai multe detalii pe PM. Nastere usoara iti doresc, si sa ai un bebe sanatos si mancacios. Roxie, bubulutza Denisa [copil](23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici si viitoare ammici Roxie [majoreta][majoreta][majoreta][floare3][floare3][floare3] Sa-ti traiasca baiatul si sa-l vezi mare si destept.[copil]Spune-mi te rog de ce ti-a provocat nasterea? Daca imi amintesc bine aveai termen in jur de 22-25.01; a fost alegerea ta sau indicatia medicului? Eu am termen 21.03 dar m-a chemat la control pe masa pe 22.02.Crezi ca se pune problema de nastere inainte de termen? Eu merg la oftalmo sa iau recomandare pt cezariana ca a zis dr sa-i aduc indicatie de la ochi (pt miopie -5) si de la cardio o EKG pt anestezis(am sugerat eu sa o aduc pt ca o suspiciune de bloc de ramura in ventriculul drept)Dr. se uita cu mare ingaduinta la mine cand l-am intrebat de cezariana, a zis ca deocamdata nu e indicatie ginecologica si ca face daca ii aduc recomandare de la oftalmolog.[:D]. Da-mi si mie un raspuns la intrebarea: Cand se dau banii pt dr, anestezist si moasa? Inainte? Sau da sotzu dupa?Si la dr cat se da ? Micki am primit mesajul tau pe YAhoo; da-mi nr tau de tel fix sau mobil si poate ne vedem sa schimbam impresii despre dr. marta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Marta.[floare3] Eu am ales sa provocam nasterea, m-a intrebat dl dr daca vreau si am zis ca da, mai ales ca era colul deschis deja, si tot aveam contractii. Imi era frica sa nu se rupa apa si sa ma apuce durerile acasa, ca stiam de la prima nastere ca dupa ce rupe bebe membranele contractiile sunt foarte dese si dureroase. Vroiam sa fiu cat mai aproape de anestezie [:D] si sa fiu monitorizata din primul moment. DPN era 25 ianuarie, iar pe 11 cand am mers la spital sa declansam nasterea era prima zi din saptamana 38, cand se considera sarcina ajunsa la termen. Eu toti banii pe care i-am dat i-am dat dupa, inclusiv cei pentru anestezista, moasa, infirmiera, doctor, absolut tot dupa e am nascut, dar eu am nascut normal. Pentru cezariana nu stiu cum se procedeaza, pentru doctor cred ca poti sa dai si dupa, ca stii cum este dl dr Ion, ca trebuie sa te rogi de el sa primeasca ceva. La cezariana mai e si al doilea doctor, la care chiar nu stiu cat si cand se dau banii. Pentru anestezist nu stiu. E bine sa fie si sotul langa tine, si sa stii exact cui sa dai, ca si la nastere normala au roit in jurul meu o multime de persoane, dar nu am dat la toti, iti dai seama ca la cezariana si mai multi oameni asista. Legat de controlul pe masa, dupa saptamana 32 mi-a facut si mie, la cererea mea, mai ales ca aveam contractii si vroiam sa stiu daca nu s-a deschis colul. Cred ca de asta se face in ultimele doua luni de sarcina, chiar daca stii sigur ca faci cezariana, dr trebuie sa vada cum se prezinta colul, daca e scurtat, deschis, moale, etc etc nu ma pricep eu... cred ca daca era pericol de nastere prematura ti-ar fi zis dr, si ti-ar fi dat indicatii sa stai cuminte. Tu vrei sa nasti normal sau cu cezariana? Din ce ai povestit tu, daca aduci indicatie de la oftalmolog pentru ceza, am inteles ca iti face fara probleme. Eu zic sa stai linistita, si daca iti este frica sa nasti normal din cauza miopiei, insista pe langa medicul oftalmolog sa iti recomande cezariana. Ma gandesc ca nu se poate aprecia cu mare exactitate la ce efort ar putea aparea probleme, nu stiu cum sa spun mai clar, adica pentru tine poate si un efort cat de mic poate cauza probleme la ochi, desi aparent ai putea sa nasti normal, nu stii niciodata ce cantitate de efort va trebui sa depui la nastere... Sarcina usoara in continuare, si sa ne spui cum ati hotarat sa nasti. Roxie, bubulutza Denisa [copil](23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...