Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Maternitatea Giulesti


Recommended Posts

[:-)))] Ionela, am ras tareeee cand am citit mesajul tau, cred ca eu sunt cea care te-am bagat in ceata. Intr-adevar, sunt multe persoane in jurul tau cand nasti, dar nu trebuie sa dai la toti. Afla care e moasa cu care nasti (eu stiu ca este o moasa dna. Marina parca, si dna Irina - cea cu care am nascut eu si este extraordinara [cool] ), probabil mai sunt dar nu le stiu dupa nume. Nu trebuie sa ii dai dinainte, eu am dat dupa, tot ce am dat am dat dupa ce am nascut, pentru ca am vrut sa multumesc intr-un fel. Pe mine m-a ajutat sa merg la toaleta aceeasi infirmiera care m-a si dus la salon, care ma ajuta sa ma deplasez pana pe masa la control, pe masa de nasteri, etc. EU am avut nevoie de ajutor la deplasat pentru ca am avut anestezie epidurala si aveam picioarele amortite, si nu m-ar fi lasat oricum sa merg singura. Clisma nu mi-au facut, cred ca nu e "politica" lor, poate doar daca le ceri. PM este mesageria privata, trebuie activata ca sa poti primi mesaje private. Am uitat cum se face, daca trebuie sa ai deja un anumit numar de mesaje ca sa o poti activa, nu mai stiu, poate fetele cu vechime sa stie mai bine. Roxie, bubulutza Denisa [copil](23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian [bebic](11 ianuarie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns
MA BUCUR CA TE-AM FACUT SA RAZI DAR SA STI CA CHIAR ASA MI-A POVESTIR O TIPA CARE A NASCUT TOT LA GIULESTI,SI A ZIS CA NU SE DUCEA LA TOALETA CI FACEA IN PLOSCA(NORMAL CA TREBUIE SA DAI ITI DAI SEAMA )EU UNA N-AS PUTEA SA FAC ACOLO SAU EU STIU.... DUPA CE AI SPUS TU ACUM POT SA-MI FAC SI EU UN CALCUL CU CATI BANI SA PLEC LA MINE. aceasi tipa spunea ca ea le-a dat ininte,dar ma gandesc ca unde sa tin banii.hai ca la asistenta cu bebel care ai zis ca-l duce in sala o sa-i de asotul,banuiesc ca o sa-l lase sa stea macar la usa.si la asistenta care ma duce la fel ii dau dupa la moasa sper sa nu se supere ca ii dau dupa o caut eu(la noi se practica cadou(sapun prosop,eu am luat si un parfum si plic cu 50ron)la neonatolog o sa-i dau cnd o vad,si la toaleta zilnica 2,3 ron.la dr ii dau dupa ca am mai avut o operatie cu dansa si la fel am facut,a fost multumita.deci stie ca o sa-i dau.ma gandeam la 100$ce zici?iar la anestezista daca e cazul300ron asa mi-a spus dr.nu stiu daca vreau sa fac,iar dr.a spus ca numai daca e cazul o sa facem. oricum ma duc marti la ea si sper sa ma mai lamureasca si ea. hai ca m-am lungit. inca o data multumesc,si spune-mi si mie esti din buc?unde stai?ai mesenger?[pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca postez bine aici dar am vazut ca se vb despre maternitatea Giulesti si ma intereseaza daca printe voi este vreo pacienta de a dr iON iONUT mi s-a pus sa merg la dinsul la un control. Ce m-ar interesa, ar fi daca are cabinet particular pe undeva si un nr de tel.. pe ca puteti sa mi-l trimiteti pe pm. Eu zilele trecute m-am dus special la Giulesti sa ma programez, Aflasem ca este foarte ocupat dar nu ma asteptam sa ma programeze pe 8 mai mi se pare enorm de mult de asteptat. Verau neaparat sa merg, deoarece a trecut un an si ceva de cind mi-am facut ultimul control .Nu am probleme dar asa imi place mie sa imi fac, mai ales de cind am nascut si m-am gindit sa nu mai dau banii aiurea pe la alte cabinete...Dr care o aveam a plecat din tara ....pupici...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Buna fetelor!![bis] Eu sunt proaspata mamica care a nascut pe 24 februarie prin cezariana la Giulesti. Vreau sa va povestesc si voua experienta nasterii mele ca poate asa gasiti mai multe raspunsuri la intrebarile voastre legate de maternitate. Deci...m-am internat sambata la 06:30 dim, o tipa super draguta m-a luat in primire, mi-a dat o camasa foarte draguta aproape noua care mirosea si frumos si mi-a facut internarea, a venit si doc de garda care m-a luat la intrebari (kg, boli, probleme in sarcina, motivele cezarienei...etc) de asemenea foarte draguta si ea. Dupa aceea am fost trimisa in sala de travaliu sa-mi astept doctorul (nu stiu de ce acolo)....pe drum asistenta care m-a condus cu o mana mi-a carat geanta si cu cealalta m-a tinut de mana si mi-a spus sa nu-mi fie frica ca o sa scap repede. In sala de travaliu mai erau inca 2 fete, una care sforaia intr-un mare stil si cealalta plagea cu lacrimi de crocodil de dureri....saraca ce mila imi era de ea. La mine tot venea o asistenta si-mi spunea ca sa incerc sa adorm un pic ca doc o sa vina cam intr-o ora (cu sforaila langa mine nu puteam sa inchid nici un ochi)....tin sa precizez ca nu am dat nici un ban pana acum. Pe la 7:30 vine asistenta si-mi ia sange pt analize. La 7:45 vine asistenta si-mi spune ca doc meu a veni si ca ma chiama in sala de operatii....ajung acolo dusa de alta asistenta si in fata usii era sotul meu cu anestezistul, acesta cand ma vede (155 cm) incepe sa rada sii spune sotului: "cum sa-i fac eu lu fata asta anestezie locala?", intre timp sotul ii daduse plicul si il tot intreba care anestezie e mai buna....locala sau generala. O asistenta mai in varsta si mai bengoasa (cred ca era sefa ceva) m-a dus intr-o sala de langa sala de operatii si mi-a dat alta camasa si mi-a montat branula....si dupa aia hop top pe masa de operatii....m-au legat de maini si anestezistul a inceput sa vb cu mine....ca o sa simt un gust ciudat in gat (deja simteam), ca ce bine e sa mai ai frati....ca asta e imaginea femeii ca Isus rastignit pe cruce....numai aberatii. L-am vazut pe doc meu in fata mea....si gata s-a rupt filmul. M-am trezit dupa vreo 5 min de la operatie....dar nu eram foarte constienta, il tot inntrebam pe sot de fetita, daca e bine....si el mi-a repetat de vreo 7-8 ori ca e sanatoasa si-mi spunea greutatea....eu nu puteam sa retin deloc, dupa 2 minute iar intrebam....dupa aceea am intrat intr-o repriza de tremurat (de la anestezie), si am adormit. Dupa vreo ora mi-a revenit de tot din anestezie dar ma durea tot corpul, nu puteam sa misc nici un muschi....beam apa cu paiul ca nu puteam sa ridic capul nici 2 cm de dureri....Mi-a adus si printesa....cand am vazut-o am amutit....era exact cum mi-am imaginat...am tinut-o un pic in brate si au luat-o la bebei. Eu in tot acest timp am fost la reanimare unde am stat toata ziua si toata noaptea urmatoare....asistentele de la reanimare de nota 20...au venit si s-au prezentat, ne-au zis ca daca avem nevoie de ceva sa le chemam, daca vrem calmante de asemenea sa cerem, foarte dragute au fost indiferent de tura....veneau si-ti faceau toaleta cu cea mai mare placere, iti turnau ceai in cana si te ajutau sa bei cu paiul. Dimineata ne-au obligat sa ne dam jos din pat...o asistenta m-a ajutat foarte mult, practic m-a luat in brate si m-a asezat in fund pe marginea patului....am facut cativa pasi....dureri groaznice si ameteli si m-a pus intr-un scaun cu rotile si mi-a spus ca e de ajuns deocamdata, mi-a strans toate lucrurile, mi-a luat geanta si m-a dus in salon. Salonul super....cu 5 paturi, curatenie, foarte foarte cald, cu toaleta inauntru. Si de aici a inceput greul....trebuia sa fac cat mai multa miscare pt ca vroiam sa-mi revin repede dar era groaznic. M-am dus la alaptat la ora 9....a trebuit sa urc un etaj pe scari pt ca bebeii sunt la etajul 2....dar vroiam sa-mi vad bubulina cu disperare. La alaptat ne obligau sa punem copii la san chiar daca nu aveam strop de lapte (la cezarina vine laptele dupa 4-5 zile) si uite asa m-am pricopsit cu niste rani la sani de toata frumusetea. Nu m-am lasat si m-am dus in continuare a alptat din 3 in 3 ore chiar daca plecam cu sosetele ude de transpiratie din cauza durerii....dar a fost inutil pt ca i-au dat sa manance cu biberonul chiar din prima zi si acum dupa ce mi-au trecut ranile bebelina nu prea vrea sa ia sanul. Asistentele de la bebei au foarte mare grija de ei, chiar isi fac meseria cu drag....pe mine m-a deranjat doar ca nu prea vb cu noi, nu ne aratau cum sa alaptam, nu ne spuneau nimic de copii....doar daca insistai cu o atentie. In continuare m-am chinut cu durerile si cu foamea (nu aveam voie sa mananc decat iaurt)....si ma rugam la Dumnezeu sa am scaun cat mai repede ca sa pot pleca acasa (era ca un fel de conditie). In a 4-a zi am plecat acasa, eu nu am avut fire de scos....si deja din a 5-a zi ma simteam super bine. La doc meu am dat 10 mil, la anestezist mi-am luat teapa si am dat 3 mil (am dat foarte mult....am auzit ca se da cam 1,5mil) dar s-a purtat excelent....a vent sa ma vada de vreo 2-3 ori, la doc de copii 1,5 mil....si in rest la asistente pt toaleta si diverse servicii cate 50.000 sau 100.000 la copii. Sunt foarte multumita de spital, de doctor (care mi-a facut o operatie asa de mica si frumoasa) si de asistente. La urmatorul copil cu siguranta tot la giulesti o sa nasc cu acelasi doctor de nota 20. Imi cer scuze ca am scris atat de mult....dar am vrut sa va impartasesc si experienta nasterii mele. Deci fetele care nasteti la giulesti stati linistite ca sunteti pe mana unor profesionisti. BAFTA MULTA VIITOARELOR MAMICI!!! Andreea cu printesa Rianna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ionelac
MA BUCUR CA TE-AM FACUT SA RAZI DAR SA STI CA CHIAR ASA MI-A POVESTIR O TIPA CARE A NASCUT TOT LA GIULESTI,SI A ZIS CA NU SE DUCEA LA TOALETA CI FACEA IN PLOSCA(NORMAL CA TREBUIE SA DAI ITI DAI SEAMA )EU UNA N-AS PUTEA SA FAC ACOLO SAU EU STIU....
Eu am nascut in dec 2003 si in august 2005, normal, la Giulesti si nu mi-au facut clisma niciodata, nici nu am vazut sa auzit sa se faca asta la Giulesti. Si pt nevoi ai toaleta acolo, nici vb de plosca. Eu zic ca ori e un caz particular...ori... Claudia [url="http://community.webshots.com/user/claujro?vhost=community&action=publicAlbums"]POZE MARA SI MATEI[/url] [url="http://community.webshots.com/user/c_mmb?vhost=community"]POZE PARINTI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti traiasca printesa![bis] Sa se faca mare si frumoasa! UIte, a propos de lapte...mie mi-a venit laptele imediat...la amandoua ceza. Adica a doua zi am mers la alaptat si aveam lapte! Ma rog, colostru. Si dupa 2 zile deja ma umpleam toata de lapte...imi curgea si in papuci[:D], mai ales dupa prima, cand eram o adevarata fantana arteziana. Depinde acum de organism...Nu-i o regula sa-ti vina abia dupa 4 zile. Sfatul meu e sa insisti cu sanul...ca e pacat! Care a fost dr. tau? Scuze daca ai scris si mi-a scapat. Eu la prima ceza am avut generala si la a doua epidurala. Asa am cerut eu, epidurala, ca mi-ar fi facut tot generala...ca asa se practica la noi![bang] Pentru confortul doctorilor, cred...INsa e cea mai nociva anestezie[bang] Cand am vazut cum e cu epi...m-am ofticat ca n-am cerut si la prima ceza....dar atunci am mers pe mana dr., nu m-am informat prea mult! Hai lasa...a trecut acum! Inca o data, sa-ti traiasca fetita! [flo]
quote:
Originally posted by Andreea20
Buna fetelor!![bis] Eu sunt proaspata mamica care a nascut pe 24 februarie prin cezariana la Giulesti. Vreau sa va povestesc si voua experienta nasterii mele ca poate asa gasiti mai multe raspunsuri la intrebarile voastre legate de maternitate. Deci...m-am internat sambata la 06:30 dim, o tipa super draguta m-a luat in primire, mi-a dat o camasa foarte draguta aproape noua care mirosea si frumos si mi-a facut internarea, a venit si doc de garda care m-a luat la intrebari (kg, boli, probleme in sarcina, motivele cezarienei...etc) de asemenea foarte draguta si ea. Dupa aceea am fost trimisa in sala de travaliu sa-mi astept doctorul (nu stiu de ce acolo)....pe drum asistenta care m-a condus cu o mana mi-a carat geanta si cu cealalta m-a tinut de mana si mi-a spus sa nu-mi fie frica ca o sa scap repede. In sala de travaliu mai erau inca 2 fete, una care sforaia intr-un mare stil si cealalta plagea cu lacrimi de crocodil de dureri....saraca ce mila imi era de ea. La mine tot venea o asistenta si-mi spunea ca sa incerc sa adorm un pic ca doc o sa vina cam intr-o ora (cu sforaila langa mine nu puteam sa inchid nici un ochi)....tin sa precizez ca nu am dat nici un ban pana acum. Pe la 7:30 vine asistenta si-mi ia sange pt analize. La 7:45 vine asistenta si-mi spune ca doc meu a veni si ca ma chiama in sala de operatii....ajung acolo dusa de alta asistenta si in fata usii era sotul meu cu anestezistul, acesta cand ma vede (155 cm) incepe sa rada sii spune sotului: "cum sa-i fac eu lu fata asta anestezie locala?", intre timp sotul ii daduse plicul si il tot intreba care anestezie e mai buna....locala sau generala. O asistenta mai in varsta si mai bengoasa (cred ca era sefa ceva) m-a dus intr-o sala de langa sala de operatii si mi-a dat alta camasa si mi-a montat branula....si dupa aia hop top pe masa de operatii....m-au legat de maini si anestezistul a inceput sa vb cu mine....ca o sa simt un gust ciudat in gat (deja simteam), ca ce bine e sa mai ai frati....ca asta e imaginea femeii ca Isus rastignit pe cruce....numai aberatii. L-am vazut pe doc meu in fata mea....si gata s-a rupt filmul. M-am trezit dupa vreo 5 min de la operatie....dar nu eram foarte constienta, il tot inntrebam pe sot de fetita, daca e bine....si el mi-a repetat de vreo 7-8 ori ca e sanatoasa si-mi spunea greutatea....eu nu puteam sa retin deloc, dupa 2 minute iar intrebam....dupa aceea am intrat intr-o repriza de tremurat (de la anestezie), si am adormit. Dupa vreo ora mi-a revenit de tot din anestezie dar ma durea tot corpul, nu puteam sa misc nici un muschi....beam apa cu paiul ca nu puteam sa ridic capul nici 2 cm de dureri....Mi-a adus si printesa....cand am vazut-o am amutit....era exact cum mi-am imaginat...am tinut-o un pic in brate si au luat-o la bebei. Eu in tot acest timp am fost la reanimare unde am stat toata ziua si toata noaptea urmatoare....asistentele de la reanimare de nota 20...au venit si s-au prezentat, ne-au zis ca daca avem nevoie de ceva sa le chemam, daca vrem calmante de asemenea sa cerem, foarte dragute au fost indiferent de tura....veneau si-ti faceau toaleta cu cea mai mare placere, iti turnau ceai in cana si te ajutau sa bei cu paiul. Dimineata ne-au obligat sa ne dam jos din pat...o asistenta m-a ajutat foarte mult, practic m-a luat in brate si m-a asezat in fund pe marginea patului....am facut cativa pasi....dureri groaznice si ameteli si m-a pus intr-un scaun cu rotile si mi-a spus ca e de ajuns deocamdata, mi-a strans toate lucrurile, mi-a luat geanta si m-a dus in salon. Salonul super....cu 5 paturi, curatenie, foarte foarte cald, cu toaleta inauntru. Si de aici a inceput greul....trebuia sa fac cat mai multa miscare pt ca vroiam sa-mi revin repede dar era groaznic. M-am dus la alaptat la ora 9....a trebuit sa urc un etaj pe scari pt ca bebeii sunt la etajul 2....dar vroiam sa-mi vad bubulina cu disperare. La alaptat ne obligau sa punem copii la san chiar daca nu aveam strop de lapte (la cezarina vine laptele dupa 4-5 zile) si uite asa m-am pricopsit cu niste rani la sani de toata frumusetea. Nu m-am lasat si m-am dus in continuare a alptat din 3 in 3 ore chiar daca plecam cu sosetele ude de transpiratie din cauza durerii....dar a fost inutil pt ca i-au dat sa manance cu biberonul chiar din prima zi si acum dupa ce mi-au trecut ranile bebelina nu prea vrea sa ia sanul. Asistentele de la bebei au foarte mare grija de ei, chiar isi fac meseria cu drag....pe mine m-a deranjat doar ca nu prea vb cu noi, nu ne aratau cum sa alaptam, nu ne spuneau nimic de copii....doar daca insistai cu o atentie. In continuare m-am chinut cu durerile si cu foamea (nu aveam voie sa mananc decat iaurt)....si ma rugam la Dumnezeu sa am scaun cat mai repede ca sa pot pleca acasa (era ca un fel de conditie). In a 4-a zi am plecat acasa, eu nu am avut fire de scos....si deja din a 5-a zi ma simteam super bine. La doc meu am dat 10 mil, la anestezist mi-am luat teapa si am dat 3 mil (am dat foarte mult....am auzit ca se da cam 1,5mil) dar s-a purtat excelent....a vent sa ma vada de vreo 2-3 ori, la doc de copii 1,5 mil....si in rest la asistente pt toaleta si diverse servicii cate 50.000 sau 100.000 la copii. Sunt foarte multumita de spital, de doctor (care mi-a facut o operatie asa de mica si frumoasa) si de asistente. La urmatorul copil cu siguranta tot la giulesti o sa nasc cu acelasi doctor de nota 20. Imi cer scuze ca am scris atat de mult....dar am vrut sa va impartasesc si experienta nasterii mele. Deci fetele care nasteti la giulesti stati linistite ca sunteti pe mana unor profesionisti. BAFTA MULTA VIITOARELOR MAMICI!!! Andreea cu printesa Rianna
[pis]_Ella,[zana] Emma & [copil] Matei Emma-Andreea, minunea mea.... http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054 Povestea nasterii lui Matei ;) http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237 Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Buna fetelor care ati nascut sau care veti naste la Giulesti! Urmeaza sa nasc si eu din moment in moment (sunt in 38 de saptamani). Pana ieri eram hotarata sa nasc normal cu epidurala, dar ieri dr meu mi-a spus ca daca nasc noaptea, este posibil sa nu fie in spital nici un anestezist care sa-mi faca epidurala. A zis ca in spital sunt numai 2 dr anestezisti care pun epidurala, si daca nu nimeresc un moment cand unul din ei este de garda, va trebui sa nasc fara... sau cezariana daca frica este prea mare [alcool]... si nici una din variantele astea nu imi convine. M-a bagat in ceata rau de tot. Stie cineva ceva despre acest lucru? Totusi mi se pare imposibil ca o maternitate precum Giulestiul sa nu aiba solutie pentru problema asta. Se poate sa aranjez din timp cu un anestezist sa-l chem in caz ca ma apuca noaptea si nu are cine sa-mi puna epidurala?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramiha, eu stiu ca sunt cel putin trei medici anestezisti: Dr Dantis (ai avea mare bafta sa fie el de garda, este foarte bun), doctorita Soare, si inca o doctorita pe care am uitat cum o cheama, si care este si ea foarte sufletista. Eu am nascut de doua ori cu peridurala, prima data a fost dr Dantis anestezist, a doua oara doctorita pe care am uitat cum o cheama (e tanara, mai blonduta si cu ochii verzi sau albastri). Cauta-l pe dr Dantis si intreaba-l cand va fi de garda. Cu ce medic nasti? Roxie, bubulutza Denisa [copil](23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian [bebic](11 ianuarie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxie, mersi mult pentru raspuns. Voi naste cu Dr. Puia, pentru care am tot respectul, este un medic si un om de exceptie. El mi-a zis ca in spital sunt in total 4 anestezisti, din care numai 2 pun epidurala... si problema ar fi daca nasc noaptea si e de garda un anestezist care nu pune epidurala. tu esti sigura ca toti cei 3 de care ai vb pun epidurala?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...