Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum prezentam copilului noul partener dupa divort


Recommended Posts

Am o problema stringenta, nu stiu cum sa prezint fetitei mele noua partenera de viata, am tot incercat sa caut, sa ma informez, si am ramas fara rezultat. Momentul nu poate fi evitat la nesfarsit,mai ales ca nu mai e la varsta la care sa ii poti spune orice, are aproape 6 ani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fiica ta locuieste cu tine? In ce relatii se afla cu mama ei? Ce varsta avea cand te-ai despartit de mama ei si cum priveste ea despartirea voastra, e indiferenta sau afectata??? Depinde de multe aspecte feluri cum ai putea aborda o discutie cu ea si cum va primi aceasta veste..Conteaza ff mult relatia pe care o are cu mama ei..Eu provin dintr-o familie destramata..de la varsta de 2 ani ai mei s-au despartit..niciodata n-am putut accepta ca tata e cu alta femeie..[q][q] Acum depinde de fiecare copil in parte, dar depinde ff mult de viata pe care o duce..daca traieste alaturi de tine probabil ii va fi mai usor sa primeasca aceasta veste...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fi`mea n are nicio treaba cu prietena lui taxo. Acolo e viata lor, aici e viata noastra, ne mai intersectam, atata timp cat copila mea este bine cand trece pe la ei, pt toata lumea e bine. Nu cred ca trebuie sa prezinti oficial ceva. Pur si simplu veti iesi impreuna si gata. Daca ea va pune intrebari, raspunde cat de cat sincer. _______________________________________________ Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]Sela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...de fapt nu stiu cat conteaza relatia copilului cu mama, ci mai mult atitudinea pe care ambii parinti o au fata de divortul lor. Fii-mea imi este incredintata dar nu a avut nici o problema sa accepte partenerul nici din partea mea, nici din partea tatalui ei, desi are o relatie minunata cu fiecare din noi. De aia si cred ca nu trebuie vreo prezentare speciala, lucrurile trebuie sa vina de la sine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cum prezinti partenerul cel nou conteaza,ci CUM SE PREZINTA ACESTA=cum se poarta partenerul/partenera cu copilul,asta este important!!!Degeaba ii zicem..."uite,ea este prietena mea" ,pt copil asta nu inseamna mare lucru.Pentru fetita ta,femeia care va fi cu tine va fi acceptata daca stie sa ajunga la sufletul ei,daca se poate lega intre ele o relatie calda si sincera si deschisa.Eu asta am observat la mine...de asta spun ce spun.Oricat de mult tine la tine o femeie,cel mai important este sa accepte copilul si copilul pe ea si asta doar prin multa dragoste si atasament se poate face.de aici decurg de la sine toate rezolvarile problemei.Nu mai trebuie sa faci prezentari riguroase,facute dupa untipar,copilul va stii exact ce simti tu si va fi fericita si ea simtnd siguarnta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider ca nu noul partener trebuie, cel putin la inceput, sa detina toata responsabilitatea acestui fapt. El sau ea este un simplu strain, la inceput, pentru copil. responsabilitatea principala o are parintele, in a-i explica copilului cum stau lucrurile. Ce daca copilul este mic? Acesta va intelege foarte bine lucrurile, ca doar nu mai suntem pe vremea bunicilor nostri. Copii din ziua de astazi sunt extrem de inteligenti, doar ca, noi, parintii avem obligatia si responsabilitatea sa-i educam si sa le explicam, sa le aducem in prim plan adevarul. Un copil de 6 ani intelege f bine anumite aspecte referitoare la viata, cu conditia sa-i explici pe intelesul lui si sa faci in asa fel incat, ceea ce tu, ca parinte ii vei expune, ii vei explica, sa-i confere copilului siguranta, incredere si bucurie. Mai apoi, ceea ce a spus andreea este valabil, ca noul partener sa se comporte ca un nou tata sau ca o noua mama. Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand sunt de acord cu Oana.In al doilea rand,daca vrei sa legi intre fetita ta si noua partenera cat de cat o relatie trebuie sa fi foarte atent,sa ai multa rabdare,si,cel mai important sa pleci de la inceput cu ideea ca s-ar putea ca fiica ta sa nu se adapteze atat de usor si,chiar daca nu este in relatii foarte bune cu mama ei,sa nu te astepti ca sa o considere vreodata pe partenera de viata la fel ca pe mama ei biologica. In locul tau,inainte sa i-o prezint fetitei,as sta sa ma gandesc de mai multe ori daca partenera actuala este in stare sa se poarte cu un copil,etc.fiindca trebuie sa te gandesti ca,chiar daca nu arata,fata este afectata de despartirea parintilor sai,asa cum este afectat orice copil. AI FOARTE MARE GRIJA si analizeaza-ti partenera din toate punctele de vedere,fiindca chiar daca o iubesti si ti la ea,pana la urma cel mai important este copilul. Pentru inceput,dupa ce ai analizat situatie,iti poti chema partenera acasa,acolo unde va fi si fetita,fa prezentarile si explica-i ca partenera ta este o foarte buna prietena,apoi lasa lucruri sa-si urmeze cursul.Daca partenera ta stie cum sa o ia,ai sa vezi ca singura fetita ii va impartasi lucrurile care ii plac,se vor juca,etc.si nu in ultimul rand cauta sa le lasi putin singure si du-te undeva de unde poti sa urmaresti totul,fiindca atunci vei vedea intr-adevar cum se poate in realitate partenera ta cu fata. Mult succes! [pup] “A da nastere unui copil este un miracol, a-l tine in viata si a-l creste este o profesie”. Mami deabia asteapta sa-si stranga in brate puiul [bb] [bebic] Sinziana [gravired] si [mamica] in al [9cer]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Mie nu mi-e clar ce inseamna la tine partenera de viata. Se muta la voi? Asa brusc vrei sa i-o prezinti fetitei pe viitoarea "locatara"? Nu cred ca e prea bine; s-ar putea sa fie traumatizata. Daca te referi numai la ea ca la o prietena - adica nu se muta la tine ci doar va petreceti timp impreuna, ia-o treptata. insa - parerea mea - nu schimba femeile ca pe ciorapi in fata fetei - ci fa-i cunostinta cu cineva pe care efectivi apreciezi si cu care poti avea o relatie de durata. Insa ar fi bine sa descopere si fata ca e compatibila cu partenera ta. Altminteri fata o va uri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...