Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Arcadia - Iasi (9)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui oana.irina
Buna seara! Ce mai fac burticile, mamicile si gagalicile? Lena, bravo pentru ecografie! Mie mi-a zis dr ca pe masura ce sarcina innainteaza, in functie de fiecare caz, DPN-ul se decaleaza. In sensul ca un copilas poate fi ceva mai dezvoltat, insa asta nu inseamna ca varsta este exact de cate saptamani indica aparatul. Deasemenea pot fi si copii mai micuti si atunci iarasi nu e neaparat ca varsta lor e mai mica. Cu cat e ecografia facuta la o varsta mai mica a sarcinii, cu atat e mai apropiata de varsta crronologica, daca nu, hiar poate sa coincida. Sper sa fi fost suficient de coerenta, nu prea ma pot concentra[alcool]. Azi am tot avut contractii, insa suportabile. Oare ar trebui sa le cronometrez? Nici nu stiu cum sa fac pt ca durerea se disipeaza asa lent si nici nu imi dau seama cand trec. Uf! Sunt cam stresata! Claudita oare ce face? Ne pregateste vreo surpriza? [gravi] 36+ cu [fetita] Maria Antonia
OANA :)) inca nici o surpriza...dar am lupsit putin...:)))sunt bine acasa insa am mai evadat de pe net odata cu venirea lui tati...am mai terminat din treaba... CONTRACTII???deja???cred ca ne pregatesti tu o surpriza...la mine e calm astept sa vad ce zice dr joi...[:D] PEDIATRU am intrebat acum cateva zile daca are cineva vreo rec.k nu as vrea totusi sa dau de un nesuferit sau vreun inapt cu diplome cumparate...iar daca dr nu ti-a inspirat indredere nu are rost sa mergi la el doar de rusine ptr dr ta...pana la urma urmei e copilu tau si esti responsabila de tot ce i se intampla iar un dr incompetent iar putea face rau!!![pup] [gravi]cu[baietel]DENNIS GABRIEL DPN 04.08.2011,DR.VIERIU
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neatza! Da, e vb despre acest dr. DAR, cum am spus, nu vreau sa calific competentele cuiva dupa o prima impresie. Nu e corect. Claudia, ma bucur ca esti bine. Eu tot am contractii si parca din ce in ce mai nesuferite, insa alte semne, nu. Dopul e la locul sau... Astept pana sambata cand merg iar la dr. Nici azinoapte nu am dormit prea grozav. Am adormit pe la 12 si la 5 deja eram drepti. Ma simt rau, in general, mi-e greata si ma dor ochii si capul din cauza de bocit. [gravi] 36+ cu [fetita] Maria Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ziua buna mamici Oanaaaa, da ce povestesti tu acolo mamico?!?!?!?! Mama lui de medic.... da ce?! e ultimul de pe pamant? sau el nu stie ca si numai pentru ca nu trec prin canalul de nastere bebeii nascuti prin cezariana nu elimina in mod natural lichidele din organism si eu nevoie, unii, de resuscitare? In fine, copiii nascuti prin ceza nu sunt mai sanatosi decat cei nascuti natural in primul, poate nici invers. Dovada ca nu e asa sta faptul ca in occident nu se fac ceza la cerere. Ei sunt foarte atnti la cheltuieli pe termen lung . E foarte important ca sistemul medical la ei sa nu arunce aiurea bani. Iti dai seama ca daca bebeii nascuti natural ar avea probleme... ar fi de acord cu cezarienele si ei Si mie mi-a recomandat dr de fam ( in care am mare incredere) un pediatru bun ( in primul rand aveam 100 de pacienti la usa in fiecare zi). Ei, cu timpul mi-a parut rau ca am mers la ea... acum merg la ea numai ca vreau o trimitere sau mai stiu eu ce... atat Despre dop: marea majoritate a femeilor NU_L VAD( eu din acea categorie sunt) Nu te lua dupa asta. Cu toate astea.... cu calm... acum, pe ultima suta de metri e normal sa ai contractii mai dese si mai nesuferite... Stefana si eu am auzit multe lucruri bune despre dr Daniil din Pacarari. Cu toate astea, de la 1 an jum cand finutul meu nu mai e alaptat a primit, la recomandarea ei, antibiotic de zeci de ori de m-a ingrozit. Nu spun ca nu e un medic bun, deloc... doar ca atentie la acest aspect. Eu nu as da fara analize antibiotic bebelului. Siminiceanu face cere analize (ceea ce mie imi place) apoi vorbeste de antibiotic. Ce nu e ok la Siminiceanu[:D] lucreaza numai la cabinetul ei privat[:D]. Cu toate astea nu e suparata cand e sunata pentru urgente si are o atitudine misto tare. Pe mine ea m-a incurajat, vazand analizele copilului, nu airea, sa nu-i dau supliment de Ca si Fe copilului decat cand e nevoie... altfel doar din alimentatie. Gata... ca m-am lungit [pup]
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"]24+[/url] cu [baietel]
[url="http://mihneapuimic.blogspot.com/"]blogul meu cu amintiri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, Si eu sunt interesata de un pediatru bun in Nicolina-Cug :) si chiar si medic de familie, deocamdata il am in Copou (de pe cand eram studenta) si as vrea pe cineva mai aproape de unde stam acum. Multumesc [flo] __ Lena - [gravi] 27+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, ma bucur ca sunteti bine! Acusi va aud ca vb de contractii la 5 min si de dop pierdut si ca ati nascut!MAi aveti putin, sunteti pe ultima suta de metri! Si noi suntem bine, fetita mea isi tine capusorul bine, aa, si cu colacul se balaceste in apa, ii place mult numai ca am pus eu apa prea calda in cada, stiti cumva ce temp trebuie sa aiba apa? Va pup dulce si sa aveti o zi frumoasa![pup] Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui madline82
Buna fetelor, ma bucur ca sunteti bine! Acusi va aud ca vb de contractii la 5 min si de dop pierdut si ca ati nascut!MAi aveti putin, sunteti pe ultima suta de metri! Si noi suntem bine, fetita mea isi tine capusorul bine, aa, si cu colacul se balaceste in apa, ii place mult numai ca am pus eu apa prea calda in cada, stiti cumva ce temp trebuie sa aiba apa? Va pup dulce si sa aveti o zi frumoasa![pup] Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
teoretic 38 grade trebuie sa fie in cada, daaaar noi puneam cam 40 ca la 38 mie imi parea rece si tot asa si lui fiu-meu. In concluzie... cumva intre 38-40-42( desi 42 e cam mult) dar sa urmaresti bebe si sa raspunzi nevoilor lui... aca nu ii place... adaptezi...Apoi e vara... cred ca merge spre 38.... fiecare copil e diferit... pe ei e bine sa-i ascultam[olala]
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"]24+[/url] cu [baietel]
[url="http://mihneapuimic.blogspot.com/"]blogul meu cu amintiri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta e cu pediatrul, oricum nu o sa merg la el. Pe Nicoleta Siminiceanu o cunosc de multa vreme. Si in viata de zi cu zi e foarte lipsita de fite, o femeie pe cinste, dincolo de pozitia si banii pe care ii are, e un om super. Deci o sa mergem la ea. Uf madline, ma iau toate emotiile cand ma gandesc la nastere. Am experimentat contractiile cu mingea. Inr-adevar, cand ma asez pe minge, durerea se risipeste, simti numai contractia. Bine, asta se intampla la nivelul asta de durere, care e mai mult o jena. Sper ca in travaliu sa ma pot ajuta de minge si la spital. Fetelor, voi aveti o farmacie preferata, de unde va cumparati div produse, cu promotii si la care sa gasesti de toate? Eu mergeam inainte la sensiblue, am avut platiunum card, asa de fidela eram, dar l-am pierdut o data cu portofelul si nu au vrut sa imi dea altul. [gravi] 36+ cu [fetita] Maria Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, si eu am auzit ca e o femeie super si in viata de zi cu zi. Mie mi-a placut ca medic . Se poarta suuuper cu astia micii... nu ii ia pe sus... se aporpie usurel... e ok, pentru mine e important si asta... ca daca mi-l face sa urle vreun medic... nu stiu cum mai putem colabora in timpul consultatiei... mada[pup]
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"]24+[/url] cu [baietel]
[url="http://mihneapuimic.blogspot.com/"]blogul meu cu amintiri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oana.irina
Asta e cu pediatrul, oricum nu o sa merg la el. Pe Nicoleta Siminiceanu o cunosc de multa vreme. Si in viata de zi cu zi e foarte lipsita de fite, o femeie pe cinste, dincolo de pozitia si banii pe care ii are, e un om super. Deci o sa mergem la ea. Uf madline, ma iau toate emotiile cand ma gandesc la nastere. Am experimentat contractiile cu mingea. Inr-adevar, cand ma asez pe minge, durerea se risipeste, simti numai contractia. Bine, asta se intampla la nivelul asta de durere, care e mai mult o jena. Sper ca in travaliu sa ma pot ajuta de minge si la spital. Fetelor, voi aveti o farmacie preferata, de unde va cumparati div produse, cu promotii si la care sa gasesti de toate? Eu mergeam inainte la sensiblue, am avut platiunum card, asa de fidela eram, dar l-am pierdut o data cu portofelul si nu au vrut sa imi dea altul. [gravi] 36+ cu [fetita] Maria Antonia
E normal sa ai acuma emotii, atunci vor disparea, vei vedea! Mingea o sa te ajute doar daca ai un travaliu mai lung, cu contarctii mai rare, daca ajungi la spital cu contarctii din 5 in 5 min nu vei avea timp de mingiuca! Oricum e bine sa te relaxezi pe ea.Iei cumva no-spa pt contractii? Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...