Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi (9)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna seara fetelor, vad ca va umpelti timpul cu tot felul de activitati palpitante[:D], mai e un pic si o sa treceti la pemprsi imeiat![bebic] Am fost azi la control, totul e bine, mi s-a vindecat frumos cusatura, am verde la "clatite"[pathot], eco nu mi-a facut, cum ma asteptam.De acuma ne mai vedem peste 3-6 luni la un papa nicolau.Cam atata de la mine. Va pup, ma bag la somnic! Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce mistoooo clauditza ca ai terminat tot, eu am fost cam reticenta cu cumparaturile dar tot pe tine auzindu/te am luat si eu cate ceva.Felicitari pt camera ai pregatit cuibusorul pt BB ce frumoooooosss, as vrea si la mine sa fie gata da e mai complicat.Si scz pt mancare m/a luat gura pe dinainte, eu toata ziua stau la cratita as face mancare non stop, ma relaxeaza, chiar daca ma dor picioarele si spatele, ma mai intind in pat, mai invirt la cratita[:D][:D] [majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta] am scos motatele sa facem galerie, mai ai putin si gataaaaa, abia astept sa/mi povestesti cum a fost[flo] chiar, te-a programat pt ceza la 37 de sapt? [mamica]de[baietel]Constantin Octavian 12 ani [gravi]de[fetita]Maria Sofia - cezariana Cacicovschi 33 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oana.irina am inteles ca o sa am o intalnire si cu un dr angajat arcadia care o sa fie de garda cand ma duc sa fac consultul preanestezic. deci contractul standard ,de ieri, prevede sau include 1.servicii medicale 2.servicii de spitalizare .AICI ESTE DIFERENTA !inainte scria asa in contract :spitalizare de 2 sau 3 zile in rezerva superioara in regim rooming-in (mama si copilul).ACUM in contractul meu ,pe care l-am semnat ieri scrie asa :spitalizare timp de 2 sau 3 zile ,in rezerva cu 2 paturi ,in regim rooming-in(mama si copilul).se refera ca pot fi cazate 2 lehuze intr-o rezerva. Acum daca voi ati semnat deja mi s-ar parea normal sa stati singure in rezerva si sa nu platiti nimik in plus dar fetelor ,nu uitati ,noi traim in ROMANIA ,totul este posibil ,in materie de rau ,mai ales....Da-ti un telefon sa intrebati mai sigur! Lalic ce harnica esti si te mai faci inca ,te admir ,eu trebuie sa stau in pat ,ieri a facut sotul de mancare [:D] FETELOR voi faceti vreun screening la Arcadia?,este screening neonatal(sau metabolic ) ,care se face in a 2-a zi de viata si costa 450 ron si mai este screening auditiv 90 ron si ar mai si eco de sold ,eu vreau sa o fac dar cand va avea bebelina 1 luna sau 2 . Ne mai auzim!!![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza Fetele...ce faceti?aaa avem o noua colega... LENAC BINE AI VENIT BURTICA...ASTEPTAM SI PARERILE TALE IN CONVERSATII[pup] LALIC eu ma rog la DD sa nasc natural si sa mai stea bebe macar 2 saptamani in pantec...si nu face nimica te inteleg de ce ai inteles gresit...era 8 dimineata[:D][:D]glumesc[pup]acuma suntem abia la 36 Nu stiu cum de reusesti sa stai la oale toata ziua...inainte ma relaxa si pe mine dar acuma nici prin cap numi mai trece...si in plus nu ar trebui sa depui atata efort nu?durerile de picioare si de spate nu sunt chiar bune... MADLINE ma bucur ptr tine ca ti-ai revenit repede si ca poti relua activitatile de inainte...[pup] IULIA eu am avut discutia despre screming cu dr.meu si mia spus ca cel care intradevar se merita facut acuma si cel care la facut si el la bebe lui e scremingul auditiv iar la baieti cea de sold...acuma toate sunt bune de facut iar eu cred ca am sa le fac pe toate [help]MAMICI VOI ATI FOLOSIT BANEOCIN LA BURICUL NECAZUT?EU L-AM CUMPARAT SI CITIND PROSPECTUL AM OBSERVAT CA NU ESTE RECOMANDABIL COPIILOR SUB 2 ANI... [gravi]cu[baietel]DENNIS GABRIEL DPN 04.08.2011,DR.VIERIU
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clauditza, eu am folosit Baneocin la buricut la recomandarea neonatologului si a pediatrei , dar pe vremea aia nu citeam toate prospectele. Din ce am remarcat , cate bordeie atatea obiceie. Ba ca sa folosim alcool de 70gr , ba ca nu, ca mai ales pe abdomen se absoarbe repede in organismul copilului si face intoxicatie cu alcool. Ba ca sa folosim betadine ca asta nu are alcool ( eu asta am folosit), ba ca baneocin, ba combinatii. Iulia, la cuza se facea screeningul metabolic gratuit la toti copiii cand l-am nascut pe Mihnea. Cica daca e ceva primesti raspunsul in posta[bang]. Eu n-am primit nimic si nici nu am increderea ca a fost facut pe bune[alcool]. Despre screening auditiv am mai povestit eu ca la noi a fost urat tare... l-au facut prea devreme, Mihnea a fost suspect ca nu aude din acest motiv.... m-am imbolnavit efectv pana am aflat: 1. era prea devreme facut; 2. chiar daca era facut la 48 de ore de la nastere si iesea negativ , rezultatul concludent pentru diagnostic era la minim 3 luni cand trebuia sa merg sa-l repet. A doua oara eu nu-l mai fac.... daca ceva imi pare suspect il voi face pe la 3 luni. Eco de sold e recomandat la scara larga in lumea civilizata ca e mai usor de tratat displazia de sold pana devine bebe mobil si capata oarece independenta[pup]
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"]23+[/url] cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FETELOR...stiam eu ce stiam in legatura cu criteriile de saptamani si greutate...nu este adevarat ca nu primesc copii nascuti inainte de 36 de sapt si au mai putin de 2500g...ii primesc si ii ingrijesc dar cum am spus si data trecuta nu mai este gratuita spitalizarea si tratamentul...sau nu mai este inclus in pretul pachetului de nastere...haideti sa va scriu exact ce-mi scrie mie in contract IN CAZUL IN CARE APAR COMPLICATII DE NATURA MEDICALA,TRATAMENTUL SUPLIMENTAR PTR LEHUZA,NOU NASCUT IN CONDITII DE ATI,IN CADRUL UNEI SECTII DE TERAPIE INTENSIVA,NEONATOLOGIE,PREVAZUTA CU COMPARTIMENT DE TERAPIE INTENSIVA NEONATALA(INCUBATOR)CAPABILA SA ASIGURE ASISTENTA MEDICALA LA CELE MAI INALTE STANDARDE,SE ASIGURA IN MOD GRATUIT DE CATRE ARCADIA HOSPITAL,DAR NUMAI PRIN INDEPLINIREA CUMULATIVA A CRITERIILOR DE ASUMARE STABILITE MAI JOS -VARSTA GESTATIONALA IN MOMENTUL NASTERII SA FIE MINIM 36 DE SAPT -GREUTATE ESTIMATA ECHOGRAFIC SA FIE MIN 2500G -PREZENTA LA DOSAR A MORFOLOGIEI FETALE DE 20-22SAPT IN CAZ CONTRAR CONTRA COST!!! CRITERII DE ASUMARE SPECIALE- POT BENEFICIA DE SERVICII MEDICALE SI TRATAMENT SUPLIMENTAR PENTRU NOU NASCUT IN CONDITII ATI NUMAI CU APROBAREA SPECIALA A CORDONATORILOR DEPARTAMENTULUI DE OBTRETICA GINECOLOGIESI NEONATOLOGIE URMATOARELE CAZURI -VARSTA GESTATIONALA MIN 34-36 -GREUTATE ESTIMATA IN ECO MIN 2000-2500G -LIPSA DOSARULUI CU MORFOLOGIA 20-22 SAPT -SARCINA GEMELARA DECI FETELOR NU VA FACETI GRIJI IN CAZ DE NASTERE PREMATURA...Sa FEREASCA DUMNEZEEU PE TOATA LUMEA DAR DACA SE INTAMPLA NU VA DA NIMENI AFARA... NU STIU CE ANUME VIAU SPUS DOCTORII DAR ASTA IMI SCRIE IN CONTRACT SI MI SE PARE MAI LOGIC!!![pup]SI SCUZATI K AM OCUPAT TOATA PAGINA [gravi]cu[baietel]DENNIS GABRIEL DPN 04.08.2011,DR.VIERIU
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria
Clauditza, eu am folosit Baneocin la buricut la recomandarea neonatologului si a pediatrei , dar pe vremea aia nu citeam toate prospectele. Din ce am remarcat , cate bordeie atatea obiceie. Ba ca sa folosim alcool de 70gr , ba ca nu, ca mai ales pe abdomen se absoarbe repede in organismul copilului si face intoxicatie cu alcool. Ba ca sa folosim betadine ca asta nu are alcool ( eu asta am folosit), ba ca baneocin, ba combinatii. Iulia, la cuza se facea screeningul metabolic gratuit la toti copiii cand l-am nascut pe Mihnea. Cica daca e ceva primesti raspunsul in posta[bang]. Eu n-am primit nimic si nici nu am increderea ca a fost facut pe bune[alcool]. Despre screening auditiv am mai povestit eu ca la noi a fost urat tare... l-au facut prea devreme, Mihnea a fost suspect ca nu aude din acest motiv.... m-am imbolnavit efectv pana am aflat: 1. era prea devreme facut; 2. chiar daca era facut la 48 de ore de la nastere si iesea negativ , rezultatul concludent pentru diagnostic era la minim 3 luni cand trebuia sa merg sa-l repet. A doua oara eu nu-l mai fac.... daca ceva imi pare suspect il voi face pe la 3 luni. Eco de sold e recomandat la scara larga in lumea civilizata ca e mai usor de tratat displazia de sold pana devine bebe mobil si capata oarece independenta[pup]
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"]23+[/url] cu [baietel]
eu am facut sreeningul auditiv, a venit neonatoloaga si mi-a spus ca, de fapt, nu e concludent, ca s-ar putea sa fie inca prea mici canalele auditive sau sa fie ince blocate cu nu stiu ce ... si sa il repet la 3 luni. m-am ofticat, nu pe cei 90 lei, ci pe faptul ca stai cu griji pana la 3 luni, ca nu iti spune nimeni ca la 3 zile s-ar putea sa il faci degeaba. eco de sold noi vom face pe 14 iulie, cand avem programare la optoped, sa dormim linistit si cu piciorusul. Laura [mamica] lui [copil] Daniel - 14.11.2006 si [bb] Alexandru 01.07.2011 [url="http://community.webshots.com/user/lpetres13"]Poze Daniel[/url] [url="http://community.webshots.com/album/558718316pZDbiH"]Mamici din Iasi[/url] Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...