Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Totusi si femeile inseala!


Recommended Posts

Am si eu o intrebare - despre ce fel de inselat este vorba aici? Avem cazul cu delegatiile in care 2 colegi beau prea mult intr-o seara si ajung sa traiasca o noapte de pasiune iar dimineata se trezesc amandoi rusinati...desi poate la a doua delegatie se va intampla acelasi lucru. Si se intampla treaba asta des si indiferent de sex, femei si barbati deopotriva. Si am vazut si vad lucruri din astea peste tot unde am lucrat. Avem cazul barbatilor carora li se ofera femei cu fundita in business trip-urile lor si ei le accepta gladly. Mai e cazul barbatilor care ajunsi la un anumit nivel financiar si o anumita varsta considera normal sa traiasca o viata dubla - familie pe de o parte, amanta pe de alta. La fel cum asemenea exista femei plictisite care au relatiile lor cu soferul sau gradinarul. Si mai sunt curvele, si asupra lor chiar n-am de gand sa comentez si evident exista oameni care prin natura lor sunt cam nimfomani, narcisisti etc si nici asupra lor nu voi comenta. Dar ce te faci cand ambii familisti convinsi, implicati 100% in mariajele lor (desi poate cumva in subconstient stiind ca le lipseste ceva) lupta impotriva unui sentiment pe care-l simt comun pentru uneori chiar ani de zile si totusi parca cu cat sunt mai reci unul cu altul, cu cat pastreaza distanta mai tare cu atat sentimentul creste, o data cu frustarea, pana cand rabufneste. Si cand o face este atat de puternic, de intens, de profund si ii afecteaza deopotriva pe amandoi pe absolut toate planurile. Si te lasa confuz, te simti precum drogat, o durere dulce-amara in care te complaci si totusi vrei sa iesi, o stare de exaltare si fericire pura, urmata de agonie. Si te lupti sa iesi din starea asta si incerci din rasputeri sa-ti vezi de viata ta, altfel implinita si de casnicia ta. Si totusi simti ca incet incet te stingi. Nu mai mananci, te reapuci de fumat, slabesti, pierzi un nr. la sutien (fiind slaba dinainte), te dai peste cap hormonal. Azi hotarasti ca esti puternica si rezisti, el la fel. Maine va razganditi si vreti divort. Te simti egoist sa destrami familii dar si egoist sa stii ca sotul/sotia ta ocupa al doilea loc in inima ta. Te simti neputincios ca ai pierdut atata vreme si vrei sa te grabesti cat inca esti tanar. La fel te gandesti mai bine acum, mai are si sotul/sotia timp/sanse sa-si refaca viata. Pe de alta parte nu te recunosti- tu cel/cea calculata, rationala si vrei (desi nu vrei) sa treaca macar un pic din aburul asta ca sa poti sa iti limpezesti gandurile si sa iei cat de cat o decizie gandita nu impulsiva. Ce faci in situatia asta? Si cine e vinovatul? Femeia? Barbatul? Au si sotii lor vreo vina? Si mai ales care ar fi iesirea corecta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Miramar, Probabil sint persoane care ti-ar spune ca "in cazul asta nu iti iubesti sotul cu adevarat"[:D] - desigur, ma refer la ultima situatie descrisa de tine, restu's irelevante, nici nu se cheama inselat. Eu sint insa ferm convinsa ca poti sa-l iubesti pina la cer si inapoi. Si sa te pocneasca totusi vreo pasiune, impotriva vointei tale. Nu sint foarte sigura ca daca te pocneste e si bine sa-i dai curs. Dar accept ca se poate intimpla. Am trecut meteoric de citeva ori in viata pe linga situatii cind controlul nu era la mine, asa ca... pot sa accept ca se poate intimpla sa te trezesti in butoi intr-o zi, pina peste cap, si cu toate spuse si facute = inselat. "Cine e de vina?"... nimeni. Ghinion. Asta e. Insasi intrebarea nu-si are rostul. E ceva la care eu personal n-as gasi nici o justificare, cu atit mai putin o vina - si ma consider destul de rationala, altfel. Insa nu toate lucrurile sint logice, explicabile, disecabile. Le iei asa cum au venit si gata. Incerci sa clarifici ce poti, sa salvezi ce poti, sa nu ramai cu prea multe sechele, sa iti aduni linistea de pe unde e si sa te porti cit de cit fair cu persoanele importante din viata ta. N-ai ce sa faci, mai mult de atit. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Miramar
Am si eu o intrebare - despre ce fel de inselat este vorba aici? Dar ce te faci cand ambii familisti convinsi, implicati 100% in mariajele lor (desi poate cumva in subconstient stiind ca le lipseste ceva) lupta impotriva unui sentiment pe care-l simt comun pentru uneori chiar ani de zile si totusi parca cu cat sunt mai reci unul cu altul, cu cat pastreaza distanta mai tare cu atat sentimentul creste, o data cu frustarea, pana cand rabufneste. Si cand o face este atat de puternic, de intens de profund si ii afecteaza deopotriva pe amandoi pe absolut toate planurile. Si te lasa confuz, te simti precum drogat, o durere dulce-amara in care te complaci si totusi vrei sa iesi, o stare de exaltare si fericire pura, urmata de agonie. Si te lupti sa iesi din starea asta si incerci din rasputeri sa-ti vezi de viata ta, altfel implinita si de casnicia ta. Si totusi simti ca incet incet te stingi. Nu mai mananci, te reapuci de fumat, slabesti, pierzi 2 nr. la sutien (fiind slaba dinainte), te dai peste cap hormonal. Azi hotarasti ca esti puternica si rezisti, el la fel. Maine va razganditi si vreti divort. Te simti egoist sa destrami familii dar si egoist sa stii ca sotul/sotia ta ocupa al doilea loc in inima ta. Te simti neputincios ca ai pierdut atata vreme si vrei sa te grabesti cat inca esti tanar. La fel te gandesti mai bine acum, mai are si sotul/sotia timp/sanse sa-si refaca viata. Pe de alta parte nu te recunosti- tu cel/cea calculata, rationala si vrei (desi nu vrei) sa treaca macar un pic din aburul asta ca sa poti sa iti limpezesti gandurile si sa iei cat de cat o decizie gandita nu impulsiva. Ce faci in situatia asta? Si cine e vinovatul? Femeia adulterina sau barbatul adulterin sau poate sotul ei...sotia lui? Toti 4? Oare care ar fi iesirea corecta?
Uite ca iar m-a mincat unde nu trebuie si ma impinge necuratu' sa scriu.... Cum adica sint vinovati toti patru? Ce eu i-am pus sotiei pistolu' la cap si i-am zis inseala-ma ca te omor? sau cealalta sotie a scos satiru si i-a zis ca de nu o inseala i le taie? Uite care e treaba...poti sa o iei cum iti vrea pipota (ca eu deja am luat-o personal) dar deciziile se iau mereu in unul singur cind e vorba de inselat. Nu e vina partenerului. Never f***ing ever (scuzati mitocania dar cred ca am auzit de prea multe ori e vina sotiei/sotului ca am/l-am inselat/-o). Asuma responsabilitatea care decurge din deciziile care le iei. Simti ca numai esti fericit/a cu partenerul care il ai? Pa si pusi! Dar nu te pune cu curul in doua....barci (ca sa nu zic altceva )OK? Chestia asta cu vina colectiva o fi buna pt aia slabi de ingeri... Luati fluturasii si Fat-Frumos/Ileana Cosinzeana si faceti ce vreti cu ei. Un singur lucru nu uitati. Partenerii nu au luat parte in decizia voastra. @You know who: da...de data asta am luat-o personal. Ipocrizia ma calca pe cerebel si imi creste tensiunea.Ca sa nu ami vorbesc de valu' rosu ;)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Simti ca numai esti fericit/a cu partenerul care il ai? Pa si pusi! Dar nu te pune cu curul in doua....barci (ca sa nu zic altceva )OK?
hai Vandal nu te enerva din nou ... nu de altceva, da' pierzi din vedere ca se discuta cazul in care esti fericit cu partenerul pe care il ai. Ma rog, partenerii. Fluturii. Flota de luntrii. [si-eu] Nu cazul in care nu esti. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vandal
Cum adica sint vinovati toti patru? Ce eu i-am pus sotiei pistolu' la cap si i-am zis inseala-ma ca te omor? sau cealalta sotie a scos satiru si i-a zis ca de nu o inseala i le taie?
Off topic: Vandal asta e din ciclu ce are omu mai scump?:
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, mi-ai pus-o la fileu...[hot] Pai daca nu e nimeni vinovat si lucrurile se intampla pur si simplu atunci de ce ii criticam pe cei care inseala?[:D] Deci nu avem vinovati da le dau la cap si ii spurca uni pe site de le merg fulgi. Cu naduf ca doar ei nu au facut nika sa schimbe situatia de fapt si s-au complacut intr-o relatie care se ducea de rapa. Da e mai simplu sa ii improscam cu noroi pe "criminali" care de fapt nu au nici o vina. [:D] Pai nu are logica situatia, pentru ca dragoste nu prea are de-a face cu logica. Adica au actionat cu sufletul nu cu mintea. Si crezi ca sufera cei care o patesc? In mod normal ei sunt fericiti. Chiar foarte fericiti. Sufera doar in momentul in care partenerul incepe sa se comporte ca un "orb" ranit in amorul propiu. Cand incepe sa realizeze ca-si pierde propietatea si atunci reactioneaza de la caz la caz cu lupta sa si-o tina sau realizeaza ca nu mai are ce face si il elibereaza pe partener. Dar ma intreb, de ce suntem bucurosi si fericiti atunci cind cineva drag se indragosteste si traim sincer momentele de bucurie alaturi de cel drag DAR cand acel cineva este partenerul de viata ne apuca disperarea, durerea si suntem distrusi? "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, Reiki, la prima parte a postarii iti dau dreptate. Cei ce inseala nu trebuie criticati. Ei trebuie ignorati.[:D] Oricare ar fi fost motivele lor s-o faca - in fond ce mai conteaza sa analizezi, ce mai conteaza sa cauti vinovati, ce mai conteaza sa iti mai pierzi timp pretios gandindu-te de ce, cum, cand. Mai cred ca ei trebuie eliberati, in fond fiecare are dreptul sa-si traiasca viata exact asa cum doreste si sa-si asume consecintele pentru asta. Si cred ca vina este si a celui inselat - apropo de ce a zis vandal - nu pentru inselarea in sine, ci pentru ce urmeaza dupa - faptul ca nu reuseste sa se smulga dintr-o viata in care e nefericit. Nu poate da vina la nesfarsit pe celalalt, si mai ales ca trecutul nu se schimba orice ar fi. Trebuie sa fii in stare sa-ti faci singur ordine in viata. Sa stai sa-ti plangi in pumni cat esti de nefericit si tot sa-l invinovatesti pe celalalt este autodistructiv. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by reiki Pai daca nu e nimeni vinovat si lucrurile se intampla pur si simplu atunci de ce ii criticam pe cei care inseala?[:D] Deci nu avem vinovati da le dau la cap si ii spurca uni pe site de le merg fulgi. Cu naduf ca doar ei nu au facut nika sa schimbe situatia de fapt si s-au complacut intr-o relatie care se ducea de rapa. Da e mai simplu sa ii improscam cu noroi pe "criminali" care de fapt nu au nici o vina. [:D]
Esti doar l'avocat du diable sau incerci sa-ti speli pe aici propria constiinta patata de prea multa "flutureala" pe la mai multe floricele?
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by MissParker
quote:
Originally posted by reiki Pai daca nu e nimeni vinovat si lucrurile se intampla pur si simplu atunci de ce ii criticam pe cei care inseala?[:D] Deci nu avem vinovati da le dau la cap si ii spurca uni pe site de le merg fulgi. Cu naduf ca doar ei nu au facut nika sa schimbe situatia de fapt si s-au complacut intr-o relatie care se ducea de rapa. Da e mai simplu sa ii improscam cu noroi pe "criminali" care de fapt nu au nici o vina. [:D]
Esti doar l'avocat du diable sau incerci sa-ti speli pe aici propria constiinta patata de prea multa "flutureala" pe la mai multe floricele?
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!

Ma intreb oare de ce simti nevoia sa ma ataci? Asa e stilul tau sau e ceva personal? [:D] Am constiinta curata si o minte deschisa. Poate de asta am si adus dicutia aici. "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vandal Uite care e treaba...poti sa o iei cum iti vrea pipota (ca eu deja am luat-o personal) dar deciziile se iau mereu in unul singur cind e vorba de inselat. Nu e vina partenerului. Never f***ing ever (scuzati mitocania dar cred ca am auzit de prea multe ori e vina sotiei/sotului ca am/l-am inselat/-o). Asuma responsabilitatea care decurge din deciziile care le iei. @You know who: da...de data asta am luat-o personal. Ipocrizia ma calca pe cerebel si imi creste tensiunea.Ca sa nu ami vorbesc de valu' rosu ;)
Vandal, scuze, nu te-as fi intrebat daca nu ai fi spus ca ai luat-o personal si precizez ca nu tin cu ursu': tu esti cu cugetul impacat ca ai facut bine ce era de facut, ca te-ai straduit suficient? Daca da, de ce crezi ca ai fost, totusi inselat? Tu erai fericit in relatie, inainte de "marea inselare'? Inainte de a se intimpla, parea ca totul este excelent, fara sa ti se reproseze nimic? A fost "nenorocirea" precedata de vreo schimbare de comportament a partenerei? Qi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...