Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cand el nu vrea copii?


Recommended Posts

La 39 de ani ce mama carierei sa mai astepte ea? Daca este femeie si nu pustoaica de liceu isi asuma sarcina chiar si cu riscul sa creasca bebelul singura. Daca a avea copil este o dorinta reala si nu o chestie, asa, idealizata, in eter... [8D] Pe el nu-l condamn deloc, barbatii reactioneaza mai tarziu la dorinta de a deveni tatici. Exemplul sotului meu: a tb cca 3 ani si o sarcina pierduta ca sa constientizeze ca vrea copil, iar acum regreta ca nu a devenit tata mai devreme (are 30 de ani). Explica-i ei ca-i musai control ginecologic complet, sa nu se bazeze pe faptul ca gata, lasa pilula si va avea burta. Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0
La 39 de ani ce mama carierei sa mai astepte ea? Daca este femeie si nu pustoaica de liceu isi asuma sarcina chiar si cu riscul sa creasca bebelul singura. Daca a avea copil este o dorinta reala si nu o chestie, asa, idealizata, in eter... [8D] Pe el nu-l condamn deloc, barbatii reactioneaza mai tarziu la dorinta de a deveni tatici. Exemplul sotului meu: a tb cca 3 ani si o sarcina pierduta ca sa constientizeze ca vrea copil, iar acum regreta ca nu a devenit tata mai devreme (are 30 de ani). Explica-i ei ca-i musai control ginecologic complet, sa nu se bazeze pe faptul ca gata, lasa pilula si va avea burta. Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Pai nu cred ca-i nevoie sa-i explic eu ca e medic oftalmolog, parca asa se cheama cei care se ocupa de ochi, nu, presupun ca realizeaza si ea asta. Sincer incep sa-mi pun problema, ca poate si ei ii este bine asa cum sunt acum, dar atunci tot nu as sti ce sa-i raspund cand vine si ni se plange noua, decat sa tac [:D]. Copil singura de capul ei a zis ca niciodata, ori cu tata, ori deloc, am zis ceva mai sus ca e mai romantica si traditionalista de felul ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prietena mea cea mai buna a fost casatorita vreo 7 ani, timp in care sotul ei facea exact ca si cumnatul tau cand venea vorba de copii. O lalaia, ba ca... una, ba ca... alta (scuze, ma refer). Pana cand intr-o seara tarziu, el statea la un pahar cu un prieten, credea ca ea doarme si i-a 'marturisit' prietenului ca el nu vrea copii, ca stia de cand s-a casatorit ca nu vrea copii, dar nu-i spune ei, ca nu vrea sa-si strice casnicia, ca el e fericit in casnicia lor asa cum e. Dupa asta, casnicia lor a mai durat vreo saptamana, dupa care ea a inaintat actele de divort. Acum ea are un baietel de toata frumusetea cu altcineva. Si se simte implinita, fericita ca femeie, ca mama, ca partenera. _____________________________________________ Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 [url="http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02"]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sau la extrema cealalta sunt eu; sotul meu 4 ani ba a vrut copii, ba nu a vrut; adica, el nu vroia, dar erau zile cand accepta sa avem copii, de dragul meu; am fost la tot felul de clinici de specialitate, (ca eu aveam probleme) si in final am luat eu fraiele si am 'uitat' sa iau pastila. Da, stiu, a fost un gest extrem de egoist, dar eu eram disperata sa am un copil. Mi-am asumat si riscul de a-mi creste copilul singura. Am ramas gravida, am avut o sarcina fara complicatii (culmea, impotriva prognozelor medicilor si a problemelor de pana atunci) si acum, cand Victoria are 3 anisori, sotul meu imi tot multumeste pentru ce am facut. Imi spune ca daca ar fi stiut cat il implineste Victoria si cat de buna va fi relatia noastra dupa un copil, nu ar fi avut indoieli si ar fi incercat mai mult decat mine sa avem un copil. Depinde de barbat cum va reactiona pus in fata faptului si depinde de femeie cum reactioneaza cand partenerul nu ii poate implini visul de a deveni mama. Ori sta cu el si suspina o viata intreaga dupa copii si in timp va avea grele resentimente fata de el, ca i-a negat dreptul de a deveni mama, ori il lasa si isi gaseste pe altcineva care o poate face mama. _____________________________________________ Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 [url="http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02"]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

saskia, ar mai putea exista o posibilitate. e doar un scenariu daca vreti... daca viitoarea ta cumnata isi spune oful numai in fata voastra, ca un fel de acoperire sau de ochii lumii; poate nici ea nu-si doreste cu adevarat sa aiba acum un copil, ii este foarte bine asa sau chiar se teme sa nu-si piarda partenerul, fie prin fortarea notei, fie prin nasterea unui copil, care, in general, pune la incercare trainicia relatiei de cuplu; ei bine, prin aceste ofuri exprimate numai de fata cu voi, ar putea sa incerce cumva sa dea vina pe partener, din cine stie ce motive sau prejudecati nestiute de noi, respectiv "vedeti, eu imi doresc asa de mult un copilas, dar ce sa fac daca el nu vrea deocamdata, mai astept sa vad daca isi schimba parerea"... asa cum au mai spus si fetele : daca isi dorea cu adevarat sa devina mama, cu atat mai mult cu cat se apropie de 40 de ani, trebuia deja sa preia initiativa si sa lamureasca lucrurile cu partenerul ei in legatura cu aceasta problema. poate l-ar sensibiliza spunandu-i ca, pe masura ce inainteaza in varsta, scade fertilitatea, poate aparea pre-menopauza/menopauza precoce, cresc sansele de a avea probleme cu sarcina, sau sa i se agraveze anumite afectiuni (stiute sau nestiute), ca organismul ei se adapteaza si se va reface mai greu in comparatie cu o femeie mai tanara, etc. nu e musai sa se intample toate astea, vorbim la modul general, sunt atatea mamici care au nascut la 40+ si au avut o sarcina foarte usoara, cu o nastere pe masura, etc. si nu putem emite judecati sau opinii atata timp cat nu stim clar ce parere are cumnatul tau. din ce ai scris, inteleg faptul ca ea vi se destainuie destul de mult, insa el cum priveste aceasta problema ? a abordat vreodata subiectul fata de voi ? ah, si inca ceva : cumnatul tau este roman (am vazut ca tu ai la profil o alta tara, nu Romania)? dar partenera lui, ce nationalitate are ? daca ei sunt din tari diferite, poate sunt de vina si anumite diferente de mentalitate, conceptii, principii si prejudecati, etc. Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CorinaDani aceasi parere am auzit-o si de la verisoara mea care imi este prietena f.buna (pentru ca sincer ajunsesem sa nu mai stiu cum sa mai reactionez), ca s-ar putea sa fie doar asa un fel de nu stiu cum sa-i zic, lamentare dar nu pe baze reale. Amandoi sunt olandezi. Dar si aici exista tipuri si tipuri de oameni [8D], unii mai familisti, unii mai carieristi. Acum eu il stiu destul de bine pe cumnat, sa tot fie vreo 15 ani de zile, parerea mea este ca el nu este in momentul asta pregatit. De ce zic asta, ai mei copii sunt mari, deci nu trebuie sa stai de capul lor. In schimb cand mai facem cate o petrecere si vin alti copii, mai mici, sau care mai fac nazbatii, ca toti copiii de altfel el incepe cu remarci de genul asta: vai dar uita-te si tu ce prost crescuti sunt aia mici, vai dar ce mai plange aia mica, aoleu uite astia mai fac si al treilea copil...ceea ce mie una nu-mi suna a om pregatit sa devina tata, dar niciodata nu se stie. Al meu sot, zice ca daca ea ar ramane insarcinata el ar fi ok, adica zice el acuma d-astea, dar cand ar fi al lui ar fi altceva [8D]. In schimb ea spune ca nu si nu, fara acordul lui nu face nimic, plus ca ea vrea ca totul sa vina de la el. Ceea ce u nu prea cred, sau ma rog nu in viitorul apropiat. Totul ar fi bine, ca doar nu e obligatoriu sa avem toti copii, dar ideea e ca ea face ce face si in discutiile intre fete, ca mai vine pe la mine sa bem cate o cafea si mai am vreo doua amice care vin si ele, inevitabil ajunge la punctul asta [bang]. Adica per total totul e frumos, inafara faptului ca mai are putin si ajunge o obsesie pentru ea. Ori de la natura asa nu se va rezolva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui saskia Ah, si este foarte clar ca din cauza ca il iubeste foarte mult si nu vrea sa-l piarda nu ii spune direct toate astea. Eram curioasa, daca voi ati mai intalnit cupluri de genul asta? Si cum au reusit totusi sa fie armonioase?
Pai daca vor sa ramana impreuna, cred ca singurul mod este sa faca un compromis ... In cazul asta, unul din ei sa renunte la ce isi doreste. Ea sa renunte la a mai avea un copil, daca el nu vrea, sau dimpotriva, el sa fie de acord sa faca un copil. Si sa se impace amandoi cu decizia luata. Sau sa-i dea un "termen": sa se hotarasca pana la data de, sau sa se apuce la data de ... Atunci o sa vada clar cum sta treaba. ***************************** Irina (2006) si [gravi] 36+ cu [fetita] [url="http://www.goblenpartner.webs.com"]mai coase cineva goblen ?[/url] [url="http://www.dealemele.webs.com"]cartile copilariei mele[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saskia, e foarte greu de stiut ce se intimpla in cuplul lor. Ceea ce vezi tu e o imagine pe dinafara si mai auzi, in plus, discursul ei. Si eu cred ca daca ea voia copil sau il facea deja sau era deja plecata. Si da, cum spuneai si tu, unii sunt pregatiti sa fie parinti si atit asteapta [;)], altii nu. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
saskia, ar mai putea exista o posibilitate. e doar un scenariu daca vreti... daca viitoarea ta cumnata isi spune oful numai in fata voastra, ca un fel de acoperire sau de ochii lumii; poate nici ea nu-si doreste cu adevarat sa aiba acum un copil, ii este foarte bine asa sau chiar se teme sa nu-si piarda partenerul, fie prin fortarea notei, fie prin nasterea unui copil, care, in general, pune la incercare trainicia relatiei de cuplu; ei bine, prin aceste ofuri exprimate numai de fata cu voi, ar putea sa incerce cumva sa dea vina pe partener, din cine stie ce motive sau prejudecati nestiute de noi, respectiv "vedeti, eu imi doresc asa de mult un copilas, dar ce sa fac daca el nu vrea deocamdata, mai astept sa vad daca isi schimba parerea"...
Sa stii ca si eu m-am gandit la asta, dupa ce am citit tot subiectul ... Eu am intalnit 2 colege care se tot vaitau ca nu au copii, dar de fapt era mai mult de ochii lumii, ca mari eforturi nu facusera in sensul asta, iar adoptia nici nu intrase in discutie (ceea ce mie mi se pare o dovada clara ca de fapt NU vrei copii). ***************************** Irina (2006) si [gravi] 36+ cu [fetita] [url="http://www.goblenpartner.webs.com"]mai coase cineva goblen ?[/url] [url="http://www.dealemele.webs.com"]cartile copilariei mele[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dap, burtocika, in aceasta situatie se regasesc si cumnata, si nasa mea. Una stiu sigur ca nu mai poate avea copii (cauze medicale, destul de urat), cealalta zice ca are probleme de sanatate, dar nu spune clar ce are. Ambele se complac in aceasta situatie care treneaza de ani de zile, s-au obisnuit asa. Daca si-ar fi dorit cu adevarat sa creasca un copilas si nu puteau sa aiba unul, puteau sa adopte de 5 ori pana acum...De ochii lumii se poarta frumos cu copilasii cu care interactioneaza, insa cine stie ce o fi in mintea si sufletul lor...poate sa fie un mare regret ca nu sunt mame, dar la fel de bine ar putea gandi "oh, ce copii obositori/obraznici/neascultatori, bine ca au plecat ca mi-au facut nervii si casa vraiste, daca aveam eu un copil, ar fi fost model de cumintenie, etc." nu poti sa stii niciodata cu adevarat ce este in sufletul fiecaruia... Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...