Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cand el nu vrea copii?


Recommended Posts

Dupa parerea mea el o lalaie, trage de timp ca poate ea se razgandeste sau odata cu trecerea timpului ,,nu mai poate" ! Intr-una din postarile mele am amintit de o prietena de-a mea ,pe care am revazut-o anul trecut cu o fetita de vreo 4 anisori de mana . S-a hotarat , a prins poate ultimul tren si ,vorba ei ,,Nu voi mai fi niciodata singura!" Dupa un esec, dezamagire, o relatie lunga, neoficializata , a ajuns (parerea ei)la concluzia ca un copil ii va schimba viata (fiecare cu parerile, conceptiile, pretentiile ,proprii). Am revazut-o , in cazul ei asa este , parca a mai intinerit ! Aici , ,,Ea a mai trecut printr-o casnicie, el nu a fost casatorit niciodata.", crezi tu ca are vreo importanta ?! Ea a avut o casatorie cu acte, esuata din pacate sau poate din fericire pentru ea, el probabil, n-a vrut sa se ,,lege" (unii barbati considera ca sunt ,,liberi" daca nu sunt casatoriti legal). Cred ca in mintea lui este: ,,Cine are copii sa-i traiasca, cine nu, sa nu-si doreasca!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

parerea mea e ca daca el reactioneaza asa cand vede copii la altii, mai bine sa nu i se puna in brate ca surpriza, pentru ca e pacat de copil.Acest barbat nu are suflet decat pentru el.Poate parea crud ce zic, dar "cumnata " ta nu e sigura deloc pe el, pe dragostea lui.Spun asta pentru ca atunci cand iubesti cauti sa vezi cum poti sa-l faci pe cel de langa tine fericit, si cum poti face asta mai bine decat iesind in intampinarea dorintelor lui. Daca el la 40 de ani nu-si doreste copil, poate parea ok, pentru ca barbatii la varsta asta sunt inca tineri, si pot procrea pana hat departe, sa zic asa, pe cand ea la 39 nu stie cat mai poate si pe langa putut mai trebuie sa iei in calcul si cum stai cu rabdrea.E stiut ca un copil iti pune creerul pe moate.Iar el nu cred ca se va schimba asa de tare incat sa treaca de la aceasta stare de enervare pe care i-o provoaca acum un copil la un mare iubitor de copil care se lasa calarit de acesta la orice ora si care sa-i pupe buba cand acesta cade si face tantrum pe caldaram. A avea un copil implica multa dragoste si acceptare , iar atunci cand esti egoist si doar pe tine te iubesti(gen sa nu-mi strice tabietul, sa pot merge la orice ora unde vreau eu...)nu prea are loc. Si ce va face ea cand copilul plange si el tipa iritat ca "fa-l sa taca ca nu ma pot odihni"... Asa ca atunci cand mai vine la tine si se plange ca nu are copii spune-i si tu clar ca nu mai e o pustoaica care zice las ca mai am timp sa se gandeasca domnul...si ca daca nu se resemneaza cu ideea ca va ramane singura din cauza ca el a luat decizia asta pentru ea fara sa -i pese de ce vrea ea, atunci nu-i ramane decat sa isi faca o familie cu altul cat mai are timp... roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000) [i]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu e cazul sa judecam: ca e egoist el, sau nu. Noi nu il cunoastem. Pur si simplu sunt oameni care recunosc ca nu sunt capabili sa fie parinti. Faptul ca recunosc, este un lucru nemaipomenit! chiar daca noua ne place sau nu, eu apreciez omul constient de el (se poate si mai rau, sunt cazuri cand fac copii de gura lumii si nu sunt in stare sa ii creasca). Deci omul isi cunoaste limitele, le si afirma (un lucru de admirat, da? ), si astfel din varii motive nu vor copii. Hai sa nu judecam omul care nu poate sa isi ia apararea aici. Cine stie ce e in sufletul lui de nu vrea copii? Cate cazuri sunt aici pe forum, de oameni cu copilaria traumatizata? cate cazuri sunt care nici nu s-au trezit din acea negura a copilariei traumatizante?Ne mai mira de ce nu vor copii cand ei au suferit atata in copilarie? Sau mai sunt cazuri care au probleme de fertilitate si nu vor sa recunoasca asta - ego-ul barbatilor e imens, multi refuza sa faca testul de fertilitate, asta agravand relatia. Problema aici este - drama ei. Ma doare in *** de el, de ea mi-e mila, ca nu stie incotro sa o ia; cand mintea si sufletul ei trebuie sa aleaga intre dragostea fata de sot, si nevoia biologica, dragostea care musteshte si vrea sa rodeasca intr-o minune numita sarcina,nastere,copil. E presant, femeia trebuie sa aleaga, timpul trece,trece... ceasul este in cap (si in suflet ) tiiiicTiiicTiiicTICTICTIC! fix ca la o bomba, si explozia va bulversa oricum viata ei. Fie acum, facandu-i praf casnicia, fie mai tarziu, la 45 ani sa zicem, cand se va vedea in pragul menopauzei, in depresie, cand in cazul fericit, el e alaturi si o consoleaza, si o incurajeaza sa se inscrie in fundatii de ajutorare copii; sau cazul nefericit: el o abandoneaza. Solutia de a face un copil 'pacalind' sotul care nu si-l doreste - e una murdara; relatia se va darama oricum, nu va mai fi incredere intre cei 2. Scenariul ca el se va schimba cand va vedea copilul este din filmele indiene - ce nu a reusit sa se schimbe el in 40 ani,din propria vointa, nu il va schimba 9 luni de sarcina,un copil , efortul financiar, fizic, oboseala, schimbarile hormonale, organismul, micile probleme medicale -toate astea scot untul si din cel mai solid cuplu, d-apoi din unu in care el e la stanga si celalalt la dreapta. Deci eu consider, ca ei nu sunt un cuplu suficient de unit. Faptul ca au vise diferite, ii duce pe cai diferite in viata; astea vor duce mai devreme sau mai tarziu la o ruptura - fie ca vor ramane impreuna pana la adanci batraneti, dar nu vor trai fericiti.
[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2"]Victoria (des.1)[/url], fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai cand el nu vrea copil, are nu are decat sa faca un copil cu altul care vrea. Simplu, nu? Are de ales sa nu il piarda pe el si sa nu aiba copii, deci, dar sa se piarda pe ea, in sensul sa renunte la ce isi doreste ea. In fond, numai ea decide ce sacrifica, daca sacrifica, in ce masura face compromisuri, etc. Asta nu e problema nici a familiei, nici a prietenilor. Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ea vrea copii, au si vorbit de asta. El zice ca vrea si el, dar mai tot timpul se gaseste cate ceva care sa ii impiedice sa aiba. pai oricum, femeia e cea care decide cand are copii. daca ea vrea intr-adevar, e simplu. acuma, olandezii sunt mai ticaiti ei asa si au un apetit scazut ptr risc, dar e adevarat ca atunci cand au luat o decizie, o duc pana la capat si au rezultate excelente.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu-mi pare disperata situatia,si el si ea pot face copii inca destui ani de aici incolo...Cumnata ta ar putea sa poarte niste discutii mai directe vis-a-vis de faptul ca ea chiar isi doreste rapid un copil,ca exista si posibilitatea ca el sa nu fie constient de diferenta dintre modul in care el isi doreste un copil in principiu si modul "real" in care-si doreste ea un copil...Dar exista si varianta ca nici ea sa nu-si doreasca foarte mult un copil(amandoi s-au obisnuit cu existenta roz pe care ca o au,cu siguranta au si tabieturi la care tin...) si deschide discutia cu tine ca sa nu para "o ciudata" eventual,ca-i mai simplu sa zici ca el nu vrea[:)]...e si asta o posibilitate,nu-i cunosc pe cei despre care e vorba... ...Eu sunt impotriva ca unul dintre soti sa ia hotararea nasterii unui copil de unul singur...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui portocalia pai oricum, femeia e cea care decide cand are copii.
Ei, daca o iei asa strict, natura decide de multisor cand are femeia copii[:)] [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Retrospectiva 2008[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a"]Retrospectiva 2009[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all"]Retrospectiva 2010[/url] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Al meu cumnat zice ca vrea sa isi ia nepotii (baietii mei) in weekend la ei la pescuit si d-astea barbatesti. Ea mi-a spus la telefon ca se bucura ca poate asa isi da seama el ce bine e sa ai copii. Cu toate astea nu se pot compara doi copii independenti la 10 si 12 ani care isi fac dus singuri, se spala pe dinti singuri, eventual isi pun un sandvis singuri si nici nu stau pe capul tau decat 2 zile cu un bebelus pe care il ai in casa si trebuie sa ii acorzi atentie 24 din 24. Cert este ca i-am spus sotului ca poate lor le e bine asa, insa din cine stie ce motive alege ea sa se vaite pe faza cu copiii. Eu una nu-mi permit sa port o discutie de genul asta: da spune-i femeie direct [:D] si oricum e treaba lor. Va multumesc de raspunsuri. Daca subiectul nu mai prezinta un alt interes general sa zic, se poate inchide. [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La 39 de ani nu mai ai ce sa mai astepti, asta daca un copil e prioritatea ta nr. 1 (se poate sa mai poti face copii natural pentru inca un numar de ani, dar se poate sa nu; riscul deja e mare sa pierzi o sarcina sau mai multe pana sa duci una la termen, si creste pe zi ce trece probabilitatea sa ai nevoie de tratamente de fertilitate - pana la urma daca chiar vrei si ai resurse materiale poti sa faci si mai tarziu, si la 45 si peste 45, dar probabil cu tratamente invazive, si probabil cu ovule de la donatoare; toate tratamentele astea, sarcini pierdute, esecuri te pot termina psihic, e o experienta traumatica pt. o femeie si pentru cuplu). Insa noi nu stim si asa cum spui nici tu nu stii Saskia daca asta chiar e prioritatea ei nr. 1 - putem doar sa intuim ca probabil nu este chiar nr. 1, altfel ar fi avut deja discutia edificatoare si, in caz de concluzie negativa, ar fi fost dusa pana acum. Lai [gravi] 32+ cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...